Sari la conținut

ANTIGEL - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


yamahaia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 597
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da tu vrei sa scrie pe el "moto"? mergi si ia de auto linistit. si vezi ca tocmai vara e de preferat sa nu mergi cu el prea diluat. odata cu cresterea punctului de inghet scade si punctul de fierbere, si sunt multe motociclete care ating 105-110 grade celsius in exploatare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde tot gasiti nediluat frate? nu de alta da' vara as merge cu mai multa apa...

am luat de la piese auto... dar G12 este in general la 1.5 l concentrat ... iar de mers iarna, vara nustiu cu ce concentratie, cred ca la calitatea aia nu este nevoie sa umbli la el cativa ani... eventual pana la prima avarie sau interventie la instalatie :angryfire:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

O sa ajunga si antigelu' ca uleiul, nu o sa mai stii de care sa bagi, diluat, nediluat, G12 sau G12 Plus, ala e bun, ala nu e bun :angryfire:

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
da tu vrei sa scrie pe el "moto"? mergi si ia de auto linistit. si vezi ca tocmai vara e de preferat sa nu mergi cu el prea diluat. odata cu cresterea punctului de inghet scade si punctul de fierbere, si sunt multe motociclete care ating 105-110 grade celsius in exploatare.

 

ah, nu vreau sa scrie moto, am zis asa ca spusese cineva mai sus ca gasesti nediluat si la magazinele moto. in legatura cu scaderea punctului de fierbere ai dreptate dar in schimb transferul termic e mai bun la apa chioara decat la cea cu antigel. numai ca daca mergi numai cu apa chioara se strica semeringul de la pompa de apa.

 

am luat de la piese auto... dar G12 este in general la 1.5 l concentrat ... iar de mers iarna, vara nustiu cu ce concentratie, cred ca la calitatea aia nu este nevoie sa umbli la el cativa ani... eventual pana la prima avarie sau interventie la instalatie :angryfire:

 

la 2 ani se schimba in general, cel putin asa am vazut in toate manualele auto-moto.

Editat de stress_L&P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Am cumpărat ieri de la carrfoure (sau cum s-o scrie) antigel Aral concentrat, 1 litru 28lei. Au antigel dinăsta peste tot prin oraÂş.

 

E scump, la magazinele de pise auto straine se gaseste HEPU G12Plus la 30lei, bidon 1.5 litri concentrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocool acela mai este bun pentru ca, din cate stiu, scade temperatura motorului cu 10 grade si este antigel aprobat pentru mersul pe circuit (nu are glicol, care aluneca, de aceea este interzis antigelul nomral pe circuit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
cartofi prajiti :rolleyes:

 

 

 

eu pun glaceol rx tip D 1:1

 

 

-37 grade celsius. il gasesc la orice magazin de piese auto , si e ok pt aluminiu.

 

Asta e antigel recomandat pentru logan si clio symbol, in general renault.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Motocool acela mai este bun pentru ca, din cate stiu, scade temperatura motorului cu 10 grade si este antigel aprobat pentru mersul pe circuit (nu are glicol, care aluneca, de aceea este interzis antigelul nomral pe circuit)

 

Antigelul nu are cum sa scada temperatura motorului, nici macar daca e sfintit. Temperatura de lucru este stabilita de parametrii sistemului de racire (marime radiator, termostat, viteza de circulare a lichidului prin radiator, etc).

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antigelul nu are cum sa scada temperatura motorului, nici macar daca e sfintit. Temperatura de lucru este stabilita de parametrii sistemului de racire (marime radiator, termostat, viteza de circulare a lichidului prin radiator, etc).

 

FOARTE CORECT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antigelul aluneca. Incearca pe sa franezi pe o pata de antigel :)

Acu am vazut ca una este Motocool, una este Mocool, Mocool-ul scade temperatura motorului, si nu este si antigel.

Am crezut ca e unul si acelasi.. eu am vazut doar Mocool. Si am citit Motocool :D

Imi cer scuze ca m-am bagat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

buna

as vrea sa stiu daca antigelu de la hepu este bun pt motocicleta.e vb de antigelu g12 plus (la asta m-am gandit eu).hepu mai are si g 12 si cel de culoare albastra.

poate cineva sa imi dea vreo lamurire.

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

buna

as vrea sa stiu daca antigelu de la hepu este bun pt motocicleta.e vb de antigelu g12 plus (la asta m-am gandit eu).hepu mai are si g 12 si cel de culoare albastra.

poate cineva sa imi dea vreo lamurire.

multumesc

 

Sunt foarte bune, si G12 si G12 Plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Lichid racire

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...