Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

angi are un pic de dreptate...e un forum pt bmw-isti cu barfe trestii

am putea acolo sa purtam discutiile astea, care sincer, sunt interesante si isi gasesc locul.

 

 

acu

 

pun eu intrebare on-topic

 

de ceva vreme, motorul suna cam aiurea si merge cam aiurea. adica simt niste vibratii, am un tacanit metalic, daca ii dau gaz mai tare pt o perioada scurta nu se mai aude, dupa care incepe sa vibreze iarasi.

 

nici de tras nu mai trage ca inainte, si sunetul general al mobrei e "imbatranit". de parca are 30 de ani si a fost forjata de numa'

 

no nenea angi, de la ce poate fi asta?

Or fi supapele alea ce trebuiesc reglate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pun eu intrebare on-topic

 

de ceva vreme, motorul suna cam aiurea si merge cam aiurea. adica simt niste vibratii, am un tacanit metalic, daca ii dau gaz mai tare pt o perioada scurta nu se mai aude, dupa care incepe sa vibreze iarasi.

 

nici de tras nu mai trage ca inainte, si sunetul general al mobrei e "imbatranit". de parca are 30 de ani si a fost forjata de numa'

supape si intinzatorul lantului de distributie. fix ce tre sa fac si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca s-a mai discutat : aparatori pentru telescoape ,burdufuri -restrictioneaza curentul spre radiator,

neoprene, etc.

Am montat si eu d-astea de la touratech

post-27837-1220531350_thumb.jpg

Cred ca arata binisor, sper sa-si faca si treaba...DAR ATENTIE !

Sa nu faceti ca melteanu de mine...se strang usurel suruburile astea...doua pe aparatoare..altfel se smulge piulita incastrata in plastic

deh..meltean..io

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit vremea sa-i fac revizia de 70.000km si am facut o vizita la automobile bavaria sa imi cumpar uleiul si filtru pt revizie. Ajuns la ghiseu dupa ce am dat comanda de 3l ulei + filtru ulei am intrebat cat costa. Am primit raspuns ~220 lei. Cum vine asta in primavara cand am cumparat aceleasi lucruri am platit 130 lei si acum trebuie sa platesc 220 lei asa ca din ceea mai ieftina intretinere a ajuns comparabila cu revizia la cbr (la vitezane uleiul este scump) asta doar din cresteri nejustifiate a pretului, uleiul si filtru sunt la fel.

Asa ca am zis pas si acum caut alte alternative pt ulei si filtru.

Daca foloseste cineva alt tip de ulei poate sa-mi spuna de care si de unde a cumparat, la fel ci cu filtru de ulei.

 

PS. Imi aduc aminte ca acum 4 veri la bavaria un litru de ulei costa 16 lei, filtru 17 lei si acum ~55 lei litru de ulei si ~50 lei filtru de ulei. Ce vremuri erau atunci cand revizia costa ~70 lei.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit vremea sa-i fac revizia de 70.000km si am facut o vizita la automobile bavaria sa imi cumpar uleiul si filtru pt revizie. Ajuns la ghiseu dupa ce am dat comanda de 3l ulei + filtru ulei am intrebat cat costa. Am primit raspuns ~220 lei. Cum vine asta in primavara cand am cumparat aceleasi lucruri am platit 130 lei si acum trebuie sa platesc 220 lei asa ca din ceea mai ieftina intretinere a ajuns comparabila cu revizia la cbr (la vitezane uleiul este scump) asta doar din cresteri nejustifiate a pretului, uleiul si filtru sunt la fel.

Asa ca am zis pas si acum caut alte alternative pt ulei si filtru.

Daca foloseste cineva alt tip de ulei poate sa-mi spuna de care si de unde a cumparat, la fel ci cu filtru de ulei.

 

PS. Imi aduc aminte ca acum 4 veri la bavaria un litru de ulei costa 16 lei, filtru 17 lei si acum ~55 lei litru de ulei si ~50 lei filtru de ulei. Ce vremuri erau atunci cand revizia costa ~70 lei.......

 

Nus ce ulei ti-au dat in primavara dar acum cu siguranta iti dadeau semisinteticul 15w40 ce costa in jur de 40ron/litrul. Filtrul l-am cumparat si eu acum aproximativ o luna de la ei si e 52ron cu tot cu garnitura de cauciuc. Atat am dat pe filtru si anul trecut pe vremea asta. Chiar nu-mi dau seama pentru ce ti-au cerut 220ron, probabil ca s-a scumpit uleiul foarte mult.

Cumpara-ti filtru tot de la ei, pretul este rezon totusi. Eu acum am bagat Motoul 20w50, 90ron bidonul de 4L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc Motul semisintetic 15w50. Filtrul il iau din Louis (e link direct la filtru. daca se deschide pagina pricipala, incearca de mai multe ori). Uleiul il cumpar de la reprezentanta si am dat pe un litru vreo 30 lei. Pe filtru am dat vreo 20 lei. Per total in jur de 100 lei.

