Sari la conținut

Useri neseriosi/Clienti tepari


mertan
 Share

Postări Recomandate

nu-mi mai incarca bateria.

 

verific bateria, adica o incarc la redresor. merge, okay, trec la alternator.

se invarteste, good, verific dupa aia iesirea catre baterie de la releu. mort, good, caut releu

caut schema releu sa stiu ce-as putea verifica la el.

cumpar releu. ilintreb daca e verificat si cum e verificat. daca vine cu povesti cu lasesre, merg si caut in alta parte. poate vine c-o poveste de genul: frate, nu stiu daca e bun, il cumperi pe raspunderea ta", atunci se schimba datele problemei.

 

daca il cumpar il montez si dau o cheie, incarca / nu incarca

nu incarca, iau legatura cu gicu care mi l-a vandut sa stiu daca el l-a verificat si cum

nu vrea sa raspunda

 

apoi m-apuc sa scriu baliverne pe forum, scriu conditiile de cumparare si pretul care l-ai platit, alaturi de numele tau si numarul tau de telefon

daca vrei sa te ia in seama careva.

daca l-ai cumparat "as is, one time sale", ieftin, "pe riscul tau", asta e, nu e inselaciune, raspunderea intreaga e a ta.

 

se poate sa fi luat teapa, dar fara ce-am scris eu mai sus e cam marlanie sa-i dai unuia numarul personal pe un forum pentru ca tu ai impresia ca ai fost parlit.

parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Io n-am inteles de ce iti trebuie un accelerator de particule ca sa verifici un releu de incarcare... Pana si io stiu atata lucru...

pentru ca particulele se misca cu viteza luminii si cum releul primeste curentul alternativ oscilatiile sunt instabile. atunci acceleratorul de particule ajuta la stabilizarea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca particulele se misca cu viteza luminii si cum releul primeste curentul alternativ oscilatiile sunt instabile. atunci acceleratorul de particule ajuta la stabilizarea lui.

Si pe langa aceasta, reduce si timpul necesar incarcarii...ca doar se si numeste "accelerator" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehehe, dragii mosului, am revenit din concediu pe forum - eu fiind pagubitul cu releul.Dar acesta va fi ultimul meu post pe forum datorita unui telefon "binevoitor" primit, prin care mi se explica "sa am grija ce mai scriu pe net" ca altfel "ne suparam si ai sa vezi tu".

 

Acum am sa va explic eu povestea, din vazute si nu din "auzite" cum v-a relatat-o stimatul meu coleg de forum mexykanu.

 

Am primit coletul cu releul prin fan curier, toate bune si frumoase pana aici.Vanzatorul parea foarte serios la telefon asa ca nu am avut niciun dubiu in privinta lui.Din pacate, in urmatoarele zile, in nordul Moldovei a venit viscolul, asa ca am amanat curatenia de primavara a "farasului"( schimb de ulei, filtre,curatat bujiile) cu cateva zile.Am amanat astfel si schimbarea releului.

 

A trecut o saptamana, in sfarsit o zi frumoasa.Impreuna cu un prieten, scot codita, montez bateria, pun releul.Cand sa pun voltmetrul, hop, FIX 0.In prima faza am crezut ca e stricat voltmetrul.Am pus inapoi vechiul releu(al meu) , incarca 1,5.Pun iarasi releul lui Calin, iarasi 0. Releul se incalzea, firele se incalzeau, de scos - NIMIC.

 

Am adus un transformator (deci nu un aparat de la NASA - un simplu transformator), am setat curentul pe 12V, am pus releul - pac scurt.S-a ars transformatorul. Releul - nici o miscare.

 

Il sun pe Calin sa-i cer explicatii, imi raspunde cu o voce vesela si binevoitoare ca l-am stricat eu.Bine ma, daca zici tu, asa o fi...

 

@Tsunami.

Am scris numarul pe forum pentru a fi evitat de alti amarasteni care au nevoie de vreo piesa. Din punctul meu de vedere fac un bine comunitatii. Va asumati un risc inutil cumparand de la Calin.

