Sari la conținut

ANTIGEL - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


yamahaia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 597
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 9 months later...

antigel. cel mai ieftin pentru radiatoare de al. de fapt cred ca numai de asta se mai si gaseste...

 

Glaceol tip D, de logan, e pe baza de etilene-glicol, cu inhibitori de coroziune..exact ce da in manualul cbr -urilor, e la 25 lei/litru.

Ieri mi-am bagat in cbr(F4). Bafta. In rest scumpeturile, fac exact acelasi lucru.

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi cat antigel intra? Cati litri?

intra aprox 3litri(2.7 motor si radiator,0.3 in recipientul de rezerva)

acum depinde cat% este diluat cel pe care il cumperi stiu ca in mod normal se pne50/50

 

Glaceol tip D, de logan, e pe baza de etilene-glicol, cu inhibitori de coroziune..exact ce da in manualul cbr -urilor, e la 25 lei/litru.

Ieri mi-am bagat in cbr(F4). Bafta. In rest scumpeturile, fac exact acelasi lucru.

trebuie adaugata apa distilata sau e gata preparat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intra aprox 3litri(2.7 motor si radiator,0.3 in recipientul de rezerva)

acum depinde cat% este diluat cel pe care il cumperi stiu ca in mod normal se pne50/50

 

 

trebuie adaugata apa distilata sau e gata preparat?

am uitat, in carte da 50 % antigel 50% apa distilata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Dar daca am bloc motor de fonta, chiulasa de aluminiu si radiator din cupru de care antigel trebuie sa bag? Sau exista antigel 3 in 1? :scratch:

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contează culoarea antigelului ? Eu am antigel roz și mai completez din când în când cu antigel albastru.

Cica n-ar fi tocmai bine. Din ce am citit prin carti bagi albastru pentru cele cu radiator de cupru (modele vechi) si rosu, roz pentru modelele noi (cu radiator de aluminiu). Partea sensibila in toata treaba asta ar fi radiatorul si nu chiuloasa sau altceva eu cel putin asta am inteles.

Daca nu respecti indicatiile adica bagi albastru in radiator de aluminiu ti-l corodeaza si incepe sa piarda antigel prin diverse locuri.

Daca bagi roz in radiatorul de cupru nu se intampla nimic.

La hornetul meu 2001 se recomanda cel cu silicati adica albastru/verde de unde deduc ca are radiator de cupru.

La modelul tau 2003 daca are radiator de aluminiu aka antigel roz si completezi cu albastru posibil ca in timp sa se corodeze, daca se schimba si punctul de inghet/fierbere nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce masina ai. De exemplu la Astra mea 2001, scrie in manual ca sa bag fara silicati adica roz la toate modelele incepand cu vara lui 2000, pana atunci se baga albastru. Masina cand am cumparat-o avea in ea antigel albastru si acu vad ca-mi pierde radiatorul prin diverse locuri, completez odata la 2-3 luni. Ca o fi fost corodat de la ala sau pierde el de nebun nu stiu, cert e ca se vad zone umede pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus motul (motocool ) parca asa ii spune

punctul de inghet la -25 si cel de fierbere la +133

decat sa dai 25 pe cel de logan , mai bine mai pui 5 lei pe litru si iti iei ce trebuie

l-am pus nediluat

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pui numai apa, risti sa strici pompa de apa, la noroc merge si cu apa simpla. Antigelul are rol de ungere a pompei, impiedica coroziunea, ridica punctul de fierbere al apei, etc...dar faceti cum va taie capu`. Nu are legatura culoarea, ci specificatiile date de producator in manualul service; pe baza de etilene-glicol, sau cu silicati. Daca blocul e pe fonta si chiulasa pe aluminiu, clar va fi antigel pe baza de glicol. Bafta

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus motul (motocool ) parca asa ii spune

punctul de inghet la -25 si cel de fierbere la +133

decat sa dai 25 pe cel de logan , mai bine mai pui 5 lei pe litru si iti iei ce trebuie

l-am pus nediluat

numai bine

 

Motul Motocool este gata diluat, nici nu trebuia diluat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Lichid racire

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...