Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

Ar fi ok sa poti vorbi cu d-l Bogdan sa le preia ptr reparatii si sa le si intareasca putin . Lazile ce au iesit din atelierul lui sunt deosebit de rezistente si calitative si cred ca asta conteaza pana la urma .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

multzam de sfaturi. Voi pune zilele astea niste poze, insa veti vedea ca cutiile nu sunt foarte deformate iar colturile sunt intregi

Din cate am vazut, sunt sigur ca ar fi suficienta indepartarea niturilor si aplicarea unui material izolant. Am gasit in Tg Mures pe cineva care ar face treaba cu niturile, insa nu prea stiu ce izolant sa pun (cu silicon am incercat, insa nu adera pe aluminiu)

Imi place ideea asta cu gandeste prima data si munceste dupa, asta e motivul pentru care nu ma apuc eu sa le fac ...

 

Imi pare rau de KOnvoi, insa intr-adevar in ultimul timp calitatea prodselor facute de el lasa mult de dorit. Daca era mai serios, avea viitor. Stiu ca facea si pentru strainatate, chiar cutiile trimise mie aveau inscriptionat pe ele ceva in spaniola, posibil o adresa. Asta e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Sunt foarte curios daca dl. Harea le face acum si rezistente la apa. Eu am cumparat de la el si de fiecare data cand da o ploaie, ma trezesc cu apa inauntru. Si asta dupa ce m-am intors cu ele la refacut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot la harea! ce dracu face cele mai rezistente !

 

Posibil să da, posibil să nu. Din ce-am pipăit, nu se ridică la nivelul calităţii sau a rezistenţei celor confecţionate de HD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte curios daca dl. Harea le face acum si rezistente la apa. Eu am cumparat de la el si de fiecare data cand da o ploaie, ma trezesc cu apa inauntru. Si asta dupa ce m-am intors cu ele la refacut...

poti sa-ti cumperi si o barca mica pe care s-o pui in cutii ...si tii bagajele in barcuta :P

si in ale mele a intrat putina apa dar cred ca a intrat pe la sistemul de prindere montat de mine si care probabil nu este etans pe la suruburi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am lazile de d-l Harea si nu am avut nici o problema pana in momentul in care am reusit un derapaj de toata pomina si am dat cu vaca de gresie la sarbi . Am o mica deformare la marginea pe care etanseaza capacul , de la acel incident si sper sa gasesc o varianta sa pot sa indrept marginea . In afara de asta , nimic de reprosat . La nivel de protectie , pot sa spun ca lazile au salvat piciorul pasagerului si fara ele probabil ca ar fi fost alte urmari .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa-ti cumperi si o barca mica pe care s-o pui in cutii ...si tii bagajele in barcuta :P

si in ale mele a intrat putina apa dar cred ca a intrat pe la sistemul de prindere montat de mine si care probabil nu este etans pe la suruburi

 

Ha ha, da, este o idee. Nu intra asa de multa apa, insa este neplacut sa trebuiasca sa bag totul in pungi de plastic. Si nu am adus nici o modificare la ele sau sa fi cazut... De rezistente, se vede ca sunt, nu am indoiala. Dar cum de cazaturi ma pot feri, de ploaie mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha, da, este o idee. Nu intra asa de multa apa, insa este neplacut sa trebuiasca sa bag totul in pungi de plastic. Si nu am adus nici o modificare la ele sau sa fi cazut... De rezistente, se vede ca sunt, nu am indoiala. Dar cum de cazaturi ma pot feri, de ploaie mai greu.

 

 

Data viitoare ia-ti de la HD. Eu am vazut cutii cazute facute de ei in care nu intra apa.

» Post actualizat in 23 Jul 2015 11:32

Buna,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie ,unde gasesc coltare pentru cutii de aluminiu ? ?

