Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Stie cineva daca carburatoarele de CB 500 au vreun filtru pentru benzina (gen sita metalica etc.)? Va intreb pt ca am vazut asa ceva la un carburator de masina (si era destul de murdar chiar daca benzina era intai filtrata de filtrul propriu-zis de benzina).

In cartea de service nu apare nimic de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vorbesti de o reparatie de 80 EUR la o motocicleta de 1500-2000 EUR, crezi ca e prima sau ultima reparatie si crezi ca pe termen lung in afara de cumparat motocicleta si de benzina nu sunt si alte costuri? Piesele moto costa mult, uleiul e mai scump ca cel de masina, cauciucurile si mai scumpe, kitul de lant trebuie schimbat din cand in cand, trebuie sa iti faci calculele si sa pui bani deoparte din timp ca sa intretii motocicleta. Un set de cauciucuri, un kit de lant, 3 schimburi de ulei, un set de bujii, un fitru de aer, doua filtre de ulei, doua seturi de placute de frana cam la fiecare 20.000km, asta inseamna vreo 600 EUR fara manopera, iar cei 20.000 km se fac lejer in 2 ani, deci 300 EUR pe an e minimul de cheltuieli pe care trebuie sa fii pregatit sa le faci sau sa renunti la motocicleta pentru ca nu ti-o permiti. Eu cred ca daca ai putut strange 2000 EUR pentru moto poti sa gasesti si banii de intretinere.

man stiu in ce m-am bagat stai linistit si nu imi pare rau numai ca trec printr-o perioada mai naspa si doar ce mi-am luat si cauciucul de fata... intrebam daca mai sunt si moduri mai ieftine sa o pot scoate pe strazi ... oricum ms de sfaturi ... din cate am vazut ai sfaturi destul de bune in general dar chestii dinastea de duzina se stiu ... sau cel putin sunt constient de ele ...

asfalt uscat tuturor, sa auzim de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e problema man, m-am interesat si pe louise sunt semeringuri dar fara aparatorile alea ... si trebuiesc si alea ca unu( ala din care curge ) e crapat si trebuie schimbat si ala.alte obtiunu nu mai stiu decat de la honda in care se dau si aparatorile ale si e 23e setul adica un semering si cauciucul ala ... adica 46e semeringurile + uleiul de furcama ajunge la 60e ... + mana de lucru e clar ca e scump ....

mai stie cineva alte modalitati, oferte la semeringuri si aparatorile de praf prin alta parte ... ? pls ca sunt disperat, trebuie facuta si costa o gramada de bani, deja vremea tine cu noi si l-am dus la garaj numai sa nu il tin in fata caminului ca ma zgaraii pe ochi :):D:D pls help me!

 

Prin aparatori, vrei sa spui asa ceva ? ... produsul 10042060 de pe Loius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cartea de service nu apare nimic de genul asta.

 

Am vazut si eu ca nu scrie nimic in manual insa ma gandeam ca totusi ar avea ceva de genul asta. Problema e ca a trebuit sa fac o improvizatie la furtunul de benzina: ca sa pot da rezervorul jos am taiat capatul care vine pe robinetul de benzina iar la montaj nu mi-a ajuns capatul ramas asa ca am folosit un stut din cupru facut de cineva la strung pentru a conecta un capat suplimentar. Stutul in cauza avea ceva mizerie pe interior pe care eu am curatat-o doar cu o carpa bagata pe interior si atat. Mai tarziu am aflat ca ar fi vorba de resturi ramase de la prelucrare, deci resturi metalice si acum nu mai sunt sigur ca l-am curatat suficient. Speram deci ca ce ar fi ramas sa se opreasca in vreun gen de sita din carburator, sa nu ajunga in motor. Nu-mi ramane decat sa sper ca uleiul va spala eventuale particule metalice ramase in eventualitatea in care au ajuns in motor.

Ce as putea sa fac in cazul asta? O golire a carburatoarelor de benzina ar fi suficienta? Mentionez ca am facut deja cam 150 km cu improvizatia respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e problema man, m-am interesat si pe louise sunt semeringuri dar fara aparatorile alea ... si trebuiesc si alea ca unu( ala din care curge ) e crapat si trebuie schimbat si ala.alte obtiunu nu mai stiu decat de la honda in care se dau si aparatorile ale si e 23e setul adica un semering si cauciucul ala ... adica 46e semeringurile + uleiul de furcama ajunge la 60e ... + mana de lucru e clar ca e scump ....

mai stie cineva alte modalitati, oferte la semeringuri si aparatorile de praf prin alta parte ... ? pls ca sunt disperat, trebuie facuta si costa o gramada de bani, deja vremea tine cu noi si l-am dus la garaj numai sa nu il tin in fata caminului ca ma zgaraii pe ochi :):D:D pls help me!

da-le dracu de aparatori! daca ceri ajutor invata macar sa te exprimi

si daca ceri ajutor, invata sa citesti raspunsurile. uite inca odata: 10 euro simeringuri ulei + 50 lei ulei + manopera daca nu esti in stare s-o faci singur. daca simeringurile de praf sunt stricate si ele, ar mai costa inca 10 euro. preturile la simeringuri sunt luate de pe louis, si ti le poate aduce userul ROMI3, da-i pm si spune-i ce iti trebuie, iti va cauta el produsele, si iti va spune si pretul in lei. daca nici asa nu intelegi inseamna ca ai o problema.

