Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Buna ziua domnilor. Aveti deptate cu ce spuneti. In romanul foileton scris la primul post am scris toate temerile mele fondate sau nu vis a vis de VFR. Probabil ca sunt temeri din alea pe ultima suta de metri,temeri pe care le are oricare om cand e foarte aproape de a-si vedea realizat un vis pe care il are de mult timp. Au trecut,nu cred ca exista vreo alegere mai buna pt mine la ora actuala.

Mi-a trecut greatza si fara emetiral,multumesc foarte mult,probabil ca meritam mistoul.

Nu sunt nerecunoscator cu ce o sa primesc,ca stiu cum e sa-ti doresti o motocicleta si sa nu te ajute cat de putin parintii sa o obtii.

Astept in 2-3 zile o confirmare,daca vine confirmarea,pe 30 oct cel tarziu iau VFR-ul,daca nu,in martie 100% il iau.

Despre noul medel VFR 1200 , nu ma luati la 3 pazeste,am vazut si eu ce ati vazut si voi,cateva filmulete,cateva poze si site-ul oficial. Din ce am vazut nu-mi place cum arata. E chestie de gusturi.

Va multumesc pentru raspunsuri,fie ele binevoitoare sau nu. O singura mentiune totusi : nu ar trebui sa-mi raspunda cineva asa de acid cand tot ce a retinut din post-ul meu a fost ca sunt scarbit :) dar nu e bai,ca nu ma supar.

De abia astept sa intru in familia VFR. Asfalt uscat tuturor. Va salut.

 

asa sunt veferistii, acizi si gretosi :)

:D

ps: bafta la achizitionare

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

 

Sa il stapanesti sanatos de pe acum, daca ma pot exprima astfel :D

Vezi ca au baietii la honda bikes in buc. sos Pipera un vfr negru 2008. Stiu ca era 9400 sau 9600 euro

 

Cat despre fiabilitate, ce pot sa spun, desoperi pe parcurs :)) ... eu am dat S4R pe un vfr Vtec 2002 si abia astept sa fac km aceia multi. Il am de 2 sapt si vremea nu prea a tinut cu mine... Consider VFR-ul, motocicleta cea mai echilibrata din multe puncte de vedere, dupa doar cei 600 km pe care ii am cu ea...

 

Bafta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua din nou. Am mers intr-un bar in care merg de ani de zile. Da-i cu heavy metal, icea tea si cu viceroy cand pe la 4.30 dimineata vine o pushtoaica la mine si-mi zice: Buna,tu ai o Honda albastra? Zic: Da am,de ce intrebi? Ea: paiiiiii...e afara si e cazuta pe trotuar... Inutil sa explic mai mult...levier de frana rupt;frana de picior indoita si deformata rau; tambur gripat; manshon stanga facut praf. Alarma am,una chiar foarte buna dar nu o armasem pt ca in fata barului este de obicei paza si oricum merg acolo de atatia ani. Baiatu de la paza coborase pana in bar sa bea si el o cafea. M-am gandit cum ar fi fost sa fi venit in seara aia la bar cu VFR-ul nou nout. In fine,nu mai conteaza...cert e ca pana nu ma mut definitiv in Belgia nu-mi cumpar motocicleta noua. O sa iau ceva SH, un VFR sau un Hornet900,o blindez cu crashpad-uri,alarma si toate cele si asta e. Sper totusi si imi doresc VFR,pe care il vad ca pe rampa mea in sport-touring spre Hayabusa. Oi vedea.

Va doresc asfalt uscat si sa nu aveti vreodata parte de vreun eveniment neplacut. Va salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WTF

 

Si eu care credeam ca mai apare un biker cu VFR.

Chiar daca gaseai pe jos VFR-ul, asta e... Banuiesc, ii faceai casco pentru ca era nou... chiar daca nu era nou... ce pot sa spun - shit happens. E pe 2 roti, mai cade :D

 

Multa bafta...

