Sari la conținut

SA LE URAM SUCCES ALOR NOSTRI !


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aseara erau inca in Maroc. Plecasera din Marakes si trecusera de muntii Atlas. Eu etape foarte lungi cu portiuni de sute de km pe drumuri neamenajate si cei 600-700 km zilnic le ocupa toata ziua si chiar noaptea. Seara la 18,00 este intuneric. Ce ma surprinde ca sant mereu singuri pe drum. Ma asteptem sa mearga cat de cat in grup avand in vedere zonele periculoase pe care le traverseaza. Bafta si fara evenimente neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan, tu de unde stii detalii gen "sunt singuri pe drum"?

Zi mai multe...

Am vorbit la telefon aproape zilnic cu Plescoi, ca pe Mae nu l-am prins fiind ocupat cu :scratch: Ultima data l-am prins acum 10 minute. Erau la granita cu Mauritania, unde dureaza vama cateva ore, dupa care in scurt timp ajung la hotel si poate vor pune poze si impresii complete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,, 50 de km pana la granita cu Mauritania, timp de asteptare 6-10 ore. totul incredibil, mii de poze si abia incepe.

Ne auzim cand revenim in GSM. ''

Acesta este un mesaj de la iei primit pe la ora 16.

Asteptam si alte vesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris text pentru fiecare zi dar calculatorul Mauritanez cu tqstqtura frantuzeasca din supermarket nu il poate deschide, asa ca incerc macar sa pun ceva poze

 

e ceva necurat la mijloc, cand e sa nu mearga? nu merge si gata

 

poze

 

am reusit sa deschid textul dar imi este imposibil sa coordonez pozele, va rog pe voi sa va imaginati ordinea corecta

 

21 ian 2009 - Traversarea din Tarifa (Spania-Maroc, drumul pana in Marrachesh)

 

Am ajuns sa va scriu ca in jurnal din cauza lipsei de net.

Astfel, dupa un ferry pierdut din cauza furtunii, ne-am cazat la hostel in Tarrifa (Spania) si azi am parasit in sfarsit continentul.

Hello Africa! ce sa va zic, te incearca ceva sentimente contradictorii cand vezi ca te apropii de Africa si debarci, dar dupa ce incep formalitatile vamale uiti de sentimente. Organizatorii raliului ne-au invatat ce sa facem sa ne fie usor in vama si noi copii ascultatori...am avut noroc. In loc de 4 ore am stat 1, apoi directia Marrakesh aprox 500 km. Drumul este lung approx 500 km, peisaj de Romania, campii si iarba multa, inundatii la greu. E ciudat sa mergi primii cateva sute de km prin Africa si sa vezi sute de hectare inundate, dar asta este doar o chestie de conceptie.

Am ajuns pe la 8 seara, orasul spectaculos de departe, nu mai pare asa dupa ce-l iei la pas.

Se intampla 2 lucruri aici:

unul este ca e extrasezon si pare un pic lipsit de culoare, alt lucru este ca noi avem experienta orientala a Turciei iar aici este aproape cu totul altfel, e chestie de gust si de obisnuinta, mie personal nu prea mi-a placut.

Am vizitat in fuga piata Jamal El Fna si am mancat tot felul de frigarui si de fructe de mare facute la "botul calului". Ca in toate tarile Orientului exista contrast intre bogati si saraci sau turisti si cersetori dar aici este urias pana la dezgust. Mirosurile sunt izbitoare, mancare, gratare fumegande, tone de fructe proaspete sau confiate la un loc cu piata de animale plina de dejectii(bineinteles mirositoare).

Alt obicei oriental (de fapt Marocul pare mai mult asiatic decat african) ar fi obtinerea unui comision din orice sau negocierile nesfarsite asupra oricarui lucru pe care vrei sa-l cumperi.

Anyway, in Maraches vom mai veni peste 2 saptamani si vom avea timp aproape 2 zile sa il vedem mai bine...prima impresie slabuta.

 

22 ianuarie 2009 Marrachesh Tan-Tan, Muntii Atlas

 

Plecam din Marrachesh dupa destul de multe semne de intrebare si luam traseul de traversare al Muntilor Atlas. Era vorba ca pasurile din munti sunt inzapezite si noi mai aveam deja in grup inca 2 motociclisti din Estonia, Janos si Janek pe 2 BMW 1200 GS. Exista 2 traversari dintre care una mai grea dar mult mai spectaculoasa. Dupa ce am vorbit cu un ghid local (Ali) si am aflat ca nu e zapada, am ales traseul greu dar mai frumos. Pozele, putine cate putem pune o sa va lamureasca.

