Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Mai, avand in vedere ca singurele vitezane pentru incepatori sunt R1 sau R6, nu are totusi atat de multe alegeri de facut. Asa cum stim, toti copiii copiaza modelele idolilor sai. FIe ca este vorba de actori, cantareti, etc.

 

Nu este un secret ca idolul sau in materie de motociclism este cocalarul ala care a zburat cu 200 KM/H la trecerea de pietoni. Nu am fost acolo, dar din povestite va zic.. efectiv isi batea joc de R1. Cred ca o mai si scuipa din cand in cand in bataie de joc. Dadea o inferioara, hop si o flegma pe carene.

 

:crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Razvan dupa evolutia ta pun pariu ca in 5 ani o sa treci la categoria 49cc. Acum sa fiu on-topic:daca iti iei r1 ce o sa faci? Daca tu il iei cu gandul ca vrei sa fii ca ala care a trecut pe langa tine cu 200km/h,nu te vad bine,r1 nu iarta nici o greseala,abia asteapta sa faci un pas gresit ca si da cu tine de pamant.Daca ai mers odata pe un cbr f2 de 600 si nu ti s-a intamplat nimic acum nu inseamna ca poti sa mergi pe orice ca nu patesti nimic.

 

 

 

Ma bate gandul sa imi pun un 49 ceva pe o bicicleta cred ca e mai comod ce parere ai ? funny-Post.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e un fel de whack the weasel. il linistim pe unu pe un thread si HOP apare altu.

nu mai stiu pe care thread da a zis-o bine careva

sa te arunci la R1 ca incepator e ca si cum ti-ar lua virginitatea nicoleta luciu. in doua secunde s-a terminat tot si oricum n-ai inteles nimic.

nu inteleg de ce va faceti griji, asta e un cocalar generic care o sa duca mobra la terasa si o sa plece de pe loc cu a 3a ca are degetele pline de grasime si-i aluneca mana in gaz non stop.

la prima iesire o sa o dea pe o roata si pe urma pe jos si o sa o dezmembreze pentru urmatorul.

daca nu e cazu, toate injuraturile care o sa si le ia aici o sa ii prinda bine si o sa faca ca razvan, downgrade la ceva mai mic. nu ca 750-ul ar fi mai safe, razvane, tot te-ai aruncat.

pe scurt, mie, la greutatea mea cineva mi-a zis simplu, decat un fazer de 600(100cp) mai bine ala de 400(vro 70 parca). pentru ca la ala mic o sa-i dau capatu mult mai devreme si cu tupeu decat ala de 100cp care o sa ma pedepseasca cu prima ocazie.

concluziile ti le tragi singur NEBU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e un fel de whack the weasel. il linistim pe unu pe un thread si HOP apare altu.

nu mai stiu pe care thread da a zis-o bine careva

sa te arunci la R1 ca incepator e ca si cum ti-ar lua virginitatea nicoleta luciu. in doua secunde s-a terminat tot si oricum n-ai inteles nimic.

nu inteleg de ce va faceti griji, asta e un cocalar generic care o sa duca mobra la terasa si o sa plece de pe loc cu a 3a ca are degetele pline de grasime si-i aluneca mana in gaz non stop.

la prima iesire o sa o dea pe o roata si pe urma pe jos si o sa o dezmembreze pentru urmatorul.

daca nu e cazu, toate injuraturile care o sa si le ia aici o sa ii prinda bine si o sa faca ca razvan, downgrade la ceva mai mic. nu ca 750-ul ar fi mai safe, razvane, tot te-ai aruncat.

pe scurt, mie, la greutatea mea cineva mi-a zis simplu, decat un fazer de 600(100cp) mai bine ala de 400(vro 70 parca). pentru ca la ala mic o sa-i dau capatu mult mai devreme si cu tupeu decat ala de 100cp care o sa ma pedepseasca cu prima ocazie.

concluziile ti le tragi singur NEBU.

 

Cocalar esti tu, asta daca incerci sa ma jignesti pe mine, nu stii ce om sunt eu si nu imi cumpar motor sa fac fite cu el ;)

 

Edit; nu o sa fac ca Razvan, daca nu o sa ma descurc pe SS o sa merg catre SM ;)

Editat de neBu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde te afli acum? Eu am avut morcovu in fund cand am plecat de pe loc cu R6. Hai sa vezi puterea! Stii consumul la R1? Sau la miare? Stii ca e ~15%? Vrei putere, vrei 200km/h. Unde ii dai tu 200? Eu o sa fiu mereu impotriva miarelor, ma doare la mergatori frate, le aveti degeaba in oras daca nu le dati pe pista! Sunteti doar pescari cu bani de gaz...

