Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Prietene HD, lasa-ma cu supozitiile tale...

cand trageam eu de fiare tu nici nu stiai cum se scrie bodybuilding pe foaie...

Ia arunca tu o privire pe pagina 40 a acestui topic, ca sa lamurim problema asta...

Am practicat 8 ani de zile culturismul, prietene... nu-mi spune mie cum e cu trasu lde fiare...

 

Care supozitii, amice? Culturismul este mai mult un "concurs de frumusete" si mai putin un sport. Asta este o certitudine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In ce sens este sport?

in sensul in care unii il practica si tu stai in casa si tastezi, d-aia e greu. nu toata lumea are timp sa se duca in sala. si BTW culturismul si fitness-ul nu au nicio treaba cu sporturile de contact. sunt 2 chestii separate, ca nu o sa-l vezi pe Dexter Jackson ca se bate cu Mayweather sau cu Kimbo Slice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Defuleaza si el...probabil nu prea a castigat cine stie ce la viata lui si a acumulat frustrari.

 

NPC Border States Classic (Super Heavyweight and Overall)2009 1st

NPC Sacramento Championships (Super Heavyweight)2009 1st

NPC Los Angeles Championships (Super Heavyweight)2003 1st

NPC Orange County Championships (Super Heavyweight and Overall)1999 1st

NPC California Championships (Teenage and Overall)1989 1st

 

Deci, din cate inteleg, omul a fost "Mr. California". Daca asta nu-l face sa aiba o opinie demna de respectat, eu zic mai bine sa ascultam ce au de zis Campionii pe Sate de la noi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca nu avem pe aici profesionisti si toata lumea se antreneaza pentru a fi mai in forma si a arata un pic mai bine atunci filmuletul ne spune ca "training in bodybuilding is a sport". Partea cu pozarea si concursurile si modul de jurijare si castigare a concursurilor nu prea intereseaza pe aici..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune ca il dai exemplu pe Rich Piana?!

 

Daca nu stiai, e renumit pentru videoclipurile lui cand bea 10 shake-uri proteice, cand rupe amino cu cla si creatina, aruncandu-le pe gat fara noima. Cand a recunoscut ca rupea seringile in fund si altele.

 

In orice sport e nevoie de disciplina, devotament si rabdare.

Editat de Ciprian-Yamaha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune ca il dai exemplu pe Rich Piana?!

 

Daca nu stiai, e renumit pentru videoclipurile lui cand bea 10 shake-uri proteice, cand rupe amino cu cla si creatina, aruncandu-le pe gat fara noima. Cand a recunoscut ca rupea seringile in fund si altele.

 

 

Asta imi aduce aminte de discuiile de pe celelalte topicuri:

Pe topicul ateistilor s-a ajuns la concluzia ca toti Laureatii Premiului Nobel in Fizica, Chimie sau Biologie, care cred in Dumnezeu, sunt nebuni;

Pe topicul dedicat Harley s-a ajuns la concluzia ca, desi Harley-Davidson a fost Prima Fabrica de Motociclete din Japonia, tot japonezii i-au invatat pe altii cum sa construiasca motociclete si nu invers;

Acum, pe topicul dedicat culturismului, s-a ajuns la concluzia ca "Mister California" nu are niciun drept sa isi dea cu parerea despre culturism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Asta imi aduce aminte de discuiile de pe celelalte topicuri:

Pe topicul ateistilor s-a ajuns la concluzia ca toti Laureatii Premiului Nobel in Fizica, Chimie sau Biologie, care cred in Dumnezeu, sunt nebuni;

Pe topicul dedicat Harley s-a ajuns la concluzia ca, desi Harley-Davidson a fost Prima Fabrica de Motociclete din Japonia, tot japonezii i-au invatat pe altii cum sa construiasca motociclete si nu invers;

Acum, pe topicul dedicat culturismului, s-a ajuns la concluzia ca "Mister California" nu are niciun drept sa isi dea cu parerea despre culturism.

