Sari la conținut

Smacuri de lipit


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Se da una bucata eu care se imprastie frumos pe pamant. Se da una bucata cob care, in urma imprastierii, isi rupe doua urechi de prindere. Se incearca cu Poxipol, rezultatul fiind zero. Se intreaba pe forum.

 

Practic am de prins la loc plastic cu plastic si (cred) antimoniu cu antimoniu. Cum se poate face treaba asta? Cu ce?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... Cu sudura ar fi un pic cam greu deoarece bucata aia e foarte aproape de spatele cobului (care-i plastic) si mi-e putin teama ca s-ar putea topi. Cat despre Bison, o sa incerc si multumesc de idee :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare grija daca e o zona care sustine puternic greutatea coburului. Cred ca ar trebui si ramforsata cumva daca e asa, ca lipiciul gol se desface de la vibratii.

 

Eu am reusit sa lipesc antimoniu cu Poxipol acum ceva ani in urma (un carburator belit, cu CNC-ul din antimoniu) si il am si acum, nu l-a atacat nici benzina, nici vibratiile, deci cred ca nu materialul e problema majora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

antimoniu de antimoniu lipesti cu sudura.

 

platic de plastic: se ia un pistol de lipit electric preferabil de putere si se incepe se sa topeasa in plasticul in zigzag pe crapatura, se apropie cele 2 sau mai multe bucati si se aplica cu pistolul de lipit cat mai adanctot in zig zag, de-a latu, de-a lungu, din toate directiile pe fisura, daca ai la indemana mai adaugi niste plastic. peste tot compozitul ca sa fi sigur de rezultat mia poti veni cu un strat de BISON, dar ATENTIE bisonul se intareste in 24 de ore.

 

spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Plastic" este un termen foarte general.

In el se incadreaza ABS, PVC, PP, BOPP, PET, PA, PU, PETE, PTFE, HDPE, LDPE etc, etc.

Sfatul meu este sa cauti pe cutia aia, ca trebuie sa scrie ce fel de plastic este, si apoi sa cauti adezivul potrivit pentru "plasticul" respectiv.

Atentie PP nu se lipeste cu NIMIC, decat la cald, caz in care iti recomand sa te lasi pagubas.

 

Bafta.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreb si eu aici ca sa nu fac alt topic: zilele trecute, cand m-am uitat sa vad ce filtru de aer am pe motor, am observat ca rezervorul fusese sudat... un petic dreptunghiular cam de 4/5 cm.. chestia e ca observasem eu mai de mult ca tot apare o dara mica de jeg pe marginea rezervorului dar m-am gandit ca e doar jegul scurs de pe interior amestecat cu umezeala. dar... se pare ca transpira pe la sudura aia, pasca masii, pentru ca am facut plinul si am observat ca dara aia era mai maricica si m-am manjit si pe crac.

 

intrebarea este: cam ce adeziv se poate folosi ca sa reziste la benzina? (din experienta voastra)

 

p.s. stiu ca ar trebui sudat, dar asta ar presupune sa golesc rezervorul, sa il scot, furtune, mufe, multa bataie de cap, pzda masii...

 

on topic: incearca sa degresezi mai bine suprafetele si eventual sa incerci sa le faci mai aspre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e cea mai buna metoda de lipit plastic,lucrez in domeniu si credeti-ma ca am incercat toate metodele de lipire de care am auzit..asta e cea mai valabila:

 

inainte..rupta in doua ,bucati si urechi de prindere lipsa:

post-9010-1234979596_thumb.jpg

 

si dupa:

post-9010-1234979699_thumb.jpgpost-9010-1234979856_thumb.jpg

 

Se numeste sudura plastic,se face cu aer cald cu presiune si cu plastic pe cod de plastic ABS,EPDM,PP..etc

Editat de Misterio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antimoniu se sudeaza in argon MIG (in AC). Ideea este ca dupa sudura, trebuie tratament de recristalizare ( nu imi aduc aminte cum se chiama)

 

mai mult ca sigur ca este vorba despre aluminiu

 

Mig AC nu exista.

 

Nu inteleg dece va place sa vorbiti despre lucruri pe care nu le cunoasteti?.

 

Pune niste poze daca vrei pareri mai avizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da una bucata eu care se imprastie frumos pe pamant. Se da una bucata cob care, in urma imprastierii, isi rupe doua urechi de prindere. Se incearca cu Poxipol, rezultatul fiind zero. Se intreaba pe forum.

