Sari la conținut

Rossi's Fan Club 46


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Draga degetel tin sa-ti reamintesc declaratia lui Rossifumi postata pe alt topic:"...... More real [to] compare the first 5 season of me with the first 5 of Stoner."

Ce sa spun, Rossi are acelasi talent pt statistica ca cel pt limbi straine.

Comparatia pe care marseaza el vorbeste in primul rand despre nivelul competitiei in cele doua momente.

Comparatia postata de baietii de la Honda arata cum s-a descurcat fiecare dintre ei in acelasi context.

 

 

P.S. Pt ca insista cineva sa comentez orice ;) comentariu al lui Rossi.

 

E un soi de trolling la două capete. Înțeleg să îți expui părerile și să le discuți cu argumente. Nu înțeleg de ce să insiști în a te contrazice la nesfîrșit cu cineva pe care este evident că nu ai nici o șansă să-l convingi (valabil pentru ambele tabere din conflict).

Stiu ca pare a fi un conflict, dar numai datorita inflamarii gratuite a unei tabere. Limbajul de suporter si tacticile isterice sunt un pic prea evidente.

Din punctul meu de vedere nu fac decat sa indrept interpretarile care mi se par eronate. Nu imi imaginez ca o sa ii conving pe cei care tot prolifereaza aceste ultrasimplifcari si clisee, dar macar efectul lor poate fi atenuat. Banuiesc ca sunt destui care nu iau orice explicatie ca pe un afront sau atac personal.

 

Pai si statisticile pentru ce le inveti?, joci la "curse de noroc"?!?! :D De memorat matematic vad ca te pricepi, de facut strategii asisderea.. pana la urma nu inteleg ce iti place la aceste curse?

...Sunt multe alte lucruri mai importante, pe care nu le intelegi.

 

Statisticile sunt cele de pe MotoGP.com, nu am facut niciodata vreun efort sa le memorez... e vorba de niste calcule banale. Daca reusesti sa le folosesti intr-un mod pertinent, poti sa intelegi mai profund acest fenomen. Daca o faci doar pt a ornamenta un tablou al pilotului favorit, nu faci decat sa te pacalesti singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stiu ca pare a fi un conflict, dar numai datorita inflamarii gratuite a unei tabere. Limbajul de suporter si tacticile isterice sunt un pic prea evidente.

Din punctul meu de vedere nu fac decat sa indrept interpretarile care mi se par eronate. Nu imi imaginez ca o sa ii conving pe cei care tot prolifereaza aceste ultrasimplifcari si clisee, dar macar efectul lor poate fi atenuat. Banuiesc ca sunt destui care nu iau orice explicatie ca pe un afront sau atac personal.

 

Mie mi se pare corect sa iti spui punctul de vedere, sa ne contrazici, sa te contrazicem si noi la randul nostru, si asta mai mult pentru ca doar asa reusim sa intelegem mai bine acest fenomen, MotoGP. Eu recunosc ca au fost unele lucruri pe care le-ai spus si pe care eu nu le stiam.

Ce nu imi place la tine, e ca insisti cu anumite cifre/statistici care in mod clar il dezavantajeaza pe Rossi. Ce spuneam eu mai devreme ca nu e corecta comparatia dupa acele criterii, ma refeream la nr de victorii castigate intr-o anumita perioada de timp. Nu e corect, fiindca dupa acest criteriu, fiecare isi alege sa compare astfel incat sa fie ca el. Tu compari ultimii 6 ani de MotoGP, altul compara intreaga cariera, si tocmai de aceea chiar si Rossi ne-a aratat ca si el isi poate alege niste cifre (primii 5 ani) si gata... reiese ca el e bun. Dar in realitate lucrurile nu sunt chiar atat de simple.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa spun, Rossi are acelasi talent pt statistica ca cel pt limbi straine.

Comparatia pe care marseaza el vorbeste in primul rand despre nivelul competitiei in cele doua momente.

Comparatia postata de baietii de la Honda arata cum s-a descurcat fiecare dintre ei in acelasi context.

