Sari la conținut

Accident Splai Regie Ora 9.. 21mai


clubbed
 Share

Postări Recomandate

el era pe targa. asa merge el, in pantofi si camasa caci are dress code la munca. am mers si eu de multe ori la birou cu mobra si daca eticheta o cere... te conformezi. in tarile cu apa calda majoritatea merg la lucru imbracati frumos.

nu mai fiti asa de nazisti in ce priveste echipamentul de protectie. la vitezele normale de oras nu mori daca porti casca. dimpotriva, disconfortul provocat de excesul de haine te poate face sa te grabesti catre destinatie. sau sa eviti sa opresti la stop ca sa nu stai intre masinile coclite. oricum, cand te stii neprotejat mergi un pic mai incet si esti safe. parerea mea e ca mai degraba iti inveti motoreta si capacitatea ei de franare si inveti sa o manevrezi cum trebuie, decat sa te superimbraci. cred ca mai degraba eviti un accident decat sa te bucuri ca ai avut mega protectii si ai scapat... doar cu o jamba rupta si cu farul spart. pana la urma nu ne filmeaza nimeni cascadoriile... deci, de ce sa le facem?

 

Hmm, tocmai in Bucuresti unde e cel mai mare haos in trafic sa mergi imbracat la costum pe mobra, fara macar o geaca, mi se pare ca nu e tocmai ok... Poate in alte tari mai merge, insa la noi, pfuuu.... dumnezeu cu mila...

 

Ai si tu dreptate, insa eu daca ma duc "formal clothing" la serv, iau dracu masina si las mobra acasa. Poti sa mergi tu cel mai safe din lume, tot degeaba !

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

e ok baiatu'. am vorbit eu cu el. are contuzii dar nimic rupt. se intorcea la locul accidentului.

el era pe targa. asa merge el, in pantofi si camasa caci are dress code la munca. am mers si eu de multe ori la birou cu mobra si daca eticheta o cere... te conformezi. in tarile cu apa calda majoritatea merg la lucru imbracati frumos.

nu mai fiti asa de nazisti in ce priveste echipamentul de protectie. la vitezele normale de oras nu mori daca porti casca. dimpotriva, disconfortul provocat de excesul de haine te poate face sa te grabesti catre destinatie. sau sa eviti sa opresti la stop ca sa nu stai intre masinile coclite. oricum, cand te stii neprotejat mergi un pic mai incet si esti safe. parerea mea e ca mai degraba iti inveti motoreta si capacitatea ei de franare si inveti sa o manevrezi cum trebuie, decat sa te superimbraci. cred ca mai degraba eviti un accident decat sa te bucuri ca ai avut mega protectii si ai scapat... doar cu o jamba rupta si cu farul spart. pana la urma nu ne filmeaza nimeni cascadoriile... deci, de ce sa le facem?

 

 

:rolleyes:

 

bine ca e ok baiatul restul se repara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in tarile cu apa calda majoritatea merg la lucru imbracati frumos.

 

Bai, scuze, dar e geniala remarca ta! :rolleyes:

Am fost si eu la munca in costum (de ziua femeii :(), insa mi-am pus genuncherele si geaca peste... E adevarat, era un pic mai frig atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii urez sanate si noroc si imi cer scuze ca m-am luat de "pamtofii de lac " ai motociclistului :rolleyes: si ca revansare in caz de informatii si sprijin in "lupta" cu asiguratorul de "nemernic care nu se asigura" sa-mi dea un PM :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes:

 

bine ca e ok baiatul restul se repara!

Geaca avea oameni buni.

 

Hmm, tocmai in Bucuresti unde e cel mai mare haos in trafic sa mergi imbracat la costum pe mobra, fara macar o geaca, mi se pare ca nu e tocmai ok... Poate in alte tari mai merge, insa la noi, pfuuu.... dumnezeu cu mila...

 

Ai si tu dreptate, insa eu daca ma duc "formal clothing" la serv, iau dracu masina si las mobra acasa. Poti sa mergi tu cel mai safe din lume, tot degeaba !

