Sari la conținut

accident gataia-maureni 26.07.2009(moto vs. vaca?)


mst
 Share

Postări Recomandate

Buna!

In seara asta, cam pe la ora 20:00 am trecut pe drumul resita-timisoara. dupa iesirea din maureni, spre gataia, in linie dreapta unde se merge tare, era un accident si multi motociclisti adunati in dreptul unei parcari. Cam cu 10 minute inainte, cand eram in Bocsa a trecut in viteza o ambulanta spre Resita.

 

Motocicleta era pe jos si politia dirija circulatia.

Cred ca a lovit o vaca, dar nu e sigur. asa mi-a zis un pasager din masina, ca a vazut o vaca in sant.

Oricum, parea cam nasoala situatia.

 

Daca cineva are mai multe detalii, il rog sa specifice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna!

In seara asta, cam pe la ora 20:00 am trecut pe drumul resita-timisoara. dupa iesirea din maureni, spre gataia, in linie dreapta unde se merge tare, era un accident si multi motociclisti adunati in dreptul unei parcari. Cam cu 10 minute inainte, cand eram in Bocsa a trecut in viteza o ambulanta spre Resita.

 

Motocicleta era pe jos si politia dirija circulatia.

Cred ca a lovit o vaca, dar nu e sigur. asa mi-a zis un pasager din masina, ca a vazut o vaca in sant.

Oricum, parea cam nasoala situatia.

 

Daca cineva are mai multe detalii, il rog sa specifice.

 

e adevarat, din pacate....motociclistul nu a supravietuit.R.I.P.

alte detalii nu stiu

/index.php?showtopic=401491

 

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

romania=cai, carute, vaci, oi si multe alte animale lasate nesupravegheate de tarani cu 2 clase mai mult ca trenu' => moartea multor oameni nevinovati

prea trist,

R.I.P.

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ne mai miram cand un drum cum e DN1 international circula carute tractoare si tot felul de c a c a t u r i ... e foarte trist. avem o tara frumoasa dar plina de c a c a t.

 

R.I.P. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chestie specific romanesca in grecia pe serpentine se plimba o herghelie linistita si nesupravegeata ... si vizibilitatea era cu indulgenta 0....pacat de baiat...:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum aproximativ 2 saptamani am fost pe drumul acela cu masina. Cred ca este cel mai bun drum din vestul tarii ca si calitatea asfaltului si tot ce vrei... Chiar cand iesi din Resita, este o portiune de 10-20km numai de curbe. Eu am trecut dimineata pe la 2 pe acolo si chiar in portiunea unde sunt curbele, intr-o curba stransa m-am trezit cu doi cai in strada care pasteau asfalul. Abia am reusit sa ii evit, avand noroc ca nu venea nimeni din sensul opus. Am sunat la 112 si baietii mi-au multumit asa intr-o greata pentru atentionare, probabil din cauza ca i-am deranjat, dar oricum nu cred ca au trimis vre-o masina acolo. Poate ca daca isi fac treaba, ciumecii, si aplica cateva amenzi usturatoare pentru cei care isi lasa animalele libere, care ma apoi ajung pe carosabil, atunci nu ne-am mai transmite atatea R.I.P.-uri aici.

 

Pacat... mare pacat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"animalele" despre care vorbesti is "eroii" traficului aia care se cred dumnezei la volanele si ghidoanele lor. aia ar trebui exterminati sau cel putin castrati nu copacii, caii, vacile care n-au nici o vina decat aceea ca vezi doamne n-au aflat ca pe acolo trece un raider cu scaritzele pe jos care nu si-a citit atent horoscopu pe ziua aia. cum o zis unu pe alt topic voua v-ar trebui sa va angajeze negri sa stea cu pernele pe marginea drumului sa vad prinda de cate ori ratati o curba.

(...cuvinte urate...)

 

Faraoane, esti complet lipsit de cofeina la ora asta si o dai urat cu mucii pe topic. Daca ai fi citit topicul initial ai fi sesizat un detaliu gen 'un (cuvant urat) a lovit vaca de pe marginea drumului'. Un alt 'daca' ar fi "daca ai avea vreo urma de experienta pe drumurile patriei" (unde "urma de experienta" inseamna sa mergi un pic mai mult decat pana la cea mai apropiata intrunire) ai avea bunul simt macar sa taci.