 

 

P.S. Pt ca insista cineva sa comentez orice ;) comentariu al lui Rossi.

 

 

Stiu ca pare a fi un conflict, dar numai datorita inflamarii gratuite a unei tabere. Limbajul de suporter si tacticile isterice sunt un pic prea evidente.

Din punctul meu de vedere nu fac decat sa indrept interpretarile care mi se par eronate. Nu imi imaginez ca o sa ii conving pe cei care tot prolifereaza aceste ultrasimplifcari si clisee, dar macar efectul lor poate fi atenuat. Banuiesc ca sunt destui care nu iau orice explicatie ca pe un afront sau atac personal.

 

 

...Sunt multe alte lucruri mai importante, pe care nu le intelegi.

 

Statisticile sunt cele de pe MotoGP.com, nu am facut niciodata vreun efort sa le memorez... e vorba de niste calcule banale. Daca reusesti sa le folosesti intr-un mod pertinent, poti sa intelegi mai profund acest fenomen. Daca o faci doar pt a ornamenta un tablou al pilotului favorit, nu faci decat sa te pacalesti singur.

 

Si tu te pricepi al dracului de bine la statistici, nu? Ti-am aratat in nenumarate randuri, ca habar nu ai cu ce se mananca cifrele, pe care le vanturi pe aici. Si ti-o spun ca unul care mai si lucreaza cu statistici.

Adica tu din fotoliu sau din fata calculatorului, esti mai in masura sa ii judeci performantele, decat el, implicat in competitie...

 

Te-am mai intrebat: cine dreak' esti tu sa indrepti interpretari? Ce meserie ai? Ce calificari? Ce experienta ai pe 2 roti? Ce experienta ai in competitii?? In ultima instnta, ce competenta ai sa indrepti lucrurile?? Nu vezi ca esti ridicol!!????? Accept interpretari de la oricine, de pe formul asta, dar nu de la unul ca tine. :plsdie:

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accept interpretari de la oricine, de pe formul asta, dar nu de la unul ca tine. :plsdie:

 

Fiecare cu maltezu' lui !! :cheers:

 

@ bogdan_gba : intr-adevar are cunostinte pe care unii le-au 'sarit', dpmdv majoritatea cunostiintelor sunt in jurul carierei lui Rossi, iar cele mai multe il resping ca fiind cel mai 'tare' campion la ora actuala care alearga in motogp.

 

P.S : are 9 titluri si alearga dupa al 10-lea, nu sufera nicio comparatie cu Stoner.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

 

Daca-mi permiti, ca unul care urmareste topicurile legate de Moto GP de ceva vreme... intervin si eu cu o observatie.

 

Lasand deoparte orice argumente, statistici, animozitati fata de persoane reale sau virtuale... nu inteleg totusi DE CE postezi tu pe TOPICUL ASTA. Practic e un topic dedicat fanilor VR, in care tu esti off-topic si o virgula daca scrii. E vorba de motivatia demersului tau, pe care nu o inteleg. Nu inteleg de ce un om echilibrat se hraneste cu permanente contre, atacuri si chiar injurii.

E ca si cum am merge toti pe topicul ducatistilor sa le zicem ce galeti de suruburi calaresc ei, apoi ducatistii s-ar duce la cioparisti sa le zica ca o ard numai in vanturi urat mirositoare, cioparistii s-ar duce la enduristi sa le zica ca-s dereglati la mansarda, si tot asa. Realizezi ca e ceva in neregula in tabloul asta? Ei, asta e ceea ce faci tu aici!

 

Sper sa n-o iei ca atac la persoana, dar stai un minut si intreaba-te: "DE CE?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spuneam eu mai devreme ca nu e corecta comparatia dupa acele criterii, ma refeream la nr de victorii castigate intr-o anumita perioada de timp. Nu e corect, fiindca dupa acest criteriu, fiecare isi alege sa compare astfel incat sa fie ca el. Tu compari ultimii 6 ani de MotoGP, altul compara intreaga cariera, si tocmai de aceea chiar si Rossi ne-a aratat ca si el isi poate alege niste cifre (primii 5 ani) si gata... reiese ca el e bun. Dar in realitate lucrurile nu sunt chiar atat de simple.