 

:(

 

Citeste mai cu atentie Geaca avea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, tocmai in Bucuresti unde e cel mai mare haos in trafic sa mergi imbracat la costum pe mobra, fara macar o geaca, mi se pare ca nu e tocmai ok... Poate in alte tari mai merge, insa la noi, pfuuu.... dumnezeu cu mila...

 

Avea geaca si casca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea geaca si casca !

 

Ok bravo lui atunci, insa ce sa mai zic de ceilalti care umbla numai in tricou si casca, sunt sigur ca o parte din ei isi vor lasa pielea pe asfalt vara asta...

 

Bafta baiatului si "ochii-n paispe" ca sa zic asa !

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii doresc tipului cu VW ca data viitoare, cand mai iese fara sa se asigure, sa aiba bafta ca in loc de motocicleta sa aiba parte de o betoniera de 20 tone. Si sa aiba cu el, in masina, cit mai multe rude dragi. O sa ma rog pt asta, indiferent ce o sa spuneti voi.

 

si eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lui in special sau tuturor celor care nu se asigura? Trebuie sa rostiti niste incantatii speciale si sa sacrificati o gaina la apus de soare! :rolleyes:

Pacat de frumusetea aia de motor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: salutare tuturor

 

eu sunt motociclistul cu "pantofi de lac"...aveam doar o geaca subtire de piele pe mine si casca, fara manusi fara nimic, desi am echipament complet (cizme, costum complet, aparatoare de spate, manusi, casca, cagula etc.)...job-ul meu implica sa calotersc extrem de mult prin bucuresti, cu multe opriri si sa fiu si imbracat "la camasa"...folosesc motorul pentru ca ma pot stercura in trafic...stiu exact ce riscuri imi asum cand merg fara echipament, din acest motiv mergeam foarte incet...domnul s-a oprit prima oara pe banda mea de mers, s-a uitat catre mine, am fost convins ca m-a vazut, insa in clipa urmatoare s-a pus in miscare si am intrat in el...nu aveam cum sa-l evit desi am incercat( nu am blocat nici una din roti cand am franat, insa passat-ul e lung si ocupa toata strada, nu aveam pe unde sa scap )...intr-adevar am o contuzie la sold, imi misc greu piciorul drept insa sunt aproape ok...lucru care nu se poate spune despre motocicleta, singurul service de triumph e la Cluj, iar piesele vin in cateva luni...as aprecia daca m-ar putea ajuta cineva cu informatii clare despre pasii ce trebuie urmati ca sa recuperez banii de reparatii sau eventual sa mi-o schimb...va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la 5 minite dupa. Motociclistul se cheama Victor, sa intamplat pe splai in imediata apropiere a caminelor Regie, boul cu pasat a iesit din curtea Agentiei de mediu si Apele Romane nu stiu cum se numesc exact, a virat stanga fera sa se asigure iar Victor a incercat sa il evite prima oara spre stanga dupa care a tras dreapta si a intrat frontal sarind peste pasat. Victor nu avea mai mult de 60-70km/h abia iesise din Regie.

Am vorbit cu el il durea foarte putin umarul si acuza o durere pe picior in zona inghinala, eu l-am sfatuit sa acuze mai puternic durerile si sa se lase transportat de Smurd dar este OK, norc ca nu avea viteza mai mare.

Cap de creta de la Rutiera a venit abia dupa 2.5H, ROmanica ce sa faci, a facut masuratori in prezenta unui martor oprit de ei dupa care mi-a spus ca dupa declaratii fac schita si inaiteaza dosarul la parchet.

Victor nu avea decat casca si geaca(mergea la munca).

Am sa incerc sa vorbesc cu el mai tarziu.

Trec prin zona aceea in fiecare zi in drum spre munca, am fost in situatia de frana puternic datorita conservarilor care nu se asigura de cel putin trei ori, mare atentie si la trecerea de la MAX, sar dobitocii direct petrecere fara sa se asigure.

 

Azi unul din noi a scapat putem sa zAmbim.

