Sari la conținut

PLACUTE FRANA - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


Postări Recomandate

Acum cine stie ce inseamna la tine degresat ca mai cunosc pe cineva care le degresa cu motorina. :rusinica: Chiar si cu unele spray-uri de frana am observat ca este afectata franarea, asa ca eu le dau cu spray de frana, dupaia cu smirghel fin cat doar sa ia un strat superficial(si de pe placute si de pe discuri) si dupaia multa apaaaaaa. Dupa cateva franari revine la ce trebuie. La bicicletele cu frana pe disc se observa cel mai usor cum afecteaza capacitatea de franare o substanta de degresat.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 650
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exact la astea m-am uitat si eu dar din ce am citit pe net recomandate pt mobra mea ar fi cele de ceramica care sunt 109 lei tot pe motodiscount.

Si nu stiu ce sa fac.Daca sunt mai k astea as mai da 20 lei in plus dar daca nu merita nu are rost.

Poate ne spune cineva care a avut si ceramica si sinter/metal cum se comporta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce disc ai....cred ca iti specifica in manual tipul placutelor daca este cel de origine.

cele sinter uzeaza discul mai tare,se incalzesc foarte tare,tin mai putin,sunt mai zogmotoase.

cele ceramice sunt opozitul.

Am ambele seturi....

Eu pe hornet as pune ceramice, ca si feeling imi plac mai mult.

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care ar fi un top 5 al plăcuțele din punct de vedere al frânarii?

 

Dacă xbk5 ar fi pe primul loc, următoarele 4 locuri care sunt?

 

Cat de agresive sunt xbk5 cu discul? Întreb ca la 450 EUR un schimb de discuri, nu as vrea sa se consume în 2 sezoane. Vreau un compromis intre frâna bună și longevitatea discului, ma gândesc la locul 3-4 în top. Care ar fi o plăcută asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna dimineata!

Am achizitionat o Honda Cbr F3 si voiam sa intreb de unde as putea sa cumpar placute de fata si ce firme sunt bune, ulei si filtru ulei.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut, numele meu este Andrei sunt la inceput de drum si as vrea si eu un sfat.

Am un suzuki sv 650 din 99 trebuie sa schimb lichidul de frana. Care ar fii cel mai ok, dupa ce criterii sa il aleg?!?

Multumesc anticipat.

P.S schimbul il va efectua mecanicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

care este diferenta intre " placute de frana standard offroad" trw 64 lei, "standard" trw 113 lei si sinterizare trw 155-332 lei. Ma gandesc sa pun cele mai ieftine si io ca parlitu' :). Are doua discuri mari pe fatza, presupun ca franeaza, nu are abs.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

care este diferenta intre " placute de frana standard offroad" trw 64 lei, "standard" trw 113 lei si sinterizare trw 155-332 lei. Ma gandesc sa pun cele mai ieftine si io ca parlitu' :). Are doua discuri mari pe fatza, presupun ca franeaza, nu are abs.

 

Eu am luat de la motomus si diferenta intre alea sinterizate si alea normale era de 10 lei/ set. Eu am MCB523SI .

 

http://motomus.ro/piese-accesorii/frana-1/placute-frana/Set-placute-frana,-moto-Standard-Organic-Front-Rear-MCB523?CarVehicleId=146314

http://motomus.ro/piese-accesorii/frana-1/placute-frana/Set-placute-frana,-moto-Off-Road-Sintered-Front-Rear-MCB523SI?CarVehicleId=146314

 

 

Intrebare: e normal sa huruie ca toti dracii la franare si sa huruie putin in mers chit ca nu actionez frana? Cati km o sa faca asa?

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Salutare!

 

Va cer parerea cu privire la schimb placute + disc (daca este cazul)

Exista un semn de uzura pt discuri?

De curand placutele s-au tocit probabil de tot si au inceput sa muste din buza discului. Eu unul am senzatia ca nu trebuie schimbat discul pe spate ci doar placutele, pun niste poze mai jos pentru a vedea despre ce e vorba. Daca e doar de schimbat placute, e nevoie sa dau roata jos? sau merge sa demontez fara a da jos roata? As incerca sa schimb eu placutele pentru a salva niste timp mai ales.

 

Mersi!

 

post-94757-0-45380100-1529404293_thumb.jpg

post-94757-0-59392800-1529404306_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discul parca ar mai merge...

 

cand schimbi placutele trebuie neaparat sa cureti pistonul , sa nu-l impingi inapoi asa murdar , o periutza de dinti , 1 tub de brake cleaner (fara clor) au la lidl

 

invata sa franezi ... CU FATZA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Pana la urma am ales sa schimb cu 50 manopera la service caci am gasit sa imi schimbe pe loc. O sa insist cu curatatul pistonului.

 

De franat franez simultan. Clar fatza o folosesc mai mult dar in unele cazuri la viteze mici cand sunt pe plecare de pe loc in trafic mai ciupesc doar spatele fiind in acceleratie. (Cand am o masina in fatza) 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare, in seara asta m am hotarat sa intreb si eu despre placutele de la trw sintetizate.

Mai exact.. plăcuțele spate cred ca s au ars sau ceva, sunt cam albastre si au inceput sa scartaie de cand au căpătat culoarea asta pe partea de contact cu discul.

Intrebarea mea e, mai sunt bune de ceva (eficiente)? 

Discul nu are vreo uzura deosebita sau ceva, este normal.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Lucian_M a spus:

Cred că sunt glazurate. Caută pe net despre acest fenomen. Și verifică etrierul (piston, glisiere etc).

Mecanismul de funcționare este ok, e curățat si verificat cu simt de raspundere. 

Prajeala asta a lor a rezultat in urma unei exploatări mai intense pe drumurile de munte ale patriei. Bag de seamă că nu au rezistat solicitărilor mele. 

Pe net am gasit ceva vag.. mai mult despre discuri decalite, albastrite.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă sunt albăstrite, atunci e posibil să fie decalite, ceea ce presupune schimbarea lor. Totuși verifică dacă roata se învârte ușor, fără să frece tare discul pe plăcuțe. Mulți ignoră jegul de pe pistonase, acestea putând călca aiurea sau nu se retrag cât trebuie.

Mă rog, cineva priceput ar putea elucida misterul. Zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma încurca, daca se decalesc,  implicit afectează proprietățile de eficienta la frânare, însă frânarea e acceptabilă inca. Ma îngrijorează faptul că am schimbat discurile si plăcuțele si pe fata (acelasi model de placute) 

Chiar asa teapa sa mi fi luat, sa nu reziste la temperaturi înalte perioada îndelungată. 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...