Acea comparatie a contabilizat niste date din perioada in care 2 piloti s-au aflat in acelasi timp, pe acleasi circuite. Acesta este criteriul de baza pt orice comparatie directa. Nu am cautat o perioada anume (asa cum a facut Rossi de exemplu) in care circumstantele au fost potrivnice unuia si favorabile celuilalt. Ci toate sezoanele in care cei 2 s-au intalnit pe pista.

In intervalul in care carierele celor doi s-au suprapus Rossi era deja consacrat, un pilot in varf de forma facand parte din cea mai buna echipa a acelor ani. Stoner pe de alta parte, era un pilot la debut care se lupta sa se adapteze si progreseze. Daca cineva e dezavantajat de context, acela este Stoner.

 

Inca o data, pt a nu stiu cata oara, am revenit cu acea comparatie ca raspuns la vesnicul argument al suporterilor Rossi "are 9 titluri, nimeni nu se compara cu el"..........Cum se poate vedea usor din date, in comparatie directa cu Stoner, Rossi pierde.

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acea comparatie a contabilizat niste date din perioada in care 2 piloti s-au aflat in acelasi timp, pe acleasi circuite. Acesta este criteriul de baza pt orice comparatie directa. Nu am cautat o perioada anume (asa cum a facut Rossi de exemplu) in care circumstantele au fost potrivnice unuia si favorabile celuilalt. Ci toate sezoanele in care cei 2 s-au intalnit pe pista.

In intervalul in care carierele celor doi s-au suprapus Rossi era deja consacrat, un pilot in varf de forma facand parte din cea mai buna echipa a acelor ani. Stoner pe de alta parte, era un pilot la debut care se lupta sa se adapteze si progreseze. Daca cineva e dezavantajat de context, acela este Stoner.

 

Inca o data, pt a nu stiu cata oara, am revenit cu acea comparatie ca raspuns la vesnicul argument al suporterilor Rossi "are 9 titluri, nimeni nu se compara cu el"..........Cum se poate vedea usor din date, in comparatie directa cu Stoner, Rossi pierde.

 

Da, dar are 9 titluri si 105 victorii.. pe care Stoner nu le va avea in veci? Unde este adevarul? In statistica ta, sau in realitatea concreta? Stoner este doar unul din multii piloti care au castigat cel putin o editie de campionat, Rossi este deja o legenda. Stii bancul ala: noi doi avem un pui prajit la rotisor. Eu mananc tot puiul iar tu pla. Statistic, fiecare a mancat 50% din pui. Eu am burta plina, iar tu crapi de foame. Te ajuta cu ceva statistica?? A cata oara ti-am spus ca nu te pricepi la statistica!!??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@9fingers .. revino aici cand se apropie Stoner de 9 titluri si 105 victorii. Pana atunci fugi pe thredul pentru Stoner si fa valuri cu Soimu maltez !!! .. Ops .. am uitat ... Stoner nu are thred aici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii bancul ala: noi doi avem un pui prajit la rotisor. Eu mananc tot puiul iar tu pla. Statistic, fiecare a mancat 50% din pui. Eu am burta plina, iar tu crapi de foame. Te ajuta cu ceva statistica?? A cata oara ti-am spus ca nu te pricepi la statistica!!??

Daca ai invatat statistica din bancuri, e clar de ce ai capul atat de tare...

...doua elemente si tu numesti aia o statistica. It construiesti toate argumentele si rationamentele pe clisee si pilde de gradinita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acea comparatie a contabilizat niste date din perioada in care 2 piloti s-au aflat in acelasi timp, pe acleasi circuite. Acesta este criteriul de baza pt orice comparatie directa. Nu am cautat o perioada anume (asa cum a facut Rossi de exemplu) in care circumstantele au fost potrivnice unuia si favorabile celuilalt. Ci toate sezoanele in care cei 2 s-au intalnit pe pista.