Aceeasi solutie am folosit-o si la vechiul GS si din cate stiu motorul ala merge bine si acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi cum faci bre? Au pe undeva și un magazin de prezentare/desfacere? Că n-am găsit pe site decât adresa de la birouri...

 

 

Str. Turnu Magurele 270D

Complex Cavar Center

 

La intrare spui portarului ca mergi la Motul. E undeva prin spatele complexului. Iti explica portarul.

 

bafta

 

Str. Turnu Magurele 270D

Complex Cavar Center

 

La intrare spui portarului ca mergi la Motul. E undeva prin spatele complexului. Iti explica portarul.

 

bafta

 

 

ps- se poate cumpara direct de acolo, de la reprezentanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni !

Va rog frumos sa ma iertati...

TREBUIE ...sa ma despart de el

Vand URGENT BMW F 650 GS

fabricatie 2000

motor 650 cc, 50 cp ,injectie

kilometraj real 15700 km , eu l-am cumparat de la o nemtoaica in septembrie 2007 ,avea atunci la bord 8700 km

Dotari suplimentare:

-koburi , manere incalzite, aripa fata suplimentara, crash bar ,priza 12V,parbriz Ztechnik, tank rucsac,protectii telescoape touratech,filtru aer life-on K&N

culoare ROSU

A servit pana acum doar ulei castrol 10w50 ,

Plang dupa el ...nu vreti sa stiti de ce-l vand ....

 

Pret pentru urgente :4800 euro, negociabil

 

Poze ? cate vreti , la cerere.

 

iulian , 0722303368

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea zidu are mare dreptate... mai economic asa..

da.. fac rau ca amea merge cu 10 w 40 castrol?

uleiul are 2 parametri care trebuie respectati - clasa de vascozitate si clasificarea de calitate. daca ii respecti pe astia nu ai greturi

 

dovada cea mai buna e uleiul dat de reprezentanta pt troacele noastre - "ulei pentru motoare pe benzina si diesel " :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

Am si eu o rugaminte la voi ... s-a facut timpul sa schimb uleiul la mobra... si e primul schimb .... baiatul de la care am luat-o mi-a zis ca ya pus numai ulei Motul .... as vrea si eu sa stiu de unde sa cumpar si unde il pot schimba si pe la ce bani ... apoi cred ca e ca la masina ,,,, schimb uleiul, schimb si filtrul de aer ,... v-as ruga daca ma puteti indruma catre un magazin de unde sa cumpar cele trebuincioase !!!

 

e un f 650 gs dakar - 2002

 

Va multumesc !

 

5-6 posturi mai sus a trecut Angi adresa reprezentantei Motul. Baga-i 15w50 semisintetic sau 20w50 mineral. Filtrele de ulei/aer le poti luat direct de la Bavaria.

Editat de Trumansky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci,

 

am notat ,,,, numai ca fostul proprietar mi-a spus ca a pus Motul 10w-40 .... voi ziceti sa ii pun 10w-50 sau 20w-50 sau sa ii pun ce a avut inainte ...?

 

multumesc!

 

Am scris eu aiurea 10w50 in loc de 15w50. Personal as merge totusi pe 50 in special pentru perioada calda. In traficul din Bucuresti motoarele se incing intr-un mare fel si ma gandesc ca 50 ofera o protectie mai buna la temperaturi inalte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca veni vorba de ulei...

 

se pare ca in moldova totul e mult mai ieftin. Castrol 15 W 40, 190 de mii litrul. Tocmai am venit de la Iasi, de unde am cumparat uleiul de mai sus....

 

Mai tata iulian, de ce vinzi bre mobra? nu dai tu coburii separat? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi din cei care ne-au contactat pe PM care nu prea au timp sa inoate in magazinele on-line si care nici n-au o mare pasiune pentru limba germana, ne-au solicitat sa facem o trecere in revista, in episoade, a ofertei Wunderlich si s-o postam si in sectiunea tipului lor de motor.

 

Ca sa venim in sprijinul lor si celor care conduc sau macar iubesc BMW ca si noi dar nici sa nu incarc topicul cu informatii tehnice si comerciale pe care poate nu toata lumea e interesata o sa pun aici doar link-ul

 

/index.php?showtopic=265117

 

Daca linkul deranjeaza, o sa avem grija sa nu-l mai punem aici pentru episoadele viitoare. Daca e interesant o sa continuam si asteptam intrebarile voastre la adresa din semnatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, cred ca fata saraca s-a speriat de numarul de pagini...si nu mai avea rabdare sa citeasca tot topicul...a pus si ea intrebari clare...astepta raspunsuri clare...si eu am dat de zeci de ori search-uri si am avut niste rezultate de ma luam de cap...

 

dar da, putea sa intrebe aici direct...

 

si apropos, vad ca a disparut topicul lui ADV75 apropos de wunderlich...sters careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...