 

Practic am de prins la loc plastic cu plastic si (cred) antimoniu cu antimoniu. Cum se poate face treaba asta? Cu ce?

 

Multumesc.

 

Eu am lipit o ureche la aparatoarea de noroi de la roata din spate a 650gs-ului meu cu Bison Plastic, dar i-am pus si o intaritura din tabla, pt rezistenta la vibratii. Nu lipeste polipropilena si polietilena, timp de intarire 24 de ore, deci trebuie sa fixezi piesa cu cleme, foarte important. Este transparent si dur cand se intareste. Il gasesti in bricostore, praktiker si altele asemenea.

 

antimoniu as incerca sa lipesc cu bison metal bicomponent, sau altele asemenea, trebuie citita documentatia, nu stiu daca fiunctioneaza.

post-12027-1234986722_thumb.jpg

Editat de invictus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da una bucata eu care se imprastie frumos pe pamant. Se da una bucata cob care, in urma imprastierii, isi rupe doua urechi de prindere. Se incearca cu Poxipol, rezultatul fiind zero. Se intreaba pe forum.

 

Practic am de prins la loc plastic cu plastic si (cred) antimoniu cu antimoniu. Cum se poate face treaba asta? Cu ce?

 

Multumesc.

o idee romaneasca si de la batrani, daca vrei si poti sa aplici la cobul tau, ar fi sa dublezi urechea cu o tabla subtire de 0,5 sau chiar mai goasa, vopsita la culoare.va da rezistenta piesei de plastic. acum intre noi fie vorba , preia ceva tensiune piesa respectiva, de ci cu su dura cu tot ,nu va prezenta siguranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca problema ta e legata cumva de sustinerea coburilor, ai grija ca suportii aia sint foarte solicitati, chiar si aia metalici. Am auzit de cazuri in care o sudura imperfecta s-a soldat cu pierderea topcase-ului, iar mie personal mi-a zburat topcase-ul de pe motor pe niste hartoape mai serioase.

 

Urmarile sint nasoale daca iti zboara cutia pe autostrada / in garla / in roata motoristului din spate / and so on. Cel mai bine ar fi sa il inlocuiesti complet cu unul nou sau cu unul executat de un meserias, sau asigura-l suplimentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da una bucata eu care se imprastie frumos pe pamant. Se da una bucata cob care, in urma imprastierii, isi rupe doua urechi de prindere. Se incearca cu Poxipol, rezultatul fiind zero. Se intreaba pe forum.

 

Practic am de prins la loc plastic cu plastic si (cred) antimoniu cu antimoniu. Cum se poate face treaba asta? Cu ce?

 

Multumesc.

In primul rand, ala nu e cob caruia i se rup urechile de prindere cand dai cu el de pamant.

In al doilea rand, alea nu le mai lipesti la loc sa tina in veci. Gandeste-te ca nu au tinut cat erau intregi..

E ca si cum ai incerca sa lipesti balamalele la usa...

 

Eu am unele fake-givi si cand am cazut odata s-au rupt ghearele din suport si nu s-au rupt urechile cobului... Am

inlocuit suportul si asta a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, una dintre urechi era dinainte rupta si lipita, deci nu-i vorba de cobul BMW. Acum stau cu ochii pe beemerboneyard si pe ebay, poate apare vreunul de luat. Eu caut acum o solutie temporara, sa tina la drum pe asfalt, nu la endureala si cazaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lipesti pe interior fibra de sticla

merge pe orice,plastic,metal,fibra

daca ai mai multe bucati mici le lipesti cu , ,picatura,, sa tina macar pana intinzi maglavaisu

indicatii mai multe pe cutie,1 kil de rasin+panza+intaritor costa CAM 50 LEI

dupa care chituiesti ,sprit chit,vopsea

daca mai faci inainte si alte suduri,lipituri mai bine, da pe urma da musai cu fibra si nu sa mai dezlipeste si nici nu iasa tiganie cu pocnituri sau stiu io ce table adaugate

 

 

inainte sa lipesti fibra dai cu un smirghel dur,daca crezi ca nu tine numai un strat poti pune 2-3 in functie de cat de rezistenta vrei sa iasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

putin offtopic: dar daca am metel pe metal lipit cu garnitura lichida (Three Bond gri cred), aveti idee cum dezlipesc? e cazul la mine la capacul pompei de apa; sa incerc incet cu cutzitul? mi-e teama sa nu sparg;

poate merge spray pentru suruburi blocate cu adeziv :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...