Culmea culmilor ar fi sa vina careva acum sa zica ca tu n-ai nici o treaba cu sportul :))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea culmilor ar fi sa vina careva acum sa zica ca tu n-ai nici o treaba cu sportul :))

 

Nu inteleg! Aici nu este vorba despre ce fac eu si ce spun eu, ci despre ce spun unii calificati in domeniu, cum este Rich Piana (vezi pozele de mai jos).

post-54267-0-66519800-1432669637_thumb.jpg

post-54267-0-21330500-1432669655_thumb.jpg

post-54267-0-43286100-1432669673_thumb.jpg

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Hm..greu se spus, pana la urma ai perioade si perioade (sunt si alti factori care influenteaza enorm dezvoltarea, mai subtili si mai greu de cuantificat decat antrenamentul: alimentatia, suplimentatia, odihna, nivelul hormonal, motivatia etc.) .

Ca idee generala, spatele, pieptul, coapsele si tricepsul mi se dezvoltau destul de facil in comparatie cu celelalte, raspunzand bine la un antrenament structurat pe baza unor serii cu greutati mari la exercitiile de baza, urmate de cateva serii de ardere, cu repetari multe si cu pauze mici.

Cel mai greu imi cresc gambele, bicepsii, antebratele si umerii.

Oricum, reteta unica nu exista si nici ceea ce functioneaza acum nu va functiona si peste cateva luni, muschiul trebuie socat si atacat altfel.

Succes!


» Post actualizat in 28 Jun 2015 18:55

Cat despre viteza de executie, si aici e bine sa schimbi, dar cu masura, adica daca gasesti o metoda care functioneaza pentru tine, perfectioneaza o, aducandu i continuu imbunatatiri si mici modificari. Daca schimbi ceva radical, dureaza destuil de mult perioada de acomodare si poate nici nu functioneaza pentru tine, dar cand te plafonezi merita sa incerci.

De asemenea, nu e valabila aceeasi viteza de executie la toate exercitiile,unele se "cer" executate in alte moduri.

Ca idee generala, o metoda eficienta este: 2 secunde negativa si o secunda miscarea pozitiva (facuta cat mai exploziv partea pozitiva). Unul dintre primele lucruri pe care trebuie sa le invete cineva in sala de forta e faptul ca si partea negativa are un rol important, sa nu lase greutatea sa "cada", ci sa o controleze in orice moment.

Cineva zicea ca execitiile trebuiesc astfel executate incat sa poti opri miscarea in orice secunda si in orice pozitie. Sigur, cand treci la greutati mari nu mai e valabil (desi ar trebui sa fie, daca observi performantele powerlifterilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ideea deschiderii unei mini sali de culturism in mediu rural, sala de 70 m2, deci spatiu limitat, si care sa fie frecventata probabil de persoane putine, este gandita mai mult in ideea de pasiune decat de afacere, am inceput sa imi caut si eu cateva aparate de fitness. Deocmandata am banca dreapta de impins profesionala, o banca normala profesionala, o banda de alergat profesionala, una casnica si o banca de abdomene casnica. Bun, mergand pe ideea asta vreau sa incep sa imi achizitionez si cateva aparate profesionale. Bugetul este extrem de redus si vreau sa le achizitionez gradual. Daca este cerere mare transform in bussines. Daca nu, ramane sala pt mine si prietenii mei! Acum vine si scopul acestei postari: credeti ca e practic/functional/eficient un astfel de aparat()multifunctional pentru ce am detaliat eu si care sa acopere cat mai multe grupe de muschi?! Mentionez ca majoritatea prietenilor mei sunt au o greutate relativ scazuta si o masa musculara decenta, adica nu o sa am "monstri" de 100-130 de kg care sa se urce pe aparat.

 

http://www.compari.ro/aparat-multifunctional-fitness-c3045/powertec/wb-ms-p18036370/

 

Ps: nu uitati ca spatiul este limitat, nu vreau si nici nu imi permit financiar/tehnic(spatiu) sa achizitionez un aparat pe fiecare grupa de muschi in parte! Si oricum nu o sa lucreze absolut nimeni pentru pretentii de coperti de fitness!

Pps: nu va uitati la pret!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca un astfel de aparat trebuie testat intai. Sunt unele atat de prost facute incat iti impune sa faci miscarea aiurea, am un exemplu la sala la SAS Gym unde in urma unei "modernizari" au adus unele aparate noi mai proaste ca alea vechi, de am ajuns sa ma antrenez ca pe vremea lu' Arnold numai cu greutati libere si exercitii clasice.