 

si mai invata sa te exprimi in propozitii intregi, coerente si cu punct la urma.

 

Am vazut si eu ca nu scrie nimic in manual insa ma gandeam ca totusi ar avea ceva de genul asta. Problema e ca a trebuit sa fac o improvizatie la furtunul de benzina: ca sa pot da rezervorul jos am taiat capatul care vine pe robinetul de benzina iar la montaj nu mi-a ajuns capatul ramas asa ca am folosit un stut din cupru facut de cineva la strung pentru a conecta un capat suplimentar. Stutul in cauza avea ceva mizerie pe interior pe care eu am curatat-o doar cu o carpa bagata pe interior si atat. Mai tarziu am aflat ca ar fi vorba de resturi ramase de la prelucrare, deci resturi metalice si acum nu mai sunt sigur ca l-am curatat suficient. Speram deci ca ce ar fi ramas sa se opreasca in vreun gen de sita din carburator, sa nu ajunga in motor. Nu-mi ramane decat sa sper ca uleiul va spala eventuale particule metalice ramase in eventualitatea in care au ajuns in motor.

Ce as putea sa fac in cazul asta? O golire a carburatoarelor de benzina ar fi suficienta? Mentionez ca am facut deja cam 150 km cu improvizatia respectiva.

 

in caz ca au fost ceva resturi metalice e posibil sa se fi depus in carburator, da ar ajuta o golire. nu mai exista nici o sita dupa robinetul de benzina care sa fi oprit impuritatile. pentru siguranta ar trebui curatate carburatoarele

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce as putea sa fac in cazul asta? O golire a carburatoarelor de benzina ar fi suficienta? Mentionez ca am facut deja cam 150 km cu improvizatia respectiva.

Dacă spanul a rămas în carburatoare nu trebuie golite (nu o să iasă prin suruburile de golire), ci deschise si scos spanul. Dacă a trecut prin motor în cel mai rău caz a zgâriat un pic cilindrii, dar nu cât să strice motorul că nu aveai atâta span pe teava aia. După 150 km oricum nu are rost să te agiti, dacă e încă span în carburatoare înseamnă că acolo rămâne, dacă era să treacă mai departe era deja dus.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă spanul a rămas în carburatoare nu trebuie golite (nu o să iasă prin suruburile de golire), ci deschise si scos spanul. Dacă a trecut prin motor în cel mai rău caz a zgâriat un pic cilindrii, dar nu cât să strice motorul că nu aveai atâta span pe teava aia. După 150 km oricum nu are rost să te agiti, dacă e încă span în carburatoare înseamnă că acolo rămâne, dacă era să treacă mai departe era deja dus.

 

Multumesc de sfaturi AdrianB1 si pogor, eu ma gandeam ca in urma prelucrarii la strung sa nu ramana resturi foarte mici de span care sa scape curatarii mele (am luat o carpa curata si am trecut-o fortat de la un capat la altul al stutului pe interior). Ma gandesc totusi ca strungul nu lasa resturi asa mici de metal fiind un instrument de prelucrare prin aschiere.

Acum vreau sa schimb stutul cu un filtru de benzina, nu cred ca ar strica o filtrare suplimentara. Singurul lucru ar fi fluxul de benzina care ar intampina o rezistenta mai mare la curgere, mai ales in regimuri cu consum ridicat. Eu o sa incerc totusi, poate merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Stie cineva daca carburatoarele de CB 500 au vreun filtru pentru benzina (gen sita metalica etc.)? Va intreb pt ca am vazut asa ceva la un carburator de masina (si era destul de murdar chiar daca benzina era intai filtrata de filtrul propriu-zis de benzina).

nu au nici un fitru.are doar rezervorul la robinet.

