Sari la conținut

Rossi's Fan Club 46


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Capirossi rullsz!

 

As zice ca unii de pe acest forum (nu dau nume) se simt cu musca pe caciula...stiti voi vorba aia ..cine se scuza se acuza!

 

 

 

Cata ipocrizie

 

p.s. "Better yet, everyone should keep their mouths shut. "

 

Da, Capirossi a pus punctul pe I. Am spus si noi de multe ori aceleasi lucruri pe aici, numai ca este altceva cand vine de la un pilot de talia lui Capirex. Cat despre cei care se simt sau ar trebui sa se simta cu musca pe caciula, sunt pe aici o specie care nu sunt in stare sa formuleze nici o idee concreta, buna sau rea, niciodata nu vin cu argumente, stiu doar sa isi bata joc. Este unul mai sus, care vorbeste de aiurelile spuse aici pe forum (care se vede treaba ca il deranjeaza, de vreme ce el este un intelectual rasat, cu licente obtinute pe la Oxford si doctorate la Harvard si un fin cunoscator al fenomenului Moto GP)dar pe care rareori l-am vazut sa emita un rationament cat de cat. In rest numai ironie lipsita de orice continut. Mai spune ca ceea ce posteaza el si alte cateva specimene, nu sunt, de fapt, atacuri la Rossi, ci la acei sustinatori care spun aiureli.. :grinbandit: As putea sa ii dau copy paste la o multime de posturi care il contrazic, dar nu merita efortul.. toti cei de pe aici le stim.. I-as mai atrage atentia ca chestia asta cu aiurelile, este destul de relativa... asa ca mai multa modestie si mai putine ifose din astea intelectual- aristrocratice ar fi binevenite..

 

M-am prins si eu ca evadeaza de 2 ori pe zi din camasa de forta pt a posta aici :smile - defapt cred ca asta e si motivul pt care vorbeste doar din auzite, neavand nimic de a face cu mobrele in viata de zi cu zi, desi ocoleste de fiecare data intrebarea; trebuie totusi sa treci un test psihologic pt a obtine carnetul, slava domnului :blbl:

Si cred ca i-am prins si strategia: pe langa faptul isi varsa frustrarile si mizeriile aici neinvitat, mai prinde si cate un fraier ca mine, care satul de aberatiile lui ii da apa la moara; astfel apare si mai multa mizerie unde se poate balaci, fiind mediul care ii prieste cel mai bine.

Din pacate au de suferit toti ceilalti participanti, asadar imi cer scuze pt ultimele pagini, in incercarea zadarnica de a explica unui alienat ca nu e dorit aici, voi proceda cu Ignore, merci xt600 :cheers:

 

Din pacate au scapat tot mai multi din astia pe strazile din Romania... sa speram ca nu si asta... :grinbandit:

 

Tind sa cred ca in cautarea stirilor legate de Vale dam si peste jurnalisti slab pregatiti care isi dau cu parerea barfind cat mai mult pentru a isi vinde marfa. Del Torchio a dat cea mai buna declaratie si cred ca linisteste apele.

 

Mai sunt 17 etape ca sa ne dam seama ce se va intampla cu Rossi-Hayden si Ducati, sezonul este la inceput.

 

Prin a doua jumatate a sezonului o sa cam stim incotro se indreapta lucrurile. Fum fara foc nu iese, iar declaratia lui Del Torchio, asa cum spuneai si tu, este menita sa linisteasca apele... Totusi, mi se pare ca, o anumita tensiune razbate din cuvintele lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...He’s won nine championship titles and before anyone talks they should win as much as he has. Better yet, everyone should keep their mouths shut. I think that he complained because being the rider that he is it isn’t gratifying that he’s fighting for positions at the back of the grid.

Pacat ca ipocrizia nu este la fel de evidenta pt cei ce sufera de ea. Toate atacurile si criticile lui Rossi si ale lui Burgess la adresa lui Stoner, pe cand mergea la Ducati. Toate acele comentarii care inca mai sunt folosite de suporterii si presa favorabila lui, sunt infinit mai vulgare si lipsite de substanta decat ceea ce o fi primit Rossi acum (eu nu citesc presa itialiana, si chiar nu am vazut critici la adresa lui).

