Sari la conținut

Cum se incadreaza din punct de vedere legal un accident rutier


euforiu
 Share

Postări Recomandate

Salut. Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am oprit motorul in spatele unei masini si, fiind cam mare pentru mine, l-am scapat pe picior. Mentionez ca stationam. Am ajuns la urgente pentru ca mi-am prins piciorul intre motor si asfalt si am fost operat la laba piciorului. Spitalul a anuntat politia, care a venit si mi-a luat carnetul si mi-a intocmit dosar penal pentru vatamare corporala. Am ramas perplex! Nu am lovit pe nimeni si nici nu m-a lovit nimeni. Ce dracu', atunci cand imi revin am sa-mi dau pumni in gura pentru a vedea ce mai imi confisca si, cine stie, poate ma baga la parnaie.Initial, politistii au spus ca ma incadreaza la accident de munca, deoarece ma aflam in deplasare catre servici. Eu sunt militar de meserie si au zis ca o sa faca un dosar de accident de munca pe care o sa-l trimita la unitate. M-au sunat acum un sfert de ora ca sa-mi ceara sa trec pe la ei pentru a da o declaratie, pe care nu am apucat sa o dau in ziua accidentului. Am refuzat pentru ca nu sunt deplasabil, trebuind sa stau cu piciorul suspendat tot timpul. Si uite asa am aflat ca mi s-a facut dosar penal care a fost trimis la parchet, ramanand ca parchetul civil sa mi-o traga pentru vatamare corporala si parchetul militar pentru accident de munca. Mi se pare o mare idiotenie. Nu am martori, dar nici ei nu au. L-am intrebat pe politistul care m-a sunat conform caror articole din lege mi-a suspendat carnetul si mi-a intocmit acel dosar penal si s-a tot agatat de articolul 48 care face referire la adaptarea vitezei in trafic. Ce legatura o avea articolul asta cu faptul ca eu am oprit motorul in trafic si l-am scapat pe picior, nu stiu. Dar poate cu ajutorul vostru aflu. Astept cu nerabdare un raspuns. Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Deci omu` ... sarind peste ABERATIILE (peste 90% dintre ele) scrise mai jos, te lamureste fratele tau cum se procedeaza in cazul unui accident RUTIER (ca mai avem si d`alea de munca sau in casa). Moldovane te rog sa faci un sticky cu ceea ce scriu eu aici ca sa nu mai apara tot felul de experti (vezi lista de mai sus) sa-si dea cu parerea. Cand intervin modificari de legislatie te anunt si le modificam impreuna DAR m-am saturat de atata dezinformare stupida.

Reluam:

Definitii -- AR - autorizatie de reparatie

Dovada - dovada inlocuitoare a permisului de conducere, certificatului de inmatriculare, placutelor cu numarul de inmatriculare

CFL - cercetare la fata locului

PC - permis de conducere

Accidentele rutiere se impart in doua mari categorii: tamponari si accidente grave.

 

1. In cazul tamponarilor -- aka accidentele rutiere soldate DOAR cu pagube materiale -- exista urmatoarele 2 cazuri:

a) accidentul rutier in care a fost implicat DOAR un singur vehicol (in speta al proprietarului) si nu au rezultat alte pagube materiale. Exemple: gasit lovit in parcare, avariat in urma caderii unui avion pe capota sau a trecut locomotiva peste el etc. -- se rezolva de catre proprietar singur singurel la firma de CASCO. Nu are CASCO, se prezinta la sectia de politie pe raza sectorului unde s-a intamplat pentru a primi o AR.