Evident exista si aparate bune, care izoleaza foarte bine anumite exercitii.

 

Eu zic ca daca ai haltere si gantere, bancile deja le ai, o bara de tractiuni cu cadru pentru triceps e ieftin de facut, e cam tot ce-ti trebuie.

E adevarat ca poate pentru lumea moderna pare a fi limitata o astfel de sala, dar eu zic ca numai cine nu stie ce exercitii sa faca si nu vrea sa traga de fiare ar fi asta o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ideea deschiderii unei mini sali de culturism in mediu rural, sala de 70 m2, deci spatiu limitat, si care sa fie frecventata probabil de persoane putine, este gandita mai mult in ideea de pasiune decat de afacere, am inceput sa imi caut si eu cateva aparate de fitness. Deocmandata am banca dreapta de impins profesionala, o banca normala profesionala, o banda de alergat profesionala, una casnica si o banca de abdomene casnica. Bun, mergand pe ideea asta vreau sa incep sa imi achizitionez si cateva aparate profesionale. Bugetul este extrem de redus si vreau sa le achizitionez gradual. Daca este cerere mare transform in bussines. Daca nu, ramane sala pt mine si prietenii mei! Acum vine si scopul acestei postari: credeti ca e practic/functional/eficient un astfel de aparat()multifunctional pentru ce am detaliat eu si care sa acopere cat mai multe grupe de muschi?! Mentionez ca majoritatea prietenilor mei sunt au o greutate relativ scazuta si o masa musculara decenta, adica nu o sa am "monstri" de 100-130 de kg care sa se urce pe aparat.

 

http://www.compari.ro/aparat-multifunctional-fitness-c3045/powertec/wb-ms-p18036370/

 

Ps: nu uitati ca spatiul este limitat, nu vreau si nici nu imi permit financiar/tehnic(spatiu) sa achizitionez un aparat pe fiecare grupa de muschi in parte! Si oricum nu o sa lucreze absolut nimeni pentru pretentii de coperti de fitness!

Pps: nu va uitati la pret!

Daca tot ai ca$h,ia ceva mai de calitate.

Uite un exemplu aici: http://www.panattasport.com/en/default.html

 

Daca esti din bucuresti,poti sa treci pe la http://www.westlifefitness.ro/ sa iti faci o idee(buna evident :crack: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca un astfel de aparat trebuie testat intai. Sunt unele atat de prost facute incat iti impune sa faci miscarea aiurea, am un exemplu la sala la SAS Gym unde in urma unei "modernizari" au adus unele aparate noi mai proaste ca alea vechi, de am ajuns sa ma antrenez ca pe vremea lu' Arnold numai cu greutati libere si exercitii clasice.

Evident exista si aparate bune, care izoleaza foarte bine anumite exercitii.

 

Eu zic ca daca ai haltere si gantere, bancile deja le ai, o bara de tractiuni cu cadru pentru triceps e ieftin de facut, e cam tot ce-ti trebuie.

E adevarat ca poate pentru lumea moderna pare a fi limitata o astfel de sala, dar eu zic ca numai cine nu stie ce exercitii sa faca si nu vrea sa traga de fiare ar fi asta o problema.

Am bara dreapta, bara z, haltere, alea nu le-am mai mentionat ca era de la sine inteles ca le am. :)) Ma intereseaza multifunctionalul in cazul in care ne nimerim 4-5 insi sa lucram si sa fie diversitate mai mare, mai ales daca sunt persoane interesate de sala, sa pot sa functionez asa pana fac o dotare completa. Binenteles, prezenta unor aparate in spatiu o sa ma ajute sa si promovez hobby-ul ca pe o afacere. In cazul in care sunt cereri, o sa fac pasul urmator, insa trebuie sa prezint "produsul" cumva.

Ca si testare, am citit f multe review-uri despre el si e recomandat ca un aparat complet, solid, atat ca si miscare cat si ca rezistenta!

Subliniez inca o data ca nici spatiul nu este foarte mare, deci probabil o completare ulterioara o sa fie tot cu ceva gen multifunctional su cu aparate care o sa lucreze grupele principale de muschi!