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde te afli acum? Eu am avut morcovu in fund cand am plecat de pe loc cu R6. Hai sa vezi puterea! Stii consumul la R1? Sau la miare? Stii ca e ~15%? Vrei putere, vrei 200km/h. Unde ii dai tu 200? Eu o sa fiu mereu impotriva miarelor, ma doare la mergatori frate, le aveti degeaba in oras daca nu le dati pe pista! Sunteti doar pescari cu bani de gaz...

 

Sunt din bucuresti, nu vreau sa ma complic sa sau ma cert cu cineva, repet !! am inteles ca, consuma mai mult 10, 7 15 , 20 depinde cum dai in ea, vrei sa-ti zic eu unde te dai cu 200? te duci acolo la tunari la pista si te dai de iti sare batsu in oase, exista posibilitatea sa mergi si in oras cu viteza aia insa iti asumi niste riscuri fatale pe care nu o sa mi le asum, cel putin nu in primele sezoane.....

 

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Riscul in oras il ai si la 30(+), pe scuter cand iti apare un caine la roata. Am tovaras pe scuter care si acum are rani si-mi zice sa ma calmez.

Unde in bucuresti? Hai sa vezi cum suna, hai sa vezi cat evacueaza! Ai putere in 600cc cat 2 logan...asta vrei? Nu te-a certat nimeni, s-a postat la caterinca / serios unii...suie-te pe ceva!!! Ai riscul si la ~50 la ora cand iese taxi din straduta dreapta, motivatie "iarta-ma frate, nu te-am vazut", sa mori tuh? cu luminile astea???? am dat la pace!

 

Ce ai de retinut e ca, caterincile celor de mai sus iti pot salva blana / viata. Un tov. mi-a zis acum sa nu ma mai agit sa-ti scriu. Fa ce vrei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Riscul in oras il ai si la 30(+), pe scuter cand iti apare un caine la roata. Am tovaras pe scuter care si acum are rani si-mi zice sa ma calmez.

Unde in bucuresti? Hai sa vezi cum suna, hai sa vezi cat evacueaza! Ai putere in 600cc cat 2 logan...asta vrei? Nu te-a certat nimeni, s-a postat la caterinca / serios unii...suie-te pe ceva!!! Ai riscul si la ~50 la ora cand iese taxi din straduta dreapta, motivatie "iarta-ma frate, nu te-am vazut", sa mori tuh? cu luminile astea???? am dat la pace!

 

Ce ai de retinut e ca, caterincile celor de mai sus iti pot salva blana / viata. Un tov. mi-a zis acum sa nu ma mai agit sa-ti scriu. Fa ce vrei...

 

Pai atunci iti multumesc ca imi scri, daca stam sa o luam asa poti sa mori si pe scuter si pe r1 si pe r6, am luat-o si eu de curand, am facut cunostinta cu asfaltul, dar din probleme mecanice ale mobrei respective, nu vreau sa intru in detaliu, am facut " buba " asta e m-am ridicat si am plecat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dute ba cu sid sa te deie o tura...sa vezi cum iti tremura curu in sha....dute sa vezi cu ochi/pielea ta ...poate asa ai sa bagi naiba la cap ceva din toata treaba asta...

 

si eu prima data cand am plecat cu r6...ufaa... :eek:

 

 

Merg cu placere daca vrea el , insa nu conduc eu, doar ca pasager !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista posibilitatea sa mergi si in oras cu viteza aia insa iti asumi niste riscuri fatale pe care nu o sa mi le asum, cel putin nu in primele sezoane.....

 

 

Multumesc.

 

Multumeste-i lui Dumnezeu daca mai apuci sa scrii pe forum , sau aiurea , dupa ce o sa-i dai tu 200 la ora in oras , da' mai incolo , nu dupa primele sezoane.

