Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Imi cer scuze! Era departe de mine gandul de a jigni in vreun fel preocupari care ma pasioneaza si pe mine de altfel - atat cat ma pricep si cat am timp.

Incercam sa cresc putin hilarul situatiei: voi care vorbeati de chestii mai complicate erati intrerupti de mine care cautam decat o baterie.

Poate ca am exagerat crezand ca pot pune in cuvinte zambetul din mintea mea.

Utilitatea acestui topic este indubitabila!

 

Scuze inc-o data! OK?

 

pt Fellationship: OK se mai intimpla uneori sa scriem una si sa se inteleaga altceva. Oricum pe drum ne salutam si ne zimbim chiar daca nu ne cunoastem.

 

pt. THC: OK se rezolva. Da-mi datele si fac unul ca sa-l puteti folosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare. Vreau sa cumpar o pereche de handguards pentru un bmw f 650 st, nu neaparat noi. Stiu ca exista magazine si internet de unde se pot procura insa eu le vreau mai ieftineanu. Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@textoru

Daca ai putea sa faci acest lucru ti-as ramane indatorat, prefer sa folosesc o scula care si-a dovedit utilitatea decat sa produc una din PVC care n-a fost incercata; plus ca ar ramane la dispozitia oricui vrea sa isi schimbe singur semeringurile.

Iti trimit pe PM adresa mai tarziu in cursul zilei de azi.Merci

acum cu simeringurile e simplu dar eu cand am schimbat la mine am luat 2 perechi de simeringuri sa le schimb la amndoua chiar daca curgea una,numai ca am pus simeringurile si tot dedea ulei si aici zic ATENTIE sa nu fie dus si segmentul de teflon dupa piston .eu unu pana nu am schimbat si segmentul ala nu am scapt de problema si ca sa il schimbi si pe ala mai tre luata o bucsa de ghidaj (nu neaparat dar se cam strica cand o scoti),parerea mea ar fi bine sa nu te bagi sa umbli fara scule sa desfaci amortizorul in 2 ca o sa ai probleme...si poti avea dupa probleme financiare mari...simeringurile doar e simplu de schimbat nu are de ce sa iti fie frica numai sa nu zgarai sau sa te apuci sa bati alea pe acolo...bafta si spor la treabA!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum cu simeringurile e simplu dar eu cand am schimbat la mine am luat 2 perechi de simeringuri sa le schimb la amndoua chiar daca curgea una,numai ca am pus simeringurile si tot dedea ulei si aici zic ATENTIE sa nu fie dus si segmentul de teflon dupa piston .eu unu pana nu am schimbat si segmentul ala nu am scapt de problema si ca sa il schimbi si pe ala mai tre luata o bucsa de ghidaj (nu neaparat dar se cam strica cand o scoti),parerea mea ar fi bine sa nu te bagi sa umbli fara scule sa desfaci amortizorul in 2 ca o sa ai probleme...si poti avea dupa probleme financiare mari...simeringurile doar e simplu de schimbat nu are de ce sa iti fie frica numai sa nu zgarai sau sa te apuci sa bati alea pe acolo...bafta si spor la treabA!!

 

Salut,

 

Si eu am de gand sa schimb ambele semeringuri, daca tot ma apuc sa desfac furca...

In general am grija cum lucrez ca sa nu fac boacane, pana acum n-am stricat nimic si am tot facut mentenanta de rutina la BMW (schimb ulei, antigel, intins lant, etc).

Totusi daca stau sa ma gandesc , asta ar fi prima operatiune mai delicata :D

Scule, am ...slava domnului...e plin garajul de ele :D; ce nu am sunt sculele specifice unor operatiuni - de genul celei cu care o sa ma ajute textoru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa sintagma: "o belea nu vine niciodata singura" ; pe langa semeringurile "plangacioase" a inceput sa imi picure si furtunul de la frana spate, mai exact furtunul care duce la etrier.

Intrebarea e urmatoarea: e indicat sa il cumpar de la AB sau pur si simplu ma duc si cumpar un furtun asemanator de la un magazin de piese auto (e un furtun ordinar de cauciuc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

vreau sa schimb si eu placutele de frana fata-spate cu tot cu lichid ,,, am gasit la louis placute de frana Lucas la 30,95 eur setul pt fata si tot atat setul pt spate ,,,

 

stiti ceva despre aceste placute sau recomandati altceva la un pret si o calitate mai buna ?

