Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

imi vand Body-ul. daca intereseaza pe cineva, mai jos sunt cateva detalii.

 

Vand body Nikon D40X

 

http://www.dpreview.com/reviews/spec...nikon_d40x.asp

 

pachetul este complet (cutie, capace, cabluri, carte, cd-uri, curelusa etc), mai putin obiectiv si card.

aparatul are cam 6000 cadre trase si il am de mai putin de un an. se prezinta intr-o stare impecabila, nu are zgarieturi sau alte semne de uzura. aparatul nu a fost folosit in conditii extreme de frig, ploaue sau mai stiu eu ce intemperii.

 

pret pentru cine intreaba: 15.000.000; pentru cine cumpara mai stam de vorba.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de apreciere. :(

O sa tin cont de sfat. : ok :

 

 

 

Merci maestre.

Astept si de la tine peste 2 saptamani ceva exemplare :moto:

 

.. si ca tot veni vorba de mosi pe post de modele, adaug si eu unul care era prea beat sa-i mai pese ca-l pozez :moto:

Am sa fac ceva poze, numa din pacate sa dus "tunul" meu! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea din poze, chiar a fost un model bun, desi l-am fotografiat cu teama ca ma vede, stateam ascunsa dupa un prieten ;)

 

 

felicitari ptr. ultima fotograma :laugh: Nu stiu daca ai vrut sa scoti in evidenta asta. Este de subliniat faptul ca apare in poza statuia scriitorului Lev Tolstoi ;) Mai cu seama ca mosu aduce a rus :laugh: Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari ptr. ultima fotograma :laugh: Nu stiu daca ai vrut sa scoti in evidenta asta. Este de subliniat faptul ca apare in poza statuia scriitorului Lev Tolstoi ;) Mai cu seama ca mosu aduce a rus :laugh: Bravo!

aceea este un crop, am vrut sa surprind numai o parte din poza.Merci frumos de apreciere ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste pozici de azi cu miros de paine :rolleyes:

de veghe in lanul de secara? :D

 

na sa mai pun si eu vro doua

 

scula folosita: canon s2is, cu care m-am obisnuit sa lucrez pe manual :(

post-33854-1211192108_thumb.jpg

post-33854-1211192118_thumb.jpg

post-33854-1211192134_thumb.jpg

post-33854-1211192166_thumb.jpg

post-33854-1211192217_thumb.jpg

Editat de catul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva poze de la Floresti , trist ca nu am invatat inca sa ne cunoastem si sa apreciem istoria, sa pastram ce am avut ... :rolleyes:

post-20220-1211212321_thumb.jpg

post-20220-1211212327_thumb.jpg

post-20220-1211212333_thumb.jpg

post-20220-1211212342_thumb.jpg

post-20220-1211212352_thumb.jpg

Editat de danradu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai să pun Âşi io o pozulică, făcută cu o cutiuță d-aia mică, din ultima tură...

post-7334-1211215691_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am o nelamurire. Mi-am luat un Nikon D80 cu doua carduri SanDisk, unul de 2Gb si unul de 4Gb. Am setat Image quality pe JPEG Fine si Image size pe large(10Mpix). In conditiile astea o poza are intre 3 si 5Mb.

Poate reuseste cineva sa ma lamureasca de ce atunci cand am cardul de 4Gb in aparat imi spune ca pot face 530 cadre iar cu ala de 2Gb imi zice ca pot trage 264. Daca facem o socoteala simpla, 530 de cadre a 5Mb cadrul inseamna aproximativ 2.65Gb...nici pe departe 4 gigi asa cum e cardul. Mentionez ca in windos ambele carduri sunt vazute corect. Ala de 4Gb este SDHC, dar aparatul stie de SDHC.

Multumesc.

Editat de Trumansky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o greseala de calcul pe care o au (aproape) toate Nikoanele, D3 fiind singurul pe care l-am vazut calculand corect, posibil si D300. Stai linistit, tot ~4gb va scrie (desi, din cauze independente de camera, vor fi doar vreo 3.7 gb), insa counterul de poze ramase intotdeauna va indica in minus. In principiu vei putea trage intre 700 si 1000 de jpg-uri mari pana sa umpli cardul. :rolleyes:

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o greseala de calcul pe care o au (aproape) toate Nikoanele, D3 fiind singurul pe care l-am vazut calculand corect, posibil si D300. Stai linistit, tot ~4gb va scrie (desi, din cauze independente de camera, vor fi doar vreo 3.7 gb), insa counterul de poze ramase intotdeauna va indica in minus. In principiu vei putea trage intre 700 si 1000 de jpg-uri mari pana sa umpli cardul. :rolleyes:

 

Cand o sa ajunga counterul la 0, nu o sa-mi zica ca nu mai am spatiu si nu o sa ma mai lase sa trag? Sau se duce pe -? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa ajunga counterul la 0, nu o sa-mi zica ca nu mai am spatiu si nu o sa ma mai lase sa trag? Sau se duce pe -? :rolleyes:

N-o sa ajunga la 0 decat atunci cand nu vei mai avea spatiu deloc pe card. In general, el scade doua poze la fiecare trei trase.

 

Mave, sunt gri din cauza adancimii. De fapt, albastre. Cu cat cobori mai adanc, cu atat se filtreaza spectrul de lumina, incepand de la rosu. La 40 de metri adancime, pe langa faptul ca nu mai ai decat foarte putina lumina naturala disponibila, ajung doar lungimile de unda foarte lungi, adica poza va iesi albastra. Am dat exemplul asta ca si o hiperbola, insa deja de la 20 de metri nu mai ai decat putin verde si albastru.

 

Exista doua posibilitati de a contracara treaba asta. Blitz-ul e cea mai simpla metoda, chiar daca nu "bate" foarte departe, sau filtrele colorate de culoare complementara (de exemplu rosu pentru adancimi mari).

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum naiba ai reusit sa pozezi peste ala rosu? adica cum de e tot rosu in poze?

ai mei sunt gri...

 

 

Salut.

In primul rand pestii tai sunt argintii si baracuda si sergentii. E adevarat ca in primii 10 m de apa se absorb radiatiile rosii, dar daca iluminezi de aproape, adica blitz sau proiector latral, vezi si fotografiezi culorile reale. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...