Sari la conținut

BMW F650/F700/F800GS/A


Postări Recomandate

Se poate cumva de upgradad lumina de drum pentru F800GS doar prin schimbare de bec ?

Am mers cu moto noapte - lumina de drum e foarte slaba pentru a circula chear si cu viteza reglamentata de 90km/h in afara localitatilor nemaivorbind de videze mai mari.

Nu vreau lumini externe - doar sa schimb becul ca sa pot circula in siguranta noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

I-am pus becuri Philips X-Treme Vision Moto și pe faza scurtă și pe lungă și e mult mai ok față de becul cu care a venit mobra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am pus becuri Philips X-Treme Vision Moto și pe faza scurtă și pe lungă și e mult mai ok față de becul cu care a venit mobra...

Colegu tu ai nava spatiala la ce lumini are mobra, sau alea sunt optionale ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu', ți-amintești, cumva, de un drum de noapte, de la Vidra la TM???

Atunci erau aprinse toate, proiectoarele erau de la nava spațială, iar farul face și el, acolo, câtă lumină poate. :rock:

 

Da, era după montarea becurilor sus-amintite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am pus becuri Philips X-Treme Vision Moto și pe faza scurtă și pe lungă și e mult mai ok față de becul cu care a venit mobra...

Acelas bec se foloseste si pe faza scurta si pe lunga ?

Pe Louis vad doar un bec H7 12v 55W Phillips X-Tremevision Mot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand si eu Philips X-treme. Cum vad ca esti din Bucuresti, dute la Aspad.ro, au pe stoc majoritatea becurilor Philips cu specificatia moto (extra duty). Mi-am luat si becuri de semnal si stop Philips de la ei, sunt tot heavy duty, mai vizibile (cel de pozitie/stop este cred cu +30% mai luminos) comparat cu cel vechi si au timp de aprindere/stingere mai rapid. Din 2013 nu s-a ars niciunul la moto, iar la masina cred ca le am de peste 4 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelas bec se foloseste si pe faza scurta si pe lunga ?

Pe Louis vad doar un bec H7 12v 55W Phillips X-Tremevision Mot.

 

Da, becul e același, diferă doar farurile.

 

Recomand si eu Philips X-treme. Cum vad ca esti din Bucuresti, dute la Aspad.ro, au pe stoc majoritatea becurilor Philips cu specificatia moto (extra duty). Mi-am luat si becuri de semnal si stop Philips de la ei, sunt tot heavy duty, mai vizibile (cel de pozitie/stop este cred cu +30% mai luminos) comparat cu cel vechi si au timp de aprindere/stingere mai rapid. Din 2013 nu s-a ars niciunul la moto, iar la masina cred ca le am de peste 4 ani.

 

La Dakar am pus bec de poziție/frână în varianta LED iar diferența a fost enormă față de becul clasic, cu incandescență. Nu a fost nevoie de modificări.

La semnalizările spate - înlocuite tot cu bec LED, a fost nevoie de rezistențe de 2ohmi.

Diferența e dată de strălucirea mult mai puternică, care face vizibil semnaul mult mai bine pentru cei din spate, dar și timpul de aprindere/stingere care e, practic, zero.

Editat de eFu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand si eu Philips X-treme. Cum vad ca esti din Bucuresti, dute la Aspad.ro, au pe stoc majoritatea becurilor Philips cu specificatia moto (extra duty). Mi-am luat si becuri de semnal si stop Philips de la ei, sunt tot heavy duty, mai vizibile (cel de pozitie/stop este cred cu +30% mai luminos) comparat cu cel vechi si au timp de aprindere/stingere mai rapid. Din 2013 nu s-a ars niciunul la moto, iar la masina cred ca le am de peste 4 ani.

 

Multumesc pentru informatie.

La F800-ul meu semnalizatoare si becul de frinza/pozitie e deja cu LED - se vad foarte bine pe timp intunecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.

ma poate ajuta cineva cu o informatie exacta?

ce dimensiuni imi trebuiesc la semeringuri furca bmw f650 gs an 2002.

Asta in ideea poate le gasesc mai ieftin decat la magazinele specializate de moto.

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pentru ca tot s-a incalzit afara, maine, duminica, 3 aprilie, iesim pe drumurile asfaltate si mai putin asfaltate ale tarii. Daca mai este vreun doritor de plimbare si gratar pe malul Telejenelului, ne vedem la 10.00 la Casa Presei, la statuie.

Traseul este Bucuresti-Valenii de Munte- inainte de Cheia dreapta, pe forestier pana la Vama Buzaului - Zizin - Sacele- intoarcere pe Valea Doftanei.

Pana acum sunt doua BMW si un Suzuki Freewind.

 

https://www.google.r...1m0!1m0!1m0!3e0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

La servisare mea aparut surpriza de mai jos.

Nu are cineva intimplator o jamba stinga in plus pentru un F800GS 2010 sau stie de unde as putea procura una second hand ?

Din pacate pe ebay se vind ambele picioare furca ca set. Eu am nevoie doare de partea de jos a piciorului sting.

Piesa BMW cu nr. 31 42 7720051.

post-70451-0-43635300-1459773324_thumb.jpg

Editat de ItsiBitsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are careva un topcase cu placa cu tot de care vrea sa scape?

Noul meu F700GS :) nu are topcase


» Post actualizat in 10 Apr 2016 19:27

Sau ce ma sfatuiti sa imi iau sa scap cel mai ieftin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sau ce ma sfatuiti sa imi iau sa scap cel mai ieftin?

 

in primul rand, vrei neaparat topcase sau merge si ceva soft? Cu ceva soft scapi foarte ieftin... dar daca iti trebuie zi de zi in oras, vrei topcase banuiesc.

Ai deja "portbagajul" pe care ar veni cel original? Un topcase nou e cca 300€ dar ai avantajul ca e vario si ca scapi de tigania cu chei diferite.

Daca iei Givi de exemplu, cu tot cu adaptor te costa pe la 300€.

 

Ai aici mai multe solutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont ca vreau ceva care sa ramana pe moto cand ma dau jos, trebuie sa fie cam antifurt - deci obligatoriu topcase.

Pot zice ca am placa pentru Vario (mai imi trbuie suruburile si spaceruri), am avut vario pe 650, are avantajul cheii dar nu este cel mai ergonomic/util.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

A schimbat cineva filtrul de benzina la F650GS (modelul twin de dupa 2008) sau F800GS (e acelasi filtru)? Daca da, ce filtru ati pus?

Am citit pe net ca tipul asta de motociclete foloseste filtrul KL315 pe care il fabrica Mahle sub comanda speciala de la BMW, asa ca nu se gaseste de cumparat separat doar la set complet cu pompa de benzina. Unii au pus Mahle KL145 care are caracteristici similare, dar e mai mare ca si dimensiuni si se pare ca trebuie facute niste adaptari ca sa se potriveasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...