Editat de DesTiny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io zic asa, nu-l cunosc nici pe calin, nici pe tine.

gasesti alta metoda de verificare a piesei decat motocicleta ta inainte sa declari ca e stricat.

 

releul ala are rolul de a tine tensiunea pana-n 14V si de a transforma alternativul in continuu, probabil o punte de diode sau un montaj electronic cu aceeasi functie.

are si ala o specificatie, cat trebuie sa fie max. curentul/tensiunea la intrare,

la fel de adevarat ca si alternatorul trebuie sa fie capabil sa incarce.

releul trebuie sa fie pentru modelul tau de motocicleta.

 

deci, rezumez, data viitoare il iei in brate si te duci la un atelier care il poate verifica. nu e bun, iti da atelierul o hartiuta care scrie cum la incercat si pe ce se bazeaza cand spune ca nu e bun, eventual ce e ars.

eu nu zic ca releul a fost bun, eu zic doar ca testul tau mie nu-mi demonstreaza ca releul a fost ars, cum nu-mi imaginez nici de ce releul vechi iti arata DC1.5V la iesire. eu as lua si alternatorul si l-as verifica la un atelier.

ca sfat, de acum inainte, daca mai cumperi asa ceva, sa ai si o metoda de testare si o spui vanzatorului inainte de a face afacerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehehe, dragii mosului, am revenit din concediu pe forum - eu fiind pagubitul cu releul.Dar acesta va fi ultimul meu post pe forum datorita unui telefon "binevoitor" primit, prin care mi se explica "sa am grija ce mai scriu pe net" ca altfel "ne suparam si ai sa vezi tu".

Prietene, pana in momentul de fata nu m-am bagat deloc in mica ta alocutiune dat fiind faptul ca nu consider ca am de ce sa ma justific in vreun fel pentru toata situatia. O fac in momentul de fata pentru ca vad ca insisti in a fi penibil si ce e si mai rau insisti in a face afirmatii pe care nu le poti sustine la adresa mea.

 

Din cate reusesc sa-mi dau seama, ai o reala problema cu memoria de scurta durata, telefonul binevoitor pe care l-ai primit, l-ai primit in urma actiunilor tale si anume in urma postarilor repetate pe diferite situri de comert respectiv mercador,bikeshop, etc, postari care contineau textul : "Dezmembrez Yamaha Dragster, am aproape toate piesele, majoritatea sunt defecte, dar le vand si asa, sunt tepar. Calin Muresan - 0766549197" dupa cum bine se vede alaturi de datele mele de contact. Ti-am cerut intr-adevar sa nu mai postez anunturi de genul in numele meu , faptul ca tu scrii pe forum toate balariile pe care le scrii, chiar ma lasa rece!

 

In ceea ce priveste indemanarea ta si/sau a prietenului tau, lasa-ma sa am anumite rezerve, inca nu-mi este clar ce mama dracu cautati voi cu un transformator care din cate stiu genereaza curent continuu intr-un releu de incarcare a carui treaba e sa primeasca curent alternativ si sa-l transforme in curent continuu.

 

Dupa cum ti-am zis in nenumarate randuri, releul in cauza a fost dat jos perfect functional de pe mobra din dotare cu atat mai mult cu cat am incercat releul si pe mobra unui alt user si ghici ce : functiona ireprosabil!

Editat de fast_joe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste indemanarea ta si/sau a prietenului tau, lasa-ma sa am anumite rezerve, inca nu-mi este clar ce mama dracu cautati voi cu un transformator care din cate stiu genereaza curent continuu intr-un releu de incarcare a carui treaba e sa primeasca curent alternativ si sa-l transforme in curent continuu.

 

Dupa cum ti-am zis in nenumarate randuri, releul in cauza a fost dat jos perfect functional de pe mobra din dotare cu atat mai mult cu cat am incercat releul si pe mobra unui alt user si ghici ce : functiona ireprosabil!

Salut cumetre! Mi-am gasit un releu functional (deci nu ars, ca jaful tau) de la un vanzator serios (deci nu tepar, cum esti tu). Acum ghici tu ce : functioneaza perfect pe mobra mea - scoate 14 pe voltmetru. Iar despre ce rezerve ai tu...putin imi pasa. Si aici si la telefon ai dat rateuri in a explica de ce nu a mers din prima pe mobra. Pana la proba cu transformatorul il pusesem pe mobra si tot 0 scotea. Ceva comentarii despre treaba asta, dom` tepar, ai?