;) accidentul rutier in care au fost implicate DOAR doua vehicole FARA a rezulta alte pagube materiale in afara celor 2. Cei doi soferi, daca se inteleg, se duc de manuta la asiguatorul vinovatului. Pentru a se aplica acest lucru, unul dintre ei trebuie sa se recunoasca vinovat. Daca nu, se duc la tamponari sectorul x. Diferenta e ca daca se inteleg si se duc la asigurator, constatare amiabila in speta, cel vinovat ramane si cu permisul si fara amenda. Indiferent cat de beat e.

c) accidentul rutier soldat cu mai multe pagube -- minim 2 masini sau o masina si borduri, refugii, stalpi, etc. -- se rezolva DOAR la sectia de tamponari sectorul x

 

2. In cazul accidentelor grave -- orice accident din care a rezultat vatamarea corporala sau decesul unei/unor persoane. In orice accident grav se efectueaza CFL si se intocmesc actele premergatoare unui dosar de cercetare. Accidentele grave se impart dupa cum urmeaza:

a) victima/ele beneficiaza de sub 10 zile ingrijiri medicale => nu exista infractiunea prev. de art. 184 CP aka vatamare corporala din culpa, dosarul se solutioneaza prin TAMPONARE si se aplica masura legala dupa cele x luni de audieri. Se poate da in judecata doar pe cale civila fara a se putea constitui parte in proces penal indiferent daca depune sau nu plangere penala impotriva vinovatului. Ce trebuie sa retinem de aici este faptul ca dupa finalizarea dosarului de cercetare, daca vinovat de producerea accidentului se gaseste a fii pietonul, CASCO se duce dupa el sa-l execute.

:birthday: victima/ele beneficiaza de 11-60 de zile de ingrijiri medicale => exista infractiunea prev. de art. 184 CP, doar daca victima depune plangere penala, adica ajunge in instanta. In acest caz, partea vatamata poate depune si plangere civila impotriva vinovatului. In ambele cazuri, RCA-ul va despagubi si paguba si vatamarea cu mentiunea ca vatamarea o va despagubi dupa finalizarea cazului de catre parchet. Dosarul se transforma in TAMPONARE daca pana la finalizarea cazului cele 2 parti se impaca amiabil.

c) victima/ele beneficiaza de 61+ zile ingrijiri medicale => exista infractiunea prev. de art. 184 CP, parchetul se autosesizeaza. Nu mai necesita plangere penala pentru proces, dosarul ajunge direct la instanta. Aici deja incepe un dans nasol. Impacarea partilor nu mai sterge latura penala ca la celelalte 2 cazuri, incep expertizele samd.

d) victima/ele beneficiaza de cosciug => exista infractiunea prev. de art. 178 CP, parchetul se autosesizeaza. Se fac expertize de toate tipurile, rapoarte de toate tipurile, impacarea partilor este exclusa etc. Dureaza minim 2 ani

 

In toate cazurile relatate pentru accidente grave, cond. auto care a incalcat o regula de circulatie in baza art. 111 al. 4 OUG 195/02 Rep. i se retine PC pe durata cercetarilor eliberandu-i-se o dovada cu sau fara drept de circulatie, prelungirea acesteia fiind posibila DOAR in baza aprobarii de la procuror. Prelungirea se face din 30 in 30 de zile. In toate cazurile de mai sus se elibereaza AR si Anexa 2 in vederea efectuarii reparatiilor vehiculelor. In cazul in care RCA nu despagubeste, exista procesul pe cale civila si solicitarea daunelor.

 

Zilele de ingrijire medicala le acorda I.N.M.L. "Mina Minovici" in baza unei trimiteri adresate de catre Politia Rutiera. Nu au nicio treaba cu zilele de spitalizare. Poti sta in spital 5 zile si ca ingrijiri sa primesti 50. Se calculeaza in functie de leziunile suferite si costa in jur de 400 de lei (parca!).

 

Se recolteaza 1 (una) proba biologica soferului caruia pe aparatul etilotest "i-a iesit" o valoare intre 0,01 si 0,10 mg/L alcool pur in aerul expirat SAU in cazul in care accidentul grav se incadreaza in una din situatiile de la punctul 2 lit. b,c,d. Se recolteaza 2 (doua) probe biologice de sange soferului caruia pe aparatul etilotest "i-a iesit" o valoare mai mare de 0,10 mg/L, refuza testarea cu aparatul etilotest, nu poate sa sufle din motive medicale sau a parasit locul producerii accidentului si a fost prins/s-a predat in cursul aceleiasi zile. Se recolteaza probe de urina conducatorilor auto suspectati ca se afla sub influenta substantelor stupefiante sau pe testerele Securetec au fost inregistrati pozitiv.