 

aducandu-se vorba de telescoape din nou....intreb si eu ink o data....nu stie cineva unde gasesc suspensie spate dreapta pe undeva ....noua /second...???

preturi eventual....ms :)

am gasit eu un cb tamponat dar e la 300 de km de mine.motorul e din 96 .poate merg luna asta sa vad cum arata si daca merita.si mie mi-a curs pe stanga.te anuntz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e problema man, m-am interesat si pe louise sunt semeringuri dar fara aparatorile alea ... si trebuiesc si alea ca unu( ala din care curge ) e crapat si trebuie schimbat si ala.alte obtiunu nu mai stiu decat de la honda in care se dau si aparatorile ale si e 23e setul adica un semering si cauciucul ala ... adica 46e semeringurile + uleiul de furcama ajunge la 60e ... + mana de lucru e clar ca e scump ....

mai stie cineva alte modalitati, oferte la semeringuri si aparatorile de praf prin alta parte ... ? pls ca sunt disperat, trebuie facuta si costa o gramada de bani, deja vremea tine cu noi si l-am dus la garaj numai sa nu il tin in fata caminului ca ma zgaraii pe ochi :):D:D pls help me!

semeringurile sunt 10 eu perechea si aparatorile de praf tot atat(Louis).ulei gasesti si cu 10 eu.(chiar mai ieftin)eu am gasit Valvoline 10Wcu 30 ron litru.manopera nu e chair asa grea dar necesita indemanare,atentie,manual si niste chei profesionale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cinva idee cat costa semeringurile, aparatorile si uleiul de furca ca am vazut ca a inceput sa imi curca ulei dintr-un telescop ... cat e de grav si cam cat ma mai pot cara cu ea ... astept raspunsurile voastre. Ms si asfalt uscat

[/quot

eu am mers 2 sezoane cu telescop din care a curs si nu s-a intamplat nimic.am facut drumuri de sute de km,incarcat cu prietena +bagaj.anul trecut am fost la Resitza la intrunire(300km) incarcat ca deobicei;am luat o groapa si cand am ajuns acolo am observat ca mi-a curs si amortizorul spate de pe aceeasi parte.am venit la fel de incarcat si cu aceeasi viteza fara sa simt vreo diferentza.dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le schimbi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-le dracu de aparatori! daca ceri ajutor invata macar sa te exprimi

si daca ceri ajutor, invata sa citesti raspunsurile. uite inca odata: 10 euro simeringuri ulei + 50 lei ulei + manopera daca nu esti in stare s-o faci singur. daca simeringurile de praf sunt stricate si ele, ar mai costa inca 10 euro. preturile la simeringuri sunt luate de pe louis, si ti le poate aduce userul ROMI3, da-i pm si spune-i ce iti trebuie, iti va cauta el produsele, si iti va spune si pretul in lei. daca nici asa nu intelegi inseamna ca ai o problema.

 

si mai invata sa te exprimi in propozitii intregi, coerente si cu punct la urma.

 

e primul motor si ... nu sunt familializat cu termenii mecanici, mi-a fost mai usor sa le zic aparatori de praf, am luat la cunostinta faptul ca sunt semeringuri de praf, faza e ca am vorbit cu doi tipi care aduc de pe louis, unul in timisoara si unul in arad si ambii au zis ca nu sunt semeringuri de praf in catalog si ca imi pot aduce doar pe celalalte. imi ziceau ca au gasit si semeringurile de praf doar la HONDA si ca perechea e 23e, am cerut un sfat poate prea insistent oricum imi pare rau pentru neplacerile create. asfalt uscat

 

 

 

eu am mers 2 sezoane cu telescop din care a curs si nu s-a intamplat nimic.am facut drumuri de sute de km,incarcat cu prietena +bagaj.anul trecut am fost la Resitza la intrunire(300km) incarcat ca deobicei;am luat o groapa si cand am ajuns acolo am observat ca mi-a curs si amortizorul spate de pe aceeasi parte.am venit la fel de incarcat si cu aceeasi viteza fara sa simt vreo diferentza.dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le schimbi.

 

am vorbit cu cineva si imi zicea ca un prieten a avut aceeasi problema si a intarziat sa le sichimbe, asa sa intamplat ca intr-o curba sa se blocheze telescopul si a luat o cazatura zdravana, de asta intrebam ca nu vreau sa ajung la mai rau cu ea. ms de sfat, oricum sper sa le rezolv pana la sfarsitul lunii

o zi buna si bucurativa de soare ca o sa va prind si eu din urma;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit eu un cb tamponat dar e la 300 de km de mine.motorul e din 96 .poate merg luna asta sa vad cum arata si daca merita.si mie mi-a curs pe stanga.te anuntz.

 

k... :) ..da-mi de stire cand aflii ceva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit eu un cb tamponat dar e la 300 de km de mine.motorul e din 96 .poate merg luna asta sa vad cum arata si daca merita.si mie mi-a curs pe stanga.te anuntz.