Editat de DesTiny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut cumetre! Mi-am gasit un releu functional (deci nu ars, ca jaful tau) de la un vanzator serios (deci nu tepar, cum esti tu). Acum ghici tu ce : functioneaza perfect pe mobra mea - scoate 14 pe voltmetru. Iar despre ce rezerve ai tu...putin imi pasa. Si aici si la telefon ai dat rateuri in a explica de ce nu a mers din prima pe mobra. Pana la proba cu transformatorul il pusesem pe mobra si tot 0 scotea. Ceva comentarii despre treaba asta, dom` tepar, ai?

 

io vad ca ti-a casunat p-asta "iute". cata vreme nu stii ce faci, traiesti "la noroc". mi-ar fi frica sa te intreb cum verifici un ECU.

nu te baga unde nu cunosti. nu zic ca e posibil sa te fi pacalit. nu cunosc pe nici unu, dar e la fel de adevarat ca e posibil sa-l fi ars tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-gsxr%20750-din-2007-509473.html

 

Un anunt asemanator :) un nene care cred ca l pune pe bunicasu` sa se dea american si ca n-a mers cu ea !!!

 

motorul este lipit cu superglue ..oglinda ,carena schimbata ,cica carte service ,motorul e practic exterm de neintretinut ,cred ca a facut enduro cu el .

 

NU VA OBOSITI SA IL SUNATI CA VA PIERDETI TIMPUL !!!MAI ALES DACA VENITI DIN ALTE ORASE!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, pana in momentul de fata nu m-am bagat deloc in mica ta alocutiune dat fiind faptul ca nu consider ca am de ce sa ma justific in vreun fel pentru toata situatia. O fac in momentul de fata pentru ca vad ca insisti in a fi penibil si ce e si mai rau insisti in a face afirmatii pe care nu le poti sustine la adresa mea.

 

Din cate reusesc sa-mi dau seama, ai o reala problema cu memoria de scurta durata, telefonul binevoitor pe care l-ai primit, l-ai primit in urma actiunilor tale si anume in urma postarilor repetate pe diferite situri de comert respectiv mercador,bikeshop, etc, postari care contineau textul : "Dezmembrez Yamaha Dragster, am aproape toate piesele, majoritatea sunt defecte, dar le vand si asa, sunt tepar. Calin Muresan - 0766549197" dupa cum bine se vede alaturi de datele mele de contact. Ti-am cerut intr-adevar sa nu mai postez anunturi de genul in numele meu , faptul ca tu scrii pe forum toate balariile pe care le scrii, chiar ma lasa rece!

 

In ceea ce priveste indemanarea ta si/sau a prietenului tau, lasa-ma sa am anumite rezerve, inca nu-mi este clar ce mama dracu cautati voi cu un transformator care din cate stiu genereaza curent continuu intr-un releu de incarcare a carui treaba e sa primeasca curent alternativ si sa-l transforme in curent continuu.

 

Dupa cum ti-am zis in nenumarate randuri, releul in cauza a fost dat jos perfect functional de pe mobra din dotare cu atat mai mult cu cat am incercat releul si pe mobra unui alt user si ghici ce : functiona ireprosabil!

Intervin doar sa lamuresc un lucru, nu ma intereseaza cine a ars releul, cu toate ca sunt sanse foarte mari sa o faca daca a fost testat cu un transformator, din motive pe care nu vreau sa le enumar pentru ca ar trebuii sa scriu prea mult, ci vis-a-vis de curentul continuu pe care il da un transformator.

Un transformator nu scoate curent continuu, ci alternativ, curent continuu este realizat de o punte de diode la fel cum se intampla si la motocicleta sau masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Intervin doar sa lamuresc un lucru, nu ma intereseaza cine a ars releul, cu toate ca sunt sanse foarte mari sa o faca daca a fost testat cu un transformator, din motive pe care nu vreau sa le enumar pentru ca ar trebuii sa scriu prea mult, ci vis-a-vis de curentul continuu pe care il da un transformator.

