Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

 

Inca sunt pe drumuri cu devize de service, asigurari, etc.

Piesele le strang in ideea ca asigurarea nu va acoperi costul reparatiei si imi va da doar o suma de bani cu care sa ma descurc eu (dauna totala). Dpdv functional, motocicleta e ok;motorul merge normal, directia e buna, cadru nu e stramb. Problemele sunt optice, dar costisitoare.

Iata lista:

-capac motor dreapta

-farurile

-cadru bord

-carena fata

-pedala frana

-oglinda dreapta

-aripa fata

-radiator ulei

-senzor temperatura

-oglinda dreapta

-parbriz

Mai e carena dreapta, dar aia banuiesc ca se poate kitui si vopsi(nu e sparta).

 

Multumesc

ai grija cu asigurarile. nu-i lasa sa te prosteasca

la mea, din 98, cu 65000 km, am luat dauna totala 3000E. initial mi-au trimis o foaia in care spuneau ca imi dau vreo 1000 si un pic.

le-am dat reply cu paragrafele si formulelel de calcul de la CSA, si mi-au trimis inapoi cu calculul lor refacut. deci 3000E in mana, adica pentru reparatii, depasea 3500E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grija cu asigurarile. nu-i lasa sa te prosteasca

la mea, din 98, cu 65000 km, am luat dauna totala 3000E. initial mi-au trimis o foaia in care spuneau ca imi dau vreo 1000 si un pic.

le-am dat reply cu paragrafele si formulelel de calcul de la CSA, si mi-au trimis inapoi cu calculul lor refacut. deci 3000E in mana, adica pentru reparatii, depasea 3500E.

ai grija cu asigurarile. nu-i lasa sa te prosteasca

la mea, din 98, cu 65000 km, am luat dauna totala 3000E. initial mi-au trimis o foaia in care spuneau ca imi dau vreo 1000 si un pic.

le-am dat reply cu paragrafele si formulelel de calcul de la CSA, si mi-au trimis inapoi cu calculul lor refacut. deci 3000E in mana, adica pentru reparatii, depasea 3500E.

ai grija cu asigurarile. nu-i lasa sa te prosteasca

la mea, din 98, cu 65000 km, am luat dauna totala 3000E. initial mi-au trimis o foaia in care spuneau ca imi dau vreo 1000 si un pic.

le-am dat reply cu paragrafele si formulelel de calcul de la CSA, si mi-au trimis inapoi cu calculul lor refacut. deci 3000E in mana, adica pentru reparatii, depasea 3500E.

Inca nu stiu cat va fi reparatia la mine si nici nu stiu cat imi ofera asigurarea.ie primul accident si nu prea stiu bine mersul lucrurilo in acest caz.Poti sa-mi arati acele paragrafe si formule, despre care spui, sa fiu pregatit in caz ca am si eu surprize?

 

scuze de replyul neglijent;sunt de pe tel si vad ca nici nu am buton de edit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu stiu cat va fi reparatia la mine si nici nu stiu cat imi ofera asigurarea.ie primul accident si nu prea stiu bine mersul lucrurilo in acest caz.Poti sa-mi arati acele paragrafe si formule, despre care spui, sa fiu pregatit in caz ca am si eu surprize?

 

scuze de replyul neglijent;sunt de pe tel si vad ca nici nu am buton de edit

le caut cand ajung la birou si iti trimit

 

asta e mailul pe care l-am trimis la ei dupa ce mi-au trimis instiintarea cu suma mica :

 

Buna ziua,

 

Am primit instiintarea de la dumneavoastra. Am sunat la Call Center, in speranta ca putem vorbi, pentru a va semnala niste inadvertente din instiintare, dar am vorbit cu domnul Mihai Pascaru, care a facut o sesizare cu numarul 10166 / 16.10.2012.

 

Anul de fabricatie este 1998 nu 1993 cum este trecut in instiintare.

De asemenea numarul de km este undeva la 65000. Aveti poza cu bordul si numarul de km de la constatare.

 

 

Astfel :

 

Conform cu prevederile Ordinului nr 14/2011 emis de CSA

 

capitolul 5, articol 59, alin. 1, avem un parcurs mediu de 7500 km pentru motocicluri si coeficientul de uzura conform Anexa 3, tabel 1, stare media, vechime mai mare de 10 ani -> 75%

 

capitolul 5, articol 59, alin. 2, avem formula de calcul :

Coeficient de uzura(U%) = Coeficient de uzura (75%) - 0.5 x (65000 (km constatati) - 7500 x 14(ani))/1000.

 

din formula de calcul rezulta un coeficient de uzura 75%-20% = 55%

 

capitolul 5 articol 59 alin. 2 mai specifica si faptul ca nu se pot depasi coeficientii din tabelul 1 anexa 3 corespunzarori starilori de intretinere buna sau satisfacatoare, astfel, se considera coeficientul de uzura de 63%, deoarece 55% depaseste starea de intretinere buna.

 

Scazand din valoarea de nou din instiintarea trimisa de dumneavoastra A = 53.857,00 LEI coeficientul de uzura de 63% rezulta :

 

Valoarea vehiculului la data daunei = 19.927,09 LEI

Valoarea despagubirii daca auto nu se repara = 14.945,31 LEI

 

 

Cu stima,

 

Cauta si descarca ordinul de mai sus si fa si tu calculele in cazul tau.

 

Editat de GoMeZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce ar mai fi compatibil cel de vfr 800 vtec model 2003. am unul stramb pe fata stanga. merci

Honda cbr 600 f4i .singurul lucru care trebuie sa-l faci este sa adaugi cate o saiba la suruburile etrierilor.la mine a fost nevoie( Honda vfr 800 vtec din 2008). La anul tau nu cred ca este nevoie. Incearca.

Editat de laura_tazy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare:

cand pun frana spate la o viteza relativ mica se simte o trepidatie mica la voi la fel ?

vfr 800 vtec 2002

una din cauze poate fi lipsa aerisirii pe TOATE circuitele...vezi manualul....

o alta cauza - unul din rulmentii din butucul spate, dar asta e mai putin probabil, il auzeai si il simteai si la curbe,nu doar la franare

 

recomandare: aerieseste tot...stiu ca e un chin, dar...are rezultate...

si daca placutele sunt noi, ai putintica rabdare sa se deformeze dupa disc

Editat de alex_gherman_agh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una din cauze poate fi lipsa aerisirii pe TOATE circuitele...vezi manualul....

o alta cauza - unul din rulmentii din butucul spate, dar asta e mai putin probabil, il auzeai si il simteai si la curbe,nu doar la franare

 

recomandare: aerieseste tot...stiu ca e un chin, dar...are rezultate...

si daca placutele sunt noi, ai putintica rabdare sa se deformeze dupa disc

MULTUMESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...