 

Ovidiu 'Fleica' Pavel a mierlit-o acum ceva timp tot dupa un impact cu o vaca , care i-a SARIT in fata. Ca paranteza, proprietarul vacii a fost gasit vinovat. Din experienta mea proprie am invatat ca vacile desi par niste rumegatoare blande si INCETE, au cateodata niste sprinturi de necrezut. Nu trebuie sa-ti polizezi scaritele pe curbe ca sa fii surprins de cate un animal lasat sa pasca aiurea care se trezeste ca intra pe strada. Sau de o turma de oi care traverseaza strada dupa o curba fara vizibilitate pe care o iei linistit cu viteza legala.

 

In concluzie, ai macar bunul simt sa nu vorbesti aiurea fara sa stii despre ce e vorba. Nu cred ca e nevoie sa dai cu ripul sau sa-ti prezinti condoleantele, e suficient sa taci.

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: :D

voi chiar sunteti (cuvant urat) ?

 

cum puteti scrie asa ceva?

vaca a fugit pe sosea pt ca a fost lovita cu bata de un retardat- vacarul satului.

dupa ea s-a luat toata cireada.

prietenul nostru a avut ghinionul sa se afle acolo.

si nu avea viteza- aprox.70/h.

nu a putut nici macar sa franeze.

 

asa ca terminati cu chestiile astea ca dati dovada de tampenie.

mai bine mergeti in baie si spanzurativa

asa scapati tara de idioti.

poate asa o sa inceapa sa mearga ceva spre bine in tara asta.

 

sper sa va iasa si voua in fata cel putin o vaca.sa va vad atunci daca o sa mai comentati asa.

nu meritati nici macar un rip.

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai blamati omul, ca si eu am patit-o cu vacile...de 2 ori, si abia am scapat. Si da, chiar daca par anmale lente, cum zicea cineva mai sus, au niste sprinturi cateodata de zici ca-s capre negre, nu vaci. Le vezi ca merg linistite pe marginea drumului, si dintr-o data se intorc si se arunca-n sosea, sa traverseze...

M-am invatat minte cand vad vaci, reduc pana la 10-15 km/h sa pot evita orice surpriza.

 

R.I.P :lol: :D pentru biker. Pacat de el ca era tanar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc si eu aminte de o iesire dintr-o curba pe la Cosava-Ohaba (intrare in judetul Timis dinspre Hunedoara). Femeie cu vaca pe marginea drumului. Se uita femeia la mine, ma vede, si inexplicabil, da cu bata in vaca ca sa treaca drumul. PRIN FATA MEA! Si MA VAZUSE!!! Noroc ca aveam franele puse la punct si ETZ-ul ce il aveam atunci era usor si am putut sa evit.

 

Cat despre animale pe drumuri, acum 2 saptamani, un coleg de la firma la care lucrez (irlandez) a avut un accident de masina (in Irlanda!), mai exact a lovit o vaca pe "motorway" (adica autostrada), si a dat coltu', God rest his soul! Si asta dupa ce in aceeasi portiune de drum, in urma cu vreo luna, se intamplase un accident similar, dar in care din fericire n-a murit nimeni, au fost doar raniti.

 

Nu pot sa zic decat ca am ramas cu un mare gol in stomac cand am aflat vestea. Si ca le doresc celor apropiati sa aiba puterea de a trece peste momentele grele. Iar despre cei plecati dintre noi, nu pot decat sa sper ca au ajuns intr-o lume mai buna. Dumnezeu sa-i odihnesca in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa mi-o fur si eu asa; am avut noroc ca incidentul s-a intamplat la o distanta suficienta pentru a reactiona la timp.

Din cauza ignorantei si nesimtirii unora, altii ajung sa plateasca cu viata.

