Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

De gasit ele apar pe mai multe site-uri si par ca ar livra si acum, deci nu trebui e sa astepti pana in septembrie daca ai ce face cu el.

 

Nu găsești pe nicăieri 130/80-17 si 90/90-21. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De gasit ele apar pe mai multe site-uri si par ca ar livra si acum, deci nu trebui e sa astepti pana in septembrie daca ai ce face cu el.

Eu mai am cateva luni cu cauciucul actual (de spate) si tare l-as incerca pe asta, dar as vrea sa vad ce si cum inainte. Pana la urma cred ca o sa-l incerc oricum ca....e Michelin, prost nu are cum sa fie.

Exemplul 1:

http://www.giga-anvelope.ro/cgi-bin/rshop.pl?s_p=Michelin-Anakee-Wild-Rear-150_70-R17-TT_TL-69R-Roata-spate_-V-max-_-170km_h&details=Ordern&typ=GI-R-300378GA&cart_id=86623224.183.6881&ranzahl=1&Breite=150&Herst=Michelin&Quer=70&Felge=17&S_Z=ZR&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&dsco=183&Cookie=compari_rdaro&m_s=1&profil=wild&rsmFahrzeugart=MO

 

Exenplul 2:

https://www.anvelopelider.ro/anvelopa-moto/michelin/anakee-wild/

Pai niciunul din exemplele tale nu sunt pe dimensiunea despre care vorbeam eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus eu acum o saptamana pe F650GS. Am deja 300km cu ele si sunt incantat cum se comporta pe strada. Pe off inca n-am iesit; astept sa se mai incalzeasca. Mult mai bune ca Anakee 2 care erau cam scoapte dupa 5 ani. Sunt 60% asfalt 40% off.

Editat de xenna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit, in sfarsit, un termen de livrare pentru Anakee Wild: septembrie 2016 !

http://achimoto.ro/index.php?route=product/product&product_id=44760

 

O sa-l intreb pe Marius la SMAEB ce si cum cu termenul asta si revin. Oricum, macar de curiozitate si tot o sa fac o precomanda.

La SMAEB am uitat sa il intreb pe Marius de astea, dar baietii de la standul Michelin Romania au zis ca nu exista termen de livrare pentru ele.

Nu stiu ce sa mai zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus eu acum o saptamana pe F650GS. Am deja 300km cu ele si sunt incantat cum se comporta pe strada. Pe off inca n-am iesit; astept sa se mai incalzeasca. Mult mai bune ca Anakee 2 care erau cam scoapte dupa 5 ani. Sunt 60% asfalt 40% off.

 

Scuza-ma, cum te asteptai sa fie dupa 5 ani??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate spre 27,385% off, restul de 50% on... :-L

 

Și eu mă zbat în aceeași dilemă: AWild sau TKC70 sau E08...

Merg preponderent pe asfalt, dar ies și prin pădure din când în când. Însă atunci când ies de pe șosea aș prefera să am control, chiar dacă asta înseamnă să renunț la o parte din viteză pe on.

Editat de eFu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate spre 27,385% off, restul de 50% on... :-L

 

Și eu mă zbat în aceeași dilemă: AWild sau TKC70 sau E08...

Merg preponderent pe asfalt, dar ies și prin pădure din când în când. Însă atunci când ies de pe șosea aș prefera să am control, chiar dacă asta înseamnă să renunț la o parte din viteză pe on.

Ai putea sa adaugi K60 și E07/E07 Dakar, să fie dilema completă. :)

TKC70 cred că poți să-l scoți din ecuație, pentru că pare prea de stradă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt e o trilemă. Dacă exclud TKC70 rămâne, într-adevăr, dilemă...

Astept sa vad ce alegeti sa ma orientez si eu ca daca ma pun sa aleg eu singur ajung ca eFu :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in mare dubiu intre K60 si Anakee Wild.