Bunul simt si raspunderea pentru ceea ce facem ,sunt inca departe de poporul roman . De fiecare data trebuie sa fie vinovat altul decat noi. In primul rand si afara lumea circula cu motocicleta indiferent de modelul ei ,in costum , sau orice fel de haine ,dar are grija cum merge . Intradevar ,, conservarii" sunt atenti doar la ei , dar , ca exista si acest ,DAR suntem in stare sa recunoastem cand gresim. Cap de creta asa cum ii spui tu a facut masuratorile in prezenta unui martor asistent , nu a unui martor ocular , pentru ca la cercetarea locului faptei asa i se cere , dar inca o data lipsa bunului simt nu face diferenta intre cei doi termeni. Probabi, cand te intalnesti cu acel cap de creta nu sti cum sa te faci mai mic sa nu-ti ia permisul . Concluzia!Ca am scris prea mult aveti grija cum mergeti voi si pe urma uitati-va la altii. Daca nu aveti mai multe categorii de permis si o oarecare vechime , nu atat in ani ,cat in kilometri, mai bine taceti din gura .Decat pieton sase luni si sase luni zmeu ,pe vitezana, mai bine conservar sase luni si restul pe motor , dar cu civilizatie rutiera in cap ! Aveti grija de voi si nu va lasati in grija altora ! Lasati bravadele pe care le vad zilnic pe bulevarde si uitati-va la barna din ochiul vostru si nu la paiul altuia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lui in special sau tuturor celor care nu se asigura? Trebuie sa rostiti niste incantatii speciale si sa sacrificati o gaina la apus de soare! :lol:

Pacat de frumusetea aia de motor!

 

 

ai grija ca gaina trebuie sa fie neagra :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grija ca gaina trebuie sa fie neagra :lol:

cred ca avea 10km/h

sau la luat pe sus ingerasul

bafta o avut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic, dar...

 

Multumesc motociclistilor din Buc care m-au ajutat dupa accidentul din 14 mai. Gabi (non-moto), Lucian si... nu mai retin. Politia inca "il cauta" pe dobitocul cu B75 GWS care m-a tavalit (22 zile ingrijiri medicale).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bunul simt si raspunderea pentru ceea ce facem ,sunt inca departe de poporul roman . De fiecare data trebuie sa fie vinovat altul decat noi. In primul rand si afara lumea circula cu motocicleta indiferent de modelul ei ,in costum , sau orice fel de haine ,dar are grija cum merge . Intradevar ,, conservarii" sunt atenti doar la ei , dar , ca exista si acest ,DAR suntem in stare sa recunoastem cand gresim. Cap de creta asa cum ii spui tu a facut masuratorile in prezenta unui martor asistent , nu a unui martor ocular , pentru ca la cercetarea locului faptei asa i se cere , dar inca o data lipsa bunului simt nu face diferenta intre cei doi termeni. Probabi, cand te intalnesti cu acel cap de creta nu sti cum sa te faci mai mic sa nu-ti ia permisul . Concluzia!Ca am scris prea mult aveti grija cum mergeti voi si pe urma uitati-va la altii. Daca nu aveti mai multe categorii de permis si o oarecare vechime , nu atat in ani ,cat in kilometri, mai bine taceti din gura .Decat pieton sase luni si sase luni zmeu ,pe vitezana, mai bine conservar sase luni si restul pe motor , dar cu civilizatie rutiera in cap ! Aveti grija de voi si nu va lasati in grija altora ! Lasati bravadele pe care le vad zilnic pe bulevarde si uitati-va la barna din ochiul vostru si nu la paiul altuia!

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul a gresit (fata de el) in privinta echipamentului, iar "conservarul" a gresit facand manevra, iar daca a facut-o dupa ce s-a uitat si a vazut moto e bun de spanzurat

tot ce poate face moto e sa se duca la inml si sa scoata tot ce poate de la sofer pana la judecata (eu cred ca ala va da si haina de pe el)

credeti-ma ca va fi plimbat foarte mult timp pe la udriste si perspectiva trimiterii in judecata de regula sperie

sanatate motociclistului si aveti grija de voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma, da mai e safe pe undeva sa ne dam?

sau tre sa merem pe circuit!

la ce draq au astia ochi in cap?

puii mei, pe langa ca tre sa fi atent la drumu tau, tre sa ai grija la gropi, denivelari, masini, catzei....mai urmeaza sa cada asteroizi si apoi le-am vast pe toate!

grija mare fratzilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand si afara lumea circula cu motocicleta indiferent de modelul ei ,in costum , sau orice fel de haine ,dar are grija cum merge .

