Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hmmmmm, da, :-L , parcă e altceva... Între 3500 și 4500 văd că se simte cel mai bine. Peste parcă vibrează și o simt cam tare în noadă.

Zvâc, mon cher.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce diametru are ghidonul stock?

22 sau 28 mm

am luat mansoane de la Touratech si s-au potrivit; erau de 28

dar cele Easton sint de 22

am ghidonul schimbat?

mansoanele date jos par a fi originale bmw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 e standard , dar din cate stiu ( am vrut sa schimb ghidonul ) 28 e doar la prindere unde e mansonul tot 22 e ca altfel nu s-ar mai potrivi maneta si restu .

 

Acum am si eu o intrebare ! Cati dintre voi au toba schimbata ? Sa va explic si de ce , cand am luat eu mobra avea deja catalizatorul scos din toba principala , la inceput suna frumos ca mai apoi sa inceapa sa ma enerveze sunetul , as vrea ceva silentios sau daca nu macar un sunet mai gros ,( acum suna cam nasol )

As prefera ca cei care imi spun ca au toba schimbata sa imi spuna cam cat de tare se aude toba pe care au pus-o si daca sunt cunva din bucuresti si putem sa ne vedem sa o si aud cu urechile mele ar fi super . Fac o paranteza si va zic de F800 care are o toba interesanta , daca mergi usor cu ea nu se aude daca accelerezi mai brusc are un sunte placut , stiu ca F800 e bicilindru si nu monocilindru !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

catalogul Ariete da 26 mm

http://www.ariete.com/en/catalog/road/road-grips/marche/bmw

nu prea renteaza sa schimbi ghidon, mansoane, bloc comenzi, etc

cred ca al meu e cum a iesit din fabrica (si capetele sint mai groase decit 22)

 

22 e standard , dar din cate stiu ( am vrut sa schimb ghidonul ) 28 e doar la prindere unde e mansonul tot 22 e ca altfel nu s-ar mai potrivi maneta si restu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghidonul e standard (22.225 mm sau 7/8 inch) mansoanele (gumele) au diametru mai mare pentru a încăpea peste rezistența de incalzire a mansoanelor

 

Am schimbat la a mea si in kitul ariete vin 2 bucati care incap peste incalzire sau pentru modelul fara mansoane incalzite o bucata cu diametrul 22 si una cu diametru mai mare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mansonul la cele incalzite (cel de 300+ lei bucata, pe care il iei de la BMW :D ) este compus din rezistenta de incalzire cu cauciucul care este lipit doar la capete. Cand se toceste cauciucul, ca sa nu dai 300+ cat cere BMW, iei doar guma de la ariete, o tai pe cea veche apoi pui guma noua. Ghidonul are sigur acelasi diametru pe toata lungumea lui. Stiu asta pentru ca l-am avut dat jos de pe motoreta. Grosimea este fix 22.225 mm :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, am masurat, e 22

dar in capat in stinga e un plastic de 26

care nu permite numai montarea de mansoane mai groase

o fi avut cindva incalzire si s-a demontat?

ca nu ies fire din manson, nu am buton de incalzire

sa dau jos plasticul respectiv?

dar la acceleratie cred ca ar trebui schimbat tot tubul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare posesori de GS-uri, propun sa organizam o intalnire (saptamanala ar fi de preferat) in care sa ne povestim, sfatuim si de ce nu sa ne admiram mobrele. Propun ca intalnirea sa fie organizata marti ora 19:00 la Piata Consitutiei. Stiu ca mai sunt intalniri ale motociclistilor pe la Arcul de Trimf, Herastrau...etc, dar aici ne putem intalni doar noi, posesorii de F650. Astept pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare posesori de GS-uri, propun sa organizam o intalnire (saptamanala ar fi de preferat) in care sa ne povestim, sfatuim si de ce nu sa ne admiram mobrele. Propun ca intalnirea sa fie organizata marti ora 19:00 la Piata Consitutiei. Stiu ca mai sunt intalniri ale motociclistilor pe la Arcul de Trimf, Herastrau...etc, dar aici ne putem intalni doar noi, posesorii de F650. Astept pareri.

Poti sa vii linistit la Arc miercurea, dupa ora 18, si vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine ne vedem la o ieșire prin pădure decât la o vorbă în parcare. Sunt destule zone frumoase și fără asfalt pe lângă București. Pauză oricum trebuie să facem la un moment dat, și atunci putem vorbi :)

Sunt total de acord, nu sunt legat de asfalt si in nici un caz de Bucuresti. Cand am propus m-am gandit ca este varianta cea mai buna pentru persoanele care lucreaza pe aici. Eu sunt deschis, merg si pana la Cluj daca este rost de plimbare :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...