Sari la conținut

De Unde Pot Cumpara Kerosen?


JUPITER_M
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din cele 3 pagini se intelege ca:

 

Kerosen = motorina

Kerosen = gaz lampant

 

Pana la urma cu ce curat lantul????

 

cu motorina sau gaz lampant???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: :crack: :cheers: :banana:

Mda, genius !!!!!!!!!!!!!!!!!

Mai stiu eu niste faze cu "uleiul de avion" vandut pe sub mana si bagat in comuniste :drink: Hayabuza frate :)

Kerosenul este o benzina proasta si ieftina :D Adica un fel de gaz. :puke:

 

 

 

 

ALOO KEROSEN este combustibilul PENTRU MOTOARE CU REACTIE . Nu te mai pronunta daca nu stii foarte bine despre ce vorbesti. No ofense. :) :) :D

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iah, uite, sa va impace moshu pe totzi :

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Kerosene

 

Distillation

 

It is obtained from the fractional distillation of petroleum at 150 °C and 275 °C (carbon chains from the C12 to C15 range).

[edit]

 

Uses

 

At one time it was widely used in kerosene lamps but it is now mainly used in aviation fuel for jet engines (more technically Avtur, Jet-A, Jet-A1, Jet-B, JP-4, JP-5 or JP-8). A form of kerosene known as RP-1 is burned with liquid oxygen as rocket fuel. These fuel grade kerosenes meet specifications as to smoke points and freeze points.

 

Deci, inainte de a intreba "ce e aia", nu mai datzi pe gugal, dati pe wikipedia.

Ce-i drept, de tankbag nu a auzit nici macar wikipedia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cele 3 pagini se intelege ca:

 

Kerosen = motorina

Kerosen = gaz lampant

 

Pana la urma cu ce curat lantul????

 

cu motorina sau gaz lampant???

am curatat multe lanturi mie si altor prieteni(clienti) cu deosebit succes cu motorina de la pompa.Shmecheria cu curatatul lantului cu motorina e ca nu al "speli" cu motorina ci trbuie sa-l lasi la inmuiat 24-48 de ore si asta se face dand roata de spate jos ,introducerea bucatii de lant atanande in o oala cu motorina,dupa aprox orele de mai sus se roteste lantul ca sa ajunga cu partea ce nu a fost inmuiata in motorina dar nu inaite de a freca partea inmuiata bine de tot cu o periutza de dinti ca sa iasa tot jegul deacum inmuiat dintre zale si de pe langa oringuri.Este adevarat ca datorita faptului ca lantzul e montat pe motor si nu poate fi inmuiat tot o data ,operatia dureaza aprox o saptamana dar vine iarna asa ca... .

Am vazut ca unii cu motoare offroad se plangeau de probleme cu uzura prematura a lantzului.Fratilor eu nu stiu ca spray folositi voi cand mergeti offroad dar va pot spune ca exista spray-uri speciale pt. sportul asta,spray-uri care NU sunt acelasi lucru cu cele pt. asfalt!!!! Am vazut multi motociclisti (incepatori sau nu) ce-si ungeau lantzul cu ce spray le pica la mana fara sa se uite pe tub pt. ce tip de lant si ce tip de teren e conceput acel spray si se mira de ce le crapa kit-ul de lanz in cateva mii de Km.De ex. sprayul cu teflon e moartea lantzurilor la motocicletele offroad datorita faptului ca e foarte lipicios si retzine praful si nisipul in schimb e recomandat cu caldura motocicletelor de strada si sport care ruleaza intr-un mediu cu mult mai putin praf in schimb cu viteze suficient de mari ca sa arunce jos un spray de lant "nelipicios" ca cel de offroad datorita fortelor centrifuge mult mai mari ce apar pe lantz la peste 100 km/h.

In concluzie spala-ti linisitit lantzul cu motorina ca nu patzeste absolut nimic si ai grija cu ce spray al ungi!!!

 

Bafta si drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 13 years later...
On 13.09.2005 at 10:33, Novix said:

Pe niste liste de discutii din state unii se lauda ca isi curata/ung lantul cu WD40

 

Pare o solutie cam scumpa.