 

Lasati bravadele pe care le vad zilnic pe bulevarde si uitati-va la barna din ochiul vostru si nu la paiul altuia!

 

:lol:

 

M-am saturat de toata tevatura asta cu costumul. e bun si el la zgarieturi. poate (POATE) o vertebra iertata de caldaram. Sau un os mai putin zdrobit atat. Daca te lovesti de ceva tot aleluia iti canta.

 

Pe langa casca, atentia si grija salveaza vieti. De toate 3 ai nevoie ca sa poti sa capeti si experienta aia omniprezenta in discutiile de profil.

 

Viteza adaptata e deja detaliu.

 

In cazul de fata avem un motociclist care merge pe dreapta. Asta consider ca e o greseala si nu faptul ca nu avea protectii pe el. Dupa cat se vede, nici nu i-ar fi trebuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bunul simt si raspunderea pentru ceea ce facem ,sunt inca departe de poporul roman . De fiecare data trebuie sa fie vinovat altul decat noi. In primul rand si afara lumea circula cu motocicleta indiferent de modelul ei ,in costum , sau orice fel de haine ,dar are grija cum merge . Intradevar ,, conservarii" sunt atenti doar la ei , dar , ca exista si acest ,DAR suntem in stare sa recunoastem cand gresim. Cap de creta asa cum ii spui tu a facut masuratorile in prezenta unui martor asistent , nu a unui martor ocular , pentru ca la cercetarea locului faptei asa i se cere , dar inca o data lipsa bunului simt nu face diferenta intre cei doi termeni. Probabi, cand te intalnesti cu acel cap de creta nu sti cum sa te faci mai mic sa nu-ti ia permisul . Concluzia!Ca am scris prea mult aveti grija cum mergeti voi si pe urma uitati-va la altii. Daca nu aveti mai multe categorii de permis si o oarecare vechime , nu atat in ani ,cat in kilometri, mai bine taceti din gura .Decat pieton sase luni si sase luni zmeu ,pe vitezana, mai bine conservar sase luni si restul pe motor , dar cu civilizatie rutiera in cap ! Aveti grija de voi si nu va lasati in grija altora ! Lasati bravadele pe care le vad zilnic pe bulevarde si uitati-va la barna din ochiul vostru si nu la paiul altuia!

Omulet invata sa citesti cu rabdare si cu atentie, am spus "martor oprit de ei" nu martor ocular sau bunul simt de care pomenesti nu obliga la asa ceva.

Cap de creta nu a reusit sa ma impresioneze niciodata probabil si datorita faptului ca nu am fost pus in situatia de a ramane fara permis niciodata, iar despre o amenda ce sa mai vorbim...cred ca ultima oara se intampla prin 1996.

Tare as crea sa vad cum te uiti tu la alti cand apar direct in fata ta fara sa se asigure.

Sper totusi sa ai viteza la fel de mica ca a lui Victor.

Apropo de bravade si vitezane, nu am o vitezana si nici nu as merge cu asa ceva la anii mei.

 

Intentia mea a fost sa dau cat mai multe detalii despre accident dar.....se mai gasesc cate unii sa faca pe desteptii cu bun simt.....

 

TARE AS DORI SA TE CUNOSC SA VEDEM CAT DE MULT BUN SIMT ZACE IN TINE..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cap de creta de la Rutiera a venit abia dupa 2.5H, ROmanica ce sa faci, a facut masuratori in prezenta unui martor oprit de ei dupa care mi-a spus ca dupa declaratii fac schita si inaiteaza dosarul la parchet.

