Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

@Crazy devil

 

Uite, sa iti fie mai usor sa alegi un obiectiv iti propun sa te uiti la niste samples:

 

55-200mm VR Nikon - http://www.pbase.com/cameras/nikon/af_s_dx_vr_zoom_nikkor_55_200_4_56g_if_ed

 

70-300mm Vr NIkon - http://www.pbase.com/cameras/nikon/af_s_vr_zoom_70_300_45_56g_if_ed

 

70-300mm APO Sigma - http://www.pbase.com/cameras/sigma/70-300_45-56_apo_dg_macro&t=1373872678

 

70-300mm VC Tamron - http://www.pbase.com/cameras/tamron/sp_70_300_4_56_di_vc_usd

 

Fa-ti timp, ia-le pe rand, da click pe poze si uita-te si la exif-ul pozelor sa vezi focalele folosite si aparatul si setarile aparatului.

 

Atentie insa la Tamron si Sigma. Din cauza ca nu sunt facute de nikon sau Canon, pe unele aparate sunt probleme de front focus sau back focus (vei focaliza pe ochi la portret si obiectivul va pune sharpness-ul ori pe ureche ori pe nas). Nu toate au aceasta problema dar cei care mai au sau au mai avut tamron si sigma de-a lungul anilor prefera sa testeze prima data obiectivul pe aparatul care il au. Problemele astea se rezolva doar in service la calibrat.

 

D80 + Samyang 35mm 1.4 - 1/60s Iso 800

 

imk8.jpg



 

adica acei 100mm cam cat X zoom este?

 

1.5x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atentie insa la Tamron si Sigma. Din cauza ca nu sunt facute de nikon sau Canon, pe unele aparate sunt probleme de front focus sau back focus (vei focaliza pe ochi la portret si obiectivul va pune sharpness-ul ori pe ureche ori pe nas).

 

Problemele de genul FF sau BF se regasesc si la Canon sau Nikon :P Mai rar, dar se gasesc si acolo.

 

@Crazy Devil, ce se discuta mai sus este valabil doar pentru obiectivele FX puse pe DX. Daca pe obiectivul tau scrie DX, atunci el ramane 55-200.

Repet pentru a n-a oara:

Distanta focala nu se modifica in functie de senzor. Doar unghiul de cuprindere.

Obiectivele DX se numesc asa deoarece formeaza un cerc de imagine mai mic, ce acopera doar senzorul DX (ar iesi marginile negre daca le-ai pune pe FF).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu o intrebare tehnica.

Am un D90 cu un 16-85 cumparat SH , a mers ok o perioada dar acum focalizeaza din ce in ce mai greu. Acum ca sa focalizeze trebuie sa misc eu un pic zoom-ul ca sa poata face focus, altfel rar focalizeaza din prima.

De ce fel de interventie tehnica are nevoie, unde se poate face in Bucuresti si cam cat ar costa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interventia tehnica depinde de ce are obiectivul. Poate este o problema mecanica usor de remediat si ieftin cu inlocuirea unor plastice sau rotite. Avand in vedere ca trebuie desfacut, doar cei de la Skin pot face service la obiectiv. In cazul in care obiectivul este iesit din garantie se face o constatare care costa 50ron (parca) si se plateste doar in cazul in care refuzi reparatia. Daca se accepta reparatia nu se mai plateste constatarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doctor X - poza ta e geniala!

Hai ca nu-i geniala. E doar o poza. ;)

Nici tehnic nu-i perfecta, din cauza mentionata mai sus.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poza distrusa la procesare . . . attachicon.gifDSC_9220j.jpg si originalul a fost sters din exces de zel .

eee, nu e chiar asa distrusa.... e buna de wallpaper

 

L.E. seamana cu Udrea :lol:

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De prin subsolul hardului , fara tema :

O seara faina :)

 

Prima arata ok-ish, a doua era fain daca puneai paianjenul la intersectia liniilor rosii, a treia e prea simpla pentru o imagine normala si prea slab prelucrata pentru o abstracta. Iar ultima...are watermark (lipseste "photography" din el) :P.

 

 

O poza de pe barajul Siriu ca tot eram prin zona.

 

Foarte foarte misto perspectiva. Prelucrarea cam neon, dar merge cu perspectiva.

 

 

O poza distrusa la procesare . . .si originalul a fost sters din exces de zel .

Poza a fost distrusa la declansare, nu la prelucrare...

 

@ Cap0ne: cum reusesti sa pastrezi motoru'ala asa curat ?

Photoshop->Clone/Stamp sau Heal :P.

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eee, nu e chiar asa distrusa.... e buna de wallpaper

 

L.E. seamana cu Udrea :lol:

Daca te uiti la ten o sa vezi ca sharpness-ul a facut ravagii . Si eu m-am pierdut in . . . " detalii " si cred ca de aia nu am vazut rezultatul final prea bine .

 

. . daca puneai paianjenul la intersectia liniilor rosii . . .

 

Si asa am fost prea aproape de el dar sa mai si stau sa-l incadrez :whip: . Am o . . . . retinere cand e vorba paianjeni :)

 

Poza a fost distrusa la declansare, nu la prelucrare...

 

Cu stapana langa mine . . . era sinucidere curata sa fac cateva cadre , reglaje , iar cateva cadre . . . . riscam sa-mi strice pupila folosita la aparat .

Nici poza a doua nu a iesit , fiind doua cadre cu aceleasi setari dar din alt unghi : . Obiectivul folosit a fost Nikon 55-200 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Artur, daca pozele sunt distruse de ce le-ai mai postat? Domnisoara e frumoasa nimic de zis, da tu nu prea ai nici un merit in asta :)

Pai nu a zis nimeni ca trebuie postata doar crema . Nu din greseli se invata ? Nu am nici o jena in a-mi posta si greselile . Critica poate fi constructiva . Si am si eu un merit : zambetul ala imi era dedicat si nu ptr ca sunt vreun fat frumos dar aveam aparatul indreptat spre ea si eram singurul cu asa ceva acolo :) . Dupa ce am lasat camera jos cred ca a si uitat de mine , dar na . . . In rest era prinsa in discutii cu colegul ei cu care trebuia sa imparta berea la degustatori :) : . O zi faina

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti la ten o sa vezi ca sharpness-ul a facut ravagii . Si eu m-am pierdut in . . . " detalii " si cred ca de aia nu am vazut rezultatul final prea bine .

Cu stapana langa mine . . . era sinucidere curata sa fac cateva cadre , reglaje , iar cateva cadre . . . . riscam sa-mi strice pupila folosita la aparat .

Nici poza a doua nu a iesit , fiind doua cadre cu aceleasi setari dar din alt unghi : attachicon.gifDSC_9214k.jpg . Obiectivul folosit a fost Nikon 55-200 .

hai mah ca subiectul face toata poza :))

cat de stapana... de ce n-ai trimis-o sa ia o bere, incat sa te poti juca tu cum trebuie cu setarile.vezi ca ai doua pupile, in caz de ti se "strica" una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...