RIP , ca cine stie cind ne mai intilnim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cocalar esti tu, asta daca incerci sa ma jignesti pe mine, nu stii ce om sunt eu si nu imi cumpar motor sa fac fite cu el ;)

 

Edit; nu o sa fac ca Razvan, daca nu o sa ma descurc pe SS o sa merg catre SM ;)

Daca nu te descurci pe SS sar putea sa mergi catre morga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha ha!!

 

 

Buna asta.

 

Sid daca il plimbi te implor sa iti bati joc de mobra ca asa ii plac lui motociclistii :))))))

 

dude, tine te bine, de SV-UL ala, nu mai te baga pe aici, da prietene hard very fuckin' hard daca te tine, tu nu poti sa faci asta eva neva ;)

 

Daca nu te descurci pe SS sar putea sa mergi catre morga.

 

pentru tine direct degetu, ai intrecut limita ;)

 

Multumeste-i lui Dumnezeu daca mai apuci sa scrii pe forum , sau aiurea , dupa ce o sa-i dai tu 200 la ora in oras , da' mai incolo , nu dupa primele sezoane.

RIP , ca cine stie cind ne mai intilnim.

 

O dai in comunism ;)

Editat de neBu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch:

prietene, ai usoare probleme.....

in 11 pagini toti incearca sa-ti explice, serios sau ironic ca nu ai ce cauta pe motor de 1000 ca incepator.

tu ce faci? tii coada sus si "nimic, betmen, betmen".... la ce dracu ai mai cerut pareri daca tu nu le iei in seama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde te afli acum? Eu am avut morcovu in fund cand am plecat de pe loc cu R6. Hai sa vezi puterea! Stii consumul la R1? Sau la miare? Stii ca e ~15%? Vrei putere, vrei 200km/h. Unde ii dai tu 200? Eu o sa fiu mereu impotriva miarelor, ma doare la mergatori frate, le aveti degeaba in oras daca nu le dati pe pista! Sunteti doar pescari cu bani de gaz...

 

 

mare chestie mare sa pricepi ca unora le plac niste chestii. nu trebuie sa intelegi tu sau sa-ti dea ei vreo explicatie.

 

n-o zic pe-aia cu cainele care moare de drum lung. nici de invidie nu zic nimic, care-i problema daca ei isi permit?

 

daca gandeam toti la fel era mare plictiseala pe-aici.

 

:)) norma ca , ca si pasager....sid , plimbal frate o tura hard...sa vada daca mai vrea el r1...a zis baiatul ca da o bere ;)

 

 

ca fapt divers: una e sa conduci, alta e sa fii pasager.

 

ar trebui sa stiti asta. ca pasager e naspa si pt un pilot "experimentat", mai ales ca esti la mana altuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa re-citesti postarile mele....

Pana una-alta, da-ne niste amanunte:

-daca ai A si de cand

-daca ai B-ul sau nu

-ce varsta ai

-inaltime si greutate

 

Daca treci peste conditiile de mai devreme (cele impuse de legislatia referitoare le incepatori), si daca esti una din exceptiile care au rabdare,minte si receptivitate la sfaturi, atunci POATE ca o sa supravietuiesti pe R1.

Daca il iei, fa-ti un serviciu si limiteaza-l drastic.Nu vorbesc sa il aduci de la 150 CP la 120Cp, scade-l sub 100.Dupa aceea, reciteste postarile mele anterioare si incearca sa le aplici.

Citeste si asimileaza tot ce inseamna viraje,franare,Twist of the Wirst,Cornering Bible,etc.

Ca exemplificare , pot sa iti spun ca am langa localitatea mea o persoana de 55 ani care se da pe R1.Se da cu placere, la el viteza 3-a e ultima.Merge frumos, nu exagereaza,etc.El merge un fel de touring cu un motor SS.Normal ca pt motocicleta aia nu e prea bine, dar asa i-a placut lui,aia a vrut-o si aia o are ,de ceva ani (3-4ani).Si supravietuieste...

 

de asta te intrebam detaliile de la inceput.

 

PS: sau o iei,platesti un curs de pilotaj, mergi cu ea pe circuit,echipata cu crash pad si tot ce trebuie si atunci o vei cunoaste.Nu va fi usor,dar e o varianta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa avem pe prima pagina un mic text: NU mai deschideti topicuri despre incepatori pe R1, luati-va direct, sunt foarte bune, te tin pe viata!