 

Dovada se elibereaza cu drept de circulatie 15 zile in cazul tuturor abaterilor la regimul circulatiei de ordin contraventional, exceptie art. 102 al. 3 lit. a si fara drept de circulatie in cazul tuturor infractiunilor, exceptie art. 85 cu toate alineatele, unde se acorda 15 zile drept de circulatie, si a art. 87 al. 5 unde i se acorda 15 zile drept de circulatie DAR de a 2a zi (dupa 24h).

 

Despagubirea pagubelor este suportata in intregime de catre RCA-ul vinovatului, sau CASCO, urmand ca acestia din urma sa se scada cu firma RCA.

 

Vinovatul in cazul tamponarilor se stabileste PE LOC, in cazul accidentelor grave este desemnat in urma PRIMELOR CERCETARI!

 

Intrebari daca sunt??

eu am scris acolo ca am pretentii(desi aveam sub 10 zile sistiam ca nu put solicita bani), iar pentru ca soferul vinovat sa nu aiba parte de "x luni de audieri" mi-a dat 300 euro ca sa scriu ca nu mai am pretentii pentru vatamare. Rca-ul mi-a dat 750, iar reparatia a ajuns pe la 1100... la limita sa zicem

Mesaj completat

Salut. Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am oprit motorul in spatele unei masini si, fiind cam mare pentru mine, l-am scapat pe picior. Mentionez ca stationam. Am ajuns la urgente pentru ca mi-am prins piciorul intre motor si asfalt si am fost operat la laba piciorului. Spitalul a anuntat politia, care a venit si mi-a luat carnetul si mi-a intocmit dosar penal pentru vatamare corporala. Am ramas perplex! Nu am lovit pe nimeni si nici nu m-a lovit nimeni. Ce dracu', atunci cand imi revin am sa-mi dau pumni in gura pentru a vedea ce mai imi confisca si, cine stie, poate ma baga la parnaie.Initial, politistii au spus ca ma incadreaza la accident de munca, deoarece ma aflam in deplasare catre servici. Eu sunt militar de meserie si au zis ca o sa faca un dosar de accident de munca pe care o sa-l trimita la unitate. M-au sunat acum un sfert de ora ca sa-mi ceara sa trec pe la ei pentru a da o declaratie, pe care nu am apucat sa o dau in ziua accidentului. Am refuzat pentru ca nu sunt deplasabil, trebuind sa stau cu piciorul suspendat tot timpul. Si uite asa am aflat ca mi s-a facut dosar penal care a fost trimis la parchet, ramanand ca parchetul civil sa mi-o traga pentru vatamare corporala si parchetul militar pentru accident de munca. Mi se pare o mare idiotenie. Nu am martori, dar nici ei nu au. L-am intrebat pe politistul care m-a sunat conform caror articole din lege mi-a suspendat carnetul si mi-a intocmit acel dosar penal si s-a tot agatat de articolul 48 care face referire la adaptarea vitezei in trafic. Ce legatura o avea articolul asta cu faptul ca eu am oprit motorul in trafic si l-am scapat pe picior, nu stiu. Dar poate cu ajutorul vostru aflu. Astept cu nerabdare un raspuns. Va multumesc.

 

cere audienta la seful acelui politist... eu am impresia ca il cheama BULA. Daca nu razbesti ncicum cu Bula, ameninta-l pe plavan ca-i ceri daune morale...

 

Mesaj completat

Daca ma lovit o masina, el avea stop si eu prioritate, el este vinovat. ma inteleg cu el fara politie si vatamari corporale (am ceva dar nu grav). Merg cu el la asiguratorul lui unde are el asigurarea RCA si iesa el vinovat, dar merge sa ii dau si eu asigurarea mea sa isi faca el masina tot prin constatare amiabila, si daca ii dau eu asigurarea cine este vinovat, cad eu dupaia ? El are la alta firma de asigurari, eu la alta firma de asigurari. Vream sa stiu daca mai trebuie sa fac constatare amiabila cu el, doar el e singurul vinovat, ce sa fac la mine la asigurare sa mint sau ce ? E legal treaba asta ce vrea soferul sa faca, sau o sa ma aleg eu cu motorul praf si fara reparatie de la asiguratorul lui ?