 

Chiar m-am mirat cat de bine a rezistat Rossi in fata presei si opiniei publice anul trecut. Dar, mi se pare la fel de surprinzator sa vad ca acum, cand a primit cam tot ce credea ca isi doreste, dupa o singura cursa proasta (pt el, dar satisfacatoare per total) s-a prabusit complet. Cateva din declaratiile pe care le-a facut sunt de-a dreptul ridicole. Si niciun talent din lume nu confera o imunitatea pt ceea ce gandesti si spui. Dimpotriva, mi se pare ca cei care se simt dezamagiti de Rossi sunt tot cei care ii chestioneaza talentul in acest moment. Sustinand ca se cam apropie de termenul de expirare, ori invocand instinctul de conservare, sau ca ar fi incapacitat psihic...

 

 

 

 

P.S. Capirossi nu doar ca e unul dintre cei mai buni prieteni ai lui Rossi, dar mai are si un dinte impotriva celor de la Ducati.

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MotoGP 2012, Valentino Rossi: “Con la Ducati non mi sono mai sentito a mio agio”

 

MOTOGP 2012 - Dopo lo sfogo in seguito al Gran Premio del Qatar, in cui Valentino Rossi ha ammesso le enormi difficoltà della Ducati a realizzare una moto competitiva, il Dottore ha espresso il suo rammarico in un’intervista al settimanale Motosprint. “Sin da quando guido questa moto non mi sono mai sentito a mio agio – ha ammesso il pilota di Tavullia -, cioè mai in condizione di dare il 100% o comunque di esprimere al massimo la mia guida. E questo – ha proseguito Rossi - è uno sport dove se non hai il feeling totale col mezzo diventa tutto molto difficile; oltre al fatto che se non guidi al 100%, gli altri vanno di più. Ancora lo stiamo cercando il perchĂŠ non vado bene con questa moto”.

 

Dopo il deludente Motomondiale dello scorso anno tutti speravano che peggio non si potesse fare, ma il 2012 potrebbe essere l’anno dei record negativi sia per la Rossa di Borgo Panigale che per il nove volte campione iridato: “La Ducati è una moto che castra un po’ i punti forti della mia guida – ha dichiarato Valentino nell’intervista -. Ognuno ha i suoi punti buoni e quelli meno buoni: ecco, io con questa moto non riesco a tirare fuori i miei punti di forza, cioè i pregi della mia guida”. Parole senza ombra di equivoci che stanno a significare un divorzio annunciato, ma forse solo al termine di questa stagione. I tifosi della Ducati possono rassegnarsi.

 

 

 

 

Cine poate sa traduca textul de mai sus? am inteles cate ceva dar nu e suficient

 

www.tuttomotoriweb.com

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MotoGP 2012, Valentino Rossi: “Con la Ducati non mi sono mai sentito a mio agio”

 

MOTOGP 2012 - Dopo lo sfogo in seguito al Gran Premio del Qatar, in cui Valentino Rossi ha ammesso le enormi difficoltà della Ducati a realizzare una moto competitiva, il Dottore ha espresso il suo rammarico in un’intervista al settimanale Motosprint. “Sin da quando guido questa moto non mi sono mai sentito a mio agio – ha ammesso il pilota di Tavullia -, cioè mai in condizione di dare il 100% o comunque di esprimere al massimo la mia guida. E questo – ha proseguito Rossi - è uno sport dove se non hai il feeling totale col mezzo diventa tutto molto difficile; oltre al fatto che se non guidi al 100%, gli altri vanno di più. Ancora lo stiamo cercando il perchĂŠ non vado bene con questa moto”.

 

Dopo il deludente Motomondiale dello scorso anno tutti speravano che peggio non si potesse fare, ma il 2012 potrebbe essere l’anno dei record negativi sia per la Rossa di Borgo Panigale che per il nove volte campione iridato: “La Ducati è una moto che castra un po’ i punti forti della mia guida – ha dichiarato Valentino nell’intervista -. Ognuno ha i suoi punti buoni e quelli meno buoni: ecco, io con questa moto non riesco a tirare fuori i miei punti di forza, cioè i pregi della mia guida”. Parole senza ombra di equivoci che stanno a significare un divorzio annunciato, ma forse solo al termine di questa stagione. I tifosi della Ducati possono rassegnarsi.

