Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Bine ai venit!

 

Pune ceva poze cu el si spune-ne mai multe! :)

 

P.S...cum da caldura, poate ne strangem mai multi la Carol! :D

 

 

Bine ai venit!

 

Pune ceva poze cu el si spune-ne mai multe! :)

 

P.S...cum da caldura, poate ne strangem mai multi la Carol! :D

Cand va strangeti la Carol? nu de alta dar de o saptamana in coace sunt temperaturi pozitive :)

 

Sa ma ... X-( in ea de interfata noua a forumului ca e de tot......`ul mai bine era cu aia veche cel putin puteam sa vad pozele nu ca acum sa trag de mouse in toate directiile !! X-(

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor celor veterani intr-ale VFR-ului, ghioceilor, admiratorilor si celor "wanna be" VFR-ist / "vreau si eu" VFR.

Ciprinakos posteaza rar pt ca-i la munca - momentan in Chiwan, China.

Tot mai sus pomenitu' nu bea, nu fumeaza si nu merge la femei (caracteristicile aproape universale ale navigatorilor) si banii astfel economisiti se gandeste cum sa-i "ingroape" :crack: in mult iubita bicla.

Felicitari si spor la treaba celor ce vor sa-si faca altfel decat standard mobrele - va inteleg si apreciez efortul. :agree:

Suspensiile sunt bine venite pt cei ce vor sa schimbe caracteristica de "vacuta" a VFR-ului.

Modificarile la sea, ghidon si parbriz fac din VFR-ul semisportiv/semitouring un touring mai confortabil la drumetii mai lungi.

Amortizor de ghidon vreau sa-mi pun si eu si sfatuiesc si pe altii pt a avea un plus de siguranta in cazuri imprevizibile. Un astfel de caz l-am avut toamna trecuta pe autostrada cand a inceput sa-mi vobleze ghidonul ca draku. Norocul aproape chior, pasajele din cartea si filmul instructiv al lui K. Code (de a nu tine ferm ghidonul si ridicatul in scarite), ghidonul larg/lat care-au facut ca micile ajustari sa fie mai efective decat (cred eu) unul standard si nu in ultimul rand, TIR-istul de treaba pe care doar ce-l depasisem si care observand starea (comica vazuta de altcineva - vezi filmarile de pe youtube cu voblaje) in care eram a incetinit si mi-a dat liber la ambele benzi, m-au facut sa nu devin o pata-n asfalt sau parapet. Cauza mai sus pommenitului eveniment a fost valvula de aer a rotii fata care a inceput subit sa piarda aer si m-a lasat aproape pe janta. Umblati cu kit de reparatii/pana la voi dar nu tineti cu mana neprotejata tubul de CO2 la utilizare daca nu vreti sa va treziti instant cu o "arsura" cauzata de racirea brusca a metalului. Daca va da mana schimbati si valvulele de cauciuc cu unele din aluminiu - astea odata montate nu se erodeaza/coc asa cum se intampla cu cele de cauciuc.

Nu conteaza anotimpul - atata timp cat nu-i zapada si/sau gheata, echipat corespunzator se poate circula cu bicla. Veti arata ca ursu din padure la temperaturi negative cand unii inca se benocleaza prin parbrizul partial dezghetat, multi va vor arata prin diferite gesticulatii ca nu sunteti intreg la nivele superioare, dar ce conteaza - placerea-i mare atata tipm cat aveti cauciucuri adecvate si grija la conservarii care, in cea mai mare majoritate, nu se asteapta sa treaca dereglati cu roti mai putine/lipsa.

In alta ordine de idei, care stie cand este salonul moto din Bucale? Am putea beneficia de ocazie, daca-i dupa luna lui martisor, sa ne adunam la o sueta.

Salutari calduroase!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici:

http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/files/file/44-2006-interceptor-abs-owners-manual/

 

daca nu merge da-mi prin pm email-ul tau si-l trim acolo.

 

Multumesc dar am tot cautat pe net si am gasit.

Sunt proaspat posesor de vfr vtec 2006 cu tobe two brothers.

 

Ma intereseaza niste genti laterale din textil pentru vfr sau pentru coada.

Stie cineva?

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand va strangeti la Carol? nu de alta dar de o saptamana in coace sunt temperaturi pozitive :)

 

Sa ma ... X-( in ea de interfata noua a forumului ca e de tot......`ul mai bine era cu aia veche cel putin puteam sa vad pozele nu ca acum sa trag de mouse in toate directiile !! X-(

 

 

Eu tocmai ce mi-am luat astazi uleiul si urmeaza saptamana viitoare sa-mi iau baterie si filtru de ulei! Oricat as vrea, n-am cum s-o misc! :))

 

Nu stiu cand, dar poate stabilim o data sa ne adunam mai multi! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brrr pai sunteti sau esti cam in urma :), eu deja am incaltat`o cu un set nou de Piloat Road 3, schimbat uleiul+filtru, verificat filtru aer si bujii si maine programat pt un schimb de ulei furca si semeringuri si poate si uleiul la cardan...oricum eu am tot iesit de cand am luat`o si parca saptamana viitoare e mai cald sa ne vedem undeva la un ceai cald care aveti bateriile incarcate :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brrr pai sunteti sau esti cam in urma :), eu deja am incaltat`o cu un set nou de Piloat Road 3, schimbat uleiul+filtru, verificat filtru aer si bujii si maine programat pt un schimb de ulei furca si semeringuri si poate si uleiul la cardan...oricum eu am tot iesit de cand am luat`o si parca saptamana viitoare e mai cald sa ne vedem undeva la un ceai cald care aveti bateriile incarcate :P

 

Am avut alte prioritati din pacate si na...acum daca am vazut ca se mai indreapta vremea, m-am focusat mai mult pe ea. Daca imi iau saptamana asta ce urmeaza baterie, poate ma incumet la o tura. :P

 

P.S pana la urma am luat Motul 300V, 10w40...

