Sari la conținut

Accident Radu Pietreanu


sniperhunt
 Share

Postări Recomandate

Nu-l cunosc personal, nu vin prea des pe la Arc, nu gust genul respectiv de umor, dar nu vad cu ce a gresit acest om ? Asa cum multi altii povestesc ce au patit, tot asa a facut si el. Cu ce a gresit? A vorbit in calitate de motociclist. Faptul ca esti o persoana cunoscuta nu iti este pavaza pe sosea, e clar. In trafic suntem egali. Ii doresc sanatate lui si voua, in aceeasi situatie.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu ma intelege gresit! nu ma bucur pt ce a patit radu si-i urez insanatosire deplina. nu am injurat si nici scuipat pe nimeni dar ma dezgusta sa vad un forum intreg cum se bate cu caramida-n piept ca au stat ei de vorba cu o vedeta la arc sau poate i-a salutat radu cu faru' sau cu mana cand a trecut pe langa ei pe strada. un motociclist a avut ghinionul sa se afle in locul nepotrivit in fata unui idiot cu o duba, atat. norocul lui ca a fost echipat si il admir pt asta. chiar imi pare rau pt el, maine poate nu ma vede pe mine unul cu o duba si poate o patesc mai rau. se poate intampla oricui..
Si-atunci de ce-l aplaudai pe Duke? Mi-e neclar de ce-ai simtit nevoia sa sustii un om care-a jignit pe toti cei ce-au scris aici.

 

si nu te supara pe mine dar se scrie "or fi sau n-or fi". si ce e cu rosu se scrie fara cratima
Asa s-o fi scriind, 'or fi sau n-or fi'. Da' explica-mi de ce 'si-a' se scrie fara cratima si, mai ales, ce inseamna cuvantul 'sia'. Plus de asta, e frumos ca atunci cand corectezi pe cineva sa nu faci niciun fel de greseala.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Capul plecat sabia nu-l taie" sau "Fa-te frate cu dracu' pana treci puntea" proverbe care spun multe despre noi ca natie...Duke sunt perfect de acord cu tine ca suntem un neam de traista dar nu pot fi de acord cu "invidia" ta pentru acest om care a suferit un accident din "fericire" fara urmari grave.

 

Toti suntem oameni in primul rand, iar suferinta unui om indiferent de clasa sociala din care face parte, este aceeasi pentru toata lumea...

 

Duke esti tipul de om mai egal decat altii, cel care crede ca numai el are dreptate... in fine esti un caz discutabil de regula pe un forum medical.

 

Radu iti doresc o refacere rapida si taria de a trece peste acest incident nefericit. Sanatate multa si asfalt uscat in sezonul urmator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place mie la incepatori e ca ajung sa aprecieze si sa ridice in slavi echipamentul de pseudo-psihico-protectie, abia dupa prima tranta ! Apoi daca scapa relativ usor, incep sa dezvolte o fobie si s-o dea in misticism in legatura cu niste plastic, burete si un rahat de piele care in final, la un accident adevarat, nu sunt bune decat sa fii ingropat cu cosciugul deschis si cam atat !!

Si se leaga ca disperatii de acest ,,colac" , ignorand orice altceva facandu-i sa neglijeze viteza, experienta si norocul, chestii cu mult mai importante fara de care nici in titanu` si kevlaru` lui Isus nu ai mai scapa in caz de un crash serios.

 

 

Iar in legatura cu mesajele de mai sus ... mai, mai, cat pupincurism si naivitate Doamne... scarboasa natzie... am cunoscut bikeri adevarati care au dat coltu` si nu am citit asemenea ,,emotionari" de ras... si erau bikeri cu vechime si talent, nu de sezon si look ca unii care cand iau o prima tranta se lamenteaza si le cresc penele facandu-i sa debiteze juraminte si sentimente patriotice care tin ce-i drept fix pana le trece si, precum moda e schimbatoare, le trece rapid . :)

 

Hai care fugiti cu niste flori ca la bastardul de Tariceanu ? Neam de slugi din s.ula stramba...

 

 

 

P.S. Insanatosire grabnica si completa domnu` senator. :)

Pe zi ce trece imi devin mai simpatici, bikerii astia incepatori si fara talent, inconjurati de o inocenta mult mai placuta la vedere decat bikeri ca tine, blazati si intunecati de prejudecati, (poate ca, nici macar, nu e cazul tau).., probabil , te crezi vreo specie mai evoluata de biker, pt ca altfel nu imi explic cum te poti exprima asa!.PS Refacere rapida, pacientului Pietreanu, l-am asculta la o emisiune, cu si despre motociclisti, si le spunea bine.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg care e problema acestui DUKE. Poate ca omul este frustrat ca au intrat multi sa ii ureze insanatosire grabnica lui radu.E si normal sa intre ceva mai multa lume decat de obicei. Chiar daca radu e o persoana de o modestie iesita din comun, pana la urma el este o vedeta nu un oarecare. Asta e adevarul.Sau ma rog, daca vedeta e prea mult spus, atunci o persoana publica. Pana la urma omul asta a facut ceva pentru alti oameni e ceva perfect normal sa fie apreciat mai mult decat restul :).