 

Dupa izbucnirea avuta la finele MP al Qatar-ului, in care Valentino Rossi a admis existenta unor dificultati enorme pentru Ducati in ceea ce priveste construirea unei motociclete competitive, “Doctorul” si-a exprimat regretul intr-un interviu acordat saptamanalului “Motorsprint”. “De cand merg cu aceasta motocicleta, nu m-am simtit niciodata confortabil – a admis pilotul din Tavullia – adica niciodata in postura de a da 100% sau cel putin sa-mi exprim pilotajul la maxim. Iar acesta – a continuat Rossi – este un sport in care daca nu esti la unison cu intreagul amsamblu devine totul foarte dificil; pe langa faptul ca daca nu conduci la 100%, ceilalti vin peste tine. Inca suntem in cautarea “de ce”-ului pentru care nu merge bine aceasta motocicleta”.

După sezonul dezamăgitor de anul trecut, toti au sperat că mai rău de atat nu se poate, dar 2012 ar putea fi anul de record negativ atat pentru Ducati, cat si pentru de noua ori campionul mondial : “Ducati este o motocicleta care taie un pic din punctele forte ale pilotajului meu – a declarat Valentino in interviu - Fiecare are Âşi puncte bune, dar si mai puțin bune, iata ca eu, cu aceasta motocicleta, nu pot scoate in fata punctele mele forte, adică atuurile pilotajului meu".

Cuvinte care, fara nicio umbra de indoiala, anunta un divort, dar probabil ca aceasta se va intampla la finele campionatului. Fanii lui Ducati se pot resemna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MotoGP 2012, Valentino Rossi: “Con la Ducati non mi sono mai sentito a mio agio”

 

MOTOGP 2012 - Dopo lo sfogo in seguito al Gran Premio del Qatar, in cui Valentino Rossi ha ammesso le enormi difficoltà della Ducati a realizzare una moto competitiva, il Dottore ha espresso il suo rammarico in un’intervista al settimanale Motosprint. “Sin da quando guido questa moto non mi sono mai sentito a mio agio – ha ammesso il pilota di Tavullia -, cioè mai in condizione di dare il 100% o comunque di esprimere al massimo la mia guida. E questo – ha proseguito Rossi - è uno sport dove se non hai il feeling totale col mezzo diventa tutto molto difficile; oltre al fatto che se non guidi al 100%, gli altri vanno di più. Ancora lo stiamo cercando il perchĂŠ non vado bene con questa moto”.

 

Dopo il deludente Motomondiale dello scorso anno tutti speravano che peggio non si potesse fare, ma il 2012 potrebbe essere l’anno dei record negativi sia per la Rossa di Borgo Panigale che per il nove volte campione iridato: “La Ducati è una moto che castra un po’ i punti forti della mia guida – ha dichiarato Valentino nell’intervista -. Ognuno ha i suoi punti buoni e quelli meno buoni: ecco, io con questa moto non riesco a tirare fuori i miei punti di forza, cioè i pregi della mia guida”. Parole senza ombra di equivoci che stanno a significare un divorzio annunciato, ma forse solo al termine di questa stagione. I tifosi della Ducati possono rassegnarsi.

 

Dupa izbucnirea avuta la finele MP al Qatar-ului, in care Valentino Rossi a admis existenta unor dificultati enorme pentru Ducati in ceea ce priveste construirea unei motociclete competitive, “Doctorul” si-a exprimat regretul intr-un interviu acordat saptamanalului “Motorsprint”. “De cand merg cu aceasta motocicleta, nu m-am simtit niciodata confortabil – a admis pilotul din Tavullia – adica niciodata in postura de a da 100% sau cel putin sa-mi exprim pilotajul la maxim. Iar acesta – a continuat Rossi – este un sport in care daca nu esti la unison cu intreagul amsamblu devine totul foarte dificil; pe langa faptul ca daca nu conduci la 100%, ceilalti vin peste tine. Inca suntem in cautarea “de ce”-ului pentru care nu merge bine aceasta motocicleta”.

