Sari la conținut

Veteranii,adunarea!


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

Pentru lamurirea celor care doresc sa participe la urmatoarea intrunire a motoveteranilor (in cazul in care pina luni voi avea inca 40 persoane inscrise, aceasta se va tine sigur in cel mai scurt timp, adica in unul din weekend-urile lunii octombrie), plasez mai jos citeva link-uri ale locatiei, unde veti gasi informatii utile, detalii si poze edificatoare.

http://www.viaromania.eu/cazare.cfm/ticlen...hotel_sara.html

http://www.sarahotel.ro/desprenoi.html

http://www.tourismguide.ro/tgr/hotel_sara_ticleni_4074.php

http://www.turistinfo.ro/targu_jiu/cazare-...ara-c50713.html

Repet, pentru aceia care vor vedea tarifele de cazare, sa nu se sperie. Am obtinut deja o reducere in cazul ocuparii celor 46 locuri ale locatiei, astfel incit o camera dubla cu doua locuri costa (numai in acest caz, deci asta este conditia primordiala!) 110 lei. Asta include pe linga cazare si mic dejun, sauna, piscina interioara incalzita, sala de fitness, jacuzzi...

Va mai ginditi mult?! :P

Mesaj completat

Fiindca timpul este foarte scurt, aduc la cunostinta si aspirantilor la titlul de motoveteran ca se pot inscrie si pot participa, fiind asadar un eveniment deschis si celor care isi doresc sa imbatrineasca pe doua roti motorizate, sau vor sa ne cunoastem si sa petrecem citeva clipe minunate impreuna. Limita locurilor este de 46, asa ca la ora actuala mai sint disponibile 26 locuri. Consultind prognoza meteo pe urmatoarele 15 zile ( http://vremea.apropo.ro/vremea-15-zile ), cred ca in perioada 08-10 octombrie este cel mai potrivit moment pentru aceasta intrunire. Asadar, sa fie 08-10 octombrie 2010 intrunirea de toamna a bosorogilor motorizati! :laugh:

Prezent si eu impreuna cu sotia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Declaratie de onoare:

 

1. Aduc oficial la cunostinta ca nu mai doresc sa fac parte din aceasta asociatie.

 

2. Cu acest prilej anunt pe Florin Daniel Rosca (Dan Rosca)

ca nu il mai consider ca facand parte din cercul meu de prieteni.

 

Cinste oamenilor de caracter !

 

Dan Nastase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal nu mai pricep nimic. Ce este nebunia asta cu tresele, cat am condus, cat n-am condus, etc.

 

1. Din cate am inteles eu tresele se acorda pe baza vechimii carnetului categoria A, un principiu simplu si clar, care se bazeaza pe un document emis de o terta parte si nu pe ce povestim fiecare.

 

2. Dupa mine nu tresele conteaza ci oamenii din spatele lor ca "asociatia" AMOVERO doar nu este o organizatie militara, si in functie de numarul de trese sunt grade, ierarhii sau alte avantaje.

 

3. Despre mersul cu motocicleta, acum o zi ma dadeam mare in fata sotiei ce mult am mers eu cu motocicleta in ultimii 2 ani si ea mi-a spus ca am facut asta pentru ca dincolo de dorinta mea am si putut. Si are dreptate. Hai sa nu ne mai framantam cat am mers cu motocicleta raportat la numarul de ani de carnet. Poate ca multi nu au putut, toti stim ca nu este asa de simplu sau ieftin cu motocicleta. Eu mi-am luat carnetul in 2007 si motocicleta in 2008 la aproape un an pentru ca atunci am putut, nu ca nu mi-as fi dorit sa o am a doua zi dupa ce mi-am luat categoria A.

 

4. La intalnirile cu motovetaranii nu mi s-a parut ca ar fi vre-un "guru" care detine adevarul absolut despre motociclete si motociclism in general la care sa ne inchinam sau se inchina toti. Fiecare din noi, mai tineri mai batrani, mai veterani sau nu, am povestit cate ceva si ne-am simtit bine, vorba lui Ivan, in jurul focului la un sprit.

