Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inainte de a sari cu gura "marsh pe google bah!" va spun ca am cautat pe f650.com si in manualul service si n-am gasit nicaieri cum se regleaza relantiul ... al meu sta pe la 1500-1550 ... si vreau sa-l las la 1400 cum zice cartea da nush de unde...

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a sari cu gura "marsh pe google bah!" va spun ca am cautat pe f650.com si in manualul service si n-am gasit nicaieri cum se regleaza relantiul ... al meu sta pe la 1500-1550 ... si vreau sa-l las la 1400 cum zice cartea da nush de unde...

mersi

 

Nu se poate regla relantiul la GS, poate prin resoftare a calculatorului...

 

vezi aici detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtrul de benzina trebuia schimbat la 20.000km.

Acum se fac urmatoarele proceduri:

- se citeste calculatorul cu bmwmoditec

- se schimba: uleiul si filtrul de ulei,

antigelul daca au trecut 2 ani, daca nu se completeaza

lichidul de frana daca a trecut un an,

- se verifica: filtrul de aer si se schimba daca este necesar,

distanta la valve(se face la fiecare 10k),

jocul ambreiajului

uzura lantului pinionului si foii

nivelul acidului in baterie,

suruburile de sustinere ale motorului, basculei, cadrului etc,

jocul in rulmentii furcii,

placutele de frana si uzura discurilor,

- se goleste carcasa filtrului de aer,

- se greseaza cricul central si pedala de frana,

- se face un test de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza ca mai toata mizeria aruncata de roata spate ajungea pe top-case in zona incuietorii, am hotarit sa fac ceva.

A iesit ce se vede in poza.

Referitor la cauciucul pus sa iti protejeze telescopul:

cat de lung e, e prins si in partea de jos cu ceva sau doar atarna, la miscarile basculei nu poate sa se agate de roata si sa se smulga de acolo?

ca ma bate si pe mine gandul sa imi pun ceva asemanator :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la cauciucul pus sa iti protejeze telescopul:

cat de lung e, e prins si in partea de jos cu ceva sau doar atarna, la miscarile basculei nu poate sa se agate de roata si sa se smulga de acolo?

ca ma bate si pe mine gandul sa imi pun ceva asemanator :grinbandit:

Cauciucul pentru protectia telescopului spate este prins doar in partea superioara cu 3 nituri pop. In partea de jos este liber. Dar cauciucul este destul de gros astfel incit nu flencane aiurea sa il prinda roata. In plus de asta, aparatoarea de plastic de care este prins este putin curba iar cauciucul preia aceasta curbura si sta putin mai batzos... Pina acum nu l-a prins roata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucul pentru protectia telescopului spate este prins doar in partea superioara cu 3 nituri pop. In partea de jos este liber. Dar cauciucul este destul de gros astfel incit nu flencane aiurea sa il prinda roata. In plus de asta, aparatoarea de plastic de care este prins este putin curba iar cauciucul preia aceasta curbura si sta putin mai batzos... Pina acum nu l-a prins roata...

 

Inca astept drepturile de autor :unsure:

 

 

 

:grinbandit:

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am ametit cautand rulmenti de jug pentru F 650 GS/Dakar 2004-2007, n-am avut icotro si am apelat la "prietenii" de la AB... 260 Ron perechea!!

Acum ca-i am in fata, pot sa va spun ca sunt rulmenti SKF. Daca stiam dinainte CODUL, probabil ca-i luam mult mai ieftin de la reperezentanta SKF... :grinbandit:

De aceea il atasez aici, poate va salva cuiva dintre voi bugetul atunci cand va fi cazul:

 

BMW Part Number: 07119985070

Dimensiunile sunt: 28X52X16

SKF Code: 320/28 X/Q

Tabelul de la SKF il aveti aici: rulmenti.pdf

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa va fac, pa mine sa nu ma intrebati de piese, ca va mushc si sunt in clubu asta degeaba.

 

Eu aduc rulmenti de jug japonezi pt aproape orice fel de mobra intre 170 - 190 lei.

 

Mai bagati cate o intrebare si la mine inainte sau dupa AB. :grinbandit:

 

aproape la banii de la AB, la mine va alegeti si cu montajul.

Editat de buzoianu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am ametit cautand rulmenti de jug pentru F 650 GS/Dakar 2004-2007, n-am avut icotro si am apelat la "prietenii" de la AB... 260 Ron perechea!!

Acum ca-i am in fata, pot sa va spun ca sunt rulmenti SKF. Daca stiam dinainte CODUL, probabil ca-i luam mult mai ieftin de la reperezentanta SKF... :grinbandit:

De aceea il atasez aici, poate va salva cuiva dintre voi bugetul atunci cand va fi cazul:

 

BMW Part Number: 07119985070

Dimensiunile sunt: 28X52X16

SKF Code: 320/28 X/Q

Tabelul de la SKF il aveti aici: rulmenti.pdf

 

Bafta!

 

 

Banuiesc ca este identic cu cel de pe 2001-2003... sau!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine de bagat la cap :grinbandit:

Eu imi gasisem cu 30E....ca am si eu in plan sa scap de un cloncanit ce nu-mi da pace.

cat sunt la SKF?

 

pret de anul trecut

 

RULMENT 320/28 X/Q SKF - 44.77 lei/buc

- dimensiuni 28*52*16

- 28 = diametru interior

- 52 = diametru exterior

- 16 = latimea

 

 

 

Pret fara TVA la www.badi.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iote ce a aparut la mine pe ghidon :unsure:

 

Foarte misto... cat a fost!? ...

 

aa ba nu ca sa fiu carcotas ofticat... e nashpa bah... nu mai vezi frumusete de bord !!! da-l jos si arunca-l! :grinbandit: daca nu-l uzi nu te tine! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto... cat a fost!? ...

 

aa ba nu ca sa fiu carcotas ofticat... e nashpa bah... nu mai vezi frumusete de bord !!! da-l jos si arunca-l! :grinbandit: daca nu-l uzi nu te tine! :wacko:

 

Hehe...lasa ca se vede si bordul...exact vitezele care ma intereseaza :unsure: De pe la 50 pana pe la 130Km/h...oricum nu ajung eu acolo. ODO nu se vede in schimb, dar alta pozitie mai buna nu am reusit sa gasesc pentru montaj...RAM mountu ala este destul de mare.

A fost relativ ieftin pentru un GPS din clasa lui, cam 170$ cu tot cu RAM mount si drum. Ca si model este sub BMW Mottorad Navigator III (Garmin StreetPilot 2820) ce are in plus Mp3Player si BlueStutz dar e mai bun ca Motorrad Navigator II. Nu e nou...dar arata impecabil, brend new!

Editat de Trumansky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...