După sezonul dezamăgitor de anul trecut, toti au sperat că mai rău de atat nu se poate, dar 2012 ar putea fi anul de record negativ atat pentru Ducati, cat si pentru de noua ori campionul mondial : “Ducati este o motocicleta care taie un pic din punctele forte ale pilotajului meu – a declarat Valentino in interviu - Fiecare are Âşi puncte bune, dar si mai puțin bune, iata ca eu, cu aceasta motocicleta, nu pot scoate in fata punctele mele forte, adică atuurile pilotajului meu".

Cuvinte care, fara nicio umbra de indoiala, anunta un divort, dar probabil ca aceasta se va intampla la finele campionatului. Fanii lui Ducati se pot resemna.

 

Multumesc mult! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MotoGP 2012, Valentino Rossi: “Con la Ducati non mi sono mai sentito a mio agio”

 

MOTOGP 2012 - Dopo lo sfogo in seguito al Gran Premio del Qatar, in cui Valentino Rossi ha ammesso le enormi difficoltà della Ducati a realizzare una moto competitiva, il Dottore ha espresso il suo rammarico in un’intervista al settimanale Motosprint. “Sin da quando guido questa moto non mi sono mai sentito a mio agio – ha ammesso il pilota di Tavullia -, cioè mai in condizione di dare il 100% o comunque di esprimere al massimo la mia guida. E questo – ha proseguito Rossi - è uno sport dove se non hai il feeling totale col mezzo diventa tutto molto difficile; oltre al fatto che se non guidi al 100%, gli altri vanno di più. Ancora lo stiamo cercando il perchĂŠ non vado bene con questa moto”.

 

Dopo il deludente Motomondiale dello scorso anno tutti speravano che peggio non si potesse fare, ma il 2012 potrebbe essere l’anno dei record negativi sia per la Rossa di Borgo Panigale che per il nove volte campione iridato: “La Ducati è una moto che castra un po’ i punti forti della mia guida – ha dichiarato Valentino nell’intervista -. Ognuno ha i suoi punti buoni e quelli meno buoni: ecco, io con questa moto non riesco a tirare fuori i miei punti di forza, cioè i pregi della mia guida”. Parole senza ombra di equivoci che stanno a significare un divorzio annunciato, ma forse solo al termine di questa stagione. I tifosi della Ducati possono rassegnarsi.

 

Dupa izbucnirea avuta la finele MP al Qatar-ului, in care Valentino Rossi a admis existenta unor dificultati enorme pentru Ducati in ceea ce priveste construirea unei motociclete competitive, “Doctorul” si-a exprimat regretul intr-un interviu acordat saptamanalului “Motorsprint”. “De cand merg cu aceasta motocicleta, nu m-am simtit niciodata confortabil – a admis pilotul din Tavullia – adica niciodata in postura de a da 100% sau cel putin sa-mi exprim pilotajul la maxim. Iar acesta – a continuat Rossi – este un sport in care daca nu esti la unison cu intreagul amsamblu devine totul foarte dificil; pe langa faptul ca daca nu conduci la 100%, ceilalti vin peste tine. Inca suntem in cautarea “de ce”-ului pentru care nu merge bine aceasta motocicleta”.

După sezonul dezamăgitor de anul trecut, toti au sperat că mai rău de atat nu se poate, dar 2012 ar putea fi anul de record negativ atat pentru Ducati, cat si pentru de noua ori campionul mondial : “Ducati este o motocicleta care taie un pic din punctele forte ale pilotajului meu – a declarat Valentino in interviu - Fiecare are Âşi puncte bune, dar si mai puțin bune, iata ca eu, cu aceasta motocicleta, nu pot scoate in fata punctele mele forte, adică atuurile pilotajului meu".

Cuvinte care, fara nicio umbra de indoiala, anunta un divort, dar probabil ca aceasta se va intampla la finele campionatului. Fanii lui Ducati se pot resemna.

Multumim pentru traducere. Articolul asta si cuvintele lui Rossi ne dau o idee despre ce se va intampla intr-un viitor nu prea indepartat. Daca Rossi lasa la o parte diplomatia din declaratii, care il caracterizeaza, lucrurile sunt destul de clare...