Sa iti cumperi ce motocicleta crezi tu ca ti se potriveste... noua, sh

 

Te salut,

Mesaj completat

Salutare vfr-isti...

 

Cum fac si eu sa cumpar un Top Case la un pret rezonabil? Am side case-urile originale de VFR si ma intereseaza si top-ul pentru un confort sporit al pasaagerului. Doar suport-ul pentru top case la Honda este 990 ROn + bineinteles ulterior top case-ul... Am facut un calcul, ajung pe la 1600 1700 Ron. Consider ca este destul de mult si nu imi permit momentan.

 

Sugestii?

 

Multumesc,

Mesaj completat

mai exact am varianta aceasta de suporti + genti

post-20029-1256137204_thumb.jpg

post-20029-1256137270_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleg ca tocmai ai luat mobra de la alin. :)

 

super afacere!..serios! :D

preturi mai bune decat ti-a dat scriciu nu prea ai.

eu caut valizele laterale,indiferent de culoare. :)

 

 

Merci...

 

Intra pe http://www.honda-bikes.ro si gasesti acolo la accesorii pt VFR side case-uri originale, doar ca sunt vreo 3800 RON.

 

Cat despre top case...mai astept un pik, o sa incerc sa strang bani sa iau tot de la ei...

 

Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci...

 

Intra pe http://www.honda-bikes.ro si gasesti acolo la accesorii pt VFR side case-uri originale, doar ca sunt vreo 3800 RON.

 

Cat despre top case...mai astept un pik, o sa incerc sa strang bani sa iau tot de la ei...

 

Salutare

eu am dat pe topcase 670 euro cu suport cu tot de la reprezentanta.

urmareste http://www.davidsilverspares.co.uk/ ...ar trebui sa-l gasesti la jumatate.

Mesaj completat

Cum fac si eu sa cumpar un Top Case la un pret rezonabil? Am side case-urile originale de VFR si ma intereseaza si top-ul pentru un confort sporit al pasaagerului. Doar suport-ul pentru top case la Honda este 990 ROn + bineinteles ulterior top case-ul... Am facut un calcul, ajung pe la 1600 1700 Ron. Consider ca este destul de mult si nu imi permit momentan.

 

Sugestii?

 

in link-ul dat cauta la model 2005 si 2006...te costa 260 lire topcase+suport+ reo 25 transport...+vreo 40 euro vopsitul,pt ca nu au negre. la paritatea de acum pare ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT.SUNT INCEPATOR SI AS VREA SA IAU UN VFR 750 .AS DORI SA STIU DACA ESTE UN MOTOR POTRIVIT PENTRU UN INCEPATOR ,MIE PLACINDU-MI MULT ACEST TIP DE MOTOR.ACCELERATIA CUM ESTE ...LINIARA SAU EXPLOZIVA CA LA DE EX YAMaha fzr?orice tip de informatie este binevenit.multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT.SUNT INCEPATOR SI AS VREA SA IAU UN VFR 750 .AS DORI SA STIU DACA ESTE UN MOTOR POTRIVIT PENTRU UN INCEPATOR ,MIE PLACINDU-MI MULT ACEST TIP DE MOTOR.ACCELERATIA CUM ESTE ...LINIARA SAU EXPLOZIVA CA LA DE EX YAMaha fzr?orice tip de informatie este binevenit.multumesc.

 

Chiar azi am mers cu un Vfr750 din 92 si am ramas foarte placut impresionat....m facut sa ma intreb(ca si altii desigur) de ce a renuntat honda la transmisia pe pinioane si 4 sup/cilindru tot timpul ???.

Acceleratie mai liniara ca a vfr-ului nu stiu daca mai gasesti la vreun motor, avand cuplu trege de jos(chiar mi s parut ca trage mai bine decat Vtecu pana in 4000rot), deci atentie cum iti bagi mana in gaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am dat pe topcase 670 euro cu suport cu tot de la reprezentanta.

urmareste http://www.davidsilverspares.co.uk/ ...ar trebui sa-l gasesti la jumatate.

