Sari la conținut

SA LE URAM SUCCES ALOR NOSTRI !


Postări Recomandate

Gata! Executat! Dat pe dune, prin savana, tot tacimu`! Doar atit pot spune: INCREDIBIL!!!!!!!! Si ca ma roade tot mai rau un gind cum sa fac sa revin aici cu mobra anul viitor...... :laugh: Deh, unele chestii n-au leac.....

 

Azi dupamasa am ajuns si eu si Andrei in Bamako. Cu imensa placere ne-am desprafuit si am plecat in cautarea unei beri (dupa marea seceta din Mauritania unde alcoolul este ilegal) si a unei fripturi cit mai "ca acasa".

 

Petrecerea de sfirsit de eveniment ne-a cam lasat indiferenti, asa ca ne-am adunat mai devreme pe la hotel, ca sa avem timp sa ne lingem ranile in materie de dormit in paturi.

 

Sunt vreo 4 zile in care am inroshit aparatele de imagistica fara sa am ocazia sa le descarc in calculator aproape, nicidecum sa postam ceva pe net. Nu de alta, dar la "Hotel Savana" unde am innoptat citeva dintre ultimele nopti, nu aveau WiFi...... :laugh: ). Asa ca miine dimineata Andrei o sa aiba destul de mult de furca in a selecta poze si a le posta. Evident, dis de dimineata, cind toti ceilalti dorm (noi adica, caci la voi sunt doua ore in plus decalaj de fus orar).

 

Mai pe seara, in functie de timp, voi incerca sa mai scriu si eu citeva rinduri. Nu de alta, dar miine mai stam inca aici sa ne tragem sufletul si sa vizitam orasul, caci pina aici ne-au fugarit aia ca pe hotii de cai si in incercarea de a respecta "programul" nu am vazut nimic. La intoarcere vrem sa o luam ceva mai incet, adica sa ne mai luam si cite o pauza pe drum si una in Maroc. Pina una alta. miine e rindul Bamako-ului si probabil va fi o zi plina. Cu tot specificul local, este cel mai mare si mai civilizat oras in care am calcat de la Marrakesh incoace si sunt convinsa ca vom avea multe de vazut!`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare,

 

Incerc sa va scriu cateva randuri in timp ce se incarca pozele pe picassa.

Am incercat sa terminam toata cursa dar spre dezamagirea noastra, ultima bucata a fost imposibil de abordat din 2 motive:

penultima etapa a durat 2 zile in loc de una (din cauza unui accident, va explic dupa) si al doilea motiv ar fi ca s-a defectat sistemul de prindere al portbagajului (s-a suparat si el de la atatea hartoape) si nu am mai fi putut continua pe offroad existand un risc real sa-l pierdem.

Accidentul despre care va spuneam s-a intamplat la fix jumate de ora dupa ce am plecat in etapa Kiffa-Kayes (o superba etapa de orientare in savana in mijlocul salbaticiei). Unul din motociclistii estonieni, prietenii nostri care s-au alaturat grupului, a cazut foarte rau pe un drum de zgura si-a facut motocicleta bucati, dar cel mai rau a fost ca, pe langa multe julituri si luxatii si-a descarnat efectiv mana stanga pana la ligamente. Primul ajutor a durat cam o ora (Dayana si Eugen- Craiova) au fost eroii principali ai acestui eveniment. Au fost foarte profii si aveam la noi tot ce ne trebuie. Dupa asta a mai durat cam trei ore pana a venit cineva sa-l ia de acolo cu tot cu motor. Salvarile de asistenta ale raliului nici nu au vrut sa auda, motivul fiind ca sunt deja in punctul urmator al cursei si daca vrem sa ne deplasam acolo. Cei care ne-au ajutata au fost armata Malineza care la randul ei a trebuit sa astepte vreo 2 ore dispozitie de deplasare de la carterul general. Toate s-au terminat cu bine in final dar noi am plecat in cursa cu aproape 4 ore intarziere si in loc sa parcurgem cei 280 de km prin savana si dune intr-o zi le-am parcurs in 2.

Orientare numai dupa gps si harta, vorbit in toate limbile cu cate un localnic ratacit (in mare parte crescatori de capre), un traking adevarat care iti da cele mai mari satisfactii dupa o zi in caldura naucitoare din savana.

