Sari la conținut

AM SCAPAT PE ARATURA


Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Fiindca "Bamako-Budapesta" raman printre aparatorii visului african accesibil normalitatii si pentru ca avem acolo o echipa formata din compatrioti si co-forumisti, in perioada desfasurarii acestui raliu si pana la epuizarea subiectului (pregatirea vehiculelor, toate actele necesare, spiritul concursului, relatiile dintre participanti, locurile vazute, cazarile de pe parcurs, fotografii, implicatiile sociale, concluziile personale ale participantilor, etc...) topicul va sta sus.

 

Mult succes si distractie placuta Dayana, Mae si Plescoi, din partea unui user care va citeste posturile !

Godspeed :lol: !

 

P.S. - V-as ruga sa limitam chat-ul si sa ii lasam pe ei sa scrie mai mult !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ce nu muti acest topic in partea de sus a sectiunii?

 

De ex, cel cu "sa le uram succes" nu are ce cauta acolo, putin ii pasa cuiva ca pleaca ei la raliu, pe mine de ex ma doare in 14, e doar informatie si atat, nu cred ca e de interes general... doar o sugestie, domnul Raul. :yikes:

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am sa iti raspund aici in ideea ca poate si altii gandesc ca tine.

Am sa las raspunsul maxim 1 zi si dupa aceea voi sterge.

 

* Topicul recenziilor e o idee la care tin foarte mult, la care cativa pasionati au aderat instant, dar care se pare ca nu reuseste sa motiveze foarte multa lume.

Nu pot forta oamenii sa scrie daca nu au chef/nu au orgoliul (sau vanitatea sa ii zicem) de a arata ca se pricep sau isi cunosc in detaliu motocicleta lor/nu au in sange instinctul de a da ceva total gratuit si dezinteresat.

A fost chiar ciudat momentul in care am inceput sa rog lumea, pe topicurile dedicate, sa scrie acolo, fiindca era clar ca ma bagam in seama.

Rezumand: cu o floare nu se face primavara. Un topic cu atat de putine reply-uri (cantitate mica de informatie) nu am cum sa il pun sus. Las lucrurile sa evolueze de la sine si mai vedem.

 

* Pe de alta parte:

Raliul Budapesta - Bamako ramane un etalon pentru ca, in vremurile noastre, tine partea oamenilor normali si reuseste sa le ofere acestora, contra unor sume decente, posibilitatea de a isi indeplini un vis pe care poate il au de la 10 ani - visul Africii, visul a ceea ce a fost candva Paris-Dakar-ul in primii lui ani de existenta, cand lumea participa acolo cu Bmw-uri clasa R...R (nu Gs). Ca sa nu mai spun de implicatiile sociale, de activitatile turistice, etc...

Asta e si deviza lor : "Anyone, By anything, By any means."

Mi-as dori ca topicul acela sa ofere informatii celor care nu stiau de acest raliu si doresc sa afle informatii detaliate, care sa ii ajute in cazul unei eventuale participari.

Mi-as dori ca acel topic sa fie unul 50 % despre raliu si 50 % despre echipa romaneasca ce participa la el. Fiecare dintre noi isi alege jumatatea ce il intereseaza.

Plus ca va sta sus doar pana cand subiectul se va epuiza, dupa care coboara (maaxim o luna de la ultimul post).

Informatia este una cu caracter general datorita caracterului sub-forumului pe care activam toti.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate trebuie sa recunosc.

 

Si eu am fost uimit ca inca nu au aparut mai multe posturi pe acest topic.

Chestia e ca lumea e obisnuita, cand are nevoie de informatii despre un anumit model, sa scrie imediat in Google de ex. "dr 600 dakar - specs" si sa gaseasca informatiile..

Eu de exemplu am in cap toate informatiile despre TA600, tot ce am scris e din cap, si de informat m-am informat pe link-urile puse, nu pe motociclism.ro.

 

Oricum, chiar si cu atatea informatii, eu zic ca modele de baza au fost acoperite. Lipsesc cateva, dar, rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O perioada de 30-40 zile mi se pare prea mult pentru un concediu in care mergi sa te relaxezi.

 

Eu am fost plecat asta vara 15 zile si care zic eu ar fi cam de ajuns. In toata perioada asta am parcurs 4243km, 6 tari, cazare doar la hotel/motel/pensiuni, mancat 80% pe autostrazi.