 

5. Numai cei care n-au organizat vre-o data ceva critica cel mai vehement. De criticat este cel mai usor, de organizat este mult mai greu asa ca Ivan din partea mea, si cred ca nu numai din partea mea, ai tot respectul si felicitari pentru efortul si modul de organizare a intalnirilor, cel putin pentru cele la care am participat si eu.

 

6. Noi parca aici, acum in ultimile pagini ale topicului, parca vorbeam de un sprit in toamna, la o pastrama si un vin intr-un loc placut ( vorba lui fast arrow), nu de trese, nu de ce s-a scris pe forum acum nu stiu cati ani, nu de principii, nu de onoare etc. Cred ca discutia s-a denaturat rau de tot ......

 

7. Eu sper ca Dan Nastase sa fie alaturi de noi, in continuare la intalnirile motoveteranilor, pentru ca eu personal chiar o sa-i simt lipsa, lui ca persoana, ca experienta si ca realizari in cea ce inseamna motociclismul in Romania. .

 

Daca chiar vrem sa facem pasiune pentru ceva, hai sa facem pentru Motoare, Femei si Calculatoare (vorba unui prieten, nu neaparat in ordinea asta) !

 

Ca sa ne mai veselim putin, apropo de trese, daca o domnisoara vede un veteran plin de trese si nu stie despre cei vorba zice ca o fii un general pe motocicleta, daca stie despre cei vorba face o socotela simpla 18 ani + (n Trese) x 10 ani = ........ ani. (Nu e bine de loc sa fim asa transparenti cu varsta, ca motocicleta ne mai intinereste putin).

 

Sper sa nu se supere nimeni pe mine pentru aceste randuri, dar eu chiar m-am simtit bine alaturi de voi (motoveterani sau nu) si as vrea sa ne revedem la intalniriile motoveteraniilor cat mai multi.

 

Sa ne vedem sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu sau fara cilnciuri, intrunirea asta va avea loc! Basmele sau cimiliturile le vom savura linga un vin, asa ca acum astept inscrierile!

Pentru cei nomazi sau carora soarta nu le ofera putinul necesar cazarii in hotel, in apropiere se pot monta corturi (gratis, netaxat!), la protectia marinimoasa a unei paduri de stejari si pe malul unui piriu clipocitor care sa le asigure susurul odihnitor in timpul somnului.

Pina vineri is plecat si nu am internet, asa ca pina atunci astept pe orice cale inscrierile voastre, ca simbata sa pot da lista la hotel, incit apoi sa ma pot ocupa si de alte probleme din bucataria interna!

Pentru Dan Nastase, idiferent de ce hotariri ia, indiferent de cine si ce il sicaneaza, ii amintesc faptul ca nu se mai poate lepada de haina de veteran motorizat si este asteptat la o cana cu vin la Ticleni! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ivane, retine si pt mine o camera.

Trebuia sa fiu la INTERMOT Koln. Dar cum este intre 6 - 10 oct., cred ca ma intorc pana sambata 9.

Mi-am luat un Kawa 250 enduro si am fost cu Gigi de la Vadu la Gura Portitei. Prin balarii de 1,5 m, pe malul Razelmului. Am luat un trantai tare. Poze.

post-4437-1285650922_thumb.jpg

post-4437-1285650965_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Privesc cu amaraciune ce se discuta pe aici, dar neavand calitatea de motoveteran nu ma pot amesteca in ,bucatria interna', raman doar un observator al evenimentelor. Am ascultat cu bucurie povestile motoveteranilor, m-am bucurat de atmosfera frumoasa in compania lor. Sper sa va razganditi domnule Nastase, daca considerati posibil. Cu siguranta, mie imi va lipsi omul si motociclistul Dan Nastase. In alta ordine de idei, nu stau chiar confortabil cu ,cascavalul', mai sunt si alte cheltuieli de facut. Imi expira RCA chiar pe 9 octombrie. Distractie placuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

 

Ca membru fondator al Asociatiei MOtociclistilor VEterani din ROmania

si pentru a-mi justifica indignarea la adresa celora care doresc sau poarta insemne nemeritate,

"confundand" vechimea de carnet cu anii de activitate moto,

amintesc aici care este principiul de baza a functionarii AMOVERO,

asociatie formata din motociclisti veterani activi, care coduc si in momentul de fata motociclete,

principiu adoptat pe acest topic si prin majoritate de voturi la intalnirea de la Tismana:

 

Va salut pe toti, si mai aduc un prieten de 75 ani care toata viata numai pe motor a mers.