 

multumesc,

 

numai bine

 

Eu am pus placutze TRW pe spate. Le-am luat de aici din Timisoara de la Motobike Shop, la 95 RON setul. Sunt ok si le-am primit in 2 zile de la comanda. Vezi ca daca ai ABS la schimbarea lichidului de frina e un pic mai complicat daorita centralei ABS. In manualul de reparatie scrie ca trebuie sa folosesti MoDiTec-ul. Asta e nashpa :unsure: :blink: Placutzele pe spate vezi sa fie organice

Editat de textoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lume, lume...am nevoie de putin ajutor. De fapt am nevoie de ceva idei cat mai ingenioase.

Azi mi-am cumparat din targ una bucata set proiectoare la pretul de 65Ron. La fel cum si-a luat si Zidu'. Sunt din aluminiu si au lupa.

Vreau niste idei din partea voastra , cum sa le montez pe GS. Nu am crash bars. M-am uitat pe chain gang si mi-a placut ideea asta:RCUGSmount4.jpg dar nu cunosc pe nimeni prin Bucuresti ca sa ma ajute sa fac sistemul ala de prindere.

post-21645-1238761689_thumb.jpg

post-21645-1238761925_thumb.jpg

Editat de Trumansky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lume, lume...am nevoie de putin ajutor. De fapt am nevoie de ceva idei cat mai ingenioase.

Azi mi-am cumparat din targ una bucata set proiectoare la pretul de 65Ron. La fel cum si-a luat si Zidu'. Sunt din aluminiu si au lupa.

Vreau niste idei din partea voastra , cum sa le montez pe GS. Nu am crash bars. M-am uitat pe chain gang si mi-a placut ideea asta:RCUGSmount4.jpg dar nu cunosc pe nimeni prin Bucuresti ca sa ma ajute sa fac sistemul ala de prindere.

 

 

am vazut la cineva in topic ideea asta:

 

/uploads/mo...01556_thumb.jpg

 

prinderea la semnalizatoare. Vezi la Rainman22, pag 228.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trumanski, ai PM. Si vreau si eu sa stiu de unde le-ai luat si cati wati consuma :unsure:

 

Nus de cat sunt becurile ce au venit cu proiectoarele. O sa le pun niste becuri Philips H3 de 55W. Le-am luat din targ din Vitan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@textoru

Multumesc pentru piesa, a ajuns acum 10 minute :unsure:

 

Legat de aerisirea franelor la modelul cu ABS, eu am facut-o fara moditec si a fost ok.

 

Salut! Ma bucur ca a ajuns asa repede. Sa nu uiti sa ungi interiorul ei cind o folosesti sa nu zgirii tubul cromat. Referitor la aerisire e ok si la ABS am facut-o si eu. Eu ma refeream la schimbat lichid cu totul. Poate sa ramina aer in circuit si la centrala ABS si poate sa devina neplacut. Vezi in manual ce zice la capitolul asta. Ma batea si pe mine gindul sa inlocuiesc lichidul dar am renuntat. Procedura in sine nu cred ca ar fi complicata, nu stiu exact de ce ar trebui sa folosesc MoDiTec-ul. Nu am inteles foarte clar din manual. Daca a facut-o cineva abia astept sa aflu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Ma bucur ca a ajuns asa repede. Sa nu uiti sa ungi interiorul ei cind o folosesti sa nu zgirii tubul cromat. Referitor la aerisire e ok si la ABS am facut-o si eu. Eu ma refeream la schimbat lichid cu totul. Poate sa ramina aer in circuit si la centrala ABS si poate sa devina neplacut. Vezi in manual ce zice la capitolul asta. Ma batea si pe mine gindul sa inlocuiesc lichidul dar am renuntat. Procedura in sine nu cred ca ar fi complicata, nu stiu exact de ce ar trebui sa folosesc MoDiTec-ul. Nu am inteles foarte clar din manual. Daca a facut-o cineva abia astept sa aflu.

 

Pai, eu am inlocuit lichidul.

Am scos incet lichidul vechi, cu atentie sa nu prinda aer instalatia; continuand sa completez cu lichid nou pana a inceput sa iasa curat pe furnunasul pus pe aerisitor.

Am folosit un bidonas de 500ml pentru ambele instalatii (cu tot cu pierderile de rigoare)

Cam asa arata ce am scos :unsure:

post-11932-1238770014_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee daca prin Carfur sau alt super market se gasesc becuri de masina/motoreta? Vreau sa cumpar Philips H3 . Daca cumpar online cred ca ma costa livrarea la fel de mult cat ma costa becurile....