Mesaj completat

 

 

in link-ul dat cauta la model 2005 si 2006...te costa 260 lire topcase+suport+ reo 25 transport...+vreo 40 euro vopsitul,pt ca nu au negre. la paritatea de acum pare ok.

 

 

Sal,

 

Sunt noul posesor al unui VFR 800 '06.Practic ma intereseaza daca exista vreo diferenta sesizabila(la viteza/viraje/??vibratii?? etc...) intre hardcase-urile originale si unele aftermarket gen Kappa/Givi+ suportii aferenti!Probabil cineva care are/a avut ambele variante ma poate ajuta cu un raspuns dar nu numai....feel free

 

PS:am cumparat Kappa K49+set K33N->1030 RON si am dat comanda de suporti->900 RON.Sunt nerabdator cu acest post:)

 

Multumesc in avans.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

Sunt noul posesor al unui VFR 800 '06.Practic ma intereseaza daca exista vreo diferenta sesizabila(la viteza/viraje/??vibratii?? etc...) intre hardcase-urile originale si unele aftermarket gen Kappa/Givi+ suportii aferenti!Probabil cineva care are/a avut ambele variante ma poate ajuta cu un raspuns dar nu numai....feel free

 

PS:am cumparat Kappa K49+set K33N->1030 RON si am dat comanda de suporti->900 RON.Sunt nerabdator cu acest post:)

 

Multumesc in avans.

honda se lauda cu setul de valize cum ca este ff bine studiat dpdv aerodinamic..experienta personala mi-a zis ca nu mint,chiar la peste 220 km/h...plus ca suportii sunt ff bine ganditi.

din cate stiu exista o varianta de givi care copiaza perfect valizele originale...doar ca sunt cam 5-600 euro.

daca cumparam valizele de pe davidsilverspare cu kit cu tot,ma costau cam 350 euro...acum nu le mai au.

 

in ceea ce priveste top-case-ul,nu mi-a placut nici un suport after market....alte valize de la givi sau alt furnizor erau prea departate de mobra si pozitionate altfel.

Editat de raducu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

Sunt noul posesor al unui VFR 800 '06.Practic ma intereseaza daca exista vreo diferenta sesizabila(la viteza/viraje/??vibratii?? etc...) intre hardcase-urile originale si unele aftermarket gen Kappa/Givi+ suportii aferenti!Probabil cineva care are/a avut ambele variante ma poate ajuta cu un raspuns dar nu numai....feel free

 

PS:am cumparat Kappa K49+set K33N->1030 RON si am dat comanda de suporti->900 RON.Sunt nerabdator cu acest post:)

 

Multumesc in avans.

 

Salut,

 

Eu am side case-urile originale si pot sa spun ca nu exista nici o diferenta intre a merge cu ele sau fara ele. Vreau sa spun ca nu afecteaza in nici un fel aerodinamica, felul in care trage. Nu i-am dat mai mult de 180. Singura probl apare cand vrei sa te bagi printre masini :rolleyes: . Grija sa nu le zgarii....

Offf... ce scumpe sunt in general... Sper sa ai suficient timp liber sa poti iesi sa te bucuri de ele... :D

 

Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur? Nici la consum nici o diferenta? :rolleyes:

 

Salut,

 

Eu am side case-urile originale si pot sa spun ca nu exista nici o diferenta intre a merge cu ele sau fara ele. Vreau sa spun ca nu afecteaza in nici un fel aerodinamica, felul in care trage. Nu i-am dat mai mult de 180. Singura probl apare cand vrei sa te bagi printre masini :D . Grija sa nu le zgarii....

Offf... ce scumpe sunt in general... Sper sa ai suficient timp liber sa poti iesi sa te bucuri de ele... :lol:

 

Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur? Nici la consum nici o diferenta? :rolleyes:

 

 

Buna intrebare... eu am postat si mai sus, de pe user-ul unui prieten..