 

In fine, astea sunt detalii. Ce e cel mai important de invatat din aceasta intamplare e faptul ca inca odata echipamentul de protectie si-a facut datoria. Asta trebuie retinut, bagat la cap. Sunt sigur ca asta a fost si principalul motiv pentru care a fost deschis acest topic, sa se atraga atentia asupra importantei deosebite a echipamentului :).

 

edit: Desi nici eu nu m-am putut abtine sa nu spun ceva referitor la postul lui duke, cred ca ar trebui sa ignoram postul lui. Deviem mult de la subiect.

Editat de bossake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si-atunci de ce-l aplaudai pe Duke? Mi-e neclar de ce-ai simtit nevoia sa sustii un om care-a jignit pe toti cei ce-au scris aici.

 

Asa s-o fi scriind, 'or fi sau n-or fi'. Da' explica-mi de ce 'si-a' se scrie fara cratima si, mai ales, ce inseamna cuvantul 'sia'. Plus de asta, e frumos ca atunci cand corectezi pe cineva sa nu faci niciun fel de greseala.

Radu Pietreanu si-a cumparat motocicleta si a cazut cu ea. ("sia" nu exista)

:)

Editat de lethal.energy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haide frate, ca esti si off-topic si nu facem corectari gramaticale pe forum, ma indoiesc ca nu intelegi ce a vrut sa spuna omul, lasa naibii lectiile de gramatica.

insanatosire grabnica Radu, eu gust umorul de genul si ma bucur ca avem o personalitate publica de partea noastra care sa vorbeasca despre importanta echipamentului pe motocicleta in emisiuni, restul bateti campii, nu-l aplauda nimeni daca-i ureaza insanatosire grabnica sau chestii de genul, este de bun simt dar macar omul face ceva, restul doar tastati.

dar... romanu' se pricepe la toate, e ca la fotbal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina la urma nu are importantza cine s-a bushit ..ci din cauza cui si daca era echipat cum trebuie. Echipamentul face minuni atunci cind este de calitate si purtat...Nu inteleg de ce trebuie de fiecare data sa se devieze de la topic...ci sa se invetze din ce au patzit si altzii...valabil si pt avansatzi..

 

Dar in fine..a fost serie neagra de accidente in ultima luna..pacat de voi..

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate pilotului!

 

1.March esti penibil....am ras cu lacrimi, mai exact am ras pana "sia" dat foc colegu de birou!!!!:))

2.DUKE are perfecta dreptate....daca nu era persoana publica sunt mie in suta ca gaseati ceva sa ziceti ca era el incepator si ca a facut nu stiu ce sau nu stiu cum, dar avand in vedere ca e persoana publica(emisiuni tv si mai ales cele in care , March fii atent aici, i-a partea sia motociclistilor)am stat si am citit 9 pagini de lingusareli...

 

astia au fost cei 2 lei vechi ai mei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc la toti! Nu ma asteptam atat de repede la atatea reply-uri... ma simt cu adevarat intr-o familie! Acum chiar sunt hotarat sa fac mai mult pentru siguranta motociclistilor in trafic. Poate chiar o emisiune saptamanala. Oricat ar costa. Te intrebi cateodata cam cat costa viatza ta... Daca eram fiul sefului Politiei, maine tata dadea o lege sa fie impuscati soferii care doboara bikeri :)

 

 

Exista un efort in desfasurare, sunt sigur ca l-ai putea sprijini si nu material ci prin "promovare":

Campanie sticker

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa sanatate, man.. si eu am tras'o vara asta, asa ca stiu cum e!!.. noroc de echipament full (si in cazul tau si in cazul meu)..recuperare rapida..

 

Va salut din gips :) In sfarsit am patzit-o si eu. Azi la 12. Eram cu BMW-ul F 650, semnalizam sa fac stanga sa intru la Mitsubishi spre spatele Romexpo caci eram invitat la Cristi Brancu in emisiune. Un tip cu o furgoneta se gandea la ale lui si m-a luat in plin din spate, desi a franat vreo 10 m. Am cazut rau dar am avut noroc cu echipamentul (cisme enduro, genunchere, geaca, casca, manusi). Am o fractura de glezna care ma va tine in gips o luna. Daca nu aveam cisme tari, mi se rasucea glezna 360 grade. In toate emisiunile in care am fost invitat am vorbit despre necesitatea de a purta echipament de protectie complet pe motor indiferent cat de cald ar fi! Tipul care m-a lovit era mai palid ca mine :) Tremura tot si o tinea pe a lui : "Nu stiu unde ma gandeam, nu te-am vazut, sunt de vina, ce trebuie sa fac, cu ce sa te ajut" I-am zis : "Singurul lucru cu care poti sa ma ajuti este sa nu mai lovesti alt motociclist". Vreau sa-i multumesc lui Cosmin - Kawasaki ninja verde - care doar ce intrase pe poarta Mitsubishi si a auzit bufnitura, a oprit motorul si a venit sa ma ajute. Nu ne cunosteam. Dar nici nu e nevoie, motociclistii sunt o familie, nu?