Daca si Wild-ul se duce ca TKC80 . . . . nu mai am nici un dubiu . In momentul de fata stiu sigur ca nu voi mai reveni la Scout sau TKC80 si ca voi opta intre Anakee 2 , Trail Attack 2 sau Battle Wing . Astept pana atunci sa vad cum se comporta la altii TKC 70 sau Wild .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anakee2 chiar sunt OK, am o pereche in exploatare, au aproape 13.000 km și mai au carne de 2-3.000 km. Exploatate cam 70 - 30 on/off. Se comporta excelent pe asfalt, atât pe uscat cât și pe ploaie, iar dincolo de șosea au fost ok pe cărări de pământ, piatră, drumuri forestiere. Doar în noroi au fost ezitante. Nu mers agresiv, însă, doar plimbare, soft.

Din păcate nu se mai fabrică, iar cele existente, încă, pe stoc au date de fabricație mai vechi; unii spun că se mai fac, încă, prin Asia.

 

Wild probabil vor fi mai permisive decât A2 în off și mai limitate pe șosea, cu o uzură mult mai rapidă decât A2. Iar A3 nu mă tentează...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, tocmai am comandat una bucata set de TKC 70 la 1.037 lei.

Astept sa-mi vina, le montez si va tin la curent cu comportamentul lor.

 

Preponderent merg pe asfalt si-mi place sa ma dau mai sportiv pe viraje, asa ca pun mare pret pe asta, insa in jurul Sibiului accesam destul de des tresee de off, deci nici partea asta nu vreau s-o elimin complet.

Pe Vstrom, in afara de gumele din fabrica Bridgestone, am avut numai Metzeler (2 seturi de Tourance si 1 set de Next), toate mergeau foarte bine pe on (celel mai faine Next-urile) si decent pe off (cele mai faine Tourance-urile).

 

Sunt curios daca am facut un pas inainte cu TKC-urile, sau inapoi....

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca si Wild-ul se duce ca TKC80 . .

Ma astept sa tina un pic mai mult. Le-am pipait la SMAEB si par taricele, iar crampoanele sunt mai scunde decat cele de pe TKC80.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceee maa?!

Bridging the gap between the more off-road oriented TKC 80 Twinduro Tires and the Trail Attack 2 Tires, the Continental TKC70 Tires make an excellent 60% on-road and 40% off-road option.

sursa: http://www.revzilla.com/motorcycle/continental-tkc-70-tires

Eu zic sa le faci o plangere astora de la revizilla....

» Post actualizat in 27 Apr 2016 05:22

N-ai dat cam mult? Pe mine m-au costat cu putin peste 800 ron, aduse acasa. Acum depinde si de dimensiuni; la mine au fost 130/70/17 si 100/90/19

Deci, tocmai am comandat una bucata set de TKC 70 la 1.037 lei.

Astept sa-mi vina, le montez si va tin la curent cu comportamentul lor.

 

Preponderent merg pe asfalt si-mi place sa ma dau mai sportiv pe viraje, asa ca pun mare pret pe asta, insa in jurul Sibiului accesam destul de des tresee de off, deci nici partea asta nu vreau s-o elimin complet.

Pe Vstrom, in afara de gumele din fabrica Bridgestone, am avut numai Metzeler (2 seturi de Tourance si 1 set de Next), toate mergeau foarte bine pe on (celel mai faine Next-urile) si decent pe off (cele mai faine Tourance-urile).

 

Sunt curios daca am facut un pas inainte cu TKC-urile, sau inapoi....

 

:)

» Post actualizat in 27 Apr 2016 05:26

Scuza-ma, cum te asteptai sa fie dupa 5 ani??

Normal sa fie ca plasticul. Mai au carne pe ele dar in roata fata pe flancuri erau crapaturi. Cand franam cu spatele imi intra ABS-ul instant. Acum cu TKC70 e alta treaba.

Editat de xenna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...