 

 

Domnii care s-au inscris pana acum pe lista veteranilor

si cei care o vor face in continuare sunt invitati sa adauge permisele de conducere,

certificatele de inmatriculare fotocopiate si evaluarea personala pentru trese in vederea validarii.

 

Va rugam semnalati orice eventuala inadverdenta aparuta.

:laugh: :D :)

 

 

Super.., iaca o sa fiu veteran cu una tresa, pt ca am mai mult de ten years de activitate! Ma bucur mai mult decat premiul pe care l-am dorit , dar, nu l-am putut niciodata avea in scoala! :D

 

 

Topicul acesta este printre cele mai bune intalnite pe forumul moto.

 

Lauda, considerata defect, este ruda buna cu ambitia, considerata calitate.

 

Cei cu realizari, vechime si km, merita sa fie recunoscuti de colectivitate.

Eu spre exemplu, sa ma laud, cu 44 ani in gradul A, cu peste 100.000 km...

 

Deci logic sunt pentru distinctivitate.

 

 

ATENTIE !

 

10 ani de activitate moto: - 1 tresa.

20 de ani de activitate - 2 trese.

30 ani de activitate - 3 trese.

40 - 49 de ani ani de activitate - 4 trese.

50 de ani si peste de activitate moto - 5 trese.

 

Dupa cum remarcati: este vorba de ani de activitate moto nu doar de varsta fizica

Altfel - dupa varsta si permis de conducere - poti sa te declari veteran moto

si sa fi condus in toata viata ta doar un sezon in '900-toamna...

De aceea - inscrierile se fac pe baza carnetului de conducrere si a talonului

DAR SI DUPA EVALUAREA PERSONALA

EX. PERMIS DE 20 ANI, CONDUC EFECTIV DE 12 ANI.

 

ASTA IMPLICA ONOARE SI CARACTER !

 

Va rugam semnalati orice eventuala inadverdenta aparuta.

 

In consecinta, ma disociez de orice si oricine nu este conform cu intelegerea si codul onoarei de mai sus.

 

Urez viata lunga motociclistilor de pretutindeni !

 

Veteranii romani activi care respecta principiul activitatii moto convenit mai sus,

activeaza in continuare sub sigla AMOVERO.

 

Salut vartos de veteran !

 

Rog motoveteranii activi cu cel putin de 10 ani de activitate moto

efectiva, nu de sertar, sa ia legatura cu veteranul Dan Nastase.

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca acum lucrurile sunt clare si pentru mine si pentru toata lumea. Eu am fost ferm convins ca tresele se acorda numai pe baza vechimii categoriei A dupa permisul de conducere dar mai trebuie ceva respectiv activitate.

 

Daca lucrurile cu permisul de conducere sunt clare, cu activitatea tine de sinceritatea si onestitatea fiecaruia, greu de dovedit.

 

Si eu care aveam impresia ca o sa iau prima tresa dupa 7 ani, acum dupa ce am inteles trebuie sa mai astept 8 ani.

 

Mie imi place sa merg cu motorul foarte mult, am mers 27000 Km in 2 ani. Trebuie sa merg cu grija si sa am noroc sa prind si eu macar 5 trese.

