Sari la conținut

SA LE URAM SUCCES ALOR NOSTRI !


Postări Recomandate

unii au cu ce si nu au cum

unii au cum si nu au cu ce

 

altii pot dar nu vor

altii vor dar nu pot

 

MAE CU PLESCOI SI SORA GUY

sunt undeva peste aceste probleme

din moment ce au ajuns pe unde doar altii viseaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

unii au cu ce si nu au cum

unii au cum si nu au cu ce

 

altii pot dar nu vor

altii vor dar nu pot

 

MAE CU PLESCOI SI SORA GUY

sunt undeva peste aceste probleme

din moment ce au ajuns pe unde doar altii viseaza

 

Unii nu au, nu stiu daca pot, nu stiu daca vor cu adevarat... DAR PUR SI SIMPLU PLEACA!!

 

Bravo lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello, din capitala Mauritaniei, Nouachot. Tin sa va precizez din nou ca netul e 'tras pe nas' asa ca merge cum vrea, cand vrea.

First, o sa raspund celor cateva intrebari si curiozitati ale voastre, second o sa incerc sa tin din nou cursul celor 2 zile care ne-au despartit si in final o sa incerc din nou sa pun poze. In trei zile am facut peste 1000 de poze si cateva ore de film (Dayana) si am facut o mica selectie de vreo 150 de foto dar cred ca va fi imposibil, ultima oara am stat aproape 3 ore sa pun 16 poze.

Deci,

seven@:negresele sunt nu dragute ci de-a dreptul frumoase, nu toate, majoritatea (din cele pe care le poti vedea ca umbla acoperite). Au o privire patrunzatoare care poate spune enorm de multe lucruri si niste forme de ...nu trebuie sa fii mare poet sau pictor sa le vezi.

animalele sunt peste tot, pe strada, in case dar mai ales pe strada. Capre, iezi, pisici, putini caini, camile in afara oraselor, traiesc intr-o stransa "comunitate" cu oamenii.

de mancat nu poti decat in locuri scumpe ca altfel te risti rau de tot, nu exista apa peste tot, budele sunt ceva de neimaginat, iar tacamurile sunt doar pentru europeni.

toti vor sa te pacaleasca la preturi, e o atmosfera ca in Romania in anii '90, toata lumea vinde cate ceva, toti vor sa te faca dar fara talent si senzatia se transforma repede in dezgust. Nu sunt violenti sau sa te faca sa-ti fie frica de ceva dar insista pana in panzele albe.

Ca in orice tara saraca exista contraste puternice intre saraci si bogati, am vazut case adevarate "caravansaray" si case fara acoperis unde se doarme pe jos in cea mai mare mizerie.

E plin de europeni care se plimba, e plin de aventurieri cu campere, plecati sau mai bine zis fugiti de acasa care sunt prin Africa unii de cateva luni altii de cativa ani, fiecare viseaza sa scrie cate o carte sau sa se stabileasca pe undeva pe aici si sa-si deschida o mica afacere (tot pentru europeni, cred).

V-am mai povestit despre regulile de circulatie (nu exista) si dupa primele zile de soc ne-am obisnuit, care e mai mare si mai colorat si cu mai mult tupeu, n-are nicio treaba. Se circula fara probleme pe contrasens, se intoarce asina peste da peste scuarul verde care separa 2 benzi e o feerie.

 

Acum sa trecem la jurnal.

Va lasasem in Nouadihbou, un oras mic si foarte sarac din Mauritania si am ajuns dupa un drum nemaipomenit in capitala Nouachot unde azi a fost zi de pauza. Bineinteles ca nu ne-am cazat cu "multimea" la corturi intr-o vecinatate a unui hotel pe plaja ci am venit mai la centru intr-un hotel decent dar "expensive". Ne-a fost mila de Mae ca e f obosit si surescitat dar cu ocazia asta am dat si noi toate hainele la spalat si ne-am "despaduchit" putin. Pana la urma, grija paterna a fost de bun augur.