 

Salutare. Am si eu un CB 500 din 95. Si am nevoie de o grila stanga de la radioator. Acea carena micuta. Motorul e albastru. Daca ma poate ajuta cineva, ii raman recunoscator... cu bani!!! :friends: Multumesc mult. Sunt din Focsani. Hai primavara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am o mare rugaminte la cei care se pricep mai bine...Vreau sa modific spatele unui cb 500 model din 94 cu o coditza de hornet...De la ce model de hornet ar trebui (ma refer an) sa o iau si daca stiti ce alte modoficari ar fi de facut (trebuie taiate manerele acelea de sub sa???)...Pls daca stiti pe cineva care s-a bagat vreodata la asa ceva ajutati-ma!

 

Asa ceva as vrea sa-i fac:

 

Multumesc

 

PS: As putea sa-i pun cauciuc de 160 pe spate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit cu cineva si imi zicea ca un prieten a avut aceeasi problema si a intarziat sa le sichimbe, asa sa intamplat ca intr-o curba sa se blocheze telescopul si a luat o cazatura zdravana, de asta intrebam ca nu vreau sa ajung la mai rau cu ea. ms de sfat, oricum sper sa le rezolv pana la sfarsitul lunii

o zi buna si bucurativa de soare ca o sa va prind si eu din urma;)

o cazut ca nu a luat curba cum trebuie probabil a franat pe fata in timp ce lua curba.prea putin lucreaza ele in curba.nu am auzit de telescop blocat.oricum ele lucreaza simultan.dimpotriva daca nu ai ulei lucreaza mai lejer-adica revine mai repede din comprimare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arată oribil, dar e chiestie de gust. Poți să pui cauciuc de 150, poate chiar și de 160, dar nu e mai simplu să îți iei un Hornet?

 

Este o parere subiectiva...si nu poti sa te ca_i in gustul omului (adik al meu)...Nu m-ai ajutat cu nimik, din potriva mai rau ma incurci k ma ambitionez mai tare:)...Cat de o noua achizitie pe foamea astaaaa, nici nu incape vorba.

Acum serios chiar nu este vreun nebun k mine care si-a modificat motorul?

M-am interesat intr-un singur loc pana acum: codita ma costa cam 400 $ si inca 200 curierul(tocmai din Brazilia).

Si inca ceva: exista oare Honda Hornet din '94?

Pls ajutati-ma :angry:

 

 

Hai k nu arata rau de ce sunteti rai?!

post-46182-1237398363_thumb.jpg

post-46182-1237398400_thumb.jpg

post-46182-1237398432_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am o mare rugaminte la cei care se pricep mai bine...Vreau sa modific spatele unui cb 500 model din 94 cu o coditza de hornet...De la ce model de hornet ar trebui (ma refer an) sa o iau si daca stiti ce alte modoficari ar fi de facut (trebuie taiate manerele acelea de sub sa???)...Pls daca stiti pe cineva care s-a bagat vreodata la asa ceva ajutati-ma!

 

Asa ceva as vrea sa-i fac:

 

Multumesc

 

PS: As putea sa-i pun cauciuc de 160 pe spate?

 

Ca sa ii pui codita aceea trebuie sa tai din cadru si sa modifici, altfel nu se poate deoarece cadrul de la CB este prea lung.

 

Cauciuc de 160, merita sa inceri, sanse mici insa.150 se poate sigur.

 

Iata si o poza cu cadrul taiat/modificat si cauciuc de 180 :angry:

 

post-21654-1237402936_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare:

de la ce moto se potriveste pinionul spate si lantul la cb450s din 1989?

caut urgent un astfel de pinion si lant. nu conteaza de uzura, stare , etc

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare:

de la ce moto se potriveste pinionul spate si lantul la cb450s din 1989?

caut urgent un astfel de pinion si lant. nu conteaza de uzura, stare , etc

 

mersi

 

Salut,

Gasesti pe www.louis.de kit de lant pt cb450s din 89 (PC17 da?) ... cod 10041235 (sunt mai multi useri pe forum care fac comanda,iti vine in 7-10 zile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DEZMEMBREZ HONDA CB 500...motocicleta nu este accidentata,adusa din Italia(vara 2008), si nerulata in Romania! Eu am cumparat-o pentru a-mi repara propriul CB pe care il busisem serios intr-un accident in pasajul unirii.:angry:..Astept mailuri la xx_dragosh_xx@yahoo.com sau ma gasiti la 0746122990.

Mentionez ca nu mai am far, bord, furca, si aripa fata-le-am transferat pe motorul meu.Motocicleta este neagra, an 2000, km 27654.

Si daca are cineva sau poate sa imi spuna de unde sa iau oglinzi(in afara de louis.de)?Nici al doilea CB nu avea oglinzi:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...