Am nevoie neaparat de un sfat sa stiu ce am de facut...

este ca si la ruleta ruseasca... sau ca si cum ai duce intr-o sectie de politie un pachet de cafea si dupa aia ai suna (de pe abonamentul tau) sa le spui ca au o bomba :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am oprit motorul in spatele unei masini si, fiind cam mare pentru mine, l-am scapat pe picior. Mentionez ca stationam. Am ajuns la urgente pentru ca mi-am prins piciorul intre motor si asfalt si am fost operat la laba piciorului. Spitalul a anuntat politia, care a venit si mi-a luat carnetul si mi-a intocmit dosar penal pentru vatamare corporala. Am ramas perplex! Nu am lovit pe nimeni si nici nu m-a lovit nimeni. Ce dracu', atunci cand imi revin am sa-mi dau pumni in gura pentru a vedea ce mai imi confisca si, cine stie, poate ma baga la parnaie.Initial, politistii au spus ca ma incadreaza la accident de munca, deoarece ma aflam in deplasare catre servici. Eu sunt militar de meserie si au zis ca o sa faca un dosar de accident de munca pe care o sa-l trimita la unitate. M-au sunat acum un sfert de ora ca sa-mi ceara sa trec pe la ei pentru a da o declaratie, pe care nu am apucat sa o dau in ziua accidentului. Am refuzat pentru ca nu sunt deplasabil, trebuind sa stau cu piciorul suspendat tot timpul. Si uite asa am aflat ca mi s-a facut dosar penal care a fost trimis la parchet, ramanand ca parchetul civil sa mi-o traga pentru vatamare corporala si parchetul militar pentru accident de munca. Mi se pare o mare idiotenie. Nu am martori, dar nici ei nu au. L-am intrebat pe politistul care m-a sunat conform caror articole din lege mi-a suspendat carnetul si mi-a intocmit acel dosar penal si s-a tot agatat de articolul 48 care face referire la adaptarea vitezei in trafic. Ce legatura o avea articolul asta cu faptul ca eu am oprit motorul in trafic si l-am scapat pe picior, nu stiu. Dar poate cu ajutorul vostru aflu. Astept cu nerabdare un raspuns. Va multumesc.

Au mai fost inca nu stiu cati inaintea ta care au patit acelasi lucru. Se pare ca legiuitorul a considerat ca politistii de la circulatie sunt fie spaguibili fie debili mintali asa ca legea obliga atat pe doctorul de la urgenta cat si pe politistul de circulatie sa faca acel dosar imbecil care ajunge la procuratura si unde procurorul baga intotdeauna NUP. Se pare ca idea era sa se combata coruptia, dar rezultatul e ca a crescut birocratia. Oricum si daca esti in masina si incerci sa te urci in copaci cu ea traseul juridic e acelasi. In principiu legea e corecta, dar are marea lipsa ca nu spune nimic despre cazul de auto-vatamare in care nu vrei sa te auto-reclami, asa ca numai procurorul pooate sa decida ca nu vrei sa te dai in judecata pe tine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Am si eu o situatie mai ciudata.... ceva ce numai la romani se poate.

In urma cu 3 saptamani am avut un accident cam uratel, in care pe langa motocicleta mea, fiind in alunecare am mai infundat si esapamentul unui Opel. Pentru ca m-am dus la spital sa-mi fac niste radiografii sa fiu sigur ca n-am nimic a intrat si politia pe fir. K, mi se pare corect sa se investigheze. In urma cercetarilor la fata locului s-a stabilit ca eu sunt vinovatul [si mi se pare normal pentru ca m-am dus singur p-o parte, n-am fost acrosat, n-am acrosat], dar in acelasi timp am primit si statutul de "victima" [desi n-am avut fracturi, interventii chirurgicale sau zile de spitalizare.... doar julituri, vanatai si un hematom la gamba dreapta] pentru ca m-am prezentat la spital. Pentru ca rezultat si o victima in urma accidentului [eu] s-a deschis si dosar de cercetare penala pentru vatamare. Dosar in care sunt si vinovat si victima. Mi s-a spus ca o sa trebuiasca sa dau o declaratie in calitate de victima cum ca nu doresc daune si se va da NUP.... asta urmand sa dureze cam 2, 3 luni.

