Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A mai montat cineva asa ceva pe motocicleta pana acum?! Eu am tripmaster ul stricat si ma bate gandul sa adaptez un ciclocomputer de genul asta (care are o gramada de funcii peste tripmaster) pe motor, fiind evident mai ieftin decat un TripMaster original.

Singura problema pe care o vad la ora actuala este ca nu stiu unde si cum sa montez senzorul de viteza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura problema pe care o vad la ora actuala este ca nu stiu unde si cum sa montez senzorul de viteza!

 

Magnetul il prinzi cu unul dintre suruburile de fixare ale discului de frana

Senzorul il fixezi pe telescop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit acum pe un forum varianta asta si incercam sa gasesc o varianta pt asta...Cum sa prind magnetul acolo?! Sa il sudez pe un surub...Nu prea vad o solutie!

Salut,cred ca merge sigur varianta lui Sebi.... multi soricei :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dar magnetul?! ce fac cu el?!

 

pune, omule, o poza cu nenorocitul ala de magnet, sa vedem si noi ce e cu el

Ala e foarte usor, se poate lipi de disc

Acuma, nu cred ca tine cu superglue dar cu poxilina iti garantez eu ca acolo moare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sebi - sebicozaurul?!

 

 

Pai varianta multi soricei e pentru a prinde pe jurca cititorul....dar magnetul?! ce fac cu el?!

Pai poti sa il prinzi si cu scoci dublu adeziv de la 3M sau sunt o gramada de solutii de la bison,dar cel mai bine cum a zis si Korben pune si tu o poza sa vedem si noi despre ce este vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Are cineva prin garaj ( propriu sau tert ) un cauciuc spate , mixt si cu macar 70-80 % "carne" pe el ? Contra cost bineinteles !

 

M-am saturat de franat cate 10-15 metri cu plasticul montat acum pe mobra si in Iasi au inchis astia toate SH-urile moto .

 

Cu stima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune, omule, o poza cu nenorocitul ala de magnet, sa vedem si noi ce e cu el

Ala e foarte usor, se poate lipi de disc

Acuma, nu cred ca tine cu superglue dar cu poxilina iti garantez eu ca acolo moare

 

Asta e ansamblul pe care trebuie sa il montezi....nu toate piesele insa...Functie de necesitate. Acolo se vede si magnetul!

Lipit cu poxilina sau alte d'astea nu vreau sa fac ca nu imi bat joc de motocicleta. Am cautat cateva variante si din ce am vazut pe la motor as putea fie sa il sudez/prind pe surubul de la discul de frana....fie am sa dau o gaura in disc si il fixez acolo.

 

Pt tine Cip....tigania e waterproof, dustproof...rezista la spalarea sub presiune samd. Costa uneva sub 70 lei, functie de unde comanzi.

Editat de marius.roibu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e ansamblul pe care trebuie sa il montezi....nu toate piesele insa...Functie de necesitate. Acolo se vede si magnetul!

Lipit cu poxilina sau alte d'astea nu vreau sa fac ca nu imi bat joc de motocicleta. Am cautat cateva variante si din ce am vazut pe la motor as putea fie sa il sudez/prind pe surubul de la discul de frana....fie am sa dau o gaura in disc si il fixez acolo.

 

Pt tine Cip....tigania e waterproof, dustproof...rezista la spalarea sub presiune samd. Costa uneva sub 70 lei, functie de unde comanzi.

Eu stiu ca trebuie sa ai o anumita distanta (variabila) de la centrul rotii pt locul in care fixezi magnetul in functie de diametrul rotii sau este fixa si introduci in "computer" datele roti...de aceea eu cred ca magnetul o sa-ti vina prins ca la biciclete undeva pe una dintre spite!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Lipit cu poxilina sau alte d'astea nu vreau sa fac ca nu imi bat joc de motocicleta. Am cautat cateva variante si din ce am vazut pe la motor as putea fie sa il sudez/prind pe surubul de la discul de frana....fie am sa dau o gaura in disc si il fixez acolo.

...

deci...esti amuzant la faza cu batut joc de motoreta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ar conta pozitia pe spita, pt ca indiferent unde e pusa, tot o data la fiecare rotatie a roti va trece prin fata senzorului. Singura restrictie din cate stiu eu este sa fie la o distanta "potrivita" de cititor.

Ma rog...vom vedea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca trebuie sa ai o anumita distanta (variabila) de la centrul rotii pt locul in care fixezi magnetul in functie de diametrul rotii sau este fixa si introduci in "computer" datele roti...de aceea eu cred ca magnetul o sa-ti vina prins ca la biciclete undeva pe una dintre spite!!