Dupa aproape 200 de km in muntii Atlas si bineinteles o gramada de portiuni cu gheata si zapada, am iesit la liman direct in 30 de grade si niste localitati pentru care locuitorii din Ferentari s-ar putea numi cu mandrie, parizieni. In afara ca n-am vazut vreo crima in direct, le-am vazut pe toate. Munti de gunoaie, oameni goi si murdari, animale moarte pe marginea drumului (in oras), dejectii de animale la tot pasul, mirosuri infioratoare. Dar asta nu e tot, aici nu e Africa, aici e Marocul care este un stat foarte european cica, mai jos ne asteapta surprizele. Condusul masinilor sau scuterelor nu are nicio noima sau regula de circulatie, e haotic si agresiv. Toate vehiculele sunt vechi de peste 30 de ani si nu au nicio bucatica intreaga. Noi suntem un fel de OZN-uri acaparatoare de priviri curioase si guri cascate.

Finalul zilei este la Tan-Tan, un orasel pe malul oceanului Atlantic.

Motorina scade la pret pe masura ce cobori si ajunge pe la 50 de centi.

Moneda Marocului este Dirham si are o valoare de approx 10,8/1euro.

Indiferent de stadiul social socant al acestei tari, relieful si privelistile sunt izbitor de frumoase, daca faci abstractie de oameni, merita sa vii mai mult decat oriunde...si asta este doar inceputul, urmeaza lucruri uluitoare.

 

23 ianuarie 2009 Tan-Tan - Dachla, cazare pe plaja la cort

 

Azi avem in fata un drum de aproape 1000 de km, ce e drept, multa autostrada sau macar drum drept prin desert.

Incepem sa vedem desertul, dar nu cel cu dune inca, un desert cu roci multe si cu smocuri de vegetatie. Viziunile sunt dintre cele mai frumoase vazute vreodata, totul te surprinde si te uimeste si desi le-am vazut de nenumarate ori pe Discovery sau in tot felul de poze, vazute "life", te lasa fara grai. Dayana lucreaza simultan la 2 camere video si la un aparat foto (pe care urmeaza sa il si cumpere). Mae merge in fata noastra si ne mai semnaleaza din cand in cand cate o formatiune geologica neobisnuita ce ne-ar putea scapa clik-ului. Vedem un apus superb pe malul Atlanticului pe care il si imortalizam in diverse poze si pozitii.

Soarele rasare, culmea, la ora 8 si apune fix la 6 jumate. Am zis fix pentru ca atunci cand ajunge ceasul limba pe limba, soarele, pana atunci un disc fantastic de foc, dispare in ocean in 2 secunde. Se stinge lumina. E un fenomen neobisnuit pentru noi si de fiecare data ne minunam.

Ajungem la locul de campare (pe plaja) in jur de 8 seara (pe intuneric) dupa ce ne orientam cu gps-ul si orbecaim in cautarea unui drum care sa ne lase sa ajungem aproape de malul oceanului. Dupa ce ne dezmeticim in urma celor 1000 de km dam cu ochii de un cer complet. Nu am crezut ca o sa vad atatea stele in viata mea. E o seara placuta si desi bate un pic vantul ne uita Dumnezeu (sau Alah) intinsi pe jos pe prelata in fata cortului cu o cana de whisky in mana, cu ochii la cer. Cred ca a fost una dintre cele mai speciale seri petrecute pe o plaja (si nu orice plaja, pe malul Atlanticului in Sahara), alaturi de prieteni si in compania a cateva zeci de echipate, care mai de care mai colorate, din intreaga Europa.

 

24 ianuarie 2009 Dachla(plaja) - Mauritania (vama) punct final Noadhibou

 

Ziua de azi nu e lunga in km (350) insa ne sperie cu formaliatatile vamale spre Mauritania. Exista 8 pasi pe care trebuie sa-i parcurgem cu hartoagele si o portiune controversata de traversare (nomansland) de cativa km printr-un camp minat, unde orice abatere de la urme (ca drum nu exista) te poate costa viata...si masina.

Dupa aprox 300 km si rezerve de motorina la canistra, ajungem in vama cu Mauritania. Am uitat sa va spun ca am intrat in adevarata Sahara cu nisip, ceva de vis nu am cuvinte. Aproape ca uitasem de vama, dar ne-am amintit. Am ajuns in vama pe la ora 13, o caldura ca in iad, toata lumea agitata si de-a valma si fara sa ne dam seama, au trecut vreeo 3 ore si am ajuns in partea cealalta. Nu are rost sa va povestesc cate "petit-cadeau" am dat si ce fel de circ am facut, important este ca am trecut relativ repede (teoretic urma sa dureze 6 ore). Portiunea minata ni s-a parut un fel de poveste sau deja ne-am obisnuit cu tot felul de greutati.