 

Drumul pe care l-am facut cu gentile montate a fost pana la ploiesti si inapoi... Nu am verificat consumul... deci nu am aceasta info

Este posibil sa pape un pic mai mult cu ele montate... La un drum mai lung cu siguranta iti dai seama :D

 

Dar mai conteaza 1l in plus la suta... Poti sa te duci la russe sa cumperi muraturi si sa faci provizii pt la iarna cu gentile alea :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si diferentza de aerodinamica, fara gentzi ating viteza maxima (cica 255 dupa gps), da cu toate 3 gentile givi pe ea nu trece de 225, si la peste 210, mai ales daca sunt goale, parca nu mai simt asa sigur spatele pe drum. Dar eu zic ca o diferentza de 20 kmh nu contreaza, oricum nu e recomandabil pentru consum sa mergi in regim de croaziera la 200 kmh. La un drum lung, nu am vazut nici o diferenta strigatoare la consum, mai ales daca te duci la o viteza decenta de 140. Oricum, Givi-urile pe care le folosesc eu sunt deosebit de spatioase, intreg ansamblul a costat 225 Euro suport complet + 84 Euro top-case + 128 Euro lateralele, dar asta era acum 2 ani, nu stiu care sunt preturile acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur? Nici la consum nici o diferenta?

 

 

Eu nu am cutii originale pe VFR ci unele aftermarket pe care le-am primit cand am luat motocicleta(NONFANGO se numesc - italienesti). Am mers cu ele cu 200 si nu am simtit diferenta(vibratii etc... ). La consum cred ca mananca un pic mai mult ( max 1L/100- cu toate 3 montate). Sincer sa spun nu stiu exact cat au costat, ca pe site-ul producatorului nu gasesc preturi, dar eu nu as da banii pe niste cob-uri originale doar ca spune producatorul ca vai sunt super mega testate aerodinamic bla bla bla....

 

@justme2009

 

Cunosc o fata care a inceput pe vfr750 si inca e intreaga- (a tavalit mobra un pic, dar toate tavelelile au fost cele specifice incepatorilor la viteze mici, prin parcari etc). Deci e un motor care poate fi condus de un incepator cu capul pe umerii dar trebuie sa fii atent pentru ca totusi e un motor greu si relativ puternic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ma intereseaza la anu sa trec de pe Hornet 600 pe un VFR VTEC. Poate ma puteti ajuta cu cateva informatii:

 

1. la un SH, ar trebui sa ma sperie 50.000 km? Am auzit ca VFR-u duce mult mai mult...

2. care ar fi un pret corect pt un VTEC? (2002-2003)

3. nu este cel mai important aspect insa sunt curios de autonomia in regim de touring, 2 pers, 140-160km/h ?

 

Multsam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ma intereseaza la anu sa trec de pe Hornet 600 pe un VFR VTEC. Poate ma puteti ajuta cu cateva informatii:

 

1. la un SH, ar trebui sa ma sperie 50.000 km? Am auzit ca VFR-u duce mult mai mult...

2. care ar fi un pret corect pt un VTEC? (2002-2003)

3. nu este cel mai important aspect insa sunt curios de autonomia in regim de touring, 2 pers, 140-160km/h ?

 

Multsam!

 

 

Ce faci bre'?....parasesti stupul?.... :rolleyes:

 

Gata...destul off topic ca stricam forumul oamenilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ma intereseaza la anu sa trec de pe Hornet 600 pe un VFR VTEC. Poate ma puteti ajuta cu cateva informatii:

 

1. la un SH, ar trebui sa ma sperie 50.000 km? Am auzit ca VFR-u duce mult mai mult...

2. care ar fi un pret corect pt un VTEC? (2002-2003)

3. nu este cel mai important aspect insa sunt curios de autonomia in regim de touring, 2 pers, 140-160km/h ?

 

Multsam!

 

 

Salut,

 

Te pot ajuta cu info la punctul 2.

Eu am dat 4500 euro pe un vfr800 vtec din 2002 - 10400km + set de genti laterale originale.

Comparativ cu ce exista in Italia intre 4000 si 4500 ar fi un pret corect pentru an 2002-2003, poate chiar un pic mai jos.