In intervalul in care carierele celor doi s-au suprapus Rossi era deja consacrat, un pilot in varf de forma facand parte din cea mai buna echipa a acelor ani. Stoner pe de alta parte, era un pilot la debut care se lupta sa se adapteze si progreseze. Daca cineva e dezavantajat de context, acela este Stoner.

 

Inca o data, pt a nu stiu cata oara, am revenit cu acea comparatie ca raspuns la vesnicul argument al suporterilor Rossi "are 9 titluri, nimeni nu se compara cu el"..........Cum se poate vedea usor din date, in comparatie directa cu Stoner, Rossi pierde.

 

Sa nu uitam ca din 2006 (de cand a venit Stoner) si pana in 2011 (inclusiv), deci din 6 sezoane, Rossi a terminat in 4 din ele, in fata lui Stoner.

Casey - 2 titluri, un loc 8, doua locuri 4, un loc 2.

Rossi - 2 titluri, un loc 7, doua locuri 3, un loc 2.

 

Deci nu vad unde pierde Rossi in comparatie directa. De-asta spun... sa asteptam sa mai treaca vreo 2-3 ani, si dupa aia sa tragem concluziile ca Stoner l-a batut pe Rossi cat timp au fost pe circuit. Deocamdata nu facem altceva decat sa ne alegem cifrele fiecare, sa aratam ca avem dreptate.

 

Si Lorenzo iese mai bun decat Stoner in timpul in care acestia au fost pe circuit :)

Jorge - 1 titlu, doua locuri 2, un loc 4.

Casey - 1 titlu, doua locuri 4, un loc 2.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi permiti, ca unul care urmareste topicurile legate de Moto GP de ceva vreme... intervin si eu cu o observatie.

 

Lasand deoparte orice argumente, statistici, animozitati fata de persoane reale sau virtuale... nu inteleg totusi DE CE postezi tu pe TOPICUL ASTA.

 

Lasand la o parte toate acele aspecte nici nu as avea vreun motiv sa postez. Cred ca pretentia ta de a intelege fara a tine seama de ele, nu are sens.

 

Practic e un topic dedicat fanilor VR, in care tu esti off-topic si o virgula daca scrii. E vorba de motivatia demersului tau, pe care nu o inteleg. Nu inteleg de ce un om echilibrat se hraneste cu permanente contre, atacuri si chiar injurii.

 

Nu sunt de acord cu acest principiu, evident. Nu vad nimic nefiresc intr-o proportie de 1/100 sa se exprime si o parere mai obiectiva atunci cand sunt facute unele afiramtii eronate sau cel putin profund partinitoare.

Ori vrei sa spui ca topicurile de genul asta sunt un fel de fairy-tale land? Unde nu ar trebui sa-si bage nasul vreun adult sa strice tot :( farmecul.

 

Intradevar, ma "hranesc" cu aceste atacuri si injurii. Probabil ca esti constient de dimensiunea "fenomenului" Rossi, chiar si in Romania. Am crescut suportand comentariile tembele din timpul transmisiunilor TV, am vazut aberatiile care au umplut la propriu topicuri dedicate unei curse si nu unei galerii, nu cred ca prezenta mea aici este nerezonabila. Genul asta de atitudine de galerie (in sensul rau al cuvantului) fata de de o competitie sportiva, ar trebui combatut.

Dpmdv acest topic nu are mai nimic de-a face cu Rossi, ci este reprezentativ pt felul in care trateaza acest sport cativa membri mai vocali care isi fac veacul pe aici.

 

Daca aceste apucaturi nu ar afecta restul topicurilor (virtuale si nu numai) atunci poate ca as inchide si eu ochii in astfel de locuri. Pana atunci...

 

E ca si cum am merge toti pe topicul ducatistilor sa le zicem ce galeti de suruburi calaresc ei, apoi ducatistii s-ar duce la cioparisti sa le zica ca o ard numai in vanturi urat mirositoare, cioparistii s-ar duce la enduristi sa le zica ca-s dereglati la mansarda, si tot asa. Realizezi ca e ceva in neregula in tabloul asta? Ei, asta e ceea ce faci tu aici!