 

Sa ne vedem sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui pastrat spiritul acestei intruniri foste si viitoare! cu toate carentele si greselile omenesti mai mult sau mai putin intentionate ! o chieste romaneasca este daca ceva merge bine cineva trebuie sa o opreasca sa zicem! si unii sa-si aroge anumite merite! personale sau nu! eu zic ca putina toleranta si bunavointa ar fi binevenita! iar unii sa-si reevalueze anumite actiuni si fapte! intradevar santem cativa pe aici cu mare vechime mai mult sau mai putin intrerupta! dar motociclisti adevarati! si culmea prea putini apar pe acest site! am sa dau un exemplu de curand am fost la o intalnire moto de veterani de viteza! multi nu mai merg de ani de zile dar au inca un aport major zic eu la ceea ce inseamna moto in romania dar au fost invitati si cativa care in acel timp au avut un aport major asupra motociclismului romanesc din acea vreme si nu au mers la curse dar fara ei anumite lucruri in moto nu ar fi avut loc! scuze ca am vorbit mult cei ce stiu vor intelege! si insanatosire grabnica celui care a organizat acea intalnire de fosti vtezisti!

Mesaj completat

vitezisti scuze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimate maistru de ceremonii:

Este posibil ca si altii de pe aici sa priceapa mai greu, asa ca reiau:

 

Zilele trecute, avand liber la camion si odihnindu-ma la sfarsit de saptamana,

studiez cu atentie motociclism.ro la Motociclisti in fiecare zi, Hai sa ne cunoastem,

Oameni din spatele monitoarelor, si gasesc, surpriza(!)

la pagina 65, in data de 20 august 2008, scris de userul Dan rfd

urmatoarea declaratie sincera:

 

 

 

De unde rezulta ca aveti un veteran activ cu 8 ani de conducere efectiva

si cu doua trese dupa cum se poate vedea in listele voastre oficiale.

 

IN CONSECINTA:

Ori aveti cel putin o problema de pricipiu,

ori,

intr-o forma sau alta pot negocia si eu un numar de trese

corespunzator cu cat ma lasa obrazul...

ca alt principiu nu aveti !

 

Astept o atitudine corecta din partea AMOVERO.

 

Va doresc plimbari veterane placute !

AMOVERO a cautat un criteriu onest si general valabil de evaluare a calitatii de veteran. Cazul prezentat de Dvs este o situatie aparte. In general motociclistii nu isi intrerup "activitatea" care ii mentine tineri si fericiti. Am fost la cele doua intruniri de la Tismana si consider ca marea majoritate a celor prezenti acolo au dus si duc in continuare din placere si convingere o viata de motociclist. Si ma refer in special la cei care si-au oficializat prin trese statutul de veteran. Exceptiile de genul celor mentionate de Dvs nu schimba regula, mai ales ca omul nu a cerut probabil tresele ca sa le puna in sertar, le va purta mergind pe doua roti pe sosele. Nu cred ca e cazul ca cineva sa-si supraevalueze sau subevalueze 'meritele", care sint in primul rind expresia unei stari de spirit si de gratie. Invidia unora e mare insa si acestia cauta cu minutiozitate exceptii in speranta ca le pot prezenta ca reguli.

 

Veti aduna poate si Dvs 10 ani de motociclism si veti primi prima tresa. Deocamdata poza de avatar si atitudinea va recomanda drept camionagiu. Asfalt uscat si Dvs!

Mesaj completat

Cei care sint veterani de ani si km se cunosc in general intre ei si se simt. Personal nu am sa numar tresele de pe sigla nici unui veteran. Probabil ca mai sint unii care au mai trisat cu o tresa, no hard feelings! :P . Asta nu schimba datele problemei. Nu o sa ne apucam sa facem anchete cronologice si politie ca sa-l identificam pe cel mai veteran dintre veterani, sau pe cel mai putin veteran. Personal am motociclat toti cei 27 de ani de cind am carnetul dar nu am de gind sa arat cu degetul pe cineva pentru ca nu a avut motor o vreme sau a fost bolnav, sau de-astea.

 

Mai vin pe la intrunirile de veterani si pasionati recent de fenomen sa ne cunoasca sa umble cu noi si sa povestim, asa ca statutul de veteran trebuie sa ramina onorific si nu un trofeu de palmares. In definitiv nu am sa uit ce spunea unul dintre veteranii de 3 trese, anume ca statutul asta inseamna reumatism, artrita, vinturi si alte "fericiri" similare :laugh:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane, e greu sa urmaresti cati ani si km. a facut fiecare calare, in mod real. Cred ca aproape toti veteranii de pe aici au avut intreruperi. Asta e. Nu-i nicio nenorocire. Toti ati avut probleme care v-au facut sa lasati pasiunea deoparte, pentru un timp. Important e ca acum sunteti toti activi.

