Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

Topcase pt BMW prins pe placa originala.

 

Montat si verificat dimensional. Intra sticlele pe lung. :)

frumos topcase, numai ulei sa fie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_

In iarna asta am ajuns pe la Excel Motoshow si am reusit sa fac poze la cutiile moto expuse.

Pun aici cateva foto si explicatii, in ideea ca poate va vor ajuta in intreprinderile viitoare:

TOURATECH:

- Aluminiu prea subtire

- Mult prea multe popnituri si suruburi ieftine, standard la interior

- O linie fina de silicon intre fundul cutiei si corpul propriu zis / peretii laterali

- Capace cu cheder de aluminiu, ce se inchideau pe sistem cant/sant

- Sistem interesant de fixare pe placa (in poze este un topcase), pe care nu am reusit sa il dibui cum functioneaza. Minus la el, cred, este ca nu poti da jos topcase-ul decat daca scoti totul din el sau daca iti strecori mana sub continut.

- Plusul lor fata de restul era greutatea redusa

post-3763-0-70977700-1396183685_thumb.jpgpost-3763-0-65167300-1396183691_thumb.jpgpost-3763-0-73295700-1396183697_thumb.jpgpost-3763-0-80478200-1396183703_thumb.jpgpost-3763-0-16110100-1396183709_thumb.jpgpost-3763-0-83353800-1396183714_thumb.jpgpost-3763-0-02660700-1396183722_thumb.jpgpost-3763-0-96737700-1396183727_thumb.jpgpost-3763-0-44340900-1396183733_thumb.jpgpost-3763-0-83017400-1396183738_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topcase pt BMW prins pe placa originala.

 

Montat si verificat dimensional. Intra sticlele pe lung. :)

Top case-ul arata foarte bine. Insa ma uit la el de 10 minute si tot nu imi dau seama: ce ai pus in sticlele alea :-L ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

STAHLKOFFER

Firma mica si sincera, genul de business de familie.

Raportati la concurenta de la salon, aveau cele mai mici preturi. Publicul tinta - average Joe cu motor ieftin si buget mic, care prefera ceva garage made, usor low quality vs. produse facute pe linii automatizate, mai faine ca design dar si cu preturi duble sau triple.

- Produse foarte robuste, simple si eficiente. Poate prea robuste, in sensul ca erau din tabla de fier si foarte grele.

- Capace atat cu balamale cat si cu 2 incuietori, una pe fiecare margine

- Sistem foarte simplu si interesant de prindere a cutiei pe suportul aferent

post-3763-0-02568100-1396184937_thumb.jpgpost-3763-0-63730200-1396184943_thumb.jpgpost-3763-0-95305400-1396184950_thumb.jpgpost-3763-0-46216500-1396184959_thumb.jpgpost-3763-0-97053400-1396184966_thumb.jpgpost-3763-0-05200100-1396184974_thumb.jpg



Intr-un final am ajuns si la mult laudatii METALMULE.

* Cutii din dural, destul de greute si ele.

* Raportul intre preturile cerute si produsele oferite mi se pare socant. Sunt produse eficiente si robuste dar, daca ai un minim de simt tehnic si ai petrecut macar 2-3 nopti din viata citind despre construirea cutiilor de tabla pentru motociclete, realizezi ca ceea ce vand ei este banal de simplu si ieftin de construit.

* Fundul nu este plat, ci are profil de U intors, cu marginile faltuite. Probabil si ceva silicon intre parti

* Corpul propriu-zis, lateralul, nu este dintr-o placa cu o singura imbinare, ci din doua. Probabil mai eficient ca si costuri, fiindca nu il construiesti din placi de X metri ci din Y centimetri.

* Nu stiu cat de robust este sistemul de montare/demontare cu parghie pentru cutiile laterale, dar este ingenios de simplu si rapid.

http://shop.traveldriplus.com/images/cache/Box-Lock.600.jpg

* Nu prea m-a convins cauciucul/siliconul dur folosit la interiorul capacului pentru etansare.

