Sari la conținut

Cainele, prietenul omului


Axa cu Scame
 Share

Postări Recomandate

Daca va mai aduceti aminte de discutia cu cainii pe sosea...am incercat atunci sa vedem cum abordam astfel de situatii.

Ei bine, am testat vineri teoria in drum spre Mizil dar am avut ghinion :crack:

 

In spatele meu era BiG cu Aprilia, intre Ploiesti si Mizil , atmosfera "Doom's day" adica incepuse ploaia,se lasa seara.Era exact lumina aia tampita din "TWILIGHT ZONE" cand nu vezi ca lumea nici cu far nici fara ( si pt cine nu stie farul meu, pot face radiografii cu el :P ) .

Drum drept si lat, cu 2 benzi pe sens, pentru a evita carute/biciclisti/alte alea mergeam pe banda de langa ax, cca 90 km/h.

De pe contrasens vine in alergare o javra de caine , e orbit de far, intepeneste si incearca un stanga-dreapta, eu ma urc pe el :crack: Totul s-a petrecut in mai putin de o secunda, cainele era gri pe asfaltul gri in lumina gri :P Am franat din reflex la limita aderentei ( ud pe jos), dupa o fractiune de secunda a intervenit ratiunea, am decis ca e prea riscant sa incerc sa-l evit (puteam iesi in decor daca impactul ma prindea inclinat ) asa ca am eliberat frana si am bagat mana in gaz sa ridic fata. Am simtit impactul, am urcat roata fata pe caine si in urmatorul "frame" pe care l-am inregistrat alunecam cu motorul pe o parte pe asfalt. :crack: :crack: :o Ce s-a intamplat? In urma socului in directie am virat roata si am aterizat gresit :crack:

Alunecarea parca nu se mai termina( cred ca franasem pana pe la 50 kmh inainte) , si eu si Vio care era in spatele meu eram prinsi sub motor culcati pe partea stanga.BiG a eusit sa ne evite la milimetru si a oprit mai incolo, au venit si el si pasagera in alergare spre noi, am urlat sa ridice motorul nu sa traga de Vio :crack: , am examinat rapid starea ei , era ranita la piciorul prins sub motor, si parea grav :crack: Pe mine nu ma durea nimic. :crack:

 

Masinile treceau in viteza pe langa noi, ne evitau in ultimul moment din cauza vizibilitatii proaste, nu stateam bine deloc acolo in mijlocul drumului. Dupa ce m-am asigurat ca nu are ceva la coloana, am mutat-o pe maginea drumului cu ajutorul lui BiG si al unor trecatori . La prima examinare parea de groaza, prin pielea genunchiului se vedea ici-colo rotula, ma asteptam la ce e mai rau.Am inceput sa fac inventarul ranilor, am taiat pantalonii cu briceagul ( Vinilin subtire ) , nu parea fractura,am intrebat-o unde s-a mai lovit, gatul/spatele era ok, asa ca i-am scos casca. Mana stanga era polizata pe asfalt ( avea manusile in rucsac) dar nu grav . Asfaltul trecuse prin geaca de piele fara protectii la umar si intrase deja in pielea personala.

 

Unul din "spectatori" a chemat salvarea care a ajuns odata cu politia in 10 minute.

 

Intre timp am inceput si eu sa ma pipai sa vad ce am...NIMIC !!!!Adica nici macar o zgarietura, desi blugii erau rosi pe piciorul stang, bocancul era rupt si polizat de se albastrisera capsele si fasul de ploaie de peste geaca de piele era franjurit si topit.

Big s-a uitat la motor si mi-a zis ca nu are nimic, ulterior am aflat cu supoare ca are numai carena polizata putin si ATAT !!!!

 

Politie,actele, fiola ( 0,00%), spitalul Judetean Ploiesti, radiografii la genunchi ( nu are nimic rupt), examinare generala...concluzie: ceva piele lipsa, rana de la genunchi e urata, dar se rezolva prin chirurgie plastica.

Multumiri lui Nae ( NFLT) care a venit urgent la spital, a luat-o cu masina la Bucuresti si i-a facut o prima operatie la 3 dimineata. Luni i-a cusut gauroiul si pana ieri a stat sub supraveghere la spital in Bucuresti.Acum e acasa si are de astptat cel putin o luna pana sa poata indoi piciorul de tot ( desi nu are nimic la rotula/ligmente/tendoane, nu are destula piele ramasa).

 

Concluzii?

