Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Daca tot sunt chitit sa le schimb, inseamna ca dup'aia inca vreo zece ani nu am probleme. Chiar si pentru asta merita!

 

Calculul il faci in km. si nu in timp. Ca daca pui mobra in cui n-o sa ai probleme in urmatorii 1000 de ani :) Sau daca mergi 30.000 pe an posibil sa-l schimbi in vreo 2-3 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai calculul meu e simplu: daca fac 4-5000 km/an cu mobra - ceea ce pare ok pentru mine tinand cont de activitatile mele - inseamna 8 - 10 ani, la 40.000 km cat ar tine cablurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de ajutorul vostru! Cine este din bucuresti si vrea/poate sa vina cu motocicleta pana la lujerului....am nevoie sa verific daca pompa mea de bemzina este stricata....

Am masurat, vine curent la mufe dar pompa nu pleaca....am dat jos filtrul de benzina (m-am gandit sa nu fie infundat) tot nimic. Ma gandesc sa punem in paralel gs-urile sa bag mufele de la alt gs in pompa mea sa vad daca da vreun semn, daca nu inseamna sigur ca e pompa.

M-ar interesa daca poate cineva astazi ca maine sa merg sa caut pompa....

 

Dati un semn aici sau pm sau 0767117180

George

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa....

Are 4 fire :))

Doua sunt de la pompa, doua de la senzorul de nivel al carburantului, daca le urmaresti te dumiresti repede

» Post actualizat in 25 Jul 2014 18:19

De obicei se intrerupe firul de plus dar camasa acestuia ramane intreaga, incerca sa tragi usor de fire, cel bolnav cedeaza repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat astazi pompa de benzina ( de solenza ) dar nu mi-a dat si mufa. Din ce am citit eu pe aici mufa de la pompa originala nu se potriveste la pompa asta de solenta :(( imi poate spune cineva unde as putea gasi un magazin in bucuresti de unde sa cumpar mufa ? La piese auto nu au:(

Editat de Straic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la Pestera, pe drumul de intoarcere se duce pedala de frina ca in brinza :eek:

pompez de mai multe ori in cele din urma prinde undeva la capatul cursei

ajung Sinaia isi revine cit de cit

desfac capacul la rezervor, nu vad nici o problema, nici o scurgere

dupa ce sta putin la soare prinde frina la primul milimetru

sa fie din cauza variatiei de presiune/ de temperatura?

e o fisura pe undeva? are apa in lichidul de frina?

a mai avut cineva probleme similare?

lichidul de frina si placutele au vreo 2 ani si discul de frina are vreo 1000 km

multumesc

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frinarile succesive incalzesc discul si etrierul, caldura care apoi se propaga la furtun (acesta din urma se dilata si frina devine total ineficienta). Dupa racire efectul dispare si frina lucreaza perfect. Singurul remediu este inlocuirea furtunului de frina cu unul aftermarket cu manta metalica. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la Pestera, pe drumul de intoarcere se duce pedala de frina ca in brinza :eek:

pompez de mai multe ori in cele din urma prinde undeva la capatul cursei

ajung Sinaia isi revine cit de cit

desfac capacul la rezervor, nu vad nici o problema, nici o scurgere

dupa ce sta putin la soare prinde frina la primul milimetru

sa fie din cauza variatiei de presiune/ de temperatura?

e o fisura pe undeva? are apa in lichidul de frina?

a mai avut cineva probleme similare?

lichidul de frina si placutele au vreo 2 ani si discul de frina are vreo 1000 km

multumesc

Daca ai franat excesiv cu spatele si ai ramas fara frane (pedala are cursa mai mare decat de obicei), probabil lichidul de frana e vechi si e contaminat cu apa. Etrierul incalzindu-se a facut apa sa se evapore si sa ai "gaz/aer" in circuit . Schimba lichidul de frana. Oricum se recomanda schimbarea lichidului de frana la 2 ani.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am crezut si io la inceput...am schimbat lichidul cu unul foarte performant, cu punct de "fierbere" ridicat, ceva ~280*...si efectul a fost nul. Cauza fiind alta, era normal ca sa se intimple iarasi...totul depindea doar de timp. Si s-a intimplat iarasi, motiv pentru care recomand schimbarea furtunelor si implicit a lichidului cu unul proaspat si nu neaparat de ultima generatie (musai sa fie DOT4, fiindca DOT5 contine silicon si alte substante care ataca garniturile din pompa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

culmea e ca era o portiune de urcare

numai ca a fost o frinare de urgenta si dupa aceea s-a "inmuiat"

folosesc alternative frinele pe coboriri lungi

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

lichidul de frina si placutele au vreo 2 ani si discul de frina are vreo 1000 km

Daca ai schimbat discul era bine sa schimbi si lichidul de frana. Eu nu l-am tinut niciodata mai mult de un sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva montata Extensia de aripa spate de la punctul 2? Mie imi arunca roata tot noroiul pe manerul de la topcase si vroiam sa fac ceva in sensul asta.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0176&mospid=51607&btnr=46_0634&hg=46&fg=62

 

daca e in jurul la 7-10 euro as comanda-o!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus una home-made de vreo 5 cm dar tot stropeste si incuietoarea :(

a trebuit sa pun cam in spate placa topcase-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu extensia si tot arunca apa/noroi pe incuietoarea topcase-ului. Ma gandesc ori sa protejez incuietoarea cu o clapeta de neopren prinsa cu arici, ori sa mai fac o "buza" de cca 2 cm. dar in plan orizontal, ceva in genul :

post-79158-0-24160200-1406709497_thumb.jpg

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...