 

 

Poti sa dai un tel tot la HD, poate-ti dau câteva. Din ceea ce stiu si Konvoi cumpăra tot de la ei coltarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha, da, este o idee. Nu intra asa de multa apa, insa este neplacut sa trebuiasca sa bag totul in pungi de plastic. Si nu am adus nici o modificare la ele sau sa fi cazut... De rezistente, se vede ca sunt, nu am indoiala. Dar cum de cazaturi ma pot feri, de ploaie mai greu.

da jos sistemul de prindere si baga silicon. cred ca pe acolo intra. de la spalatorie desi a dat ala cu jetul calumea pe la capac , nu a intrat apa deloc deci sunt etanse la capac.

referitor la producatorii autohtoni ....eu am preferat cutiile de la Bogdan pentru ca balamalele de la HD sunt din plastic! (SW Motech au la fel ) la cutiile lui Bogdan capacul se da in lateral si poti sa-l folosesti si ca masuta la nevoie :) si in plus faptul ca se deschid in lateral te ajuta daca ai un topcase mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da jos sistemul de prindere si baga silicon. cred ca pe acolo intra. de la spalatorie desi a dat ala cu jetul calumea pe la capac , nu a intrat apa deloc deci sunt etanse la capac.

referitor la producatorii autohtoni ....eu am preferat cutiile de la Bogdan pentru ca balamalele de la HD sunt din plastic! (SW Motech au la fel ) la cutiile lui Bogdan capacul se da in lateral si poti sa-l folosesti si ca masuta la nevoie :) si in plus faptul ca se deschid in lateral te ajuta daca ai un topcase mai mare.

 

HD balamale de plastic????? Eu zic să te mai uiți odată. Nici cele vechi, nici cele noi, care BTW au niște super balamale, nu au plastic în ele.

 

Referitor la topcase, părerea mea este, că cei cărora le sunt insuficiente 2 cutii + topcase sau rolbag, poate ar trebui să-și ia un jep, în loc de mobră.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insuficiente 2 cutii + topcase mediu sau 2 cutii + topcase mare ?

Eu l-am luat pe cel mai mare, pentru a intra ambele căşti în el, împreună cu două cutii HD de 52L, primul model, şi pot deschide capacele cutiilro în lateral (interior) fără să mă incomodeze topcase-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HD balamale de plastic????? Eu zic să te mai uiți odată. Nici cele vechi, nici cele noi, care BTW au niște super balamale, nu au plastic în ele.

 

Referitor la topcase, părerea mea este, că cei cărora le sunt insuficiente 2 cutii + topcase sau rolbag, poate ar trebui să-și ia un jep, în loc de mobră.

 

la swmotech sigur sunt din plastic

sw_alk_00_165_11000l_s_37lt_silver_panni

 

din pozele de pe site-ul lor si pentru ca seamana foarte bine cu cele de pe trax-uri mie mi s-au parut din plastic...dar poate gresesc (mea culpa)

http://www.heavyduties.ro/panniers/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că gresesti, eu mă gândeam la incuietori. [mea culpa]

 

Nu imi aduca minte cum sunt balamalele dar ar putea fi de plastic. Oricum e iluzia sigurantei la orice sidecase, daca cineva e motivat desface in 30 de sec orice sidecase. Bineinteles nu pe sest si in vazul lumii, dar ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum e iluzia sigurantei la orice sidecase, daca cineva e motivat desface in 30 de sec orice sidecase. Bineinteles nu pe sest si in vazul lumii, dar ....

 

de asta mi-am dat si eu seama dupa ce le-am luat. atunci mi-am pus intrebarea...dar nu mai bine imi luam genti textile ca oricum daca vrea cineva sa ti le sparga oricum nu se chinuie prea mult daca stie ce sa faca :)

de asta nici nu le incui cand le las goale :)) sa le deschida sa vada ca sunt goale si poate nu-l intereseaza mai mult :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

la swmotech sigur sunt din plastic

sw_alk_00_165_11000l_s_37lt_silver_panni

 

din pozele de pe site-ul lor si pentru ca seamana foarte bine cu cele de pe trax-uri mie mi s-au parut din plastic...dar poate gresesc (mea culpa)

http://www.heavyduties.ro/panniers/

 

Treaba e că poți să opta pentru incuietoare cu cheie pe ambele părți ... fără balamale .... și dai jos direct capacu fără să ai probleme la topcase sau alte chestii de genu ăsta. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...