Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut!

Ce uleiuri ati mai bagat in ultimul timp in RC36 vechi? Vad ca motul 5100 si-a schimbat culoarea, e verde acum.. Ati testat asta nou verde?

 

Merci!

Probabil au schimbat formula sau e alt "sortiment" cum e la 7100 varialta simpla si varianta MA2 care are o formula un pic diferita de 7100-le normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi dane si noua mai multe detalii, poate chiar 2-3 poze sa vedem si noi depsre ce este vorba(o poza face cat o mie de cuvinte)....ce ai si ce ai facut pana acum la motorul tau? ca sa iti putem raspunde.....

Dupa parerea mea e simplu, manerele de pasager la gasesti la Honda si le comanzi prin Carpati Motor, 4-5 zile lucratoare daca le au pe stoc in Italia....asta daca nu le gasesti pe undeva second ceea ce nu cred, cat despre suportzi de TopCase ce vrei sa iti recomandam daca nu ne spui ce top case ai si ce prindere actuala......Doar pt Vtec sunt mai bine de 4 producatori de bagaje si suportzi : Givi, Kappa, Hepcko....si mai e unul care acum am un lapsus....posturile tale sunt incopmplete fara suparare si nu iti putem raspunde din ghicite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze,

ma gandeam ca are cineva de vanzare un set de manere pasager. am topcase plus sistem prindere doar ca pentru a l monta trebuie prins de acele manere pasager care mie mi lipsesc. deci cumpar manere pasager vtec ca sa fiu mai explicit. merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

 

Am o mica nelamurire cu martorul FI din bord. In drum spre casa, mi s-a aprins de doua ori in decursul unei ore, dar cu o intensitate foarte slaba. Nu s-a aprins cu rosul acela "viu" cu care se aprinde cand pui contactul si nici n-a palpait de mai multe ori.

 

Este un semn ceva? O problema a aparut? Un scurt pe instalatie doar? O problema tinde sa apara? Specific ca atunci cand se aprindea usor, nu aveam nici un simptom, mergea in mintile ei motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de vineri sunt si eu oficial posesor de VFR 800 VTEC si m-am indragostit total de acest motor :D

ne-am inceput relatia printr-un drum de Zalau - Bucuresti pe care s-a comportat exemplar atat pe drumuri nationale, pe autostrazi, cat si pe Cheia :D

 

cateva detalii:

an: 2004

dual CBS + ABS

manere incalzite

parbriz touring MRA

ghidon superbike

bagster + tankbag bagster

Scottoiler

evacuare Sebring carbon

topcase Givi

 

post-1001-0-15871100-1375087062_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt alegere & bine ai venit in randul posesorilor de VFR.

Daca mai aranjezi si seaua, vei avea aproape full option upgrade pt o motocicleta confortabila.

Plimbari placute.

 

stely_yo: cred ca mai degraba ai contacte imperfecte decat scurt - la scurt, de obicei, ti se ard sigurantele - dar nu pot sti unde. Cand ai timp ia-le pe rand cu spray de curatat contacte. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am vazut eu saua pare sa fie oricum retapitata, posibil sa fie deja imbunatatita.

Eu de la zalau pana in buc nu am avut problem cu dosul :)

O sa revin insa cu niste poze si cu stckerul de pe spatele seii de la o pielarie din Germania, Baden-Württemberg

 

PS: Eu am si Capac de monopost la ea si as vrea sa il mai pot folosi in caz ca modific saua.

Editat de styx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stely_yo: cred ca mai degraba ai contacte imperfecte decat scurt - la scurt, de obicei, ti se ard sigurantele - dar nu pot sti unde. Cand ai timp ia-le pe rand cu spray de curatat contacte. Parerea mea...

 

Multam! Intr-adevar, asta aveam in cap, dar m-am exprimat gresit cu scurt. :)

 

Am iesit si ieri cu ea si nu s-a mai aprins. Totusi voi lua toate legaturile cu spray de contact. Multumesc! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cati km schimbati uleiul la VTec-uri? Si ce ulei v-a incantat cel mai mult? Ms.