Bineinteles ca seara ne-am delectat cu dus la copac si ceva conserve si voie bune. Dimineata urmatoare mai aveam de parcurs cam 150 de km care au durat pana la ora 4. Ajunsi in Kayes am intrat in mijlocul unui oras plin de lume si de mizerie (dar ne-am obisnuit deja), portbagajul se mai tinea doar in propria greutate, nu aveam niciun ban schimbat si eram complet debusolati la ce ar trebui sa facem: sa continuam pe offroad sau pe sosea pana la Bamako (650 de km).

Nu mai vazusem o bere de 2 saptamani iar zgomotul sacosii de conserve dadea adevarate reflexe pavloviene (din pacate negative).

Mae ne tot suna de la piscina din Bamako sa se intereseze de starea noastra de sanatate. Intr-un final creerele noastre obosite si prea putin calite in situatii asemanatoare au cedat hotarand sa continuam a doua zi pe sosea. Nu vreau sa va ascund ca toti , dar absolut toti (aveam deja regretul pe fete si in suflet). Ultima etapa era pe malul raului Senegal, un peisaj luxuriant absolut Amazonian. Este si asta unul dintre motivele pentru care ne vom intoarce aici, candva.

Acum, ca si impresie generala Africa este un continent absolut uluitor in care ai ce vedea si descoperi oricand, in orice sezon. Insa populatia (cel putin Maroc, Mauritania, Mali) este singurul motiv pentru care trebuie sa ocolesti de la distanta Africa. Oamenii traiesc aici unii ca acum 1000 de a iar majoritatea (din orase) ca in Romania anilor 90. Toti sunt insistenti vor sa-ti vanda ceva scump sau sa le dai ceva pe gratis. Daca la inceput era distractiv si am avut impresia ca o sa ne obisnuim, am ajuns asa de tare sa nu ne placa incat inchidem geamurile si o luam la fuga la fiecare incercare de apropiere a unui localnic (fie el de 3 ani sau de 40). Mai greu ii este lui Mae dar nici nu sunt prea insistenti cu motociclistii.

E culmea dar si distractiv cand opresti 5 minute pe marginea desertului, savanei, oriunde nu vezi nimic in jur la 10 km, nici nu apuci sa fumezi jumate de tigara si deja vin baietii in alergare usoara cate 10-20, tipand veseli "Monsieur, cadeau?"

Nici nu cred ca mai judeca tipa automat cand te vad oriunde te-ai afla pe teritoriul celor 3 tari mai sus pomenite.

Ok, sa terminam cu impresiile proaste, doar un lucru va mai spun pozele pe care o sa le vedeti despre partea urata a Africii incercati sa le alaturati unora dintre cele mai pestilentiale mirosuri simtite vreodata si veti avea imaginea completa.

La Bamako am intalnit aproape cel mai frumos dar e mult spus oras de pana acum, in schimb aici e capitala jafurilor, da a jafurilor. Orice costa 10 euro (cel putin) mancare suvenir, etc, iar ceva mai de calitate sare de 50 sauchiar 100.

hai ca va pun poze ca tre' sa plecam

 

http://picasaweb.google.com/andrei.chica/UglyAfrica#

 

http://picasaweb.google.com/andrei.chica/S...BamakoSiSavana#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Andrei, MAE, Dayana, am vazut toate pozele si trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la un nivel de trai asa de scazut, nici nu ma mir ca erati asaltati de copii si localnici, incerc sa imi dau seama daca as avea tupeu sa merg intr-o astfel de calatorie de unul singur sau alaturi de alte cateva motoare, abia astept sa ne revedem pentru ca sunt convins ca sunt o gramada de lucruri de povestit, asa ca va astept cu drag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am spus si-n deschiderea topicului, CINSTE VOUA!!!

Sa va intoarceti sanatosi!

 

 

PS

Mae, iti mai aduci aminte - stateam pe banca la arc - cind iti spuneam ca putini romani stiu care este steagul national?

Vezi c-am avut dreptate?

 

Pe tricoul co-nationalilor vostri scrie Romania, da' steagul ... nu este al niciunui stat! Noroc cu voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mae ajunge acasa abia in final de februarie deci mai avem de asteptat povesti

 

 

iar despre africa iata ca se confirma

exista mai mult uratenie decat frumusete

tocmai pt mizeria asta NU as face acest drum

ce m.ar fi tentat era aventura in sine

dar caldura si mizeria au un cuvant MARE de pus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am spus si-n deschiderea topicului, CINSTE VOUA!!!

Sa va intoarceti sanatosi!