Un transformator nu scoate curent continuu, ci alternativ, curent continuu este realizat de o punte de diode la fel cum se intampla si la motocicleta sau masina.

 

 

nene, mizeriile alea de transformatoare de le setezi intre 1.5-12v sunt pentru uz casnic. adica au si putea in ele si scot continuu. oricum e clar ca omul nu stie nimic de electronica, fizica de clasa a7-a l-a depasit grav...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu stiu dacă are cont aici dar atentie la : Lucian Rusticeanu

Soseaua Mihai Bravu nr. 434 Bl.V16 Ap 20

BUCURESTI sect.3

Tel 0766433930

Mi-a dat o comandă și nu a ridicat pachetu. Evident că toate taxele de transport le-am suportat eu si cele de retur. Normal că acum nu mai dă nici un semn de viață. Acum il înteleg foarte bine pe ”Garcya” de ce acceptă doar cu plata în avans.

Unii nu îți dau seama că reputația unui om se câștigă foarte greu dar se poate păta într-un moment.

Deci Atentie mare dacă vă mai comandă ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Avand in vedere inmultirea cazurilor in care anumiti clienti solicita importul/livrarea unor echipamente/piese pe care uita sa le mai ridice, propun infiintarea unei baze de date comune a magazinelor moto din Romania, cu acesti clienti neseriosi, care sa functioneze pe principiul reciprocitatii (participantii au acces doar la acele tipuri de informatii pe care le furnizeaza la randul lor). Eu sunt dispus sa aloc resurse umane si financiare unei asemenea actiuni.

 

Respectivul demers nu se vrea o aroganta ieftina la adresa consumatorilor, ci mai degraba o atentionare asupra faptului ca si comercializarea de piese si accesorii moto este tot un job la fel ca oricare altul, in care se consuma timp, efort si bani.

 

Astept pareri si opinii de la proprietarii de magazine, cat si de la membrii comunitatii moto.

 

Pana una alta, noi ii vom afisa pe acesti clienti neseriosi pe homepage in magazinul online. Ca sa stiti pe cine sa injurati atunci cand vi se solicita avans la comanda produselor care nu se afla in stoc.


post-5717-0-43288700-1372258268_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o idee buna dar ar trebui sa treci datele teparilor in scris, pe topic, cu tot cu adresa, numar de telefon si toate detaliile despre el. In felul acesta atunci cand se face o cautare de pe un motor de cautare va aparea direct postul cu respectivul, din acest topic. Daca e in imagini e mai greu de gasit, trebuie sa le iei pe toate la rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o idee buna dar ar trebui sa treci datele teparilor in scris, pe topic, cu tot cu adresa, numar de telefon si toate detaliile despre el. In felul acesta atunci cand se face o cautare de pe un motor de cautare va aparea direct postul cu respectivul, din acest topic. Daca e in imagini e mai greu de gasit, trebuie sa le iei pe toate la rand.

 

Este ilegal sa le fac publice datele de identificare (L677/2001 - protectia datelor cu caracter personal). Insa se poate alcatui o baza de date parolata pentru uzul intern al magazinelor moto.

De fapt trebuia sa scriu "s-ar fi putut", pentru ca un moderator prea zelos a decis mutarea (ingroparea) topicului aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu ti-a ingropat nimeni niciun topic, mai era unul identic dupa cum bine a remarcat cineva mai sus, le-am unit pe amandoua si le-am facut pinned.