 

MotoGP 2012, Valentino Rossi: “Con la Ducati non mi sono mai sentito a mio agio”

 

MOTOGP 2012 - Dopo lo sfogo in seguito al Gran Premio del Qatar, in cui Valentino Rossi ha ammesso le enormi difficoltà della Ducati a realizzare una moto competitiva, il Dottore ha espresso il suo rammarico in un’intervista al settimanale Motosprint. “Sin da quando guido questa moto non mi sono mai sentito a mio agio – ha ammesso il pilota di Tavullia -, cioè mai in condizione di dare il 100% o comunque di esprimere al massimo la mia guida. E questo – ha proseguito Rossi - è uno sport dove se non hai il feeling totale col mezzo diventa tutto molto difficile; oltre al fatto che se non guidi al 100%, gli altri vanno di più. Ancora lo stiamo cercando il perchĂŠ non vado bene con questa moto”.

 

Dopo il deludente Motomondiale dello scorso anno tutti speravano che peggio non si potesse fare, ma il 2012 potrebbe essere l’anno dei record negativi sia per la Rossa di Borgo Panigale che per il nove volte campione iridato: “La Ducati è una moto che castra un po’ i punti forti della mia guida – ha dichiarato Valentino nell’intervista -. Ognuno ha i suoi punti buoni e quelli meno buoni: ecco, io con questa moto non riesco a tirare fuori i miei punti di forza, cioè i pregi della mia guida”. Parole senza ombra di equivoci che stanno a significare un divorzio annunciato, ma forse solo al termine di questa stagione. I tifosi della Ducati possono rassegnarsi.

 

Dupa izbucnirea avuta la finele MP al Qatar-ului, in care Valentino Rossi a admis existenta unor dificultati enorme pentru Ducati in ceea ce priveste construirea unei motociclete competitive, “Doctorul” si-a exprimat regretul intr-un interviu acordat saptamanalului “Motorsprint”. “De cand merg cu aceasta motocicleta, nu m-am simtit niciodata confortabil – a admis pilotul din Tavullia – adica niciodata in postura de a da 100% sau cel putin sa-mi exprim pilotajul la maxim. Iar acesta – a continuat Rossi – este un sport in care daca nu esti la unison cu intreagul amsamblu devine totul foarte dificil; pe langa faptul ca daca nu conduci la 100%, ceilalti vin peste tine. Inca suntem in cautarea “de ce”-ului pentru care nu merge bine aceasta motocicleta”.

După sezonul dezamăgitor de anul trecut, toti au sperat că mai rău de atat nu se poate, dar 2012 ar putea fi anul de record negativ atat pentru Ducati, cat si pentru de noua ori campionul mondial : “Ducati este o motocicleta care taie un pic din punctele forte ale pilotajului meu – a declarat Valentino in interviu - Fiecare are Âşi puncte bune, dar si mai puțin bune, iata ca eu, cu aceasta motocicleta, nu pot scoate in fata punctele mele forte, adică atuurile pilotajului meu".

Cuvinte care, fara nicio umbra de indoiala, anunta un divort, dar probabil ca aceasta se va intampla la finele campionatului. Fanii lui Ducati se pot resemna.

Multumim pentru traducere. Articolul asta si cuvintele lui Rossi ne dau o idee despre ce se va intampla intr-un viitor nu prea indepartat. Daca Rossi lasa la o parte diplomatia din declaratii, care il caracterizeaza, lucrurile sunt destul de clare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Striscia la Notizia - emisiunea trustului Mediaset (Canale 5) al carei format a fost importat si la noi ca si "Cronica Carcotasilor" - i-a decernat azi lui Rossi

Tapirul de aur - adica l-au cam pus in top rusinica :)

 

Si replica lui vine sa demonteze putin zvonuri de prin presa, de divort iminent cu Ducati sau prabusire morala .

 

"E' uno dei Tapiri più giusti della storia. Sono molto attapirato perchĂŠ con questa Ducati non sono competitivo. Non riesco a guidare al 100%, mentre gli altri vanno più forte. Vorrei vincere e soffro quando sono così indietro", "Ci riproveremo in tutte le gare, non ci arrendiamo". Nu cred ca necesita traducere.

 

E stilul jovial si optimist caracteristic lui. Este clar ca este usor sa fii fairplay si jovial cu ceilalti piloti atunci cand ai puncte avans campionat dupa campionat, si intotdeauna mi-am pus intrebarea cum s-ar comporta daca nu ar mai fi primul. In 2011 a confirmat, iar acum dupa o cadere (cine nu ar fi avut-o in situatia data?) se scutura de praf si o ia de la capat.