 

 

PS

Mae, iti mai aduci aminte - stateam pe banca la arc - cind iti spuneam ca putini romani stiu care este steagul national?

Vezi c-am avut dreptate?

 

Pe tricoul co-nationalilor vostri scrie Romania, da' steagul ... nu este al niciunui stat! Noroc cu voi!

 

Ai avut mare dreptate!

Mae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ... m-ati enervat tare rau ! :laugh: Nu mai ma suport de nervi, invidie si admiratie pentru ceea ce a-ti facut. VA URASC !

Abia astept sa ma intalnesc cu Mae sa-l descos.

 

Dupa cum spune Andrei, daca va mai exista si ,,o data viitoare" ... nu vreau sa lipsesc sub nici o forma !

 

@Dayana si Andrei: ... eu cred ca va doriti sa faceti si voi aceasta tura pe motoare, nu? Din masina, parca nu se vede chiar asa ,,adventure", cum se vede de pe motor !

 

SUPER TARE ! FELICITARI ! :laugh: ... m-ati dat gata cu pozele !

 

Sa va intoarceti cu bine ! :wink:

 

P.S. Mae este eroul meu ! :lol:

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumim de poze si povestiri . SUPER TAREEEEE !!!! , dar cum a spus si un antepostist , cred ca mi-ar fi greu sa ma plimb pe acolo pe 2 sau chiar 4 roti .

Oricum , va asteptam sa ne ziceti pe viu ce e pe acolo . Bravo voua .

 

De ce sunt TOATE pozele 'in oglinda'? :crack:

 

Nu stiu daca ti-a dat cineva vreo explicatie , dar pana la urma am vazut ca pozele si-au revenit ( unele ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INTOARCEREA DIN BAMAKO

 

So, mult a fost si mult a mai ramas. Suntem in Bamako capitala statului Mali. Diferente destul de mari intre Mauritania si Mali, oameni mai prietenosi mai calzi, tot mizerie si poluare dar mai pitoresc. Din ce am mai discutat cu unii sau altii care au mai fost in Africa, pe masura ce cobori (Ghanna, Togo,etc) peisajele devin din ce in ce mai luxuriante si Africa iti arata o fata noua...poate alta data, acum trebuie sa ne intoarcem spre Maroc.

Bineinteles ca trebuie, in ziua libera, sa vizitam putin orasul si mai ales targul din centru (piata) unde se afla si un loc al artizanilor locali. Intradevar, facand abstractie din nou de caldura, praf si MIROSURI, e un loc unic unde te socheaza in primul rand numeroasele tarabe cu leacuri, mirodenii si felurite animale sau parti de animale uscate care probabil folosesc ca si leacuri sau pentru vraji.

Foarte multi copii care te inconjoara zambitori si-ti sar efectiv in brate, vanzatori ambulanti cu care am invatat sa ne tocmim (caci de altfel preturile rivalizeaza de departe Galeriile Lafayette), mici locuri unde poti manca lucruri pe care nu le stii dupa nume sau miros, o gramada de fructe ciudate care inspira mai mult sau mai putin increderea, intr-un cuvant un loc in care orele trec fara a le tine socoteala.

Oricum cam asta am facut toata ziua pentru ca apoi eram extenuati si am fost sa mancam intr-un "restaurant" senegalez. Trebuie sa va repet ca daca nu te "setezi" dinainte sa vii in Africa si daca nu esti o persoana curioasa si fara multe mofturi, nu ai ce sa cauti nici pe strada si nici pe departe in "restaurant", cu asta am zis totul pentru ca nu am cu ce sa va fac comparatie, poate reusiti sa va dati seama din fotografii dar este inca departe.

Dupa Bamako am mai bagat 2 zile a cate aproape 800 de km pentru a ne apropia de granita Mauritania-Maroc. Inca unul din momentele reusite ale excursiei a fost atunci cand unul dintre organizatorii locali ai raliului a mers pe drumul de intoarcere impreuna cu noi si ne-a oprit pe marginea drumului sa servim pranzul la un "restaurant" berber. Acesta este un cort (doar acoperisul pe un schelet metalic, fara pereti) la mica inaltime, trebuie sa te apleci mult sa intri, plin de covoare si saltele, unde troneaza o oaie sau capra eviscerata, agatata de tavan si din care ti se taie anumite parti care se fac la un foc de carbune. "Acote" se serveste un orez special direct cu mana dintr-o tava si la sfarsit ceai traditional. Un pic mai jos o sa va povestesc ritualul ceaiului berber.