Intradevar, din Mauritania intri in Africa. Oameni negri (in Maroc v-am mai spus sunt la fel ca arabii), saracie la extrem si gunoaie peste tot. Drumurile sunt in continuare foarte bune (romanii le-ar invidia) iar faptul ca faci viraje pe asfalt cu 130 km/h printre dune de sute de metri merita chiar si efortul de a ajunge pana aici.

Am uitat sa va spun pe scurt ca avem deja aproape 6000 de km parcursi, cam 100-1200 de euro/persoana cheltuiti si inca mai avem de stat vreo 3 saptamani.

In Mauritania moneda nationala este Ouguya si este cam 300/ 1 euro.

 

 

 

encore

 

encore

post-12104-1232836910_thumb.jpg

post-12104-1232836926_thumb.jpg

post-12104-1232836971_thumb.jpg

post-12104-1232837376_thumb.jpg

post-12104-1232837414_thumb.jpg

post-12104-1232837440_thumb.jpg

post-12104-1232837491_thumb.jpg

post-12104-1232838028_thumb.jpg

post-12104-1232838077_thumb.jpg

post-12104-1232838123_thumb.jpg

post-12104-1232838545_thumb.jpg

post-12104-1232838597_thumb.jpg

post-12104-1232838905_thumb.jpg

post-12104-1232838938_thumb.jpg

post-12104-1232839268_thumb.jpg

post-12104-1232839393_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei a facut spume vreo doua ore pe linga calculatorul asta gasit cu greu si care nu vrea sa ia decit cite doua o data ci numai cite o data......

E f tirziu si miine ne trezim ca de obicei f devreme, insa de data asta cu o motivatie serioasa..... o sa ne dam pe DUNE ADEVARATE!!!!!!! Asa ca plecam acum si probabil vom reveni poimiine, cind vom ajunge in capitala, unde vonm avea o zi de pauza si deci mai mult timp.

 

Miile de poze despre care vorbeam in SMSul catre Taxi au fost facute evident de mine, care .......ma stiu prietenii ce se întimpla daca scap la un aparat de pozat! Incercam sa postam cit mai multe din ele

 

Va salutam deocamdata,

Noapte buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagati fratilor si poze cu ce este urat, sa vada si ochiul nostru Africa adevarata!!! Drum bun in continuare. Asfalt uscat nu va urez ca mergeti pe nisip si ud nu este niciodata.

 

Andrei, MAE, Dayana, poze frumoase am mai vazut, vrem sa vedem VIATA ASA CUM ESTE ACOLO, oameni, case, animale, drumuri si de ce nu africance dragute :scratch:

Hai sa aveti bafta si nu ne lasati cu ochii in ceata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, MAE, Dayana, poze frumoase am mai vazut, vrem sa vedem VIATA ASA CUM ESTE ACOLO, oameni, case, animale, drumuri si de ce nu africance dragute :scratch:

Hai sa aveti bafta si nu ne lasati cu ochii in ceata!

De acord.puneti din cele mii de poze mai multe cu trasee,peisaje,de fapt ceea ce inseamna calatoria voastra pe alt continent..bafta in continuare ,pentru drum,curaj si initiativa ce ati avut-o sa va indepliniti visele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Trebuie sa recunosc ca ma roade un pic invidia. Am uitat ca B2B e tot la inceputul anului. Am ramas fara :scratch:. Dar la anu vin si eu.

 

Cu pozele e putin mai greu. Cand esti intr-o competitie, fie ea cat de lejera, de multe ori o lasi mai usor cu pozatul. Esti obosit, te concentrezi la drum, la GPS, la semne, la visele tale. Iti tot vine sa mergi si sa mergi si sa mergi, nu sa stai si sa faci poze. De aia ai plecat, de dorul drumului. Si asta faci. Poate ca Dyana are ceva mai mult timp sa faca poze, dar sigur nu suficient pentru cadrele comandate de acasa.

 

Va intelegem dragii nostri, ne bucuram ca sunteti acolo, visam alaturi de voi si asteptam povestile de dupa.

Editat de Maguest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, MAE, Dayana, poze frumoase am mai vazut, vrem sa vedem VIATA ASA CUM ESTE ACOLO, oameni, case, animale, drumuri si de ce nu africance dragute :laugh:

Hai sa aveti bafta si nu ne lasati cu ochii in ceata!

 

Salutari,

crede ma ce este urit nu ai vrea sa vezi.

Miine urmeaza sa punem poze noi, acum sintem in capitala Mauritaniei si miine este zi de pauza: somn, spalat, schimbat cauciucuri ......

Mae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...