Trist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu i-ati rupt oasele cretinului de cioban? am patit la fel cu un retardat care a alungat o vaca in fata mea noroc ca eram chitit ca o sa faca chestia aia si acum cred ca a facut-o intentionat...curat ghinion se putea intampla oricui ... RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ref. la animale pe sosea, am reusit performantza sa intru fix intr-un CAL pe DN1 dupa Comanic, acum 2 ierni, intorcandu-ma de la schi pe vreme de noapte si ninsoare. Impactul mi-a aruncat masina peste o borna kilometrica, pe care m-am urcat cu succes, cu pretzul pierderii cutiei automate in proportie de 100%. Cred ca aveam 70 kmh max. Evident, calul nu a fost revendicat de nimeni, proprietarul s-a dat admirabil la fund. Abia dupa 2 luni s-a prins si Politia al cui era... Iar primavara trecuta era sa repet isprava pe Valea Oltului, cand de pe un deal mi-a aparut in galop un, ati ghicit, cal, al carui pastor sau cum mortzii ma-sii se numeste keeper-ul sau, statea linistit intr-un par. A iesit batalie, el cu parul, eu cu un prieten cu schiurile, in mijlocul drumului. A venit politia si l-a sfatuit sa isi supravegheze animalul mai bine, iar noua a vrut sa ne dea amenda de instigare la omor. Cool, ha?

Editat de Carturaru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haoleu, da' ce ninj sunteti dumneavoastra. Numa' sa n-aveti norocul sa va treziti cu cireada de vaci pe toata strada cand iesiti din curba fara vizibilitate. Poate atunci o sa intelegeti ca locul vacilor, cailor, porcilor, oilor este in alta parte decat pe strada, mai ales nesupravegheati. Iar categorisirile alea de bun simt poate ar trebui sa le tineti pentru rude si prieteni, se pare ca bunul simt nu se obtine intotdeauna nici cu varsta, nici cu zona geografica.

nu sunt de acord cu exprimarea albastrului din cluj dar in principiu, exprimata civilizat ideea o sustin.

e al 3-a topic deschis pe aceasta tema, 1 civilizat al prietenilor cu RIP-uri, asta si un altu cu poze de la tragicul eveniment. In afara faptului ca nu pot sa inteleg cum un om moare si un "frate" ii face poze cu telefonul (o sa spuneti ca sa invete ceilalti..blabla..bla..tampenii) din poze se vede f clar o linie dreapta cam cat poate sa bata un aparat foto. Pai daca esti pe un drum liber, ziua, si vezi un animal nelegat pe marginea drumului sau cel mai probabil ca era pe strada de mult si treci cu, sa zicem 70 cat s-a spus pe aici pe langa el, fara a tine cont ca e animal si putea sa se miste si fara sa-i dea vacarul o bata pe spinare, mie mi se pare risc maxim asumat. Si pierdut de data asta din pacate. Eu personal nu am auzit de vaca de vanatoare...asa ca tre sa o lasati jos cu vaca tzusti. Amicul vostru nu a respectat una din regulile esentiale ignorand faptul ca un animal e imprevizibil si asta l-a costat.

Dzeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amicul vostru nu a respectat una din regulile esentiale ignorand faptul ca un animal e imprevizibil si asta l-a costat.

La ce animal te referi, la vaca sau la vacar?

 

Eu n-as fi atat de drastic, nu toti soferii/riderii au copilarit la tara sau s-au nascut la coada vacii sa le cunoasca temperamentul. Legea e clara:

 

Art.71 – (1) Sunt interzise accesul Âşi deplasarea vehiculelor cu tracțiune animală, a maÂşinilor Âşi utilajelor autopropulsate utilizate în lucrări de construcții, agricole Âşi forestiere, a animalelor de povară, de tracțiune sau de călărie, precum Âşi a animalelor izolate sau în turmă pe drumurile naționale, în municipii Âşi pe drumurile la începutul cărora există indicatoare de interzicere a accesului.

 

(3) Deplasarea pe drumurile publice a unei turme se face cu respectarea urmatoarelor reguli:

a) turma trebuie sa aiba în fata si în spate câte un conducator;

b ) pe timpul noptii sau în orice alte situatii când vizibilitatea este redusa, conducatorul care se afla în fata turmei trebuie sa aiba un dispozitiv cu lumina de culoare alba, iar cel din spate un dispozitiv cu lumina de culoare rosie;

c) conducatorii turmei trebuie sa ia masurile necesare ca, pe timpul deplasarii pe drum, animalele sa nu împiedice circulatia celorlalti participanti la trafic;

d) animalele trebuie conduse la pas, pe acostament sau, în lipsa acestuia, cât mai aproape de marginea partii carosabile, astfel încât sa nu ocupe mai mult de jumatate din latimea sensului de mers;

e) la intersectii, precum si atunci când traverseaza drumul, conducatorii turmei trebuie sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza;

f) în deplasarea pe drumurile pe care le este permis accesul, conducatorii turmei sunt obligati sa nu lase animalele nesupravegheate.

