Sari la conținut

Accident Pantelimon - 25.06.2009


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Am intrat in redactie si primul lucru pe care l-am vazut au fost pozele astea facute de un fotoreporter al meu. Am sunat imediat prietenul. In afara de incheietura mainii stangi (din ce am inteles) rupta, e ok, nu va sta deloc in spital. Se pare ca soferul a vrut sa parcheze facand o intoarcere, nu s-a asigurat, riderul a presupus ca a fost vazut si nu a inceput sa franeze, iar in ultimii cativa metri ala s-a pus in miscare. Impactul s-a produs pe la 20km/h. Soferul a iesit vinovat, in mod evident.

post-25459-1245923454_thumb.jpg

post-25459-1245923463_thumb.jpg

post-25459-1245923467_thumb.jpg

post-25459-1245923478_thumb.jpg

post-25459-1245923486_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau mai nou se intampla cam un accident pe zi (in medie) ?

 

Ieri am mai vazut un baiat in centrul Timisoarei (intersectia de la catedrala) cu un Ducati (multistrada cred) a franat un pic prea tare cand i-a trecut o masina prin fata (ce-i drept, el avea prioritate...dar...dobitoci exista!) si a pus frumusete de motor pe dunga. Timp ar fi avut sa franeze dar probabil s-a panicat si .. poc. M-am dus sa il ajut, dar parea tare sigur pe el, mi-a zis ca nu-i nevoie, asa ca l-am lasat in pace. Sper ca nu are prea multe pagube de reparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e din ciclul "mergeti cat mai aproape de trotuar" cum imi zicea mie un politist (culmea e ca mai era si tanar).Era chiar contrariat de cum pot merge motociclistii pe banda 2 in rand cu masinile cand locul lor e intotdeauna pe banda 1 cat mai aproape de acostament.Romania frate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...eu de fiecare data cand vad asa ceva in fata mea chiar si la 50 de metri...turez, claxonez...tocmai sa ma fac auzit, vazut etc. Nu am intampinat probleme pana acum folosit aceasta tehnica...multi din prietenii mei imi zic ca sunt prea claxonar si ca galagios in trafic...dar uite ca pana acum m-a cam salvat de asa ceva.

 

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu turez motocicleta in gol putin gen 5-6 mii de ture si e de ajuns , il vad pe cel care se pregatea de manevra cum pune frana si asteapta sa trec...asta e acuma...insanatosire grabnica riderului si motocicletei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu turez motocicleta in gol putin gen 5-6 mii de ture si e de ajuns , il vad pe cel care se pregatea de manevra cum pune frana si asteapta sa trec...asta e acuma...insanatosire grabnica riderului si motocicletei

 

Aveti grija cu astfel de replyuri si comportament, riscati sa atrageti intrarea in dizgratie din partea catorva useri negalagiosi de pe acest forum, nu ca asta ar fi prea important :laugh: atata timp cat iti scapi pielea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zeroo are o motocicleta d'asta si sta prin zona... El e cumva patitul?

Geee, atentie mare ma baieti, ca vad ca nu e de gluma, si accidentele de aseara si asta putea fi evitate cu putina atentie si precautie in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zeroo are o motocicleta d'asta si sta prin zona... El e cumva patitul?

Geee, atentie mare ma baieti, ca vad ca nu e de gluma, si accidentele de aseara si asta putea fi evitate cu putina atentie si precautie in plus.

 

Zapacitul de moldovean Zeroo ?...nu ..slava domnului , nu el are numar cu EndOfJob.

Din pacate este Stefan..sper sa fie ok repede ...ca in motocicleta o sa trebuiasca sa bage vreo 2000...iepuri...si sezonul asta-i gata !

 

Stefane...arde-l pe nenorocit !

 

Da-l in judecata..tentativa de omor...

.....nu-i asa ca te cunostea si avea ciuda pe tine ca ....stii tu...si atunci a vrut sa te omoare ?

 

va intelegeti voi cumva sa-ti retragi plangerea de tentativa de omor...macar de-un 1200 GSA ..nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestiunea cu turatul poate o functiona la motoarele sport sau altele care permit galagia unei tobe. Desi daca iti vine din fata habar nu am cum functioneaza treaba asta oricum.

La monocilindru este egal cu zero ,parerea mea.

Pacat de motor.

Zona aceea este predispusa la astfel de manevre ale conservarilor, aveti grija.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu turez motocicleta in gol putin gen 5-6 mii de ture si e de ajuns , il vad pe cel care se pregatea de manevra cum pune frana si asteapta sa trec...asta e acuma...insanatosire grabnica riderului si motocicletei

 

mai nasol e cand pune frana exact cat sa nu mai ai pe unde sa eviti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, nu-s eu...

ca daca eram eu cu mobra mucificata in halul asta de un dobitoc, eram acum amandoi la cate un spital, el la urgente si eu la ala de cap...

 

stefane, hai la beri deseara sa ne pove ce si cum! bine ca nu esti cu buba mai mare...