 

Pana la incheierea dosarului, vinovatului [eu] i s-a retinut permisul si s-a eliberat dovada valabila 15 zile. Dupa expirarea celor 15 zile m-am prezentat la Parchet pentru prelungire. Am obtinut pe loc rezolutie favorabila si in aceeasi zi am fost si in Udriste pentru prelungire. Totul bine pana aici.

 

Mi-am pastrat insa o copie dupa Rezolutia de la Parchet si am zis sa vad si eu cum suna articolul care mi l-au trecut ei acolo, pentru care am dosar de cercetare.

Este vorba de articolul 178 Cp..... UCIDERE DIN CULPA. :rolleyes:

 

Deci, dupa "spusele" Parchetului, eu in dosarul asta sunt si vinovat, si victima..... si decedat! pentru ca altcineva nu mai este.

 

Acum nu acuz pe nimeni si ma gandesc la 2 explici logice:

1. cand cei de la Parchet au redactat rezolutia au gresit articolul sau au uitat sa-l modifice

2. cand s-a deschis dosarul la Politie s-a trecut articolul gresit

 

Marti o sa incerc sa aflu la parchet unde este greseala. A mai intalnit cineva o situatie asemanatoare?

 

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Si in cat timp trebuie sa dai declaratia asta? Sunt si eu intr-un caz asemanator. Pe mine ma speriasera ca trebuie sa vin in 4 zile (miercuri accidentul, duminica sa ma prezint la politie; mama a vorbit cu politistul eu eram pe masa cu piciorul rupt, deci e posibil sa fie si ceva din telefonul fara fir la mijloc). Duminica nefiind sigur ca ma pot prezenta personal (luni aveam externarea), am sunat si am inteles ca politistul care se ocupa de caz nu este in tura si ca trebuie sa vin joi O_o. Intrebarea era in cat timp trebuie sa ma prezint sa dau declaratia sa nu am probleme. Oricum mi se pare ciudat, adica daca esti 3 luni in spital ca ai fost bou si ai intrat in stalp dupa spital te mai baga si la zdup ca nu ai dat declaratia la timp? Anyhow ciudat, cred ca o sa iau si eu cartea sa o rasfoiesc mai in detaliu in speranta ca inteleg ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am citit acest topic aproape tot de la inceputul lui si din pacate asa cum spunea pe undeva si Petru Moldovan parca peste 50% din posturi au fost intrebari despre ce si cum se poate face rost de bani de 2 ori si nu despre corectitudine ... hmmm asta ma duce cu gindul ca ne meritam soarta si tara asta cu legi de c...t.

 

E bine de stiut:

Daca vinovatul care este implicat intr-un accident rutier are RCA-ul valabil la data petrecerii accidentului este exclus sa iei bani de pe el sub orice forma doar ca multi nu stiu asta. Daunele materiale (reparatiile ) le accepta el (vinovatul) doar daca sunt mici si nu vrea daunalitate pe polita ( 1 / 2 mil lei vechi) altfel eu ti-as face o copie cu RCA-ul si ti-as spune: ,,la gara'' !!!