 

Nu fac asta. Imi exagerezi pozitia, insirandu-te din imaginea catorva postaci de pe aici. Nu am facut pe nimeni bolnav mintal, idiot sau sa fi atacat pasiunea cuiva. Am atacat doar interpretarile si conotatiile din jurul unor afirmatii/interviuri/fapte/date...

 

(Sunt, si e bine ca se intampla asa, destule mesaje si despre partile negative ale chopperelor sau ducatiurilor in topicurile dedicate. Dar nu cred ca se aplica analogia.)

 

Sper sa n-o iei ca atac la persoana, dar stai un minut si intreaba-te: "DE CE?"

Ahh, trebuia doar sa ma intreb fara sa raspund. Poate te intrebi si tu de ce te deranjeaza mai mult pozitia mea, decat atitudinile generate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@9fingers .. revino aici cand se apropie Stoner de 9 titluri si 105 victorii. Pana atunci fugi pe thredul pentru Stoner si fa valuri cu Soimu maltez !!! .. Ops .. am uitat ... Stoner nu are thred aici :)

si nici maltezu'.. Ops.. am uitat ca soimul este banat :(

 

Miss him..

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@9Fingers:Fara sa te superi sau sa te manifesti ulterior ...[ Vorbim de lucruri clare si palpabile, nu de ipoteze si fantezii.

9 (noua ca si nickul tau) Titluri are rossi.Scurt.Ipotezele si scuzele nu merg alaturi,ba ca Furusawa le-a facut,ba ca a luat Rossi steroizi sau ca le-a castigat din prost noroc.. .Faptele vorbesc.

9 titluri sunt 9 titluri nu 2.

 

 

Maine incepe sesiunea a 2-a de teste de la Sepang.Stoner va fi cel mai rapid.De la locul 2 in jos va fi interesant.

 

:)

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa castige Stoner sau Lorenzo sau cine mai vreti voi 5 titluri consecutive la clasa mare.Cand o sa le castige altcineva consecutiv dar cu motociclete diferite(exemplu: 500 2T si dupa aia 1000 4T) atunci putem sa facem statistici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai invatat statistica din bancuri, e clar de ce ai capul atat de tare...

...doua elemente si tu numesti aia o statistica. It construiesti toate argumentele si rationamentele pe clisee si pilde de gradinita.

 

Nu, nu am invatat-o din bancuri.. folosesc pilde de gradinita, deoarece trebuie sa cobor nivelul pentru retarzi ca tine!!!

 

Cand o sa castige Stoner sau Lorenzo sau cine mai vreti voi 5 titluri consecutive la clasa mare.Cand o sa le castige altcineva consecutiv dar cu motociclete diferite(exemplu: 500 2T si dupa aia 1000 4T) atunci putem sa facem statistici.

 

:goodposting: :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa castige Stoner sau Lorenzo sau cine mai vreti voi 5 titluri consecutive la clasa mare.Cand o sa le castige altcineva consecutiv dar cu motociclete diferite(exemplu: 500 2T si dupa aia 1000 4T) atunci putem sa facem statistici.

Cerinta ta de mai sus e in acord perfect cu ceea ce am tot sustinut eu pe aici. Nu ma contrazici ci sprijini ce spuneam...

Rossi a promit pe tava o motocicleta cu mult peste orice ofereau ceilalti constructori in acei ani. Cand mai luam in considerare si concurenta care era formata din piloti ce nu s-au ridicat niciodata la nivelul lui, devine destul de clara situatia. Este foarte putin probabil ca acei factori sa mai fie intruniti vreodata. Acum se isterizeaza lumea la un avantaj marginal pe care Honda il sugereaza...

....iar in ceea ce priveste pilotii, cea mai acerba concurenta este asigurata pt foarte multi ani de acum inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si?!?

 

Avea cea mai buna mobra cu care a castigat, Stoner a castigat cu cea mai proasta = Stoner e mai bun, destept si frumos (manca-mi-ar..)

 

Inchidem odata subiectul asta inepuizabil de tine?!?!? SAu 0 prelungim si anul acesta discutiile off-topic???