* Accesorii practice, nimic de spus, dar parca cu un feeling de militar, prea ieftin. Incuietoarea pentru capac m-a facut sa bufnesc in ras. O platbanda ce se misca la 90 de grade si care incuie cutia intrand intr-un decupaj facut in lateralul ei. Nu luam in calcul ca nu este nici un fel de izolatie contra apei acolo.

* Cred ca cei care concep cutiile sunt totusi motociclisti practicanti, prin comparatie cu cei de la Touratech - am apreciat niturile folosite la imbinare. Nu ca ar fi vreun model de zece ori mai scump.

Increzatori pana la fanatism in produsele lor, oameni foarte agresivi si eficienti in vanzare, dar cred ca asta merge bine si din cauza cumparatorului standard englez care nu are grijile noastre financiare, nu se documenteaza atat si nu cunoaste atat de bine dedesubturi de genul masinilor, materialelor si costurilor de productie.

post-3763-0-70499700-1396185840_thumb.jpgpost-3763-0-79102400-1396185846_thumb.jpgpost-3763-0-60171600-1396185852_thumb.jpgpost-3763-0-25054100-1396185861_thumb.jpgpost-3763-0-98027000-1396185869_thumb.jpg

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Top case-ul arata foarte bine. Insa ma uit la el de 10 minute si tot nu imi dau seama: ce ai pus in sticlele alea :-L ?

Habar nu am. Sunt ale proprietarului.

Interesanta descrierea. Toti le-am vazut pe toate separate, dar acum puse laolalta, mai instructiv.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In iarna asta am ajuns pe la Excel Motoshow si am reusit sa fac poze la cutiile moto expuse.

Pun aici cateva foto si explicatii, in ideea ca poate va vor ajuta in intreprinderile viitoare:

TOURATECH:

- Aluminiu prea subtire

- Mult prea multe popnituri si suruburi ieftine, standard la interior

- O linie fina de silicon intre fundul cutiei si corpul propriu zis / peretii laterali

- Capace cu cheder de aluminiu, ce se inchideau pe sistem cant/sant

- Sistem interesant de fixare pe placa (in poze este un topcase), pe care nu am reusit sa il dibui cum functioneaza. Minus la el, cred, este ca nu poti da jos topcase-ul decat daca scoti totul din el sau daca iti strecori mana sub continut.

- Plusul lor fata de restul era greutatea redusa

attachicon.gifTouratech _01.jpgattachicon.gifTouratech _02.jpgattachicon.gifTouratech _03.jpgattachicon.gifTouratech _04.jpgattachicon.gifTouratech _05.jpgattachicon.gifTouratech _06.jpgattachicon.gifTouratech _07.jpgattachicon.gifTouratech _08.jpgattachicon.gifTouratech _09.jpgattachicon.gifTouratech _10.jpg

 

STAHLKOFFER

Firma mica si sincera, genul de business de familie.

Raportati la concurenta de la salon, aveau cele mai mici preturi. Publicul tinta - average Joe cu motor ieftin si buget mic, care prefera ceva garage made, usor low quality vs. produse facute pe linii automatizate, mai faine ca design dar si cu preturi duble sau triple.

- Produse foarte robuste, simple si eficiente. Poate prea robuste, in sensul ca erau din tabla de fier si foarte grele.

- Capace atat cu balamale cat si cu 2 incuietori, una pe fiecare margine

- Sistem foarte simplu si interesant de prindere a cutiei pe suportul aferent

attachicon.gifStahlkoffer_1.jpgattachicon.gifStahlkoffer_2.jpgattachicon.gifStahlkoffer_3.jpgattachicon.gifStahlkoffer_4.jpgattachicon.gifStahlkoffer_5.jpgattachicon.gifStahlkoffer_6.jpg

 

Intr-un final am ajuns si la mult laudatii METALMULE.

* Cutii din dural, destul de greute si ele.

* Raportul intre preturile cerute si produsele oferite mi se pare socant. Sunt produse eficiente si robuste dar, daca ai un minim de simt tehnic si ai petrecut macar 2-3 nopti din viata citind despre construirea cutiilor de tabla pentru motociclete, realizezi ca ceea ce vand ei este banal de simplu si ieftin de construit.