 

incearca la benzinarii...la Agip parca am vazut Philips sau in Metro parca mai aveau becuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee daca prin Carfur sau alt super market se gasesc becuri de masina/motoreta? Vreau sa cumpar Philips H3 . Daca cumpar online cred ca ma costa livrarea la fel de mult cat ma costa becurile....

Cred ca te costa extrem de putin daca te sui pe mobra si le faci o vizita celor de la ASPAD si il cumperi de la ei. Ca vad ca tot din Bucuresti esti -> http://philips-shop.ro/contact.lst

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca te costa extrem de putin daca te sui pe mobra si le faci o vizita celor de la ASPAD si il cumperi de la ei. Ca vad ca tot din Bucuresti esti -> http://philips-shop.ro/contact.lst

 

Nu stiu daca acolo e doar sediul firmei sau au si magazin cu desfacere...o sa le dau un telefon sa intreb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Livreaza si pe loc daca te duci sa ridici tu marfa. Am luat de multe ori becuri de la ei, am garantia ca-s Philips originale si nu facaturi de prin targuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Livreaza si pe loc daca te duci sa ridici tu marfa. Am luat de multe ori becuri de la ei, am garantia ca-s Philips originale si nu facaturi de prin targuri.

 

E bine de stiut, multumesc de info. Am trecut in seara asta pe la un Agip si am gasit acolo, varianta in cutiuta de carton, nu blister...daca blisteru este plasticu ala in care este pus becul pe siteu. Au fost putin mai scumpe decat la Aspad pe site, 15 Ron dar consider ca e ok pretul.

Abia astept sa-mi montez proiectoarele :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiti ceva despre aceste placute sau recomandati altceva la un pret si o calitate mai buna ?

 

multumesc,

 

numai bine

 

am pus lucas pe fata - luate de la olivers - 100 lei . par sa se comporte bine, inca nu sunt date dupa disc.

 

 

 

Intrebarea e urmatoarea: e indicat sa il cumpar de la AB sau pur si simplu ma duc si cumpar un furtun asemanator de la un magazin de piese auto (e un furtun ordinar de cauciuc)

iti trebuie furtun de frana, nu te juca. dar nu trebuie sa fie de la bmw - orice furtun moto de aceeasi lungime ar trebui sa fie ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Aud mereu numai lucruri bune despre bujiile cu iridium si m-am hotarat sa le incerc si eu. Stiti vreun brand/cod/loc de unde imi pot procura asa ceva?

De asemenea, as vrea sa schimb filtrul de ulei si parca n-as mai apela la AB. Gasesc pe undeva ceva care sa se potriveasca?

 

Multumiri anticipate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca potzi, cumpara cu bara de aluminiu pe interior, au facut totzi banii la un accident pe care l-am avut, mi-au salvat manutzele :rolleyes:. Eu le-am luat de la Motomania, dar se gasesc mai ieftinutze si pe la mymoto

 

Salutare. Vreau sa cumpar o pereche de handguards pentru un bmw f 650 st, nu neaparat noi. Stiu ca exista magazine si internet de unde se pot procura insa eu le vreau mai ieftineanu. Merci!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Aud mereu numai lucruri bune despre bujiile cu iridium si m-am hotarat sa le incerc si eu. Stiti vreun brand/cod/loc de unde imi pot procura asa ceva?

De asemenea, as vrea sa schimb filtrul de ulei si parca n-as mai apela la AB. Gasesc pe undeva ceva care sa se potriveasca?

 

Multumiri anticipate.

 

Eu mi-am luat NGK de la Karma Auto (bujie iridium).

Poti sa-ti cumperi linistit filtru de ulei de la AB. De obicei il au pe stoc si nici mare diferenta de pret nu e fata de alti importatori. Poti sa incerci la Auto Total.

Editat de Trumansky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat NGK de la Karma Auto (bujie iridium).

Poti sa-ti cumperi linistit filtru de ulei de la AB. De obicei il au pe stoc si nici mare diferenta de pret nu e fata de alti importatori. Poti sa incerci la Auto Total.

 

Multumesc pentru raspuns.

De unde stiu ce bujii se potrivesc? ...scrie pe ele ca la stergatoare pe ce masinarii merg montate? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are careva asa ceva : http://www.advrider.co.za/product_info.php...products_id=224 ?

 

Kappa BMW 650 screen 2000-2003

KD234S Specific wind-screen, smoked 411 x 340 mm (h. x w.) 150mm higher than the original windscreen

 

am gasit la 62Euro si voiam sa stiu daca are vreun efect

post-4769-1239086683_thumb.jpg

Editat de NaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...