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cerinta ta de mai sus e in acord perfect cu ceea ce am tot sustinut eu pe aici. Nu ma contrazici ci sprijini ce spuneam...

Rossi a promit pe tava o motocicleta cu mult peste orice ofereau ceilalti constructori in acei ani. Cand mai luam in considerare si concurenta care era formata din piloti ce nu s-au ridicat niciodata la nivelul lui, devine destul de clara situatia. Este foarte putin probabil ca acei factori sa mai fie intruniti vreodata. Acum se isterizeaza lumea la un avantaj marginal pe care Honda il sugereaza...

....iar in ceea ce priveste pilotii, cea mai acerba concurenta este asigurata pt foarte multi ani de acum inainte.

 

Omule!! Uiti ca initial Rossi a mers cu o motocicleta de client. Ca o fi avut sprijin de uzina, este altceva (desi nu este foarte sigur ca l-a avut 100%), dar cu motocicleta aia a ridiculizat pilotii de uzina HRC si nu numai. Motocicleta aia a dezvoltat-o el cu echipa lui tehnica, nu a primit-o cadou, asa cuma primit Stoner, o motocicleta moca, in sezonul 2011. Procesul a continuat pe toata perioada sederii lui la Honda, dupa care a luat totul de la 0 cu Yamaha.

Cat despre concurenta.. era normal sa nu se ridice la nivelul lui. Rossi este un geniu, in timp ce ceilalti erau doar niste piloti exceptionali si atat. La fel s-ar fi intamplat si cu astia de acum, daca Rossi ar fi avut varsta de atunci. Chiar si asa, toti cei care au castigat titluri in era Rossi, le-au castigat in conjuncturi favorabile, nu intr-o lupta de la egal la egal cu Rossi (uneori chiar in lipsa lui. A se vedea cazul Lorenzo, care a profitat de accidentarile si de absenta lui timp de 4-5 etape).

Si daca daca ti se pare ca piloti precum Biaggi, Gibernau, Capirossi, Melandri, etc, sunt sub nivelul lui Stoner sau Lorenzo, eu zic sa te mai gandesti si sa privesti cursele, nu statisticile. Mai priveste si competitiile paralele, unde Biaggi, Checa, Melandri, dau tonul chiar si la varstele respectabile pe care le au. Aia erau si sunt piloti adevarati, cu spirit combativ, nu strategi sau iepurasi de camp ca astia de acum. Luptele cu ei erau dure, necesitau nervi tari, tehnica de pilotaj impecabila, pregatire fizica si set up perfect, aia nu erau simple jaloane pe langa care sa treci ca la antrenamente, cum sunt cei mult laudati de tine. Sunt convins ca si la varsta asta, Rossi, cu o motocicleta pe masura (nu gioarsa asta), in duel 1 la 1, ii face pe oricare din amaratii astia. Discutie incheiata. Te rog inca odata, sa deschizi un thread separat in care sa aduci injurii lui Rossi, sau sa ii minimalizezi acolo meritele. Eventual poti deschide si unul Stoner sau Lorenzo, idolii tai. Chiar ar fi interesant de vazut cati fani declarati au astia doi, in comunitatea asta..

 

PS. Concurenta va fi asa de acerba in anii care vor veni, incat o sa adormim in fata televizorului, urmarind liniutele iepurasilor MotoGP. Odata cu moartea lui Simoncelli si cu retragerea lui Rossi (cand va fi), s-a terminat cu spectacolul la clasa suprema, pentru multi ani.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule!! Uiti ca initial Rossi a mers cu o motocicleta de client. Ca o fi avut sprijin de uzina, este altceva (desi nu este foarte sigur ca l-a avut 100%), dar cu motocicleta aia a ridiculizat pilotii de uzina HRC si nu numai. Motocicleta aia a dezvoltat-o el cu echipa lui tehnica, nu a primit-o cadou, asa cuma primit Stoner, o motocicleta moca, in sezonul 2011. Procesul a continuat pe toata perioada sederii lui la Honda, dupa care a luat totul de la 0 cu Yamaha.

