Sari la conținut

SA LE URAM SUCCES ALOR NOSTRI !


Postări Recomandate

unii au cu ce si nu au cum

unii au cum si nu au cu ce

 

altii pot dar nu vor

altii vor dar nu pot

 

MAE CU PLESCOI SI SORA GUY

sunt undeva peste aceste probleme

din moment ce au ajuns pe unde doar altii viseaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

unii au cu ce si nu au cum

unii au cum si nu au cu ce

 

altii pot dar nu vor

altii vor dar nu pot

 

MAE CU PLESCOI SI SORA GUY

sunt undeva peste aceste probleme

din moment ce au ajuns pe unde doar altii viseaza

 

Unii nu au, nu stiu daca pot, nu stiu daca vor cu adevarat... DAR PUR SI SIMPLU PLEACA!!

 

Bravo lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello, din capitala Mauritaniei, Nouachot. Tin sa va precizez din nou ca netul e 'tras pe nas' asa ca merge cum vrea, cand vrea.

First, o sa raspund celor cateva intrebari si curiozitati ale voastre, second o sa incerc sa tin din nou cursul celor 2 zile care ne-au despartit si in final o sa incerc din nou sa pun poze. In trei zile am facut peste 1000 de poze si cateva ore de film (Dayana) si am facut o mica selectie de vreo 150 de foto dar cred ca va fi imposibil, ultima oara am stat aproape 3 ore sa pun 16 poze.

Deci,

seven@:negresele sunt nu dragute ci de-a dreptul frumoase, nu toate, majoritatea (din cele pe care le poti vedea ca umbla acoperite). Au o privire patrunzatoare care poate spune enorm de multe lucruri si niste forme de ...nu trebuie sa fii mare poet sau pictor sa le vezi.

animalele sunt peste tot, pe strada, in case dar mai ales pe strada. Capre, iezi, pisici, putini caini, camile in afara oraselor, traiesc intr-o stransa "comunitate" cu oamenii.

de mancat nu poti decat in locuri scumpe ca altfel te risti rau de tot, nu exista apa peste tot, budele sunt ceva de neimaginat, iar tacamurile sunt doar pentru europeni.

toti vor sa te pacaleasca la preturi, e o atmosfera ca in Romania in anii '90, toata lumea vinde cate ceva, toti vor sa te faca dar fara talent si senzatia se transforma repede in dezgust. Nu sunt violenti sau sa te faca sa-ti fie frica de ceva dar insista pana in panzele albe.

Ca in orice tara saraca exista contraste puternice intre saraci si bogati, am vazut case adevarate "caravansaray" si case fara acoperis unde se doarme pe jos in cea mai mare mizerie.

E plin de europeni care se plimba, e plin de aventurieri cu campere, plecati sau mai bine zis fugiti de acasa care sunt prin Africa unii de cateva luni altii de cativa ani, fiecare viseaza sa scrie cate o carte sau sa se stabileasca pe undeva pe aici si sa-si deschida o mica afacere (tot pentru europeni, cred).

V-am mai povestit despre regulile de circulatie (nu exista) si dupa primele zile de soc ne-am obisnuit, care e mai mare si mai colorat si cu mai mult tupeu, n-are nicio treaba. Se circula fara probleme pe contrasens, se intoarce asina peste da peste scuarul verde care separa 2 benzi e o feerie.

 

Acum sa trecem la jurnal.

Va lasasem in Nouadihbou, un oras mic si foarte sarac din Mauritania si am ajuns dupa un drum nemaipomenit in capitala Nouachot unde azi a fost zi de pauza. Bineinteles ca nu ne-am cazat cu "multimea" la corturi intr-o vecinatate a unui hotel pe plaja ci am venit mai la centru intr-un hotel decent dar "expensive". Ne-a fost mila de Mae ca e f obosit si surescitat dar cu ocazia asta am dat si noi toate hainele la spalat si ne-am "despaduchit" putin. Pana la urma, grija paterna a fost de bun augur.

Din Nouadihbou am luat un ghid local (un touareg or something) care ne-a dus pana in capitala pe dune si pe malul oceanului Atlantic aproape 300 de km. Dintre toti participantii doar 4 masini si 2 motociclete ne-am aventurat, unii din considerente financiare altii de teama, povestea este ca daca pentru masini a fost binisor (obligatoriu 4x4), pentru motociclete a fost destul de greu iar problema maree era ca aveam de facut vreo 90 de km pe malul oceanului in reflux si in timp ce o "frigeam" oceanul crestea iar plaja pe care mergeam avea maxim 3-4 m in unele locuri. Pentru mine cel putin a fost o experienta unica si cred ca cea mai frumoasa din tot raliul.

Am vazut si o sa mai vedem in Africa cele mai frumoase si bogate in culori si trairi apusuri de soare.La fel de frumoase si rasariturile dar apusul te incarca si de bucuria zilei traite din plin iar cand te napadeste cerul si "greutatea" culorii dunelor senzatia e totala.