 

La sistemele astea nu conteaza locul pe raza rotii, deoarece masoara viteza unghiulara de rotatie( delta alfa/delta t masurind timpul intre doua impusuri unde un impuls= o rotatie completa deci alfa = 360 grade) si probabil se seteaza apoi in computer diametrul rotii si din cele doua informatii computerul calculeaza viteza si distanta. Daca nu se poate seta diametrul gumei (17 toli de ex.)dispozitivul este probabil facut doar pentru biciclete (nu ma pricep acolo o fi toate rotile la fel)si nu-i bun la motor.

 

Asa dar nu conteaza unde se fixeaza perechea senzor/magnet, din considerente de soliditate a fixarii preferabil cit mai aproape de ax, eventual magnetul pe discul frinei si senzorul pe etrier. Normal ca lipirea se face cu adezivi industriali adevarati rezistenti la soc, variatii de temperatura si umiditate.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ar conta pozitia pe spita, pt ca indiferent unde e pusa, tot o data la fiecare rotatie a roti va trece prin fata senzorului. Singura restrictie din cate stiu eu este sa fie la o distanta "potrivita" de cititor.

Ma rog...vom vedea!

 

 

uite un link http://www.xrv.org.uk/forums/africa-twin/17688-trailtech-vapour-help-needed.html cred ca o s ate ajute in fixarea magnetului.nu am muncit foarte mult dor o scurta cautare pe gugulu da nah nu e mai bine sa ne dam toti cu parerea?

 

ti-am zis ca pot sa ti-l repar pe cel vechi da tu batman batman

 

Nu stiu cat de bine o sa mearga chestia asta chinezeasca care vrea sa semene cu un vapor trail tech

 

da incearca poate ai noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel vechi dupa ce l am desfacut am vauzut ca avea 12V pe alimentarea de la microprocesor!...Crezi ca mai poate fii facut?

 

http://www.okazii.ro/biciclete/accesorii/computer-bicicleta-vitezometru-odometru-termometru-cronometru-multiple-functii-ciclocomputer-a114258561

 

Cip...asta e pentru tine, restul ma scuzati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel vechi dupa ce l am desfacut am vauzut ca avea 12V pe alimentarea de la microprocesor!...Crezi ca mai poate fii facut?

 

http://www.okazii.ro/biciclete/accesorii/computer-bicicleta-vitezometru-odometru-termometru-cronometru-multiple-functii-ciclocomputer-a114258561

 

Cip...asta e pentru tine, restul ma scuzati!

 

NU dați banii pe chinezisme!

 

Cumpărați ceva calumea. -> http://www.playbike.ro/categorie.php?id_categorie=74

SIGMA, TREK sau VDO

 

Sunt rezistente la apă, mizerie, Âşocuri. Înregistrează viteze până la 500 km/h (nu e cazu).

Codurile de setare la majoritatea e lungimea cercului (roata față). Se măsoară cu ruleta Âşi se intro-bagă în jucărie.

 

Spor maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vitezometrul si odometrul functioneaza, nu e mai simplu un GPS pe post de tripmaster? Ciclocomputerele sunt o alternativa in cazul in care se strica vitezometrul original.

PS EXC-urile vin din fabrica cu ciclocomputere, cu fir, cu senzor in etrier, cu magnetel pe discul de frana, etc...

Le-ar mai trebui un powermeter www.SRM.de la roata. hi hi hi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sebi....nici un altul nu are functii asa cum are cel pe care l am postat eu!...E mare si poate afisa multe informatii. si ii pot fi adaptate butoane ca sa resetezi counter ul mic...pt a fii folosit in combinatie cu un derulator....Sunt chiar ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...E mare si poate afisa multe informatii.

Asta e cel mai important, sa fie mare sa se vada cifrele, nu sa ma chiorasc in el la cifre mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel vechi dupa ce l am desfacut am vauzut ca avea 12V pe alimentarea de la microprocesor!...Crezi ca mai poate fii facut?

 

http://www.okazii.ro/biciclete/accesorii/computer-bicicleta-vitezometru-odometru-termometru-cronometru-multiple-functii-ciclocomputer-a114258561

 

Cip...asta e pentru tine, restul ma scuzati!

 

 

Orice se poate face daca ai vointa , treaba asta am mai discutat-o ,nu pot sa iti spun daca se poate face pana nu il desfac.

 

 

spor

 

In ceea ce priveste gps-ul e o idee buna dar ce faci cand il uiti pe motor (hocus pocus)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...