Masa se ia impreuna (cat mai multi cu atat mai pitoresc si toata lumea mananca direct din tava din mijloc. Vreau sa va spun ca desi de la distanta parea mizer si nu m-as fi apropiat niciodata (am fost avertizati si in road-book sa nu mancam prin astfel de locuri), in momentul cand am oprit cu prietenul nostru Idumu, nu mi s-a mai parut asa de infricosator. Culmea este ca nu miroase deloc urat (asta m-a daramat pe mine in toata Africa, mirosurile) si sub acel cort este o diferenta de temperatura fata de afara ca si cand ar exista aer conditionat (stiu berberii sa traiasca bine in desert).

Alt ritual este al spalatului mainilor, fetei si picioarelor intr-un lighean (foarte curat) iar apa este turnata de un copil local.

Mancarea (friptura si orezul ) arata absolut normal si au un gust foarte bun de care nu trebuie deloc sa te feresti.

Ritualul ceaiului este cam asa. Atat in restaurante dar mai ales cand esti invitat de vre-un localnic iti este servit un ceai traditional din planta de ceai negru si multa menta. Ceaiul se serveste din ibric de metal in pahare mici de sticla (vreau sa va spun ca si ghidul din desert care nu avea la el practic niciun bagaj, avea ibricul si 3 paharele de sticla). Primul "shot" semnifica VIATA, este tare de-ti cad dintii si amarui (nu are zahar). Al doilea semnifica DRGOSTEA, este foarte dulce si nu asa de tare, al treilea semnifica MOARTEA si este f slab si putin dulce. Toate se beau fierbinti si gu inghitituri mici. Sunt bune la trezit, la adormit, la linistit, ca digestiv ca orice in general, localnicii le beau de multe ori pe zi si este o impolitete sa-i refuzi sau sa intrerupi ritualul dupa unul sau 2 pahare (trebuie sa bei 3). Daca pui paharul jos (noi nu am stiut) inseamna ca nu-ti place si ti-l iau din fata (dar nu cred ca se supara pt ca europenii nu stiu). In ceea ce ma priveste de aproape 3 saptamani am baut doar ceai traditional pt ca imi place f mult si oricum cafeaua aici este ca si Cous-cous-ul la noi.

Ca si incheiere a povestii de azi trebuie sa concluzionez ca raliul Budapest-Bamako a fost mai mult un raliu si mai putin un contact cultural cu Africa (desi noi ne-am straduit sa vedem si sa vizitam cat mai mult). Am alergat peste 6000 de km si tot ceea ce am vazut a fost in ultimii 2000.

A fost o experienta si am beneficiat de niste organizatori (sa vii in Africa singur de capul tau pt prima data e cam neplacut). Acum as putea sa ma intorc, as sti cum si unde ar trebui sa ma duc si ce sa vizitez.

Una peste alta a reusit sa fie "one lifetime experience" si inca nu s-a terminat...

to be continued.

 

 

poze

 

http://picasaweb.google.com/andrei.chica/ReturnFromBamako#

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!ati fost singurii romani din raliu?parca am vazut un land rover de Dolj si unul de Bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Land Roverul de Dolj a participat la raliu cu 4 persoane (2 din Craiova Niki si Vera si 2 din Bucuresti Eugen si Dana) niste prieteni adevarati cu care ne-am ajutat de multe ori iar Landul de Buc a fost o intamplare. In unul din popasurile din Mauritania L-am gasit in parcare si Mae i-a batut la "usa". Era Costin, un tip din Bucuresti "fugit" in lume de 6 luni, o adevarata figura cu care ne-am imprietenit imediat si am petrecut cateva zile (s-a tinut cu noi pana la terminarea raliului). Costin e un tip foarte deosebit care dupa multi ani de munca si-a vandut tot si a plecat pentru 2 ani (zice el) in Africa sa-si caute destinul...o poveste duioasa despre un om foarte talentat, cu un caracter aparte.

Sa ai bafta si sa-ti gasesti implinirea Costine!

 

Va pupa fratele vostru si va mai asteapta cu intrebari, ca acum ne-am relaxat si avem timp de internet inca vreo saptamana.

 

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUNT CU OCHII PE VOI ! am fost in vacanta la ski in Solden (Tirol)-Austria 10 zile si in fiecare seara aveam "program de Africa";va FELICIT inca o data pt initiativa voastra si ,daca va e prea cald ,sa va uitati aici : http://picasaweb.google.com/florin29radule...ey=J3GvdzMXd88#

Sa va intoarceti cu bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mey oameni buni, am revenit cu noi vesti ca banuiesc ca ne-ati dat disparuti.