Din punctul meu de vedere, tot anul trecut pe permis ar trebui luat in considerare. Si, mai ales, prietenia care va leaga.

Asa ca, lasa supararea.

In alta ordine de idei, daca vei face o invitatie clara in vederea unei intalniri de veterani, sunt sigur ca toti cei de aici vor fi alaturi de tine. Chiar daca am cei 10 ani necesari, nu ma consider nici pe departe un veteran, dar as fi primul care va veni la intalnirea organizata de tine.

 

Numai bine :P

Mesaj completat

 

Si inca ceva, nu te laud sau altele, dar datorita topicului astuia deschis de tine exista grupul de veterani. Asta e o chestie care n-ar trebui sa fie uitata.

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ma tem ca se sparge si gasca asta. Alta minune care a tinut 3 zile.

 

Dupa criteriile lui Dan, nu-mi merit a doua tresa, ca am avut o pauza de 10 ani. Dar cat am avut motor, l-am folosit zilnic. Altul o merita daca are permis si motor tot de 27 de ani, dar e biker de duminica? Sau altul care face 15.000 de km pe an, dar ii face doar in vacanta, o tura de Europa si gata, in restul timpului tine mobra in garaj? Cum gestionam situatiile astea? Punem asterisc pe tresa si scriem marunt dedesubt povestea vietii noastre pe 2 roti? Ne-ar ajunge ecusoanele lungi pana la genunchi.

 

Fratilor, artimetica e o treaba prea complicata pentru noi, haideti s-o lasam copiilor si sa ne concentram pe ce ne pregateste Ivan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...voi ati dat in mintea copiilor cu tresele voastre cu tot.

Rid copii de voi mai oameni buni. Cite unii din voi sunteti deja bunici si postati aci toate prostiile posibile.

Pe deasupra va prezentati si actele de identitate pe internet. Doar voi sunteti veteranir. Voua nu va pasa de nimic.

Citeodata mi-e frica sa imbatrinasc sa fac si eu prostii de astea ca voi.

 

Eu va dau un sfat prietenesc: Fiti motociclisti si atit. Lasati tresele la dracu.

 

... nu ati vrut sa credeti ce v-am propus in 28 Martie 2009! :P

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ma tem ca se sparge si gasca asta. Alta minune care a tinut 3 zile.

 

Mda, mare dreptate ai tizule!

 

Si asta numai pentru ca suntem români si ca toti românii nu suntem uniti (fiindcă nu vrea o gena a noastră).

 

Că dacă eram Âşi noi uniți, cum sunt țiganii de exemplu, alta era soarta, nu numai a micii noastre "asociații", ci Âşi a țării care ne ia tot timpul (Âşi mai ales banii) că (încă mai) trăim în ea.

 

AÂşa ne trebuie!

 

:P

Editat de sorin56ro2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg care este problema. S-a spus inca de la inceput ca singurele criterii sunt anii de vechime, dovediti prin carnet si posesia unui motor inscris in circulatie. Se intelege evident de aici ca pot aparea situatii limita prin care cineva care si-a luat carnet acum 40 de ani si care nu a mers prea des pe motor, dar care acum are un motor valabil, sa solicite 4 trese si chiar sa le primeasca. Asta este!!! Care-i supararea? Omul are o varsta si merge inca pe motor, deci este veteran activ. Ca a facut 10000 km sau un milion de km pe motor, la viata lui, este o alta discutie si nu are ca cauta aici. Daca cineva doreste o alta ierarhie sau evidentierea expresa a posesiei neintrerupte a unui motor fara pauze mai mari de cateva luni nu are dacat sa propuna si sa gandeasca modul concret de dovedire si atestare si se poate gasi o steluta sau insemn care sa ateste asta. Dar cred ca este mult prea greu si fara rost. Chiar sunt curios daca axista cineva dintre veteranii inscrisi pana acum, din evidenta mea 85, care au avut motor tot timpul si daca pot face dovada in acte. Evident fac apel la cei mai vechi care au mers pe moto si inainte de 89, pt ca la ei a fost mai greu. Cei care nu sunt inscrisi, nu doresc sa se inscrie, sau nu sunt de acord cu modul in care s-a convenit acordarea treselor, pot sa ne ignore si sa-si faca o alta asociatie mai mult sau mai putin virtuala dupa ce criterii doresc. Revenind la prezent vom mai discuta si lamuri problemele la intalnirea de peste 10 zile. Sa ne vedem sanatosi si evident pe motoare. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum are un motor valabil,