 

Apropo de Delta Dunarii ... in ce parte ai fost tu cu masina? Se poate ajunge cu masina pana la Chilia ... daca mai ai de gand sa faci vro plimbare ne putem consulta ... si poate te pot sfatui intr-un fel :yikes:

as vrea eu niste sfaturi despre delta daca se poate, una-alta.

vara asta am planificat cu o trupa de prieteni apropiati, wtf riders, o tura a tarii, unde principalul target sunt drumurile, cat mai faine, si apoi destiatiile.

vreo 3000km in 12-14 zile, 80%on-20%off, 0%autostrada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Haidenau,profil de endureala,facut pan aku 5000km,fara probleme.Cand le incalzesti,tin la asfalt,pan atingi cu kricul.Noroiala,pietruiala,nisip,se prezinta ok.Dar bineinteles ca nu te feresc de cate o tranta pe iarba uda.In principiu sunt multumit,de ele,luand in considerare si pretul lor de 100euro fata\spate..

...Si tin si mai mult in comparatie mult-laudatele cu Metzeler Sahara3 ce se uzeaza prematur la pretul de 170-180euro

100 euro setul?? De unde?? :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un mic ajutor ....un manual in romana ( manual de mecanica freewind) .. in engleza sunt multi termeni dubiosi.

 

tare mi-e mie ca nu prea sunt sanse sa gasesti in limba romana, poate numai daca cauti pe la reprezentantele suzuki daca au sau pot aduce manuale in limba romana pt. freewind si alea nu sunt pe gratis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunat acum la baietii de la maxi scooter.

 

au heidenau k60 (le ajunge astazi din germania), maine aflam si pretul corect (curs-euro-leu), dar nu cred sa sara de 400 ron perechea, momentan pretul fiin de aprox 165-145 spate-fata.

 

zo, ajung intr-o zi doua prin curier, puteti face comanda de la ei.

 

http://www.heidenau.ro/index.php?option=co...r&Itemid=39

 

 

angi, aici, din pacate, clubul BktMW nu te mai poate ajuta cu reducerea de 10%. Poate numai dupa ce obtinem un acord scris intre ei si club, sa avem reducere pentru membrii clubului.

 

 

 

 

 

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunat acum la baietii de la maxi scooter.

 

au heidenau k60 (le ajunge astazi din germania), maine aflam si pretul corect (curs-euro-leu), dar nu cred sa sara de 400 ron perechea, momentan pretul fiin de aprox 165-145 spate-fata.

 

zo, ajung intr-o zi doua prin curier, puteti face comanda de la ei.

 

http://www.heidenau.ro/index.php?option=co...r&Itemid=39

Face cineva comanda pentru ele? Sa dea un tzignal, ne combinam pe "usurarea" curierului.. :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Face cineva comanda pentru ele? Sa dea un tzignal, ne combinam pe "usurarea" curierului.. :yikes:

 

tocmai am vb cu ei . intradevar maine aflam pretul. eu sigur le vreau . asa ca ...daca luam mai multe ne va fi mai usor la transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, desi nu ma dau pe-o bavareza, imi permit sa poposesc pe la voi... m-ar interesa si pe mine niste K60uri de la Heidenau.Ro si vad ca nu sunt singurul. Cum zicea si nils mai sus, daca suntem mai multi, e mai simplu la transport. Ce ziceti, mai primiti un membru in plus la comanda? :yikes:

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

angi, aici, din pacate, clubul BktMW nu te mai poate ajuta cu reducerea de 10%.

 

 

 

:yikes:

 

 

:yikes: ahhhhhhhhhh, si cat am visat la reducerea aia a voastra.............n-am mai dormit toata noaptea la gandul ca din banii ramasi de la reducere vin si va dau voua bere la greu

 

e, acum, ca nu-mi mai dati reducere, v-ati lins pe bot de bere moca

 

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amortizoare...arcuri....

........da' mie de ce-mi zdranganea azi ghidonu...?

 

 

zdranga..zdranga...prin price denivelare ?

 

sa schimb uleiul ?

De tzacanit la ghidon am auzit, dar de zdranganit... poate ar fi bine sa nu tii cheile de la toate yalele, usile, portile si lanturile posibile pe acelasi inel cu cheia de contact de la motor :yikes:

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...