Din Nouadihbou am luat un ghid local (un touareg or something) care ne-a dus pana in capitala pe dune si pe malul oceanului Atlantic aproape 300 de km. Dintre toti participantii doar 4 masini si 2 motociclete ne-am aventurat, unii din considerente financiare altii de teama, povestea este ca daca pentru masini a fost binisor (obligatoriu 4x4), pentru motociclete a fost destul de greu iar problema maree era ca aveam de facut vreo 90 de km pe malul oceanului in reflux si in timp ce o "frigeam" oceanul crestea iar plaja pe care mergeam avea maxim 3-4 m in unele locuri. Pentru mine cel putin a fost o experienta unica si cred ca cea mai frumoasa din tot raliul.

Am vazut si o sa mai vedem in Africa cele mai frumoase si bogate in culori si trairi apusuri de soare.La fel de frumoase si rasariturile dar apusul te incarca si de bucuria zilei traite din plin iar cand te napadeste cerul si "greutatea" culorii dunelor senzatia e totala.

Incep sa simt ceva special pentru Africa si poate peste inca trei saptamani o sa inteleg de ce atata lume e atrasa aici mereu iar unii chiar vor sa se stabileasca aici.

gata cu povestea, inep sa pun poze...tineti-va!

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, tineti-va bine, ca netu s-a blocat de tot inca de la prima poza...... :laugh: Hai ca mai incerc eu, ca Andrei are treaba, dar daca in 10 minute nu se vede nimic, inseamna ca stiti voi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am zis si in alte posturi ale mele nu am cuvinte !! Bafta multa in continuare si sa va intoarceti cu bine si sanatosi !! Pentru mine e ca un serial in fiecare zi deschid sa vad ce ati mai postat !!! :cheers: :love: :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, mersi pentru poze, nici nu iti poti da seama ce chef de aventura imi dai, dupa cele vazute si citite asa zisele plimbari de weekend par niste glumite nevinovate! Oricum voi sunteti dovada ca daca vrei cu adevarat si crezi intr-o idee nimic nu iti poate sta in cale. Mi-ar fi placut foarte mult sa te vad cu motorul in aceasta aventura dar sunt convins ca dupa experienta de acum nu va trece mult timp si va fi alta pe doua roti. Zile superbe va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit sa incarcam si celalalt calup de poze, traiasca picasaweb!

 

http://picasaweb.google.com/andrei.chica/Mauritania2#

 

pana sambata nu ne mai vedem dar va promitem ca vom pune si poze 'din alea naspa" deja lucram la ele...

 

pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit sa incarcam si celalalt calup de poze, traiasca picasaweb!

 

http://picasaweb.google.com/andrei.chica/Mauritania2#

 

pana sambata nu ne mai vedem dar va promitem ca vom pune si poze 'din alea naspa" deja lucram la ele...

 

pa

 

Super pozele...da' tot nu inteleg de ce sunt "in oglinda" :laugh:

 

Drum bun mai departe...si Take CARE!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai , misto de tot . Abia am gasit cu greu strada ( duna ) asta pe care scrieti , dar a meritat din plin . Imaginile sunt super , aia de la " Descopery " e mici copii .

 

Inca odata : Bravo si sa veniti acasa sanatosi .

 

P.S. Stiu ca nu prea aveti timp , dar mai stiu si ca Dayana scrie intr-un fel de bine si savuros . Mai scrieti-ne si ce ati mai patit/intalnit/vazut etc. Asta nu inseamna sa renuntati la poze .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

aseara in jurul orei 0.00 ora locala eu am ajuns la Bamako.

Andrei si Dayana urmeaza sa ajunga in cursul zilei de miine.

Mae

 

Bravo dom'le !

 

Motorasul a mers bine ? Banuiesc ca, DA ... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

aseara in jurul orei 0.00 ora locala eu am ajuns la Bamako.

Andrei si Dayana urmeaza sa ajunga in cursul zilei de miine.

Mae

Multumim de vesti , si tinene la curent cand ajung si ceilalti ( cand va reuniti ) .

 

ei , fratilor calatori , ce mai faceti ? in ce stadiu mai este traseul vostru ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...