 

hehe..acu' am vazut ca esti persoana publica!! sincer, nu'mi place vacanta mare (grupul si umorul produs de.., nu vacanta in sine!!:-))..).. dar iti urez multa sanatate ca de la biker la biker!! :)

Editat de yogi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot n-am ce face o luna (atat o sa port gipsul din "fericire") o sa mai scriu si eu pe-aici...

Avertisment : cei pe care nu-i intereseaza, sa nu citesca :)

Vad ca se vorbeste tot mai mult despre Vacantza Mare, despre "a gusta" sau "a nu gusta" umorul nostru. Eu am scris aici in calitate de motociclist si nu are legatura cu serviciul meu. Pt ca asta este Vacantza Mare pt mine, un servici. In rest imi petrec viatza cum stiu eu si fara sa fac caz de "cine sunt" si "unde apar". Poate unul din motociclisti lucreaza la Vodafone si scrie ca a avut accident. Ce i se va replica? "Eu nu gust Vodafonele, sunt pe Orange... Oricum insanatosire grabnica" :)

Pe strazile Romaniei parca e un adevarat razboi intre soferi si motociclisti. Dar un razboi in care mor NUMAI motociclisti. Ceea ce mi se pare nedrept. Nu ca as vrea sa moara si soferi :) Dar s-ar putea face ceva ca sa nu mai moara nimeni! Si anume soferii sa stie ca daca dau jos un biker li se poate intampla ceva mult mai rau decat o amenda, cativa ani cu suspendare sau pierderea carnetului. Poate o lege mai aspra in care sa se spuna ca orice atingere a unui motociclist poate duce la o crima si astfel soferul va fi judecat pentru tentativa de crima, nu pt neatentie sau neacordare de prioritate. Astfel, cand vede un motociclist in trafic (cu sigurantza ca isi va arunca mai des ochii in oglinzi pt asta) soferul sa stie ca il asteapta ani grei de inchisoare daca "din neatentie" il loveste. Fiind in loc libertatea lui, va fi mult mai atent la viatza noastra!

E doar unul din subiectele pe care vreau sa le abordez la prima emisiune la care voi fi invitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu Pietreanu si-a cumparat motocicleta si a cazut cu ea. ("sia" nu exista)

:)

Mestere, atunci cand o constructie se pronunta intr-o singura silaba, se pune cratima intre cuvintele respective. Iar "si-a" pe care l-am pus eu acolo este un asemenea caz. Adicatelea e pronuntat intr-o singura silaba (incearca "si-a injura" si-o sa vezi ca am dreptate).

 

1.March esti penibil....am ras cu lacrimi, mai exact am ras pana "sia" dat foc colegu de birou!!!!:))

2.DUKE are perfecta dreptate....daca nu era persoana publica sunt mie in suta ca gaseati ceva sa ziceti ca era el incepator si ca a facut nu stiu ce sau nu stiu cum, dar avand in vedere ca e persoana publica(emisiuni tv si mai ales cele in care , March fii atent aici, i-a partea sia motociclistilor)am stat si am citit 9 pagini de lingusareli...

Amice, mergi la biroul mataluta si vezi-ti de treaba. Daca-i avea habar ceva gramatica, n-ai mai rade ca prostu'. Da', ma rog, creieru' e un organ pe care nu-l foloseste toata lumea. Si, daca ai fi stiut sa citesti si nu ti-ar fi citit colegul de birou, ai fi vazut ca n-am lingusit pe nimeni si ca n-am dat vina pe nimeni.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare dreptate ai....nu stiu cum de nu m-am gandit singur la asta, o sa il rog pe colegul meu sa gandeasca putin si sa imi zica ce crede el.

a citit el ca nu imi gaseam tastatura in braile si in plus de asta cand am citit randurile scrise de tine(am un lcd tot in braile) colegii mei au facut o gluma proasta si au mai facut cateva gaurele in locul unde ai scris tu sia :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

covalescenta usoara!

 

ce sa zic, e bine ca ai fost full echipat, un exemplu de maturitate nu dau nume dar mai sunt nume sonore din viata publica motorizate si le vezi dezbracate si eventual cu un brain-cap.

 

prietenii mei au vorba:

 

un motociclist este intodeauna intre doua accidente, ultimul si urmatorul.

 

succesuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...