Unul invoca 5 titluri consecutive, eu ii respund, si se trezeste gheorghe iar...........legandu se de un singur titlu. Sa spui ca Rossi a dezvoltat modelul in 2t, e cea mai ridicola afirmatie a ta (si ai deja un record impresionant). Cea mai constanta critica adusa modelelor de 2t in a doua parte a anilor '90 a fost plafonarea pe care au atins-o. Nici o evolutie tehnica nu mai era posibila, decat in domeniul electronicii.

Da, fanteziile de dezvoltator vad ca sunt impinse pana la absurd. De fapt e doar o confuzie a notiunilor si termenilor care lasa loc acestor lamentari.

Iar RC211V era deja o motocicleta imbatabile inainte sa se suie Rossi in saua ei pt prima data (minunandu-se cat de compacta si ingusta pare)...

Nu mai deschid iar discutia despre debutul la Yamaha ca e o pierdre de vreme.

 

Cat despre concurenta.. era normal sa nu se ridice la nivelul lui. Rossi este un geniu, in timp ce ceilalti erau doar niste piloti exceptionali si atat. La fel s-ar fi intamplat si cu astia de acum, daca Rossi ar fi avut varsta de atunci.

De cand e varsta de 30 ani un dezavantaj pt un pilot de MotoGP? Nici macar un fotbalist nu ar invoca astfel de scuze. Patetic....

 

Chiar si asa, toti cei care au castigat titluri in era Rossi, le-au castigat in conjuncturi favorabile, nu intr-o lupta de la egal la egal cu Rossi (uneori chiar in lipsa lui. A se vedea cazul Lorenzo, care a profitat de accidentarile si de absenta lui timp de 4-5 etape).

Acleasi pretexte si scuze absurde. Rossi a beneficiat de cele mai bune echipe si cele mai putine accidentari, de-a lungul timpului.

 

 

Si daca daca ti se pare ca piloti precum Biaggi, Gibernau, Capirossi, Melandri, etc, sunt sub nivelul lui Stoner sau Lorenzo, eu zic sa te mai gandesti si sa privesti cursele, nu statisticile.

Am fost si sunt printre cei mai mari admiratori ai lui Melandri, dar e atat de departe de Pedrosa, Stoner sau Lorenzo. Oricare dintre cei trei pe langa un talent dincolo de orice apreciere, beneficiaza de o adaptabilitate/inteligenta care le permite sa progreseze continuu.

Biaggi a fost handicapat cam de aceleasi "vicii" ca Melandri, amandoi mult prea capriciosi si dpdv al stilului de pilotaj. Gibernau si Capirossi nu au ce sa caute nici macar in aceeasi categori cu Biaggi sau Melandri....

 

 

Mai priveste si competitiile paralele, unde Biaggi, Checa, Melandri, dau tonul chiar si la varstele respectabile pe care le au. Aia erau si sunt piloti adevarati, cu spirit combativ, nu strategi sau iepurasi de camp ca astia de acum. Luptele cu ei erau dure, necesitau nervi tari, tehnica de pilotaj impecabila, pregatire fizica si set up perfect, aia nu erau simple jaloane pe langa care sa treci ca la antrenamente, cum sunt cei mult laudati de tine.

Varsta conteaza prea putin in aceste competitii, accidentarile sunt mult mai importante. Bayliss este cel mai bun exemplu.

BTW, Melandri nuare nici macar 30 ani, varsta venerabila...

 

Sunt convins ca si la varsta asta, Rossi, cu o motocicleta pe masura (nu gioarsa asta), in duel 1 la 1, ii face pe oricare din amaratii astia. Discutie incheiata. Te rog inca odata, sa deschizi un thread separat in care sa aduci injurii lui Rossi, sau sa ii minimalizezi acolo meritele. Eventual poti deschide si unul Stoner sau Lorenzo, idolii tai. Chiar ar fi interesant de vazut cati fani declarati au astia doi, in comunitatea asta..

Tu esti singurul care face injurii pe aici....Ba nu, gresesc. mai sunt cativa de teapa ta.