1. Bine ca nu a fost mai rau :crack:

2. Nu mai iau pasager fara echipament complet pe motiv ca e incomod, cald samd :kiss:

3. Concediul nostru si turul tarii in care trebuia sa plecam saptamana asta, intrunirile, marea s-au dus in p...

4. Daca mai aud pe vreunul cu "saracii caini nu ii omorati ca sunt si ei suflete" ; "hraniti vagabozii" sau bull-shit-uri de-astea sar direct la gat . :crack: Idiotii care ii hranesc, ii lasa sa se impuieze si sa se plimbe liberi pe strazi ar trebui eutanasiati odata cu bietele animale. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

hau, hau, hau

bine ca ai scapat numa cu atat, presupun ca javra e in paradisul cainilor

cat despre javre mai bine el decat eu, un spray lacrimogen prins cu scai la ghidon ajuta

(eu am avut o javra atasata la cisma vreo 20 de metri)

insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offf, bine ca nu a fost mai rau :crack: .Cam ghinionista intrunirea asta din cate am auzit.

@Axa: daca are nevoie Vio de chestia aia, trimite-l pe Bogdan cu masina ca n-am cum s-o aduc pe moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica pt pasagera.

Despre caini, sunt total de acord, si eu m-am impiedicat de cativa dar avand in vedere ca circul incet ( nu poate moto mai mult) i-am putut evita, ocazional cate un pantof in bot....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine de avut la indemana in general, nu neaparat in situatia de fata, eu am avut destule tangente cu javrele prin sate la viteze mici si nu e placut nici la viteza mica sa le ai pe langa tine

pe langa javre mai sunt o multime de animale care pun probleme (gaini, gaste, curcani, vaci (un cunoscut a incasat una de la o vaca deranjata de zgomot)si alte asemenea jivine),

apropos de lista cu revendicarile noastre as mai adauga un punct : interzicerea accesului animalelor nesupravegheate pe drumurile publice, incalcarea acestei reguli sa duca la sanctionarea drastica a proprietarului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac in general cainii, dar de cind merg cu motorul au inceput sa ma enerveze teribil unele specimene. Multi sint foarte cretini si sar aiurea in trafic, sau fug dupa motociclete. Eu era sa cad odata la garaj, mi-a sarit sub roata una din potaile de acolo de bucurie ca ma vede, am evitat in extremis. Axa are dreptate, ceva tre' facut cu cainii care umbla aiurea pe strazi si pun in pericol viata oamenilor.

@Axa, sanatate tie si fetei si bine ca nu a fost mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire cat mai rapida!

 

Pentru caini exista un remediu. Sunt niste emitatoare de ultrasunete ( nu stiu daca si pentru motociclete, stiu sigur 100% ca sunt pt masini) si le setezi..de exemplu: cand depasesti 60 km/h dispozitivul incepe sa emita ultrasunete care deranjeaza animalele (caini, caprioare, etc ) si le goneste dracu din calea ta... Eu cunosc pe cineva care are o chestie de asta pe masina...dar a luat-o (asu primit-o , nu ami stiu exact) de afara...

la noi nu stiu daca sunt..

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Insanatorire grabnica lui Vio!

 

 

De acord cu caiini, in fiecare zi am si eu abonatii mei care sar de sub masini cand ti-e lumea mai draga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu ati patit ceva mai grav, imediat dupa bucov ne-am intalnit cu o salvarea care gonea spre ploiesti si ne intrebam ce s-a intamplat. La bolboci am cam aflat....

Prahova e un judet foarte periculos din cauza animalelor (vezi treaba cu caii de pe DN1 la intoarcerea de la ploiesti si accidentul de acolo)

Cum naiba ai aterizat cu roata cas? ca doar mergi pe enduroi? In prima faza mi se parea ireal sa e dea jos o potaie cand esti pe un enduroi mare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca s-a terminat asa. putea sa va mai tavaleasca si vreo masina. beti o bere si zambiti, maine poate fi mai rau :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord ca astia sunt periculosi, dar de aici pana la "idiotii care ii hranesc" e cale lunga. nu cred ca e normal sa-i jignesti asa pe cei care le dau de mancare.

 

 

ps: imi pare rau pentru ce s-a intamplat, insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba ai aterizat cu roata cas? ca doar mergi pe enduroi? In prima faza mi se parea ireal sa e dea jos o potaie cand esti pe un enduroi mare :crack:

210886[/snapback]

 

E chestie mai mult de noroc, nu ai timp sa-ti pregatesti saritura ca atunci cand sari o groapa sau un bolovan.