 

Daca vacile/caii erau atat de previzibili pe cat zici, atunci nu mai existau accidente provocate de astfel de animale. Practic, in fiecare sat sunt cunoscute situatii de proprietari bagati in spital de un cal naravas sau de o vaca "nebuna".

 

Sansele de supravietuire la impactul cu un cal/vaca sunt mai mici decat in cazul unui accident frontal cu un Logan. Si-n masina se moare aproape singur daca lovesti o vaca mergand cu viteza regulamentara.

 

Un tanar a murit, cineva trebuie sa plateasca pentru asta. Si cum legea e clara, vacarul trebuie dat exemplu altor vacari prin cativa ani de puscarie, altfel accidentele de genul asta nu se vor termina niciodata desi sunt atat de usor de evitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce animal te referi, la vaca sau la vacar?

E criza acum....dar inca nu au ajuns academicienii sa pasca vacile la tara. Deci ambii sunt imprevizibili si vaca si vacaru

 

LE: nu sunt drastic, dar daca tot se sustine faptul ca de la accidente trebuie invatat ceva, atunci parerea mea e ca din pozele cu omu ala care-si dadea duhu nu se poate invata nimik. Din faptul ca atunci cand vezi animalee libere...trebuie sa-ti iei toate masurile cred ca ar putea pricepe fiecare cate ceva

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt de acord cu exprimarea albastrului din cluj dar in principiu, exprimata civilizat ideea o sustin.

e al 3-a topic deschis pe aceasta tema, 1 civilizat al prietenilor cu RIP-uri, asta si un altu cu poze de la tragicul eveniment. In afara faptului ca nu pot sa inteleg cum un om moare si un "frate" ii face poze cu telefonul (o sa spuneti ca sa invete ceilalti..blabla..bla..tampenii) din poze se vede f clar o linie dreapta cam cat poate sa bata un aparat foto. Pai daca esti pe un drum liber, ziua, si vezi un animal nelegat pe marginea drumului sau cel mai probabil ca era pe strada de mult si treci cu, sa zicem 70 cat s-a spus pe aici pe langa el, fara a tine cont ca e animal si putea sa se miste si fara sa-i dea vacarul o bata pe spinare, mie mi se pare risc maxim asumat. Si pierdut de data asta din pacate. Eu personal nu am auzit de vaca de vanatoare...asa ca tre sa o lasati jos cu vaca tzusti. Amicul vostru nu a respectat una din regulile esentiale ignorand faptul ca un animal e imprevizibil si asta l-a costat.

Dzeu sa-l ierte.

 

daca ai fi citit cu atentie o pagina anterioara te-ai fi lamurit

din nou pentru preacurviosul:

vaca A FUGIT pe sosea DE PE PASUNEA DE LANGA DRUM pt ca a fost LOVITA cu bata de un retardat- vacarul satului.

dupa ea s-a luat toata cireada.

prietenul nostru a avut ghinionul sa se afle acolo.

si nu avea viteza- aprox.70/h.

nu a putut nici macar sa franeze.

 

in pozele din celalalt topic apare si o masina de salvare.

cred ca ele nu se conduc singure , ci sunt si niste oameni cu o oarecare specializare.

pozele au fost facute ca sa vada desteptii ca tine si sa aiba ce comenta.

Editat de dr.mengele
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai fi citit cu atentie o pagina anterioara te-ai fi lamurit

din nou pentru preacurviosul:

vaca A FUGIT pe sosea DE PE PASUNEA DE LANGA DRUM pt ca a fost LOVITA cu bata de un retardat- vacarul satului.

dupa ea s-a luat toata cireada.

prietenul nostru a avut ghinionul sa se afle acolo.

si nu avea viteza- aprox.70/h.

nu a putut nici macar sa franeze.

 

in pozele din celalalt topic apare si o masina de salvare.

cred ca ele nu se conduc singure , ci sunt si niste oameni cu o oarecare specializare.

pozele au fost facute ca sa vada desteptii ca tine si sa aiba ce comenta.