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici:

http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/files/file/44-2006-interceptor-abs-owners-manual/

 

daca nu merge da-mi prin pm email-ul tau si-l trim acolo.

salut.trimite mi si mie manualul vfr 98-2001 ca nu am cont pe vfrd.

este pe aceiasi pagina cu ce i ai dat si lui.mersi.

zis_ungureanu@yahoo.com

 

Multumesc dar am tot cautat pe net si am gasit.

Sunt proaspat posesor de vfr vtec 2006 cu tobe two brothers.

 

Ma intereseaza niste genti laterale din textil pentru vfr sau pentru coada.

Stie cineva?

gasesti pe luis,ieftine ,gen 100 de e si side case si top case,dar nu te as sfatui...de textil in general

din cauza saraciei ma gandisem si eu sa mi pun dar dupa ce am vazut la altii m am linistit am mai strans bani si mi am luat valize de plastic.

cele mai ieftine sunt de la Motodetail-eu de astea am- dar si asa cu sistem de prindere care este in jur de 150 e te duce la 400.

fara sistem de prindere nu ti recomand nici textil ca iti pleaca si te dezechilibreaza la peste 100 km,deci devine periculos

2 se uda chiar daca ii pui husa pe exterior,interiorul de la roata ramane expus

3 se murdaresc usor si se curata greu.

4 de regula ai sa gasesti de dimensiuni mici doar pt senvici uri.lol

5 nu le poti inchide cand pleci de langa mobra fiind usor de furat sau de taiat in lateral.

incearca pe ebay ,poate prinzi ceva licitatie,ca numai asa poti obtine un pret decent,desi si acolo mai trebuiesc luati in calcul si costul transportului,fiind grele minim 40 e si transferul bancar.

PS:singurul lucru destept ar fi sa ti faci tu scheletul pe care vin atasate prinderile finale gen clik clak si sa cumperi doar valizele cu sistemul de acrosare pe cadru.

 

salut.trimite mi si mie manualul vfr 98-2001 ca nu am cont pe vfrd.

este pe aceiasi pagina cu ce i ai dat si lui.mersi.

zis_ungureanu@yahoo.com

 

gasesti pe luis,ieftine ,gen 100 de e si side case si top case,dar nu te as sfatui...de textil in general

din cauza saraciei ma gandisem si eu sa mi pun dar dupa ce am vazut la altii m am linistit am mai strans bani si mi am luat valize de plastic.

cele mai ieftine sunt de la Motodetail-eu de astea am- dar si asa cu sistem de prindere care este in jur de 150 e te duce la 400.

fara sistem de prindere nu ti recomand nici textil ca iti pleaca si te dezechilibreaza la peste 100 km,deci devine periculos

2 se uda chiar daca ii pui husa pe exterior,interiorul de la roata ramane expus

3 se murdaresc usor si se curata greu.

4 de regula ai sa gasesti de dimensiuni mici doar pt senvici uri.lol

5 nu le poti inchide cand pleci de langa mobra fiind usor de furat sau de taiat in lateral.

incearca pe ebay ,poate prinzi ceva licitatie,ca numai asa poti obtine un pret decent,desi si acolo mai trebuiesc luati in calcul si costul transportului,fiind grele minim 40 e si transferul bancar.

PS:singurul lucru destept ar fi sa ti faci tu scheletul pe care vin atasate prinderile finale gen clik clak si sa cumperi doar valizele cu sistemul de acrosare pe cadru.

Ce ulei recomanda producatorul pt vfr 98-2001?

10 w 40 ,am inteles dar ce sa bag,sintetic sau semi?

am 40 k cu ea si nu am vazut sa consume....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.vin si eu cu o intrebare :daca la roata din spate imi trebuie cauciuc 130 /80/18 merge cauciuc 120/70/18 ca nu ma pricep la chestiile astea.si daca merge ar fi ceva probleme ?in mers sau afecteaza motorul cu ceva?multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta intre dimensiunile scrise e de 2 cm la flanc, adica cel cu 120/70 are flancul mai mic cu 2 cm, respectiv 8.4 cm, iar cel 130/80 are 10.4. Te fura la viteza, poate mai dai si peste vreun control in trafic. Pune anvelopa cu dimensiunile specificate in CI.



Mi-am cumparat ieri o baterie noua, Varta 12v 10a

Foarte bine, am inteles, dar ii incarcata ?

 

Scuza-ma ca-ti spun dar am impresia ca o lalaiesti mai mult pe forum, si mai putin in garaj. Ai cateva lucruri simple de facut, nimic complicat !



Mi-am cumparat ieri o baterie noua, Varta 12v 10a

Foarte bine, am inteles, dar ii incarcata ?

 

Scuza-ma ca-ti spun dar am impresia ca o lalaiesti mai mult pe forum, si mai putin in garaj. Ai cateva lucruri simple de facut, nimic complicat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...