Incep sa simt ceva special pentru Africa si poate peste inca trei saptamani o sa inteleg de ce atata lume e atrasa aici mereu iar unii chiar vor sa se stabileasca aici.

gata cu povestea, inep sa pun poze...tineti-va!

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, tineti-va bine, ca netu s-a blocat de tot inca de la prima poza...... :laugh: Hai ca mai incerc eu, ca Andrei are treaba, dar daca in 10 minute nu se vede nimic, inseamna ca stiti voi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am zis si in alte posturi ale mele nu am cuvinte !! Bafta multa in continuare si sa va intoarceti cu bine si sanatosi !! Pentru mine e ca un serial in fiecare zi deschid sa vad ce ati mai postat !!! :cheers: :love: :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, mersi pentru poze, nici nu iti poti da seama ce chef de aventura imi dai, dupa cele vazute si citite asa zisele plimbari de weekend par niste glumite nevinovate! Oricum voi sunteti dovada ca daca vrei cu adevarat si crezi intr-o idee nimic nu iti poate sta in cale. Mi-ar fi placut foarte mult sa te vad cu motorul in aceasta aventura dar sunt convins ca dupa experienta de acum nu va trece mult timp si va fi alta pe doua roti. Zile superbe va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit sa incarcam si celalalt calup de poze, traiasca picasaweb!

 

http://picasaweb.google.com/andrei.chica/Mauritania2#

 

pana sambata nu ne mai vedem dar va promitem ca vom pune si poze 'din alea naspa" deja lucram la ele...

 

pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit sa incarcam si celalalt calup de poze, traiasca picasaweb!

 

http://picasaweb.google.com/andrei.chica/Mauritania2#

 

pana sambata nu ne mai vedem dar va promitem ca vom pune si poze 'din alea naspa" deja lucram la ele...

 

pa

 

Super pozele...da' tot nu inteleg de ce sunt "in oglinda" :laugh:

 

Drum bun mai departe...si Take CARE!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai , misto de tot . Abia am gasit cu greu strada ( duna ) asta pe care scrieti , dar a meritat din plin . Imaginile sunt super , aia de la " Descopery " e mici copii .

 

Inca odata : Bravo si sa veniti acasa sanatosi .

 

P.S. Stiu ca nu prea aveti timp , dar mai stiu si ca Dayana scrie intr-un fel de bine si savuros . Mai scrieti-ne si ce ati mai patit/intalnit/vazut etc. Asta nu inseamna sa renuntati la poze .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

aseara in jurul orei 0.00 ora locala eu am ajuns la Bamako.

Andrei si Dayana urmeaza sa ajunga in cursul zilei de miine.

Mae

Multumim de vesti , si tinene la curent cand ajung si ceilalti ( cand va reuniti ) .

 

ei , fratilor calatori , ce mai faceti ? in ce stadiu mai este traseul vostru ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata! Executat! Dat pe dune, prin savana, tot tacimu`! Doar atit pot spune: INCREDIBIL!!!!!!!! Si ca ma roade tot mai rau un gind cum sa fac sa revin aici cu mobra anul viitor...... :laugh: Deh, unele chestii n-au leac.....

 

Azi dupamasa am ajuns si eu si Andrei in Bamako. Cu imensa placere ne-am desprafuit si am plecat in cautarea unei beri (dupa marea seceta din Mauritania unde alcoolul este ilegal) si a unei fripturi cit mai "ca acasa".

 

Petrecerea de sfirsit de eveniment ne-a cam lasat indiferenti, asa ca ne-am adunat mai devreme pe la hotel, ca sa avem timp sa ne lingem ranile in materie de dormit in paturi.

 

Sunt vreo 4 zile in care am inroshit aparatele de imagistica fara sa am ocazia sa le descarc in calculator aproape, nicidecum sa postam ceva pe net. Nu de alta, dar la "Hotel Savana" unde am innoptat citeva dintre ultimele nopti, nu aveau WiFi...... :laugh: ). Asa ca miine dimineata Andrei o sa aiba destul de mult de furca in a selecta poze si a le posta. Evident, dis de dimineata, cind toti ceilalti dorm (noi adica, caci la voi sunt doua ore in plus decalaj de fus orar).

 

Mai pe seara, in functie de timp, voi incerca sa mai scriu si eu citeva rinduri. Nu de alta, dar miine mai stam inca aici sa ne tragem sufletul si sa vizitam orasul, caci pina aici ne-au fugarit aia ca pe hotii de cai si in incercarea de a respecta "programul" nu am vazut nimic. La intoarcere vrem sa o luam ceva mai incet, adica sa ne mai luam si cite o pauza pe drum si una in Maroc. Pina una alta. miine e rindul Bamako-ului si probabil va fi o zi plina. Cu tot specificul local, este cel mai mare si mai civilizat oras in care am calcat de la Marrakesh incoace si sunt convinsa ca vom avea multe de vazut!`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Incerc sa va scriu cateva randuri in timp ce se incarca pozele pe picassa.