Eu cam la 5000 km. Pe mine m-a tapetat bine Motul. Ultimul ulei am crezut c-am pus 7100 dar cand m-am uitat mai bine la bidon am vazut ca-i 300V ... si merge mobra ca unsa... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cam la 5000 km. Pe mine m-a tapetat bine Motul. Ultimul ulei am crezut c-am pus 7100 dar cand m-am uitat mai bine la bidon am vazut ca-i 300V ... si merge mobra ca unsa... :peace:

Multumesc. La aceste 2 tipuri ma gandeam si eu, sau la Bel Ray, ulei recomandat de un anume user de pe acest forum, specializat in servisarea Hondelor. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

As fi interesat sa achizitionez 2 suporti laterali de vfr 2003 pentru genti teztil .

Are cineva de vanzare sau aveti idee de unde pot cumpara?

Multumesc.



Eu cam la 5000 km. Pe mine m-a tapetat bine Motul. Ultimul ulei am crezut c-am pus 7100 dar cand m-am uitat mai bine la bidon am vazut ca-i 300V ... si merge mobra ca unsa... :peace:

salut ia zi si mie cum merge cutia cu motul 300 v ? eu am 7100 si de cand l-am pus se simte ca merge mai greu parca ar agata eu cand am luat motocicleta erea un ulei verde in ea si mergea cutia de te ungea pe suflet dar am schimbat ca asa trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine-a mers bine si cu 7100 si merge bine si cu 300V-ul, deci nu pot sa-mi dau cu parerea. Recunosc ca eu nu prea am cum sa-i dau seama de cand am schimbat steaua schimbatorului...

Detalii aici: http://www.factorypro.com/Prod_Pages/prodh91.html



Multumesc. La aceste 2 tipuri ma gandeam si eu, sau la Bel Ray, ulei recomandat de un anume user de pe acest forum, specializat in servisarea Hondelor. :)

Cumva Cesar? Pe mine m-a ajutat cu suspensia fata.

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ia zi si mie cum merge cutia cu motul 300 v ? eu am 7100 si de cand l-am pus se simte ca merge mai greu parca ar agata eu cand am luat motocicleta erea un ulei verde in ea si mergea cutia de te ungea pe suflet dar am schimbat ca asa trebuie.

 

Al meu e verde si e Motorex TopSpeed ... fata de 5100 se simte o diferenta la schimbatul treptelor, in sensul ca nu "clancane" asa tare.

.

... de cand am schimbat steaua schimbatorului...

Detalii aici: http://www.factorypro.com/Prod_Pages/prodh91.html

 

Eh, asta ar trebui sa rezolve clancanitul cutiei, dar la cat costa eu mai degraba as baga banii intr-un PC.

 

Am dat weekendul trecut motorul pe mana unui posesor de 954 si era placut impresionat de cat de frumos schimba cutia .. eu sincer nu-s foarte impresionat, da nah fiecare cu piticii lui :)

 

aaa .. s-a documentat evenimentul :)

Editat de mr.magic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DECI CA VENII VORBA DE CUTII SI ULEIURI....:) am mers cu o varietate mare de motociclete pot spune si am probat toate cele 3 mari tipuri de uleiuri in propriile foste motoare: Motul( 300 V, 7100) ,Motorex(Top Speed, Power Synt), Castrol(numai Power1 ), restul ceea ce a fost pe piata nu m`a interesart si nici atat sfatul unui mecanic care normal isi lauda produsul ca sa il vanda( un pic isi pune la ulei ca il ia cu discount, un pic la filtru si uite asa iese pretul manoperei mai bun pot spune).Cele mai grele cutii mi s`au parut la BMW (boxere`le) si la Aprilia (motoarele Rotax de 1000 cm, detinut un model perioada lunga), greu de scos pe neutru etc,etc... VFR`ul Vtec are si a avut una dintre cele mai bune/precise cutii dintre toate motocicletele cu care am mers eu, sincer ma asteptam mai mult peste VFR de la PanEuropean, dar nu este...are o cutie mai grea...sa zic asa. Cel mai bun Ulei care intradevar singura diferenta am simitit`o a fost NU la mersul motorului in sine DAR la cutie DA( mai ales la Rotax dar si la VFR)a fost Castrol Power 1, atentie nu fac reclama si este cotat slab pe piata din Romania si este o parere personala facuta cu proba la 3 motociclete deja si care nu are cum sa imi o schimbe nimeni si nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...