 

 

Multumim pentru traducere. Articolul asta si cuvintele lui Rossi ne dau o idee despre ce se va intampla intr-un viitor nu prea indepartat. Daca Rossi lasa la o parte diplomatia din declaratii, care il caracterizeaza, lucrurile sunt destul de clare...

 

Subscriu - daca nu se schimba ceva radical la Ducati - cred ca va schimba echipa la anul - personal admir ca a avut puterea sa nu lase balta deja dupa 2011, o mobra mult sub ambitiile lui de clasare in campionat. Ar fi putut sa se culce pe o ureche si sa mearga la Honda in locul lui Dovizioso dar nu a facut-o ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valentino Rossi received the Tapiro d’Oro (the interview will be broadcasted on Striscia la Notizia on Canale 5) at Monza where he’s racing in the Blancpain Endurance Series and the former World Champion decided to personally put a stop to all the speculation and rumors that have been running wild following his comments after the season opener in Qatar.

 

It wasn’t a resigned and broken Rossi, but a combative racer that recieved the Tapiro d’Oro from Valerio Stafelli,, “This is one of most deserved Tapiro’s ever given in history. I’m ‘attapirato’ (a word created for those celebrities that receive the dubious prize) because I’m not competitive nor can I ride at 100%, while the others are faster. I want to win and I’m suffering because I’m so far back, “ said Rossi.

 

There will be no divorce reported Rossi, “I’m staying with Ducati. We’re going to try to better in every single race and we’re not giving upadding “we’re going to do everything to make the Rossi-Ducati duo work”

 

 

Probabil sa faca un yamaducatonda, ca altfel ducatiu ducati ramane

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt convins ca Rossi nu pleaca de la Ducati mai devreme decat trebuie. Insa, nu prea mai cred ca o sa semneze inca un contract pe 2 ani, asa cum spunea initial. Nu prea vad ce e benefic in a semna alt contract, in conditiile in care pana spre sfarsitul sezonului, nu o sa reuseasca sa castige. Nu e benefic nici pt Ducati, si nici pt Rossi.

 

Sper totusi un lucru: GP12 sa fie o motocicleta mai competitiva decat cea de anul trecut, chiar daca Rossi nu poate sa mearga pe ea si iese doar pe locul 10. Adica sper ca alti piloti sa reuseasca sa se impace cu aceasta motocicleta si sa obtina rezultate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capirossi obișnuia să se comporte ca un c_retin dar, la un moment dat, ceva s-a schimbat în el. Poate l-a maturizat faptul că s-a însurat, oricum, a devenit o persoană echilibrată și IMHO a petrecut mai multe sezoane bucurîndu-se de viață, indiferent de rezultatele obținute. Eu îl simpatizez enorm și cred că multă lume are ceva de îmvățat de la el. Poate că și sezoanele petrecute la Ducati își vor lăsa amprenta asupra lui Rossi și vor mai reduce nivelul de șmecherie care atinsese un maxim alarmant imediat după ce a trecut la Yamaha.

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capirossi obișnuia să se comporte ca un c_retin dar, la un moment dat, ceva s-a schimbat în el. Poate l-a maturizat faptul că s-a însurat, oricum, a devenit o persoană echilibrată și IMHO a petrecut mai multe sezoane bucurîndu-se de viață, indiferent de rezultatele obținute...

 

 

Sunt absolut de acord cu acest punct de vedere. Comportamentul sportivilor - chiar si al celor de prima mana - trebuie inteles prin prisma faptului ca ajung la o varsta frageda sa se trezeasca, undeva, pe...acoperisul lumii. Va dati seama ca niste oameni cu educatie modesta (marea majoritate nu-s intelectuali) sunt foarte usor de pacalit de betia succesului, de sumele enorme de bani la care au acces, de idolatrizarea la care sunt supusi. Asta ca sa nu mai spun ca sunt si intelectuali care sunt furati de astfel de peisaje. E bine stiut ca inaintarea in varsta aduce si o mai pregnanta prezenta in actiunile unui individ a instinctului de conservare...

Asadar, se prea poate ca si comportamentul "Doctorului" sa inceapa sa fie tributar trecerii timpului.