Am incercat sa terminam toata cursa dar spre dezamagirea noastra, ultima bucata a fost imposibil de abordat din 2 motive:

penultima etapa a durat 2 zile in loc de una (din cauza unui accident, va explic dupa) si al doilea motiv ar fi ca s-a defectat sistemul de prindere al portbagajului (s-a suparat si el de la atatea hartoape) si nu am mai fi putut continua pe offroad existand un risc real sa-l pierdem.

Accidentul despre care va spuneam s-a intamplat la fix jumate de ora dupa ce am plecat in etapa Kiffa-Kayes (o superba etapa de orientare in savana in mijlocul salbaticiei). Unul din motociclistii estonieni, prietenii nostri care s-au alaturat grupului, a cazut foarte rau pe un drum de zgura si-a facut motocicleta bucati, dar cel mai rau a fost ca, pe langa multe julituri si luxatii si-a descarnat efectiv mana stanga pana la ligamente. Primul ajutor a durat cam o ora (Dayana si Eugen- Craiova) au fost eroii principali ai acestui eveniment. Au fost foarte profii si aveam la noi tot ce ne trebuie. Dupa asta a mai durat cam trei ore pana a venit cineva sa-l ia de acolo cu tot cu motor. Salvarile de asistenta ale raliului nici nu au vrut sa auda, motivul fiind ca sunt deja in punctul urmator al cursei si daca vrem sa ne deplasam acolo. Cei care ne-au ajutata au fost armata Malineza care la randul ei a trebuit sa astepte vreo 2 ore dispozitie de deplasare de la carterul general. Toate s-au terminat cu bine in final dar noi am plecat in cursa cu aproape 4 ore intarziere si in loc sa parcurgem cei 280 de km prin savana si dune intr-o zi le-am parcurs in 2.

Orientare numai dupa gps si harta, vorbit in toate limbile cu cate un localnic ratacit (in mare parte crescatori de capre), un traking adevarat care iti da cele mai mari satisfactii dupa o zi in caldura naucitoare din savana.

Bineinteles ca seara ne-am delectat cu dus la copac si ceva conserve si voie bune. Dimineata urmatoare mai aveam de parcurs cam 150 de km care au durat pana la ora 4. Ajunsi in Kayes am intrat in mijlocul unui oras plin de lume si de mizerie (dar ne-am obisnuit deja), portbagajul se mai tinea doar in propria greutate, nu aveam niciun ban schimbat si eram complet debusolati la ce ar trebui sa facem: sa continuam pe offroad sau pe sosea pana la Bamako (650 de km).

Nu mai vazusem o bere de 2 saptamani iar zgomotul sacosii de conserve dadea adevarate reflexe pavloviene (din pacate negative).

Mae ne tot suna de la piscina din Bamako sa se intereseze de starea noastra de sanatate. Intr-un final creerele noastre obosite si prea putin calite in situatii asemanatoare au cedat hotarand sa continuam a doua zi pe sosea. Nu vreau sa va ascund ca toti , dar absolut toti (aveam deja regretul pe fete si in suflet). Ultima etapa era pe malul raului Senegal, un peisaj luxuriant absolut Amazonian. Este si asta unul dintre motivele pentru care ne vom intoarce aici, candva.

Acum, ca si impresie generala Africa este un continent absolut uluitor in care ai ce vedea si descoperi oricand, in orice sezon. Insa populatia (cel putin Maroc, Mauritania, Mali) este singurul motiv pentru care trebuie sa ocolesti de la distanta Africa. Oamenii traiesc aici unii ca acum 1000 de a iar majoritatea (din orase) ca in Romania anilor 90. Toti sunt insistenti vor sa-ti vanda ceva scump sau sa le dai ceva pe gratis. Daca la inceput era distractiv si am avut impresia ca o sa ne obisnuim, am ajuns asa de tare sa nu ne placa incat inchidem geamurile si o luam la fuga la fiecare incercare de apropiere a unui localnic (fie el de 3 ani sau de 40). Mai greu ii este lui Mae dar nici nu sunt prea insistenti cu motociclistii.

E culmea dar si distractiv cand opresti 5 minute pe marginea desertului, savanei, oriunde nu vezi nimic in jur la 10 km, nici nu apuci sa fumezi jumate de tigara si deja vin baietii in alergare usoara cate 10-20, tipand veseli "Monsieur, cadeau?"

Nici nu cred ca mai judeca tipa automat cand te vad oriunde te-ai afla pe teritoriul celor 3 tari mai sus pomenite.

Ok, sa terminam cu impresiile proaste, doar un lucru va mai spun pozele pe care o sa le vedeti despre partea urata a Africii incercati sa le alaturati unora dintre cele mai pestilentiale mirosuri simtite vreodata si veti avea imaginea completa.

La Bamako am intalnit aproape cel mai frumos dar e mult spus oras de pana acum, in schimb aici e capitala jafurilor, da a jafurilor. Orice costa 10 euro (cel putin) mancare suvenir, etc, iar ceva mai de calitate sare de 50 sauchiar 100.

hai ca va pun poze ca tre' sa plecam

 

http://picasaweb.google.com/andrei.chica/UglyAfrica#

 

http://picasaweb.google.com/andrei.chica/S...BamakoSiSavana#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...