 

Pentru celelalte puncte, ar trebui sa se dea cu parerea cineva care are mai multa experienta cu un VFR :rolleyes:

 

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ma intereseaza la anu sa trec de pe Hornet 600 pe un VFR VTEC. Poate ma puteti ajuta cu cateva informatii:

 

1. la un SH, ar trebui sa ma sperie 50.000 km? Am auzit ca VFR-u duce mult mai mult...

2. care ar fi un pret corect pt un VTEC? (2002-2003)

3. nu este cel mai important aspect insa sunt curios de autonomia in regim de touring, 2 pers, 140-160km/h ?

 

Multsam!

 

Pentru punctul 1: a mea are 53.000 de km si pot spune ca nu are absolut nici o problema si nu da nici un semn ca a obosit. Am mers cu una care avea aprox 25.000 km si sincer iti spun ca nu s-a vazut nici un fel de diferenta. Acu mai depinde si de cum a fost intretinuta ca daca ii faci schimburile de ulei la timp si ii bagi ulei de calitate te poate duce sute de km lejer.

 

Punctul 2: asta asa ca sa-mi fac putina reclama :rolleyes: eu vreau pe a mea 4000 euro ultimul pret /index.php?...10&start=10 si zic eu ca este mai mult decat decent pretul.

 

Punctul 3: Autonomie cu 2 persoane, cutii laterale originale, traseu Pitesti-Constanta pe autostrazi, viteza 140 - 150 km/h = am facut plinul la iesirea din Pitesti si am ajuns la iesirea de pe autostrada soarelui unde am bagat in peco de frica sa nu raman fara pentru ca era pe rosu de vreo 35 de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ma intereseaza la anu sa trec de pe Hornet 600 pe un VFR VTEC. Poate ma puteti ajuta cu cateva informatii:

 

1. la un SH, ar trebui sa ma sperie 50.000 km? Am auzit ca VFR-u duce mult mai mult...

2. care ar fi un pret corect pt un VTEC? (2002-2003)

3. nu este cel mai important aspect insa sunt curios de autonomia in regim de touring, 2 pers, 140-160km/h ?

 

Multsam!

1.nu,nici vorba...50.000 nu cred ca inseamna nici macar 1/3 din viata motorului astuia.

2.nu stiu

3.310-380 km,si mai ai 1-2 l in rezervor.

 

Mesaj completat

Sigur? Nici la consum nici o diferenta? :rolleyes:

la mine e foarte sigur...si numai cu topcase si cu toate valizele originale.

nu am observat nici o diferenta.

la ultima tura de 4000 km cu toate valizele,consumul mixt a fost de 5,8...la ritmul la care am mers tot timpul,nu scoteam mai putin nici fara valize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

 

 

Mesaj completat

Pentru punctul 1: a mea are 53.000 de km si pot spune ca nu are absolut nici o problema si nu da nici un semn ca a obosit. Am mers cu una care avea aprox 25.000 km si sincer iti spun ca nu s-a vazut nici un fel de diferenta. Acu mai depinde si de cum a fost intretinuta ca daca ii faci schimburile de ulei la timp si ii bagi ulei de calitate te poate duce sute de km lejer.

 

Punctul 2: asta asa ca sa-mi fac putina reclama :rolleyes: eu vreau pe a mea 4000 euro ultimul pret /index.php?...10&start=10 si zic eu ca este mai mult decat decent pretul.

 

Punctul 3: Autonomie cu 2 persoane, cutii laterale originale, traseu Pitesti-Constanta pe autostrazi, viteza 140 - 150 km/h = am facut plinul la iesirea din Pitesti si am ajuns la iesirea de pe autostrada soarelui unde am bagat in peco de frica sa nu raman fara pentru ca era pe rosu de vreo 35 de km.

 

 

Interesant.

 

Am vazut ca accepti si schimb cu ceva mai ieftin. Am un hornet din 2000 care sigur ti-ar placea. Ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...