"Ca la carte" ar fi trebuit concomitent cu franarea sa schimb 1-2 trepte in jos si sa fortez acceleratia fix inainte de obstacol, care se mai si misca :crack: Asa am incercat sa accelerez direct in a 5-a , subturat unde nu am cuplu.Roata intai a lovit puternic si dupa aia s-a urcat pe caine.Cainele era in miscare deci avea inertie, in plus un caine nu e drept ca o scndura , are "pante" si e alunecos :crack: Ca urmare mi-a smucit ghidonul :crack:

Mai era o varianta sa nu franez deloc, doar sa accelerez, as fi avut stabilitate mai mare, dar:

1. Din reflex am sarit pe frane in prima instanta;

2. Daca ratam manevra si aterizam pe asfalt la viteza initiala putea iesi mult mai nasol :crack:

 

 

P.S. Domnu' "fara nume" , DA, cei care ii hranesc, ii ascund de hingheri, ii ingrijesc, le sufla-n bot, cutu-cutu, ii iubesc dar II LASA LIBERI PE STRADA sunt niste IDIOTI :crack: Daca era cumva cainele tau, iesi la interval sa platesti pagubele si spitalizarea :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord ca astia sunt periculosi, dar de aici pana la "idiotii care ii hranesc" e cale lunga. nu cred ca e normal sa-i jignesti asa pe cei care le dau de mancare.

210908[/snapback]

 

nu stiu daca ai fost atent la o chestie... respectiv la expresia... "sar la gat!" :crack: :crack: :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E chestie mai mult de noroc, nu ai timp sa-ti pregatesti saritura ca atunci cand sari o groapa sau un bolovan.

"Ca la carte" ar fi trebuit concomitent cu franarea sa schimb 1-2 trepte in jos si sa fortez acceleratia fix inainte de obstacol, care se mai si misca :crack: Asa am incercat sa accelerez direct in a 5-a  , subturat unde nu am cuplu.Roata intai a lovit puternic si dupa aia s-a urcat pe caine.Cainele era in miscare deci avea inertie, in plus un caine nu e drept ca o scndura ,  are "pante" si e alunecos :crack:  Ca urmare mi-a smucit ghidonul  :crack:

Mai era o varianta sa nu franez deloc, doar sa accelerez, as fi avut stabilitate mai mare, dar:

1. Din reflex am sarit pe frane in prima instanta;

2. Daca ratam manevra si aterizam pe asfalt la viteza initiala putea iesi mult mai nasol  :crack:

P.S. Domnu'  "fara nume" , DA, cei care ii hranesc, ii ascund de hingheri, ii ingrijesc, le sufla-n bot, cutu-cutu,  ii iubesc dar II LASA LIBERI PE STRADA sunt niste IDIOTI  :crack:  Daca era cumva cainele tau, iesi la interval sa platesti pagubele si spitalizarea :crack:

210919[/snapback]

 

 

 

cei care au stapan este anormal sa ii lase liberi, sa se inmulteasca. dar una e asta si alta e sa mai arunci cate un os la un caine maidanez care daca nu il dai lui, oricum il cauta prin gunoaie si il mananca.

 

PS: cainele meu NU iese din curte

Editat de unnamed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca ai fost atent la o chestie... respectiv la expresia... "sar la gat!"  :crack:  :crack:  :crack:  :crack:  :crack:

210929[/snapback]

 

 

ok, nu am de gand sa ma cert cu voi pe tema cainilor vagabonzi, dar fie ca x sau y le da salam stricat, fie ca il arunca (care oricum il mananca apoi), ei tot "sar la gat" , care si asta este foarte exagerat, caini maidanezi nu sar la gat, (poate cei cu stapan, care da, nu este inregula deloc daca ii lasa din lesa, ce sa mai zic de faptul ca ii lasa pe strada liberi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, nu am de gand sa ma cert cu voi pe tema cainilor vagabonzi, dar fie ca x  sau y le da salam stricat, fie ca il arunca (care oricum il mananca apoi), ei tot "sar la gat" , care si asta este foarte exagerat, caini maidanezi nu sar la gat, (poate cei cu stapan, care da, nu este inregula deloc daca ii lasa din lesa, ce sa mai zic de faptul ca ii lasa pe strada liberi)

210940[/snapback]

ia vino tu in vizita pe moto pe la mine si treci pe unde iti spun eu sa vezi cum iti schimbi parerea, desi stau in bucuresti in zona civilizata.

sunt 2 strazi pe care o furi rau de la animale de talie mare

ar trebui exterminate toate animalele fara stapan, si pedepsiti aspru (inclusiv puscarie) stapanii care nu isi supravegheaza animalele

 

hai sa lasam in pace topicul cu accidentul omului si sa discutam despre exterminarea animalelor fara stapan in alta parte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Axa, ai avut timp de claxon? ar fi functionat un claxon mai puternic?

2. Exista in Carrefour niste chestii care montate stinga/dreapta unui vehicol la trecerea unui curent de aer cu viteza emit ceva ultra/infrasunete, care cica sperie animalele (caprioare si cica si javre). Nu stiu daca nu cumva functionarea lor e conditionaa de existenta unei anumite distante intre ele (latimea unei masini). N-am testat, dar o sa iau pentru concediu asa ceva.