Pai si disparuti suntem daca ne cautati...tot acolo unde ne-ati lasat ultima data!

 

Citeva zile au trecut de la utima relatare de pe "frontul African" si multe s-au mai intimplat de atunci....

Ca sa o luam mai incet, avem o surpriza pe care nu ne-am putu abtine sa v-o aratam, ca prea frumoase sunt pozele pe care le-am facut si mai ales cele pe care o sa le mai facem!

 

Luata de la inceput, treaba sta cam asa:

 

Ai in urma o calatorie de citeva mii de km prin desert si o lume care a fost interesanta la dus, dar nu atit de mult incit sa iti doresti neaparat sa o mai vezi inca o data (sau nu asa de curind, in orice caz...). In fata ai aceiasi mii de km, cu calduri si nisip intre toti dintii pina la Europa, unde dai de frig si vreme urita. Hmmmmm, nu prea atractiv, nu? O mai ai si pe Dayana la tine si deci,cit sa dureze oare pina se schimba planurile?

 

Pai cam cit ajungi pina la Noauakchott. Ca atunci am inceput noi sa ne facem vorbe, ginduri si socoteli, ne-am deschis calculatorul si am invadat netul.

 

Si ce am descoperit? Pai ca sa zbori acasa de la capitala Mauritaniei e mai ieftin decit sa conduci acasa. Si ca sa zbori prin insule exotice foaaaaarte apropiate de noi e mult mai ieftin decit sa zbori direct in Europa..... Si....totul a durat cam sa ne facem unele socoteli legate de o ocazie care ni se ivise si apoi sa trimitem masina acasa cu vaporul. In doua zile ne-am imbarcat in avion si deci.....acum va scriu din: unde oare?

 

Trebuie sa spun ca nici noua nu ne vine sa credem, dar va scriem din GRAN CANARIA. :lol:

 

Mae a trebuit sa continue drumul, de comun acord, pentru ca avea intilnire cu ai lui la Marakesh. E bine, am tot vorbit la telefon. A ajuns la Essauira impreuna cu o masina cu niste unguri si acum se relaxeaza in asteptarea familiei.

 

Iar noi?

 

Pai noi suntem din nou oameni fericiti. Si obositi. De aia nici nu o sa va pun probabil in noaptea asta selectia din sutele de poze facute azi.

Pentru ca AM INCHIRIAT MOTOARE :scratch: si in cele citeva zile aici, vom bate insula asta de o sa-i sara asfaltul. Si pietrisul. Si dupa ce o sa terminam cu asta, mai trecem si la cele invecinate (ca sunt trei cu totul) daca ne mai ramine timp :P

 

Eu una ma simt in al en-shpelea cer ca am urcat iar in sha, astfel ca m-am napustit azi pe sosea ca un ciine hamesit. Parca nu mai condusesem de o viata, tot privind din spate la Mae cum isi face de cap cu KMul lui in fata masinii noastre! Acum ma simt din nou "normal" si abia astept sa vad ce vom descoperi in cele citeva zile ce urmeaza. Pentru ca azi ce am vazut a fost super!!!

Suntem destul de obositi, nu stiu daca de la tot drumul de pina acum sau doar de la ziua petrecuta in bataia vintului (deh, desi nu imi place sa recunosc, dar e posibil sa ne fi pierdut antrenamentul :D), asa ca dupa cum spuneam, poze vom pune in masura in care ne mai tin scobitorile de la ochi.

Un lucru pot spune insa cu siguranta: Poze frumoase din Africa???!! Neeeaahhhh! N-ati vazut nimic!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUNT CU OCHII PE VOI ! am fost in vacanta la ski in Solden (Tirol)-Austria 10 zile si in fiecare seara aveam "program de Africa";va FELICIT inca o data pt initiativa voastra si ,daca va e prea cald ,sa va uitati aici : http://picasaweb.google.com/florin29radule...ey=J3GvdzMXd88#

Sa va intoarceti cu bine !

 

foarte tari pozele. Ai fost la ski cu motocicleta? Ca nu ma mai mira nimic....

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa va ma povestesc cate ceva din ultima noastra zi in Nouakcshott (si cu pozele aferente).