Dupa parerea mea este mult mai bine asa, informatia despre indivizii de genul asta este comasata aici, nu pe tot forumul, in mai multe topicuri imprastiate care incotro.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lacomia negustorilor nostri mioritici a facut ca acestia sa comande piese, echipamente fara a cere nici un avans. Nu o sa vedeti asa ceva in afara, acolo, intri pe site, citesti daca piesele sint disponibile sau in cite zile vor fi gata pt livrare, cumperi online, achiti , si dupaia astepti x zile pina primesti marfa. Negustorii nostri au crezut ca au descoperit apa calda si acum fac baze de date cu clientii "rai". Nu va ginditi ca acei clienti vor comanda telefonic la misto, dind date de indentificare false? Lipton. trezeste-te tata!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lacomia negustorilor nostri mioritici a facut ca acestia sa comande piese, echipamente fara a cere nici un avans. Nu o sa vedeti asa ceva in afara, acolo, intri pe site, citesti daca piesele sint disponibile sau in cite zile vor fi gata pt livrare, cumperi online, achiti , si dupaia astepti x zile pina primesti marfa. Negustorii nostri au crezut ca au descoperit apa calda si acum fac baze de date cu clientii "rai". Nu va ginditi ca acei clienti vor comanda telefonic la misto, dind date de indentificare false? Lipton. trezeste-te tata!!

 

Nu e vorba de lacomie, ci de seriozitate. Eu nu am agreat niciodata metoda "avans si livrare in 3 saptamani", mi se pare jenant sa ceri avans pentru orice chitibus si pe urma sa iti minti clientii ca intarzie marfa in vama.

Cat despre clientul in cauza a mai fost facturat, este persoana juridica, iar comanda este plasata in magazin. As putea sa il dau in judecata, insa nu merita.

 

Lumi diferite ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.bikebandit.com, www.ronayers.com ,http://www.motorcyclecloseouts.com/. Incercati sa comandati aici fara sa platiti mai intii marfa. Exemple sint cu miile. Din cauza lacomiei negustorilor nostri, s-a ajuns in situatia asta. Mai bine v-ati intelege sa nu mai comandati niciunul fara avans.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Conform perceptului "Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita" si acest lucru se va invata..nici eu nu mai dau comenzi fara avans pt.necunoscuti, nu este nicio jena, asa este peste tot in lumea asta prost globalizata.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Din pacate pentru cei cu afaceri mici (ce nu-si permit sa blocheze bani in marfa nevanduta) si din fericire pentru clienti.

Comertul modern prin internet protejeaza consumatorul.

Cand cumperi de la magazin online poti sa platesti integral orice comanda, INSA o poti returna in termen de 10 zile si primesti integral banii inapoi (clintul va suporta costul transportului pentru returnarea marfii)

 

Legea 449/2003 privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora si OG 130/2000-privind regimul juridic al contractelor la distanta respectiv:
Art. 7. - (1) Consumatorul are dreptul de a denunţa unilateral contractul la distanţă, în termen de 10 zile lucrătoare, fără penalităţi şi fără invocarea vreunui motiv. Singurele costuri care pot cădea în sarcina consumatorului sunt cheltuielile directe de returnare a produselor. Termenul de 10 zile prevăzut pentru exercitarea acestui drept începe să curgă:
(2) În cazul în care comerciantul a omis să transmită consumatorului informaţiile prevăzute la art. 4, termenul pentru denunţarea unilaterală a contractului este de 90 de zile şi începe să curgă:
(3) Dacă în perioada celor 90 de zile informaţiile prevăzute la art. 4 sunt furnizate consumatorului, termenul de 10 zile lucrătoare pentru denunţarea unilaterală a contractului începe să curgă din acel moment.

Cand cumperi de la magazin fizic, e mai complicat.
O data cumparat un produs, nu-ti primesti banii inapoi decat daca e defect si nu poate fi reparat in timp util.
Cateva specificatii:
daca magazinul fizic ai posibilitatea sa-l vezi si sa-ti dai seama daca e sau nu teapa.
pe net e mai complicat.
- din cauza asta e bine sa cascati ochii de mai multe ori cand cumparati de pe net si doar de la cei care va inspira incredere
- sunt cazuri cand "vanzatori" ofera produse cu factura "de afara" cu garantie "de afara" insa toate astea sunt nevalide in romania - in cazul asta pretul produselor e mai mic cu 24% adica exact tva-ul pe care firmele astea nu-l platesc prin evaziune
- cand platiti pe net cu cardul incercati sa platiti doar prin platforme independente de site (cel putin pentru site-urile romanesti) gen payU, mobilpay, paypal, etc.
mai sunt, dar cazuri rare ... cel mai important e sa cumparati de la oameni seriosi,
Editat de Ravishing
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...