Eu o fac asa cu WD40. Ii dai jet pe tot lantul cu presiune, il las un minut sa disolve toata mazga de pe lant, dupa aia folosesc peria aia blanao cu 3 fete, ce agita mizeria, dupa aia inca o data ii dau jet cu WD40, cutrat cu un fabric mai moale, si pun lubrificant pe lant. Dintr-o cana de WD40 de vreo 40 de lei pot sam-mi curat lantul timp de o luna (cam de 3-4 ori)

in concluzie, nu-i asa de scumpa traba cu WD40

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pro MOTORINA. Lantul are mai bine de 25.000 km si l-am intins de maxim 4-5 ori.

Ridic motorul pe stander,  pun o tava veche pe jos sa curca in ea motorina murdara si asez o bucata de PFL (ce se foloseste la spatele mobilei) intre roata si lant sa nu murdaresc cauciucul si janta. Torn un pic de motorina intr-un pahar de plastic si frec lantul cu o periuta de dinti. Am incercat si cu peria aceea cu 3 fete de la chinezi dar s-a dezintegrad dupa prima folosire, probabil nu i-a placut prea mult motorina... Dupa ce s-a inmuiat bine tot lantul sterg in mare cu o carpa si suflu jos excesul de motorina cu compresorul (inainte sa am compresor il stergeam mai bine cu o carpa si suflam un jet puternic de solutie de curatat lantul ca sa spele motorina). La final ung lantul cu spray de la Motorex si il las cat mai mult timp sa se usuce sprayul. Am incercat mai multe marci de spray, inclusiv cel mai scump de la Motul, insa nici unul dintre ele nu sta pe lant atat de bine ca si cel de la Motorex.

Daca vreti sa scapati de mentenanta asta repetitiva si murdara luati-va un Scottoiler de la Louis, se gasesc de la 80 de euro. Din cand in cand umpleti rezervorul cu ulei si stergeti janta.. pare mult 80 de euro dar daca folositi nu stiu ce sprayuri scumpe intr-un final tot ajungeti sa cheltuiti acei bani. E mai bine si pentru lant pentru ca producatorii recomanda unsul cu ulei si nu cu sprayuri acesetea de care se lipeste o gramada de praf si nisip.

Editat de Brapp SV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kettenmax rules! :rock: ~80 lei a fost Louis Edition la Kronau, merită toți banii.

Eu bag în el un mix de motorină cu puțină benzină, iese lanțul bec fără să mă chinui sau să stropească în toate părțile cum se întâmpla cu peria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 4 months later...
On 13.09.2005 at 10:57, mihaip said:

Si eu am cautat petrol lampant da n-am prea gasit. Ultima data la petrom mi s-a spus ca s-a oprit productia pina prin octombrie ????

 

Pe forumul sv650.org am vazut un filmulet cu curatarea lantului cu vestitul kerosen. In Anglia , baiatul avea un bidonas pe care scria 'kerosene' si cu siguranta nu era benzina de avioane.

 

Pentru ca traim in Romania, recomand cu caldura motorina. Nu ataca o-ringurile, pina acum am curatat lantul de 2 ori cu motorina si sint foarte multumit.

 

Pentru uns : spray de uns lantul.

 

Un litru de motorina ajunge cam vre-o 2-3 curatari.

Kerosenul nu este un fel de super benzina, ci mai degraba este foarte similar motorinei, motiv pt care sunt avioane care fara prb pot folosi diesel in loc de kerosen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 11.02.2020 la 9:03, Cristian C. a spus:

Un link de folos pentru pasionati. 

Din punctul meu de vedere motorina e mai ieftina. 😄

Frate! Mersi! :)) M-am chinuit sa gasesc balaria asta de kerosen - care se pune si in avioane cu reactie, da, ca de-aia nu costa biletele o avere - de mi-au iesit peri albi pe langa aia pe care ii aveam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

Vezi in Indonezia... Dar cred că l-au terminat.

Liban...

La 10.07.2020 la 13:54, The_Sin_Eater a spus:

Sper ca nu crezi ca balaria aia e combustibil de avioane... :nono:

Se pare ca aia e. ;)

 

Acum 5 ore, Chivu a spus:

si totusi unde gasesc kerosen ?

Am gasit la Dedeman, gaz de aprins focul. Daca te uit pe spate, scrie ca e kerosen. ;) Se curata bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...