Intamplator cineva care-l cunostea mi-a spus cuvinte frumoase despre om. Oricum nu as fi avut intentia de a jigni pe aici.Si nici nu cred ca am facut asta. Daca vrei sa comparam demarajul vacii cu distanta de franare la moto, o putem face, dar nu cred ca are rost.Eu am incercat doar sa subliniez ca singura invatatura care se poate trage in urma acestui eveniment tragic e ca nu te poti baza pe animale(de orice fel ar fi ele) si ca e bine sa fii circumspect decat sa mori cu dreptatea in mana.

Sambata si mie mi-a zburat dintr-o curte de pe marginea drumului o piatra in casca cand ma duceam la tg mures. vrei sa discutam pe 10 pagini despre tzaranul roman cel care nu e doar cu bun simt si mai are si partea primitiva? Probabil daca as fi cazut....as fi facut tot ce e legal posibil. Altfel, multumesc lui Dzeu...si asta-i viata.(sau poate o fi fost un forumist iritat de posturile mele de aici)

Asa ca te rog fii civilizat ca la jignit ma pricep si eu, dar o pun postul tau pe seama supararii pierderii prietenului si nu o voi face. Sunt convins ca-ti poti plange prietenul si fara a fi badaran.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator cineva care-l cunostea mi-a spus cuvinte frumoase despre om. Oricum nu as fi avut intentia de a jigni pe aici.Si nici nu cred ca am facut asta. Daca vrei sa comparam demarajul vacii cu distanta de franare la moto, o putem face, dar nu cred ca are rost.Eu am incercat doar sa subliniez ca singura invatatura care se poate trage in urma acestui eveniment tragic e ca nu te poti baza pe animale(de orice fel ar fi ele) si ca e bine sa fii circumspect decat sa mori cu dreptatea in mana.

Sambata si mie mi-a zburat dintr-o curte de pe marginea drumului o piatra in casca cand ma duceam la tg mures. vrei sa discutam pe 10 pagini despre tzaranul roman cel care nu e doar cu bun simt si mai are si partea primitiva? Probabil daca as fi cazut....as fi facut tot ce e legal posibil. Altfel, multumesc lui Dzeu...si asta-i viata.(sau poate o fi fost un forumist iritat de posturile mele de aici)

Asa ca te rog fii civilizat ca la jignit ma pricep si eu, dar o pun postul tau pe seama supararii pierderii prietenului si nu o voi face. Sunt convins ca-ti poti plange prietenul si fara a fi badaran.

Auzi, eu vreau sa vad comparatia aia cu demarajul vacii si distanta de franare.

 

Sincer, e ca si cand eu te-as lua pe tine la tinta cu niste pietre cand treci cu motoru pe strada... Tu pici, si eu vin sa iti zic ca esti prost ca nu te-ai ferit...

 

Cand e sa mori, mori si cu 30 de m de frana si cu 30 de cm... si la 70 si la 170...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu va mai dati cu parerea aiurea, mai ales cat timp n-ati fost acolo, mai ales tu Preacuviosule forumist infocat

 

1. la ora 6:30 PM avea soarele exact in fatza.

2. punctul de unde avea vizibilitate (din nou datorita frumosilor nostrii copaci de pe marginea drumului) pana unde a avut loc impactul cu vaca erau de maxim 100 de metrii. nu a fost nici macar o urma de frana pe asfalt. ghici de ce ?

3. si ca sa scoatem din calcul si "viteza diabolica" cu care mergea.. motoru lui e un shadow de 600.

 

mai e nevoie de alte lamuriri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi pe drum fara sa ai vizibilitate?...e o greseala,din pacate trista....nu poti sa acuzi vaca ptr ca i-a iesit in cale....

E atunci cand pietonii trec pe trecerea de pietoni fara sa se asigure,bazandu-se pe faptul ca e dreptul lor, intr-adevar e dreptul lor ...dar eu poate nu observ in secunda aia, sau nu mai am frane sau cine stie ce ...trebuie sa fiu precaut ca pieton, pentru ca el e cel vulnerabil,nu cel din masina...el poate sa-si piarda foarte usor viata pentru o neatentie...la fel si cand mergi pe banda ta si din fata iese unul in depasire...la fel nu poti sa te bazezi pe el ...ptr ca poate lui i se inneaca motorul si nu apuca sa intre inapoi ...sau cine stie ce alte 10000 de lucruri ce se pot intampla... la fel si greseala omului,cum animalul e imprevizibil,nu poti sa te bazezi pe el ca nu iese ...trebuie sa fii precaut chiar si pe verde....si pe drum cu prioritate....asta te ajuta sa eviti multe alte accidente.