A venit prietenul nostru Idoumu de dimineata, ne-a luat, ne-a barbierit si la propriu si la figurat, ne-a scuturat bine de tot (banuia el ca mai aveam ceva banuti ramasi) si ne-a dus la un tur al orasului si niscai cumparaturi traditionale de-ale lor.

Eram convins ca ne va duce prin cele mai scumpe locuri (pentru fraierii de turisti) dar l-am lasat in pace sa creada ca ne combina el cum vrea, oricum nu am cumparat mare lucru.

Am invatat multe lucruri in Africa (multe le stiam si din Romania) printre care sa nu prea te increzi in "binevoitori" si in al doilea rand sa negociem preturile la un sfert din cat ni se cere initial.

Asa ca dupa tuta cu prietenul nostru ne-am luat la revedere cu lacrimi pe obraji cu promisiunea ca ne vom intoarce in Mauritania sa facem si alte ture de care acum nu am avut timp....si am plecat din nou la cumparaturi, de data asta singuri si in locurile normale de unde cumpara localnicii nu turistii. A fost bineinteles de necrezut ce diferente de pret exista dar oricum marfa era in mare parte aceeasi si suveniruri prea multe nu prea ai ce sa iei. Mici obiecte de artizanat dar mie personal nu mi-au placut (par vechi si folosite) si cateva articole traditionale de imbracaminte.

Pe la ora 5 dupa-amiaza am plecat si la aeroport unde am avut parte de doua episoade haioase. Primul a fost cu hamalii care se ingramadeau care mai de care sa-ti care bagajele sau sa-ti ia pasaportul sa te ajute cu formalitatile (care nu prea erau deloc). E distractiv sa-i vezi cum se cearta intre ei si cum iti cer bani ce greu a fost si ce multe bagaje ai avut...ca la circ, dar cum v-am spus daca la inceput era socant si dezgustator, acum a inceput chiar sa-mi placa, mi se pare ca face parte din ciclul normal al oricarei activitati in Mauritania.

Al doilea episod haios a fost ca ne-a interpelat o doamna foarte "pariziana" cam la vreo 60 de ani (spune ea) parea de 45-50, cred ca era putin "vesela" (drama clasica cu femeia bogata, nevasta de ambasador in Africa, alcoolica si c..va) de care n-am mai scapat, a intrat direct in subiect cu cateva povestiri picante din viate de familie, era prietena cu tot aeroportul, de la pilot la hamal, tipa in gura mare, radea si fuma cat o tineu plamanii. Eu imi faceam cruce cu limba si ma gandeam in sinea mea cum sa fac sa nu stea langa noi si in avion ca deja se uita toata lumea la noi ca la film. Fac o paranteza sa va spun ca inainte de a incepe episodul cu Madamme, ne-am intalnit cu un tip super dragut (inginer constructor) care terminase facultatea in '90 la Bucuresti si care s-a bucurat mult ca ne-a intalnit (omul era Mauritanez, si imbracat traditional).

Deci, una peste alta, am scapat si de ambasadoare iar prietenul inginer a fugit imediat cand a vazut-o asa ca ne-am continuat calatoria in liniste.

 

ultima zi Nouakchott

 

Aterizam in Gran-Canaria. Civilizatie. Oameni seriosi care nu vor sa-ti vanda sa sa-ti ceara nimic. SHOC!

Imi venea sa negociez si cu politistul care imi cere pasaportul. Sa nu mai vorbim ca nu m-am oprit din negociat nici acum, nu ma pot abtine, orice pret trebuie sa fie pe sfert...

Aici o sa las pozele sa vorbeasca mai mult. E o insula exotica (iarna) deci nu e in deplinatatea frumusetilor ei, unde poti sa faci o gramada de sporturi si sa mai vizitezi si inca 3 insule imprejur. Hotel decent, preturi ok de europa, motoare noi ne-am inchiriat si acum cred ca apucam sa luam si noi 3 zile de pauza.

 

Prima zi Gran Canaria

 

Va pup, va tin la curent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai tata, da' sunteti nesimtiti de acum! serios, nu va e rusine?

 

hai, acasa cu voi, ca prea balim aici din cauza voastra!

 

vai-vai-vai....

 

 

 

 

 

brava bre, brava. eu zic asa, ca daca tot ati inceput...nu va mai intoarceti mai aici, mergeti mai departe. vindeti tot prin corespondenta, mergeti cumparati 2 mobre, si traversati oceanul. Ca mai greu e cu inceputul, si vad ca de inceput, ati inceput.

 

Brava voua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...