Este necesar sa ai un motor "valabil"? si o afacere in spate , ca sa ai "valabilul".

Eu am planeta 5 cu ataj ij.

De unde ai scos-o si pasta Bogdane?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tareee :laugh: In sfarsit se dezmortesc veteranii! Cand si cand mai aparea cate un mesaj doua acum se incinge serios topicul si este bine!

Asteptam sa ma incadrez pentru trei trese dar le solicit acum pe cele doua inainte sa se "destrame" asociatia. Ma gandesc ca va creste valoarea treselor cu atat mai mult fiind vorba de o asociatie disparuta.

In cazul asta cu atat mai bine,dupa o vreme vor ajunge sa se vanda la cine stie ce case de licitaii tresele noastre. "Ehehei,pe vremea cand exista Amovero" sau

" Incepem licitatia unor piese extrem de rare , tresele motoveteranilor de la inceputul secolului 21"..

 

Va mai propun un statut special pentru motociclistii care au luat permisul dupa varsta de 50 de ani . Exista cineva pe forum care a luat permisul la aproximativ 49 de ani

" A-ul l-am luat la 47 de ani si 10 luni,... o mindrete de vstrom dl650k7 cu abs,am parcurs impreuna 19000km (in doi ani)"

 

Sa treci pe motoare la aproape 50 de ani, TOATA STIMA!

Mesaj completat

O foto careia ii sta bine aici la veterani. Presedinte al unui Club moto din Romania.

Emblema si insigna clubului sunt postatede ieri aici la tema "Patch pentru un club..."

/index.php?...p;#entry2613612

Anul infintarii nu este de omis.

post-56000-1285763628_thumb.jpg

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

 

Nu am cerut niciodata sa fiu liderul acestei acestei organizatii.

Dupa cum ati constatat "din prima" am adoptat principiul cinstei si democratiei adevarate !

 

De asemenea, dupa cum reiese din Statutul Veteranilor Activi - aici, nimeni nu este obligat

sa aibe o anume scula, anumite fapte de binefacere sau recorduri obligatorii,

ci - sa aibe carnet legal de conducere, peste 10 ani de activitate moto

si sa conduca si in prezent conform permisului categoria A.

 

Ca proba "obligatorie impusa"

dar lasata, totusi, la aprecierea veteranului -

este doar declaratia pe propria raspundere - privind anii de activitate efectiva

considerati din permisul de conducere valabil.

AN = sezon moto, munciti pe teren, nu rulati in sertar, teoretic

 

De aceea, am fost primul care am propus "rotunjiri" rezonabile,

considerand ca ar fi de-a dreptul pacat pentru un motociclist care, de exemplu,

pentru 27 de ani efectivi rulati pe sosele, din cei 30 de ani vechime in carnet

sa nu se acorde 3 trese !

 

Dar, suntem romani si,

asa cum - dupa cum s-au gasit 2-3 "mai catolici dacat papa",

bineinteles ca s-a ajuns si in extrema cealalta:

Carnet cu vechime de 30 de ani, conducere efectiva 4 ani = 3 trese !!!

 

Repet, nu sta nimeni sa-ti scotoceasca cuibarul si "sa-ti numere ouale"...

Este o organizatie care se bazeaza pe pasiune pentru conducerea motocicletei

si pe onoarea obrazului fiecaruia !