In locul convingerilor, pildelor de gradinita, cliseelor si injuriilor, mai bine obisnuiste-te sa citesti mai mult decat scrii. Inclusiv tu vei fi mai castigat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul invoca 5 titluri consecutive, eu ii respund, si se trezeste gheorghe iar...........legandu se de un singur titlu. Sa spui ca Rossi a dezvoltat modelul in 2t, e cea mai ridicola afirmatie a ta (si ai deja un record impresionant). Cea mai constanta critica adusa modelelor de 2t in a doua parte a anilor '90 a fost plafonarea pe care au atins-o. Nici o evolutie tehnica nu mai era posibila, decat in domeniul electronicii.

Da, fanteziile de dezvoltator vad ca sunt impinse pana la absurd. De fapt e doar o confuzie a notiunilor si termenilor care lasa loc acestor lamentari.

Iar RC211V era deja o motocicleta imbatabile inainte sa se suie Rossi in saua ei pt prima data (minunandu-se cat de compacta si ingusta pare)...

Nu mai deschid iar discutia despre debutul la Yamaha ca e o pierdre de vreme.

 

 

De cand e varsta de 30 ani un dezavantaj pt un pilot de MotoGP? Nici macar un fotbalist nu ar invoca astfel de scuze. Patetic....

 

 

Acleasi pretexte si scuze absurde. Rossi a beneficiat de cele mai bune echipe si cele mai putine accidentari, de-a lungul timpului.

 

 

 

Am fost si sunt printre cei mai mari admiratori ai lui Melandri, dar e atat de departe de Pedrosa, Stoner sau Lorenzo. Oricare dintre cei trei pe langa un talent dincolo de orice apreciere, beneficiaza de o adaptabilitate/inteligenta care le permite sa progreseze continuu.

Biaggi a fost handicapat cam de aceleasi "vicii" ca Melandri, amandoi mult prea capriciosi si dpdv al stilului de pilotaj. Gibernau si Capirossi nu au ce sa caute nici macar in aceeasi categori cu Biaggi sau Melandri....

 

 

 

Varsta conteaza prea putin in aceste competitii, accidentarile sunt mult mai importante. Bayliss este cel mai bun exemplu.

BTW, Melandri nuare nici macar 30 ani, varsta venerabila...

 

 

Tu esti singurul care face injurii pe aici....Ba nu, gresesc. mai sunt cativa de teapa ta.

In locul convingerilor, pildelor de gradinita, cliseelor si injuriilor, mai bine obisnuiste-te sa citesti mai mult decat scrii. Inclusiv tu vei fi mai castigat.

Man vezi ca vb aiurea ...-rossi a avut de ales dintre 3 tipuri de motoare cu arhitecturi diferite,in era 4t si la honda si la yamaka...in era 2t skilul pilotului conta mult mai mult tocmai datorita acestor performante asemanatoare intre motoare...eu tin minte ca suzuki pe vremea aia era o idee mai nervoasa(vezi liniile drepte)

 

-Iaras le diminuezi meritele unor piloti f bataiosi(gibernau,capirossi,biaggi...) poate as zice si eu asta despre pedrosa(ca nu-l ajuta fizicul) de restul invocati de tine nu se pune pb....eu il vad sub locul 4 la general pe pedrosa

 

-Ai uitat sa-l mai bagi si pe jermie in ecuatie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acleasi pretexte si scuze absurde. Rossi a beneficiat de cele mai bune echipe si cele mai putine accidentari, de-a lungul timpului.

..9finger e singurul motor fara frana. Mai bine 'papam' niste CANCAN de Rossi :ok:

 

Tu esti singurul care face injurii pe aici....Ba nu, gresesc. mai sunt cativa de teapa ta.

In locul convingerilor, pildelor de gradinita, cliseelor si injuriilor, mai bine obisnuiste-te sa citesti mai mult decat scrii. Inclusiv tu vei fi mai castigat.

 

O iei incet spre sindromul EPIC dar uiti ca aici singurul EPIC este Rossi. :friends:

 

ON TOPIC : Valentino Rossi @ Sepang MotoGP testing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...