 

Daca tot ai ca$h,ia ceva mai de calitate.

Uite un exemplu aici: http://www.panattasport.com/en/default.html

 

Daca esti din bucuresti,poti sa treci pe la http://www.westlifefitness.ro/ sa iti faci o idee(buna evident :crack: )

Nu e vorba de cash(il iau sh, nu la pretul de nou), dar nu vreau sa cheltuiesc f multi bani pe ceva ce e posibil sa nu folosesc, o investitie mai mare o sa fac daca o sa transform hobby-ul in business! De asmenea, daca exista un aparat "mai de calitate" decat asta atunci sutn curios sa imi explice cineva minusurile si plusurile acestui aparat. Cam asta ma intereseaza mai mult. sa vad daca pot sa il folosesc in regim intens si intr-o sala semiprofesionala.

PS: da-mi link catre multifunctionalul pe care il recomanzi, nu asa catre firme, ca d'alea gasesc si eu destule!

Editat de @jinx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfat, insa ma intereseaza o parere mai argumentata...De ce sa nu ma "incurc cu functionalul ala"?Adica poti sa imi spui care sunt dezavantajele sau e mai mult asa, o parere? Binenteles, daca stii echipamente de sala sh sa imi recomanzi sunt numai ochi si urechi. Eu am gasit pe net destule echipamente, insa relativ scumpe...si inca o data mentionez problema spatiului!

 

Plus ca eu inca nu vad o diferenta mare intre asta si un aparat simplu profesional: au aceiasi structura metalica, aceiasi grosime a fierului, acelasi sistem de incarcare!

Editat de @jinx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fuctionalele de genul postat de tine au următoarele probleme:

 

- unghiuri prost gandite, foarte limitate in reglaje

- calitate indoielnica

- greutati putine. Dupa o luna faci cu toate si poti mai mult

 

Am vazut exact acest gen de aparat in sala de fitness a bazinului acoperit de la Dinamo. Bani aruncati.

 

In 2008 am vrut sa deschid o sala si erau multi care vindeau sh in București. Unele echipamente erau peste ce are acum Worldclass in unele sali. Acum nu mai știu cum sta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, cum sa fac sa scap de grasimea de pe abdomen, se vad patratelele, dar stiu ca se poate mai mult.

Am inceput deja sa tin regim, dar am inceput sa scad in greutate si nu asta imi doresc..Adica am plecat in ianuarie de la 66 kg, am ajuns la 74kg fara suplimente(dar mancat bine si de toate), iar acum am ajuns la 70kg..Nu stiu daca are importanta, dar am 1.75

Se poate sa arzi grasimea si sa nu scazi in greutate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa scazi in grasime fara sa scazi in greutate?

E ca si cum ai zice...."se poate sa pui muschi pe tine fara sa iei in greutate?"

Raspunsul e NU la ambele.

Slabitul inseamna scadere in greutate.

Grasimea aia pe care o arzi are o anumita greutate....cand nu o mai ai pe tine e clar ca nu ai aceleasi Kg.

Cea mai buna metoda de a arde grasimi e alergatul adica exercitiile fizice aerobice(care tin mai mult de 3 minute fara pauza)

Dar ca sa nu o iei in extreme si sa arzi si muschi atunci cel mai bine e sa faci forta si dupa forta sa bagi 15-20 de minute de cardio (alergat pe banda)

Antrenamentul de forta iti va proteja muschii de ardere atunci cand te apuci sa alergi pe banda.

Dar daca exagerezi cu banda atunci poti sa iei si steroizi ca tot vei arde muschi.

15-20 de minute de alergat pe banda...nu mai mult.

Si acasa lasi mancarurile prajite in ulei.

Bagi cat mai multa carne,oua,branza....care sunt bogate in proteine.

Proteina pune muschi si arde grasimi.

Succes

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pentru raspuns, am inceput sa fac ciupercile la dry cooker, carnea o fac la tigaie grill, dar am vazut ca isi lasa o o oarecare grasime si se prajeste in ea, e ok oare ?

Dimineata mananc migdale, iaurt, oua fierte, intre mese niste mere, poate mai imi dati voi idei.

Ultima masa pe la 19-20, niste cartofi la cuptor, legume mexicane, ar fi ok ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...