 

Si nu uitati !

 

Am conceput aceasta asociatie ca pe un grup de SENIORI.

Motociclisti care iubesc adevarul = AMOVERO !

 

In rest, sunteti liberi sa va intalniti sau sa va asociati cu oricine vreti,

unde vreti, cand vreti.

Dar, dupa principiul:

De cat adevar te porti, atata obraz ai !

 

Motociclistii fara verticalitate morala, urmarind numai interese meschine,

pot gandi stramb, zburda oriunde, dar nu pot implica intelegerea si prietenia mea.

 

Salut vartos de veteran !

 

Dan Nastase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tareee :D In sfarsit se dezmortesc veteranii! Cand si cand mai aparea cate un mesaj doua acum se incinge serios topicul si este bine!

Asteptam sa ma incadrez pentru trei trese dar le solicit acum pe cele doua inainte sa se "destrame" asociatia. Ma gandesc ca va creste valoarea treselor cu atat mai mult fiind vorba de o asociatie disparuta.

In cazul asta cu atat mai bine,dupa o vreme vor ajunge sa se vanda la cine stie ce case de licitaii tresele noastre. "Ehehei,pe vremea cand exista Amovero" sau

" Incepem licitatia unor piese extrem de rare , tresele motoveteranilor de la inceputul secolului 21"..

 

Va mai propun un statut special pentru motociclistii care au luat permisul dupa varsta de 50 de ani . Exista cineva pe forum care a luat permisul la aproximativ 49 de ani

" A-ul l-am luat la 47 de ani si 10 luni,... o mindrete de vstrom dl650k7 cu abs,am parcurs impreuna 19000km (in doi ani)"

 

Sa treci pe motoare la aproape 50 de ani, TOATA STIMA!

Nu se destrama nimic. E o furtuna intr-un pahar cu apa. Un tip de pe margine gelos ca nu are cei 10 ani, a riciit si orgoliile altora care se vor mai veterani decit alti veterani. Criteriul de acordare a treselor este foarte corect si bine gindit. Restul este o problema de bun simt si spirit si cei de la Tismana le aveau pe amindoua. Personal m-am dat cu 7 motoare pina acum aproape zilnic (inclusiv iarna) de 27 de ani, dar nu am nimic cu unii mai ghinionisti care au mai intrerupt, dar sint animati de acelasi spirit.

 

Si sint convins ca tipii cu carnete "de sertar" care solicita trese sint neglijabil de putini. Daca vor constitui o problema se pot oricind lua masuri fondind alte organizatii mai exclusiviste: propun citeva titulaturi:

"asociatia motociclistilor de zi lumina"

"asociatia batrinelor funduletze batucite 8 zile pe saptamina"

"asociatia motociclistilor anti "intreruptus""

si asi putea continua ;)

 

Asa ca pace si respect macar intre noi veteranii please! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate capete, atatea idei.

Si, orice "turma" fara "pastor" isi poate "rataci calea".

Asa ca, poate n-ar fi rau sa aveti printre voi un "intelept" care sa va......"calauzeasca". Atunci cand apar probleme in sanul "familiei" sau sunt mai multe opinii contradictorii, dupa ce le asculta si cantareste pe toate, sa ia o hotarare de necontestat. Va puteti schimba "inteleptul" in fiecare an, la 4 sau cand vreti voi. Il puteti alege prin vot chiar la intalnirea ce va fi in curand.

Cred ca in felul asta s-ar putea evita ciondanelile sau o eventuala spargere a gastii.

 

Parerea mea :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este necesar sa ai un motor "valabil"? si o afacere in spate , ca sa ai "valabilul".

Eu am planeta 5 cu ataj ij.

De unde ai scos-o si pasta Bogdane?

Motor valabil= motor inscris in circulatie, in stare de functionare si ITP-ul la zi. Pricinosi mai sunte-ti :laugh: Evident ca marca sau vechimea motocicletei nu are nici o importanta. Important este ca sa poti merge pe ea si chiar sa mergi, macar pana la intalnirea veteranilor si asta pt a te numi veteran activ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...