* Fundul nu este plat, ci are profil de U intors, cu marginile faltuite. Probabil si ceva silicon intre parti

* Corpul propriu-zis, lateralul, nu este dintr-o placa cu o singura imbinare, ci din doua. Probabil mai eficient ca si costuri, fiindca nu il construiesti din placi de X metri ci din Y centimetri.

* Nu stiu cat de robust este sistemul de montare/demontare cu parghie pentru cutiile laterale, dar este ingenios de simplu si rapid.

http://shop.traveldriplus.com/images/cache/Box-Lock.600.jpg

* Nu prea m-a convins cauciucul/siliconul dur folosit la interiorul capacului pentru etansare.

* Accesorii practice, nimic de spus, dar parca cu un feeling de militar, prea ieftin. Incuietoarea pentru capac m-a facut sa bufnesc in ras. O platbanda ce se misca la 90 de grade si care incuie cutia intrand intr-un decupaj facut in lateralul ei. Nu luam in calcul ca nu este nici un fel de izolatie contra apei acolo.

* Cred ca cei care concep cutiile sunt totusi motociclisti practicanti, prin comparatie cu cei de la Touratech - am apreciat niturile folosite la imbinare. Nu ca ar fi vreun model de zece ori mai scump.

Increzatori pana la fanatism in produsele lor, oameni foarte agresivi si eficienti in vanzare, dar cred ca asta merge bine si din cauza cumparatorului standard englez care nu are grijile noastre financiare, nu se documenteaza atat si nu cunoaste atat de bine dedesubturi de genul masinilor, materialelor si costurilor de productie.

attachicon.gifMetalMule_01.jpgattachicon.gifMetalMule_02.jpgattachicon.gifMetalMule_03.jpgattachicon.gifMetalMule_04.jpgattachicon.gifMetalMule_05.jpg

Multumim pentru share! :goodposting:

...poate ai si niste preturi sau niste lincuri catre ele? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Multumim pentru share! :goodposting:

...poate ai si niste preturi sau niste lincuri catre ele? :ok:

Cu placere :peace: !

Cutia Touratech era pe un 1190 Adv si nu avea pret pe ea.

MetalMule bat undeva la peste 1000 de euro/gbp. Nu mai stiu sigur daca doar lateralele cu suportii sau toate 3 + suportii.

Stahlkoffer aveau preturi bune, afisate.

Sunt 100% sigur ca gasesti preturile pe site-urile lor.

Insa, sincer, eu nu am dat nici cea mai importanta preturilor.

Parerea mea este ca am/avem in tara alternative mult mai bune si mai confortabile, dpmdv.

Astfel incat pentru mine cel mai important a fost sa vad pe viu solutiile tehnice adoptate de "multinationalele" acestea, calitatea produsului finit si daca justifica raportul pret/calitate promovat.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un Vstrom echipat pt curse lungi a plecat din atelier astazi.

Mai putin si va fi si o Africana echipata :)

Africa Twin RD04 cu operele d-lui Harea :

 

 

, , , , ,

 

 

Durata despachetare : 20 min . Durata montaj : 30 min . Cu stima , toate cele bune !

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar arata fain Africana cu cutiile manufacturate la nenea Harea. Proportia cutii/ ansamblu vehicul mi se pare foarte buna.

Editat de high_dive_eagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu vrei si tu sa-ti faca nenea Harea cutii ?

As da prea multi bani pe accesorii la o motoreta prea veche ca sa merite efortul. Oricum m-am distrat cu un experiment din tabla de otel vara trecuta si inca nu m-au dezamagit.

 

Nenea Harea nu mai face nimic de unul singur. Sunt mai multi motociclisti inplcati in realizarea cutiilor si a celorlate produse.

Asa si trebuie sa fie. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

are cineva idee de unde pot gasi sau daca confectioneaza cineva manere de textil (sintetic) pt cutii de aluminiu pt un GS? Ceva in genul asta?

http://www.ebay.de/itm/Tragegriff-Tragegurt-BMW-R1200-GS-Adventure-Alu-Koffer-/120976115347?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item1c2abd0693

 

Multumesc!

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...