De aceea consider ca sportivii trebuie tratati cu mai multa ingaduinta in ceea ce priveste atitudinea pe care o au si comportamentul. Nu prea cred ca trebuie sa asteptam emiterea de silogisme sau teorii inovative de la ei. Cred ca e de ajuns ca se implica intr-o activitate pe care incearca s-o faca pe cat posibil mai bine...

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles nici macar ce spuneam eu, de ceea ce se intampla in aceasta competitie ce sa mai zic....

Am spus mereu ca dezvoltarea este facuta de piloti si echipele lor tehnice. Dar aceasta dezvoltare este secundara, si maximizeaza numai, un potential deja creat de proiectant(i).

 

Nu o sa ajungi nicaieri daca nu iti corectezi lipsa de atentie pt "detalii".

Eu cred ca e invers , poti sa ai cel mai bun material , daca nu stii in ce directie sa tragi de ea si daca nu-i inveti limitele , comportamentul si ce sa ceri de la fier e degeaba . Cazul biaggi in moto gp (sper ca nu am zis vre-o duma , deoarece recunosc pe atunci nu eram asa fanatic) .

Era o perioada de vanzoleala la Honda, au schimbat structura echipei de cateva ori si cativa piloti. Au avut nevoie de cativa ani pt a se reorganiza si ajunge unde au ajuns cu Pedrosa.

Dar daca tu crezi ca e "invers" si dezvoltarea primeaza, nu munca de proiectare. Atunci ar trebui sa il vezi pe Rossi ca pe unul din cei mai slabi dezvoltatori in acest moment.

Evident ca nu e asa. Sunt destui piloti capabili sa impinga dezvoltarea unei motociclete in directia corecta, cu conditia ca acea motocicleta sa aiba un potential.

Nu vezi cum se lamenteaza Rossi acum? Nu are nicio putere, decat sa astepte ca Preziosi sa gaseasca si sa vina cu o solutie.

 

Ceea ce spun de la inceput este ca un input valid, util echipei de proiectare, este mult mai usor de gasit decat creativitatea si intuita/experienta unui proiectant care sa aiba mereu un raspuns.

Poate sa para ca minimalizez importanta dezvoltarii (doar pt ca este de multe ori exagerata), dar nu ai motive sa intelegi ca minimalizez rolul pilotului in dezvoltare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt convins ca Rossi nu pleaca de la Ducati mai devreme decat trebuie. Insa, nu prea mai cred ca o sa semneze inca un contract pe 2 ani, asa cum spunea initial. Nu prea vad ce e benefic in a semna alt contract, in conditiile in care pana spre sfarsitul sezonului, nu o sa reuseasca sa castige. Nu e benefic nici pt Ducati, si nici pt Rossi.

 

Sper totusi un lucru: GP12 sa fie o motocicleta mai competitiva decat cea de anul trecut, chiar daca Rossi nu poate sa mearga pe ea si iese doar pe locul 10. Adica sper ca alti piloti sa reuseasca sa se impace cu aceasta motocicleta si sa obtina rezultate bune.

 

Nu, Rossi nu va pleca de la Ducati pana la incheierea contractului, insa declaratiile lui duc spre o despartire la sfarsitul acestui sezon. Asta, daca nu se intampla ceva "neprevazut". Motocicleta Ducati este mediocra, ca sa nu spun slaba, dupa cum o arata testele din presezon si rezultatele din prima etapa. La minuni nu ne putem astepta pe parcursul sezonului. Dupa parerea mea, rezultatele vor fi mai rele decat cele de anul trecut. Sper sa ma insel, dar aritmetica cam asta arata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valentino Rossi and Alessio ‘Uccio’ Salucci finished 18th overall in the opening round of the three-hour Blancpain Endurance Series that took place at the historic circuit of Monza on Sunday afternoon.

 

The race was conducted in treacherous and monsonic weather conditions due to mini-cyclone Lucy that hit Italy during the weekend with the safety car entering the race numerous times.