Nu ma indoiesc ca nu sunt si accidente ce nu pot fi evitate,pentru ca eu am trecut printr-o intersectie unde nu era vizibilitate la sensul perpendicular...si uite ca a trecut femeia pe stop(se grabea la munca) cu 60 de km/h....si mi-a intrat lateral in usa...ganditi-va cum arata dacia mea de la munca...si cam atat....pacat ca acesta a fost un exemplu trist....pentru ca putem sa ne imaginam ...si sa prevenim ...decat sa se intample si dupa aceea sa fim precauti.

Editat de Wadu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu va mai dati cu parerea aiurea, mai ales cat timp n-ati fost acolo, mai ales tu Preacuviosule forumist infocat

 

1. la ora 6:30 PM avea soarele exact in fatza.

2. punctul de unde avea vizibilitate (din nou datorita frumosilor nostrii copaci de pe marginea drumului) pana unde a avut loc impactul cu vaca erau de maxim 100 de metrii. nu a fost nici macar o urma de frana pe asfalt. ghici de ce ?

3. si ca sa scoatem din calcul si "viteza diabolica" cu care mergea.. motoru lui e un shadow de 600.

 

mai e nevoie de alte lamuriri ?

incearca si nu mai considera ca am ceva cu cineva sau ca am satisfactii tampite

nu am zis nimic de viteza sau de vina cuiva. desi...daca analizez ce ai scris tu mai sus, cand nu vezi tre sa te opresti. Legea cu viteza la limita evitarii oricarui pericol era tampita ca te scotea vinovat daca dadeai peste un betiv intins pe strada, dar cine a inteles-o a fost castigat. Asa cum noaptea daca te orbeste cel din fata, tre sa opresti pe dreapta nu sa dai flash-uri si sa mergi "in orb", la fel si in cazul asta...daca nu vezi, pui frana indiferent ca e de la soare, copaci sau au dat unii foc la miriste. Asta inseamna sa stii sa conduci.Orice altceva inseamna ca stii doar sa manevrezi motocicleta.

Tot ce am sustinut a fost ca prudenta e esentiala si asta nu presupune sa mergi cu 40 ci doar sa adaptezi viteza la conditiile de trafic. poti merge safe cu 160 si riscant cu 60.

Hai ca nu-ti mai tine cursuri de condus un forumist infocat. Fa o petitie si cere sa ai soarele mereu in spate. In mod cert se vor gasi 100 de forumisti sa o semneze.

Noroc sa ai man, ca sanatosi au fost si cei de pe titanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de un drum national, DN 58B, nu o straduta pietruita dintr-un sat. Si legea e clara: "Sunt interzise accesul Âşi deplasarea vehiculelor cu tracțiune animală, a maÂşinilor Âşi utilajelor autopropulsate utilizate în lucrări de construcții, agricole Âşi forestiere, a animalelor de povară, de tracțiune sau de călărie, precum Âşi a animalelor izolate sau în turmă pe drumurile naționale, în municipii Âşi pe drumurile la începutul cărora există indicatoare de interzicere a accesului.".

 

Daca lovesti o vaca/un cal, ai sanse minime sa scapi si pe patru roti. Cine zice ca riderul are si el partea lui de vina ca nu a fost suficient de atent, sa-si imagineze ce carnagiu ar produce o turma de vaci pe A2/DN1.

 

Nu-s toti ciobanii/vacarii rupti de lume, se mai uita si ei pe ProstTV, cateva exemple trebuie date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frumos ce spui tu acolo. dar vb de doua lucruri diferite. Tu vb de legi, eu de acea real life in care depasesc viteza legala cand mi se pare safe sa o fac si incetinesc sub ea cand instinctul de conservare imi spune ca trebuie sa o fac. Abordarea ta da satisfactia unei morti demne, in deplina legalitate si cu dreptatea in mana, a mea doar perspectiva unei vieti obscure la limita legii si a punctelor de permis.

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...