Editat de zeroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.adevarul.ro/articole/bucuresti-...pantelimon.html

 

Asta au dat ai mei. Nu era loc in ziar pentru mai mult. Gasiti acelasi articol si in pagina 3 din Adevarul de Seara de azi (ziarul e gratuit).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In my chickens... uite ca se mai intampla si cu mobre d-astea. Sa ne tii la curent cu evolutia cazului. Daca ai nevoie de martori... da de veste. Eu de fapt eram vizavi in pauza de masa...:laugh:

 

Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Eu sunt da. Faza a fost penibil de simpla si de auzit m-ar fi putut auzi ca aceam toba fara site... dar a fost doar un mare ghinion. Daca dadeam drumul si la ghidon in stanga nu aveam nimic... si mai trebuiau vreo 2-3m de frana si era altceva... eu franez de obicei mereu din timp la din astia si intersectii dar ieri asa a fost :laugh:

Doare al dracului mana rupta si sa vad cum repar motorul cu asigurarea lui "Euroins", la Bavaria binenteles.

Mersi de urari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt da. Faza a fost penibil de simpla si de auzit m-ar fi putut auzi ca aceam toba fara site... dar a fost doar un mare ghinion.

 

 

Doare al dracului mana rupta

 

se aude? adam, serban aghiotantul, AMR-ul??? s-aude mah?

 

Abia astept sa-mi schimb tobele...

Pe virago aveam tobe aftermarket, pe vulcan sunt stock... SE SIMTE DIFERENTA!

 

Insanatosire grabinca Stefan, si schimba tobele!

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu turez motocicleta in gol putin gen 5-6 mii de ture si e de ajuns , il vad pe cel care se pregatea de manevra cum pune frana si asteapta sa trec...asta e acuma...insanatosire grabnica riderului si motocicletei

asta fac si eu...dupa cateva turatii de motor se cc pe ai ca nu stiu de unde vine....preventiv nu lasciv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...eu de fiecare data cand vad asa ceva in fata mea chiar si la 50 de metri...turez, claxonez...tocmai sa ma fac auzit, vazut etc. Nu am intampinat probleme pana acum folosit aceasta tehnica...multi din prietenii mei imi zic ca sunt prea claxonar si ca galagios in trafic...dar uite ca pana acum m-a cam salvat de asa ceva.

 

Insanatosire grabnica!

 

Turatii,claxoane,esapamente modificate pt a fi galagioase.Toate acestea sunt inutile fara o doza de noroc.Un "conservar" cu muzica data tare(f multi din pacate)nu va auzi nimic din acestea. Franeaza anticipat pana ce vei intelege intentiile "conservarului" si vei ajunge intodeauna teafar la destinatie.Investeste in a-ti inbunatati abilitatile de motociclist pt ca iti vor folosi o viata.Esapamentul marca x iti va folosi doar la actuala motocicleta.

Insanatosire grabnica rider-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frectie cu turatul si claxonu. Turatul e enervant si claxonul e degeaba. De parca stie ala de unde se aude zgomotul. Frana e de baza. La cei sfatosi cu turatul si claxonul. . vedeti ca e o maneta deasupra acceleratiei si o pedala la scarita dreapta. Alea se folosesc in 100% din cazuri. Pana si salvarile cu mega girofare si sirene franeaza. Bafta cu mana!!

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frectie cu turatul si claxonu. Turatul e enervant si claxonul e degeaba. De parca stie ala de unde se aude zgomotul. Frana e de baza. La cei sfatosi cu turatul si claxonul. . vedeti ca e o maneta deasupra acceleratiei si o pedala la scarita dreapta. Alea se folosesc in 100% din cazuri. Pana si salvarile cu mega girofare si sirene franeaza. Bafta cu mana!!

In cea mai mare parte ai dreptate. Turatul nu stiu daca foloseste la altceva decat sa-i enerveze pe astia care au geamul deschis ca nu au aer conditionat in masina, dar claxonul eu il folosesc simultan cu frana cand vad prin/printre masini ca o masina vine de pe o straduta laterala intr-o intersectie unde eu am prioritate, si pana acum a functionat aproape de fiecare data si a reusit sa atraga atentia in special la "telefonisti"; desigur cand n-a functionat claxonul a functionat frana, ca eu pe stradute din astea dubioase merg cam cu 30-40km/h si pe motocicleta si pe scuter si daca vad o intersectie din asta plina de masini parcate aiurea poate merg si mai incet, ca limita aia de 50km/h mi se pare periculoasa in anumite locuri. Desigur ma refer aici la mersul pe stradute printre blocuri, ca n-o sa merg pe Magheru ca melcul sa ma claxzoneze toata lumea si sa-mi faca semne obscene :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Eu sunt da. Faza a fost penibil de simpla si de auzit m-ar fi putut auzi ca aceam toba fara site... dar a fost doar un mare ghinion. Daca dadeam drumul si la ghidon in stanga nu aveam nimic... si mai trebuiau vreo 2-3m de frana si era altceva... eu franez de obicei mereu din timp la din astia si intersectii dar ieri asa a fost :laugh:

Doare al dracului mana rupta si sa vad cum repar motorul cu asigurarea lui "Euroins", la Bavaria binenteles.

Mersi de urari !

 

Stefan,

 

Euroins nu are acord de debitare directa cu Bavaria. din pacate va trebui sa-ti repari motorul din propriul buzunar si apoi sa mergi cu facturicile la aia de la asigurari.

 

in cealalta ordine de idei, bine ca nu te-ai sifonat mai mult de-atat. insanatosire grabnica si recuperare totala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...