 

In the first hour of the race Rossi was at the wheel and was 9th after qualifying in 10th, but when it was Uccio’s turn to take the wheel he dropped back to 29th after an incident with the #31 Lamborghini also running off track, he managed to return to the race with steering wheel issues. The final hour saw Rossi bring the Ferrari 458 Italia into 18th (ninth in the Pro-Am class) and finish the race one lap and 1.57.8s from Marc VDS Racing team (Bas Leinders, Markus Palttala and Maxime Martin) who took the victory.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Ucc5RY3r1fU

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce atarnache este Uccio asta :o .. dupa atitudine, numai de limbute pare a fi in stare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu va grabiti sa imi sariti in cap, e un interviu luat lui Lorenzo DESPRE Rossi. La sfarsit zice ca la Ducati se simte lipsa lui Stoner :crack: .

 

Pai, daca tot este Stoner "the only one" care a strunit Desmo, sa se intoarca la Ducati si sa mearga Rossi la Honda.. :bounce: Cat despre Lorenzo, sa vorbeasca cand va avea titlurile lui Rossi. Deocamdata are doar unul... si ala obtinut in anumite circumstante. Sau sa faca si el rocada cu Rossi la Ducati. E usor sa dai intr-un om care nu se afla in cea mai fasta perioada a carierei si nu are cu ce sa iti raspunda cum se cuvine, pe pista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, daca tot este Stoner "the only one" care a strunit Desmo, sa se intoarca la Ducati si sa mearga Rossi la Honda.. :bounce: Cat despre Lorenzo, sa vorbeasca cand va avea titlurile lui Rossi. Deocamdata are doar unul... si ala obtinut in anumite circumstante. Sau sa faca si el rocada cu Rossi la Ducati. E usor sa dai intr-un om care nu se afla in cea mai fasta perioada a carierei si nu are cu ce sa iti raspunda cum se cuvine, pe pista.

 

Pai sa stii ca nu a dat in Rossi, ba chiar ... a fost mai diplomat decat e de obicei pe circuit. In putine cuvinte, a zis ca Rossi nu se intelege deloc cu Ducati (motocicleta, nu personalul) si ca i-ar fi fost indiferent daca Rossi ramanea in echipa cu el la Yamaha sau daca pleca (ceea ce a facut pana la urma). A mai zis ca Rossi in fata telecamerelor e simpatic, dar cand nu se filmeaza nu e chiar un `simpaticone`, cum se zice. Oricum, MotoGP-ul de abea a inceput ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din auzite de la cineva care il cunoaste personal,a zis ca Rossi nu e foarte simpatic ca la tv, si la urma urmei e normal,fiind deja sufocat de media si de multi fani fanatici.Ce e prea mult strica si probabil inclusiv a fi foarte popular la un moment dat deranjeaza.

La urma urmei, conteaza e ca e om normal si modest,si mai ales cand se simte bine pe motor face spectacol.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te referi la Rossi ?

 

Nu, la Florin Piersic.

 

 

Audi buys Ducati for €860 million

Posted: Wednesday 18 April 2012 by Toni M. StabilimentoDucati_01_01.jpg<BR clear=all>

 

Numerous financial sources in Europe and the State are already saying that the Audi-Ducati deal is done (Investindustrial’s Andrea Bonomi almost hinted at it) even if there is no official announcement yet.

 

A press release is expected later this afternoon following the Volkswagen shareholders meeting in Hamburg, Germany, that will formally give the okay to the acquisition of the Italian manufacturer for a rumored €860 million ( about $1.12 Billion).

 

With the acquisition of Ducati, VW will add a 12th brand to their already prestigious line-up and chairman of the supervisory board of Volkswagen Group Ferdinand Piech, who has a Ducati, has crowned his dream of owning the Italian marque just a day after celebrating his 75th birthday, even though many aren’t happy of taking over also Ducati’s debts and liabilites which are calculated to be under €200 million.

 

Apparently one of the reasons that the Volkswagen group wanted Ducati is so that they can finally compete against BMW also in the motorcycle market.

 

Nationalistic Italians are angrily complaining that another important piece of the country has fallen into foreign hands and that it is still another sign of declining and uninterested industrial society, and hardcore Ducatisti are currently bawling their eyes out, afraid that their iconic brand will loose its independence and move away from Borgo Panigale, while everyone is conveniently forgetting that Ducati was once owned by the Texas Pacific Group and that Investindustrial, the private equity firm that just sold Ducati, has only advisory offices in Italy, while their headquarters are in Great Britain and Luxemburg.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...