3. Pericolul reprezentat de maidanezi reiese din lipsa de responsabilitate a unui umanoid asupra lui; toti luptatorii pentru dreptul la existenta acestor fiinte nefericite ar face bine sa ia in seama acest aspect si sa incerce sa schimbe situatia.

 

4. Revin la claxon: astazi am fost martorul unui incident de trafic intre o masina si o motocicleta, faza clasica (masina iesit de pe o straduta, virat dreapta, masini parcate la bordura, iesit foarte mult pe banda 2 pentru ocolire, jenat motociclist care mergea pe acea banda, motociclist blocat masina si impartasit impresii despre vreme); ei, faza care mi-a atras atentia a fost ca la un motor cu suficienta forta in motor (nus' ce carenata, nu le cunosc inca) zgomotul produs de claxon e anemic, o tziriietoare nenorocita (motociclistul claxonase de la 20m de locul incidentului); oare merita incercata faza cu claxon de masina? pina si Mati are o goarna stresanta ... chiar foarte ...

 

Bine ca a fost doar atit si multa sanatate lui Vio!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

erai in sat sau in afara satului?

 

de obicei intre sate nu prea sunt caini si pericolul este ceva mai mic.

 

daca erai in sat cu 90 pe ploaie cred ca mergeai putin prea tare si cainele...mai scapa si el din curte ca na, e caine...

 

am spus asta pt ca si alti incepatori sa inceapap sa reduca viteza in sate.

 

acel caine putea fi un biciclist gri, pe asfalt gri.... sau un copil gri...

 

sanatate si sa ti se faca fata bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia vino tu in vizita pe moto pe la mine si treci pe unde iti spun eu sa vezi cum iti schimbi parerea, desi stau in bucuresti in zona civilizata.

sunt 2 strazi pe care o furi rau de la animale de talie mare

ar trebui exterminate toate animalele fara stapan, si pedepsiti aspru (inclusiv puscarie) stapanii care nu isi supravegheaza animalele

 

hai sa lasam in pace topicul cu accidentul omului si sa discutam despre exterminarea animalelor fara stapan in alta parte

210943[/snapback]

 

Eu sunt pentru exterminare :crack: call me in, daca va decideti sa faceti vreo actiune. Am si eu cativa mushterii prin cartier, singura diferenta e ca astia cand aud sunet de motor fug mancand pamantul... de ce oare? :crack:

 

@FLEX In ce priveste claxonul... ei bine, va recomand sa va luati de la BMW! :crack: Prietenii stiu de ce... suna claxonul de pe motoreta mea de parca e luat de pe un TIR!

 

Alte metode in afara de spray lacrimogen si instrument care emite ultrasunete nu mai stie nimeni? Hai mai baieti, puneti-va imaginatia la lucru: aruncator de flacari, mitraliera antiaeriana VULCAN, HellFire, rachete Tomahawk, bomba atomica... ce naiba, solutii se gasesc, rabdare sa le cauti, atat iti trebuie!

Dupa cum bine a spus si Axa si mai stiu unii de pe forum care au avut experiente similare (Hello Cata! :crack: ) Cand vezi cainele gri pe asfaltul gri in lumina gri la 20 de metri de tine tot ce poti face e sa treci prin el sau pe deasupra lui... si sa speri ca ai avut destula inertie cat sa il spulberi tu pe el si nu invers!

 

Toate bune si insanatosire rapida pt Vio!

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica lui Vio, fara dureri si fara semne...

:crack:

Intr-adevar se intampla sa ai ghinion dar ce am putea face sa il minimizam ?

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din observatiile mele claxonul nu are nici un efect asupra cainilor/vacilor/gastelor sau altor oratanii, pentru ca animalele nu stiu ce inseamna. Pentru umanoid claxonul insemna masina care vine spre tine, deci pericol.Cu cat e sunetul mai puternic, cu atat inseamna pericol mai mare ( Raba/autobuz/tir)Mi-as pune pe moto claxon de tanc numai ca nu stiu cum arata /daca exista :crack: .Cel prezent suna puternic la fel ca cel de masina.Il folosesc foarte des, daca sunt masini care au cedeaza/rosu/parcate si cred ca ar putea sa nu ma vada, le dau din oficiu un claxon scurt de avertizare.Unii se supara ca deja ma vazusera dar...frica pazeste pepenii, am vazut destule intamplari pe 2 roti ca sa mai am incredere in judecata lor. :crack:

 

In cazul de fata nu am claxonat deloc, nu avea rost si oricum a trebuit sa actionez multe comenzi in timp scurt.

 

P.S. Pentru discutii pe tema protectiei animalelor prin glont folositi va rog alt topic. S-au umplut deja zeci de pagini de cearta pe forum in trecut fara nici o concluzie :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...