 

ii zici omului ca-i cocalar si in urmatoarele 3 pagini confirma perfect.

gogule, intelege, nu ai ce face cu r1, e degeaba, e pentru mai tarziu. pot si eu sa te fac sa te_caci pe tine cu banditu cu 80 de cai. ce e atat de greu de priceput?!?

 

cred ca-mi deschid o afacere de carenat mobre de 50 cp ca vad ca aspectu conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

ca fapt divers: una e sa conduci, alta e sa fii pasager.

 

ar trebui sa stiti asta. ca pasager e naspa si pt un pilot "experimentat", mai ales ca esti la mana altuia.

 

casca ochii..am zis normal ca, ca si pasager , sa vada puterea care o dezvolta si un r6 cu 2 perosoane pe ea...si NORMAL CA, CA SI PASAGER , pentru ca cine naiba ii lasa lui un ss pe mana?

 

 

is constient ca e mare diferenta , dar poti sa simti puterea mobrei si din spate, ceea ce aia trebuie sa afle el , ca ii ajunge si de 600 sa aiba belele daca aia vrea ( doamne fereste)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa re-citesti postarile mele....

Pana una-alta, da-ne niste amanunte:

-daca ai A si de cand

-daca ai B-ul sau nu

-ce varsta ai

-inaltime si greutate

 

Daca treci peste conditiile de mai devreme (cele impuse de legislatia referitoare le incepatori), si daca esti una din exceptiile care au rabdare,minte si receptivitate la sfaturi, atunci POATE ca o sa supravietuiesti pe R1.

Daca il iei, fa-ti un serviciu si limiteaza-l drastic.Nu vorbesc sa il aduci de la 150 CP la 120Cp, scade-l sub 100.Dupa aceea, reciteste postarile mele anterioare si incearca sa le aplici.

Citeste si asimileaza tot ce inseamna viraje,franare,Twist of the Wirst,Cornering Bible,etc.

Ca exemplificare , pot sa iti spun ca am langa localitatea mea o persoana de 55 ani care se da pe R1.Se da cu placere, la el viteza 3-a e ultima.Merge frumos, nu exagereaza,etc.El merge un fel de touring cu un motor SS.Normal ca pt motocicleta aia nu e prea bine, dar asa i-a placut lui,aia a vrut-o si aia o are ,de ceva ani (3-4ani).Si supravietuieste...

 

de asta te intrebam detaliile de la inceput.

 

PS: sau o iei,platesti un curs de pilotaj, mergi cu ea pe circuit,echipata cu crash pad si tot ce trebuie si atunci o vei cunoaste.Nu va fi usor,dar e o varianta ;)

 

Salut,

 

Nu am A,

B nu m-a interesat, ma gandeam sa dau de ambele,

22, proaspat acum in sept :))

 

greutate, habar nam 55/60 maxim // 1.60 si ceva, nu mai stiu nici asta am mai crescut :)

 

daca exista posibilitatea de a fi limitat usor o sa fac asta pentru inceput, am sa caut sa citesc ce spui tu acolo, pare interesant,

 

p.s. obosesc, n-am chef de carcotasi, deci daca nu e ceva on topic ( relevant ) nu mai postati aiurea please.

Editat de neBu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch:

prietene, ai usoare probleme.....

in 11 pagini toti incearca sa-ti explice, serios sau ironic ca nu ai ce cauta pe motor de 1000 ca incepator.

tu ce faci? tii coada sus si "nimic, betmen, betmen".... la ce dracu ai mai cerut pareri daca tu nu le iei in seama?

 

eu cred k tu esti cam basinos...adik, ironic nush... cauti sa faci omu sa se lase de acest sport... :finger: nu's deacrod cu tine :scratch:

mai bine incurajezi decat sa descurajezi :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca exista posibilitatea de a fi limitat usor o sa fac asta pentru inceput, am sa caut sa citesc ce spui tu acolo, pare interesant,

Haha limitare pe R1. Asta ar fi business foarte bun.

 

Trebuie limitat doar dreptul de reproducere la unele cupluri daca nu le ies niste teste simple in prealabil. Prea multa lume se caca animale bipede si le da nume de om.

A zis cineva ca romanii sunt extremisti. Or fi. Dar tu esti doar un troll sau prost.

Sper sa mai aduni macar 10 pagini sa iti creasca bine contorul de posturi, fani ai destui aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...