 

Cap de creta de la Rutiera au venit dupa 2.5h deoarece inainte erau la un alt accident care intamplator s-a transformat din usor in mortal. V-am rugat de zeci de ori daca nu ati patzit nu dati cu noroi pentru ca de obicei cei care dau cu noroi sfarsec prin noroi (general valabil si la moto si auto) si tot cu noi se intalnesc. Si daca baietii au venit dupa 2.5h inseamna ca pretenul tau a stat la Udriste vreo 6-7h la declaratii. A fost o zi mai mult decat imputzita ieri cu 28 de accidente grave la nivel de Bucuresti din care 2 mortale. Si nu, n-a murit nici un moto. Din pacate insa un pusti nu a mai apucat sa implineasca 11 ani 1 saptamana si 1 zi :lol:

 

Asa ca pretene stai cuminte ca nu-ti doresc sa faci vre-un accident in mijlocul zilei si sa fii al 7lea in ultimele 30 de minute :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok baiatu'. am vorbit eu cu el. are contuzii dar nimic rupt. se intorcea la locul accidentului.

el era pe targa. asa merge el, in pantofi si camasa caci are dress code la munca. am mers si eu de multe ori la birou cu mobra si daca eticheta o cere... te conformezi. in tarile cu apa calda majoritatea merg la lucru imbracati frumos.

nu mai fiti asa de nazisti in ce priveste echipamentul de protectie. la vitezele normale de oras nu mori daca porti casca. dimpotriva, disconfortul provocat de excesul de haine te poate face sa te grabesti catre destinatie. sau sa eviti sa opresti la stop ca sa nu stai intre masinile coclite. oricum, cand te stii neprotejat mergi un pic mai incet si esti safe. parerea mea e ca mai degraba iti inveti motoreta si capacitatea ei de franare si inveti sa o manevrezi cum trebuie, decat sa te superimbraci. cred ca mai degraba eviti un accident decat sa te bucuri ca ai avut mega protectii si ai scapat... doar cu o jamba rupta si cu farul spart. pana la urma nu ne filmeaza nimeni cascadoriile... deci, de ce sa le facem?

 

Concluzionam:

1. E naspa sa faci accident ca poate esti al 7-lea intr-o jumatate de ora si vine mai repede popa decat militia.- Nightwolf, eu zic ca tu esti dispecer (asta ca sa continui buna traditie a presupunerilor privind meseria ta). Oricum stai prea mult pe net, deci pe teren nu stiu cum te prindem. :lol:

2. E naspa in Romania.

3. E naspa (chiar sucks) in general.

4. E naspa ce am citit la CBR-ica. Daca imi invat motoreta si capacitatea ei de franare oare asta o sa ma ajute sa invat cum iese unul din curte cu spatele???

Iar daca deja prietenul tau a invatat si asta (si in consecinta nu mai are nevoie sa se imbrace) cum poti explica faptul ca a facut accident?

Un jambon rupt si un far spart e deja suficient pentru un accident cu adevarat minor. Mie mi s-a parut ingrozitor de mult o vanataie pe care am capatat-o intr-o situatie asemanatoare.

5. Intrebari: Ce este si cum se traduce Dress Code? E treaba aia cand esti corporate si e a condition sa mergi la job imbracat office iar vinerea casual? Ca nu m-am prins. Si daca e dress code, nu au dressing room-uri ca sa poata sa se schimbe inainte de a intra in shift? Si daca tot are dressing code de ce nu-si protejeaza costumul de job, ca poate are budget sa-si ia haine si daca le damageaza trebuie sa dea feed-back si banii inapoi?

6. E foarte bine sa te imbraci. Daca te super-imbraci esti lame, iar aia care merg in papuci, tricou si ochelari de soare fac misto de tine. Asa ca te dezbraci, te uiti la aia care sunt imbracati si faci misto de ei, cazi la virajm, te raschetezi peste tot, prietenii zic ca e ok ca ai scapat cu atat, de Doamne-Doamne nu mai zicem nimic( ca e bun numai la situatii de coma si deces) si afli de pe net ca ai fost doar al treilea din 7 in 10 minute. Ca ne place sa mergem dezbracati.

Spor la munca Nightwolf.

Va pup cu faru'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzionam:

1. E naspa sa faci accident ca poate esti al 7-lea intr-o jumatate de ora si vine mai repede popa decat militia.- Nightwolf, eu zic ca tu esti dispecer (asta ca sa continui buna traditie a presupunerilor privind meseria ta). Oricum stai prea mult pe net, deci pe teren nu stiu cum te prindem. :lol:

 

M-a prins thomas la ora 1830 la Lujerului :lol: Oricum misto faza cu dispeceru` trebuie retinuta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...