Sari la conținut

ANTIGEL - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


yamahaia
 Share

Postări Recomandate

eu nu stiu despre ce supapa vorbiti voi acolo. la toate motoarele am vazut un furtul gol, fara nici o supapa a vietii pe acolo, in partea de sus a vasului de expansiune. totul iese pe acolo si gata!

Uite o ilustrație care să lămurească.

 

Capacul are rol de [capac :)] , 1.valvă de suprapresiune, care deschide la valori prestabilite, permițând lichidului să curgă spre vasul de expansiune, Âşi 2. rol de valvă de vacuum, care după răcirea motorului, permite lichidului din vasul de expansiune să revină în radiator.

post-33938-1286827101_thumb.png

post-33938-1286827881_thumb.jpg

Editat de almostcyborg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 597
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu pot sa cred ca ii recomanzi omului ceva asa ieftin pentru o Honda...

 

P.S. - Honda are nevoie de antigel ? Eu credeam ca Hondele se racesc printr-un sistem cu camp magnetic controlat prin comanda verbala ,numit Honda Magnetic Arrogant Shield (HMAS). Probabil ca motorul in discutie este pre 1741 (an in care Honda a inventat HMAS). Futu-i , am uitat , fug repede in garaj sa-mi adun uleiul de sub Suzuki ...

 

 

ce zici tu e acceleratorul de particule si se foloseste doar la curse, cu care se stie ca Honda castiga TOT

 

pentru modelele de strada, manualul Honda recomanda folosirea uleiului de Suzuki folosit

pe termen scurt insa -in lipsa de bani, motoarele honda se pot raci eficient prin apropierea de un motor kawasaki. Dar atentie! nu in mers, pentru ca motorul se va ineca si va muri

Editat de Dracu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ilustratia nu lamureste nimic, aici se vorbea de vasul de expansiune, nu de radiator si al sau capac.

 

 

ok ..

am rezolvat problema.. multumesc frumos tuturor.

Am mai tras antigel cu siringa si apoi am completat cu apa distilata.

salutare tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi n-am inteles asta.

 

De ce trebuia diluat antigelul, daca inainte fusese pe masina? Ar trebui pastrata aceeasi concentrare ca tot 1:1 cred ca fusese pus.

Nu-l diluezi prea tare acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Cum pot verifica concentratia antigelului din sistemul de racire al unei motociclete? cat mai simplu :)

[/quote

Cu un densimetru, e de forma unei pipete cu care tragi lichid din instalație, scala în grade C. Îl găseÂşti la magazinele auto. Sau dacă vrei mai precis, refractometru te ajută. Sau dacă vrei Âşi mai simplu, pune-l într-un flacon de plastic, transparent, Âşi bagă-l în congelator, împreună cu un termometru de cameră, sau poate are frigiderul termometru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu un densimetru, e de forma unei pipete cu care tragi lichid din instalație, scala în grade C. Îl găseÂşti la magazinele auto. Sau dacă vrei mai precis, refractometru te ajută. Sau dacă vrei Âşi mai simplu, pune-l într-un flacon de plastic, transparent, Âşi bagă-l în congelator, împreună cu un termometru de cameră, sau poate are frigiderul termometru.

 

Cam la ce preturi ajunge? Daca e mai mult decat un schimb de antigel mai bine fac direct schimbul.

Imi poti recomanda un magazin unde gasesc sa cumpar? Prin vitan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
De cat antigel am nevoie pt a inlocui lichidului de răcire ( apa ) care se afla acum in radiator si in intreg sist de racire pt o aprilia rs125 extreme 99 ?

multumesc anticipat pt rasp

pai vezi ca ai vas de expansiune cu "semne"pe el ,minim si maxim.

exact la jumatatea distantei intre ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antigel 50%+ 50% Apa demiralizata, nu apa potabila sau altfel de apa din boltoaca sau wtv. Ca si cantitate vezi intr-o fisa tehnica cat trebuie, daca schimbi tot lichidul, mai intai umpli radiatorul si apoi pui in vasul ala de rezerva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la nsr am bagat antigel roz care e pentru motoare cu bloc de aluminiu care nu-l corodeaza si l-am bagat pur dupa ce i-am dat drumu la cel vechi.

il umpli pana sus si strangi de furtun ca sa se aeriseasca.dupa aia golesti si vasu de expansiune si ilumpli pana unde ti se indica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni, nu mai vinde nici dracu' antigel nediluat, nici cel de 6 lei pentru dacii nu mai e concentrat :)

ba da, se gaseste

cel mai ieftine este (culmea!) la reprezentanta bmw. antigel nediluat pentru motoare cu bloc de aluminiu.

 

 

 

fiti atenti cand puneti antigel, trebuie sa puneti gama recomandata pentru motorul vostru (fara nitrati, fara fosfati, pentru motoare de Al, etc - dupa caz. ) Efectele nasoale sunt distrugerea furtunelor, distrugerea semeringurilor, corodarea radiatorului, alte alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
ba da, se gaseste

cel mai ieftine este (culmea!) la reprezentanta bmw. antigel nediluat pentru motoare cu bloc de aluminiu.

 

 

 

fiti atenti cand puneti antigel, trebuie sa puneti gama recomandata pentru motorul vostru (fara nitrati, fara fosfati, pentru motoare de Al, etc - dupa caz. ) Efectele nasoale sunt distrugerea furtunelor, distrugerea semeringurilor, corodarea radiatorului, alte alea.

 

Cat costa la BMW?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi mi-am cumparat Coolant G48 Hybrid-Technology de la Motorex de 1 L de la Motorex si am vrut sa stiu exact cantitatea care mi-ar trebui sa vad daca imi ajunge ... oricum mi-a placut cum a accentuat intre min si max :)....si antigele concentrate chiar nu mai exista...am inteles ca erau o mare porcarie :-j ...pur si simplu nu-ti mai inghetau apa ( continea etanol mult ) in rest tot era 50% apa si avea efecte naspa asupra intregului sistem...dec stie cineva aproximativ o cantitate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si antigele concentrate chiar nu mai exista...am inteles ca erau o mare porcarie :-j ...pur si simplu nu-ti mai inghetau apa ( continea etanol mult ) in rest tot era 50% apa si avea efecte naspa asupra intregului sistem.

intr-adevar, maaare porcarie. nu stiu cum au mers motoarele pana acu cativa ani cand au aparut minunile astea de poti sa le si bei.

Mesaj completat

0,8 litri cica ai avea nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cat antigel am nevoie pt a inlocui lichidului de răcire ( apa ) care se afla acum in radiator si in intreg sist de racire pt o aprilia rs125 extreme 99 ?

multumesc anticipat pt rasp

 

 

Atatea reply-uri si niciun raspuns. Poate-poate se fac toti moderatori.

Baga ochiul aici si vei gasi raspunsul: 0,8 litri are nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

antigel concentrat se gaseste la orice benzinarie, nu stiu de unde le scoateti, voi de cand n-ati mai iesit din casa ? am luat de la un petrom acu 2 saptamani si aveau 4 tipuri de antigel concentrat, toate sunt pt. blocuri de aluminiu :D

Mesaj completat

intradevar o mare porcarie alea concentrate, mi-am curatat radiatorele degeaba, erau lacrima de curate dupa atatea antigeluri concentrate :)

Editat de reltih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Lichid racire

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...