Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

K60 Scout , de doi ani si inca rezista sub Africa Twin RD04 . Pana acum , au adunat cca 9000 km . Raportul on road / off road ar fi momentan de 70 / 30 % . Revin si cu poze .

Anvelopele in momentul de fata :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, rezista bine :)

e creat sa reziste mai mult pe asfalt de asta e legat mijlocul la ala de pe spate.

daca rezista atat nu stiu cum se comporta pe ploaie, neavand nici un canal pe mijloc.

cum e pe ploaie? sau chiar in linie dreapta cand treci peste marcajele albe de pe asfact e stabil sau se simte o miscare ceva in ciclistica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ploaie nu am avut nici o surpriza . Despre marcajele vopsite in schimb pot spune ca am derapat cu ele atat eu cat si un prieten cu Anakee-uri . Sunt pacatoase suprafetele vopsite si cred ca se comporta la fel orice guma .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta : mai slabe ca TKC dar mai bune decat Anakee 2 sau Battle Wing si mai rezistente decat toate cele trei enumerate anterior . Pe macadam sau pamant se descurca minunat si calitatile mele de rider nu au reusit inca sa le puna in dificultate . Problemele apar pe iarba sau noroi . Nu sunt un rally rider si banuiesc ca la viteze mai mari se descarca de noroi dar cum merg eu nu prea . De asemenea , la vecinii Sarbi am avut ghinionul sa intalnesc un asfalt extrem de lucios si la iesirea din curba am derapat ca pe gheata , dar a fost o situatie unica si am inteles ca indiferent de gume , lumea se mai intalneste cu Terra in curba respectiva .

Ca si concluzie : ptr mine si ptr locurile in care ajunge Africana mea sunt perfecte dar cu toate astea voi incerca Anakee Wild pe viitor .

Editat de Arthur E
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spunea wawessh mai sus ca e destul de greu pe off-road cu k60 cu banda pe mijloc. Tie cum ti s-au parut?

 

Pentru mobrele noastre din semnatura Scout-ul nu are acea banda continua pe mijloc, doar de la 140 sau 150 in sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pareri de bine/rau vis-a-vis de Anakee 3? (ma intereseaza pentru un Transalp 650)

 

Am eu pe Pegaso 650 si sunt foarte ok pe asfalt. De multe ori ating cu bocancii pe jos in curbe (fara sa vreau). Si pe ploaie merg destul de bine daca esti cumpatat.

In schimb daca vrei pe noroi / iarba / iarba umeda, mai bine nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care sunt diferentele (sesizabile/preferabile) intre K60 reinforced sau nu? diferenta de cost este de cca 30-40 lei.


» Post actualizat in 11 Apr 2016 09:24

totusi cred ca Tourance este o alegere mai buna pentru ce imi trebuie mie....

 

a mers cineva cu Trailmax pe fata si Tourance pe spate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un set de Scorpion Trail si doua de Anakee 2 (fiecare set a tinut 18k si am fost foarte multumit de Anakee 2) trebuie sa schimb iar anvelopele.

 

Merg doar pe asfalt inclusiv pe temperaturi scazute si foarte scazute. Am ajuns la urmatoarele doua optiuni. Metzeler Tourance Next si Dunlop Trailsmart (urmasele lui tr91). Cele din urma am inteles ca au durata de viata semnificativ mai mica decat ce am scos pana acum.

 

Pareri intre cele doua? Alte variante eventual?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Montat K60 scout pe R1100GS, dupa ce inainte am avut Tourance. Zero regrete. Singurele aspecte care pot fi considerate dezavantaje (de catre unii mai slabi de inger si posedati de demonul confortului) urla ca lupul dacic si vibreaza. Dar mie imi place. Zici ca te dai cu un sportster vechi, cu motorul prins rigid de cadru :) Pacat ca nu urla mai tare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un set de Scorpion Trail si doua de Anakee 2 (fiecare set a tinut 18k si am fost foarte multumit de Anakee 2) trebuie sa schimb iar anvelopele.

 

Merg doar pe asfalt inclusiv pe temperaturi scazute si foarte scazute. Am ajuns la urmatoarele doua optiuni. Metzeler Tourance Next si Dunlop Trailsmart (urmasele lui tr91). Cele din urma am inteles ca au durata de viata semnificativ mai mica decat ce am scos pana acum.

 

Pareri intre cele doua? Alte variante eventual?

 

Nimeni, nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt interesat de 95%asfalt si ocazional offroad (maxim 5%)

 

Pentru asta, Heidenau este potrivit unui mix mai degraba 50/50 decat Tourance (80/20), iar la pret similar am preferat Tourance.

 

Ma batea un gand grav cu Anakee 3, dar factorul decisiv al refuzului este greutatea - este cu minim 30-40% mai greu decat un Heidenau sau Tourance (nu ma convige marirea masei nesuspendate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haidenau K60 Scout . Se comporta foarte bine pe sosea fie uscata fie uda si trag de ele de doi ani , aprox 9000 km si pot sa spun ca trec si sezonul acesta cu ele fara nici o problema . Am postat mai devreme si poze cu ele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...