Daune morale si vatamari corporale se despagubesc deasemenea pe polita RCA , dar oamenii nu stiu , nici vatamatul nici vinovatul .... asa ca daca tu (vatamatul)vrei despagubiri de la mine (vinovatul) pentru vatamari corporale eu iti spun ca trebuie sa ma dai in judecata pentru asta , sa suporti cheltuielile unui proces, sa mai si cistigi (asta e aleatoriu) si apoi daca ai sentinta definitiva si irevocabila vii la mine si iti pun in mina aceeasi copie de RCA si te trimit la aceeasi societate de asigurari sa iti dea banii . Ulterior nu mai nici o sansa de cistig asupra vinovatului deoarece legiuitorul in Romania spune clar: daca omul are RCA valabil si ai fost despagubit (chiar daca nemultumitor si insuficient ) de societatile de asigurari nu mai poti emite pretentii ulterioare vinovatului, eventual poti da in judecata societatea de asigurari pentru ca nu te-a despagubit corect, deoarece (Asiguratorul) prin intermediul Rca-ului devine direct raspunzator pentru ,,raspunderea civila fata de terti'' a vinovatului si i-a asupra lui toata raspunderea reparatorie in procesele civile. Din pacate veti spune ca tin partea vinovatului ... nu, nu fac asta , dar asta e legea ... nu protejeaza oamenii corecti ci pe vinovati.

 

Eventual in cazul spitalizarii de lunga durata cind se intra in sfera penala, daca vinovatul este o persoana care tine mult sa nu aiba nici macar o amenda penala (multi nu stiu ca dosar penal nu inseamna neaparat inchisoare) , atunci merge un pic de santaj sa nu depui plingere impotriva lui si sa iti dea bani pentru asta.

 

Deci pina la urma e mai bine sa te intelegi pe loc ,la tamponari usoare, dar cu banii in mina nu pe promisiuni ca apoi se razgindeste si nu iti mai da nimic.

 

Daca se ajunge sa mergeti la asigurari cereti sa vi despagubeasca dupa un deviz de la un service autorizat, sa va dea accept scris de plata (ca sunt de acord cu suma) inainte de a baga auto sau moto in service,altfel platiti din buzunar. In negocierea directa (bani sa o faceti in regie proprie) asiguratorul nu prea plateste pretul corect ... si de la ,,intelegere'' si pina la banii din cont apar diferente de TVA, comisioane, etc, bla bla ....

 

Cu respect, :laugh:

Editat de Triplu xXx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Sal am avut accident intr-o intersectie cu o doamna de vreo 200 de kg care nu stie sa acorde prioritate . Eu am scapat doar cu muschii gambei zdrobiti si o lucsatie mai nasoala pentru care mi-a fost pus ghips . Am anuntat politia care ajunsa la fata locului si vazand motocicleta a intrebat daca cadavrul a fost luat de ambulanta dar eu eram pe picioarele mele fara nici o durere din cauza adrenalinei , la politie dupa 2 ore de declaratii etc am plecat acasa unde au inceput durerile a 2 a zii am fost la spital am facut radiografie nici o leziune osoasa , pe urma merg la firma de asigurari unde imi spune sa o caut pe doamna in cauza pentru ca mai am nevoie de copie la certificatul de inmatriculare si buletin zic bun ma duc sa o caut desi stiam ca ei aveau aceasta sarcina , de aici lucrurile incep sa se complice , doamna nu mai raspunde la telefon intr-un final raspunde si zice ca e la x primarie are umpic de treaba si ma suna dupa 5 minute si imi spune ca e internata in spital pentru ca e cardiaca apoi suna maicamea si zice ca e in x oras , am zis bine scot certificatul medico legal si dupa o sun si o anunt ca daca nu vine cu actele deschid dosar penal , sun raspunde doamna si dupa ce ma prezint si ii spun ca daca nu vine cu actele ii deschid dosar penal pentru ca am piciorul in ghips si certificat medico legal la care dansa bravo ce sa-ti fac eu ca ai tu piciorul in ghips doar nu ti l-am rupt eu ( mentionez ca doamna lovindu-ma pe laterala dreapta cu tot botul masinii dansa nici nu a observat ca ma lovit a fost oprita de oameni dupa 30 m de la locul impactului eu nu am realizat asta decat dupa ce martorii au inceput sa imi spuna deoarece eu nu imi mai aduceam aminte mare lucru , motorul azvarlit 9 m varza eu alti 15 am avut noroc de costumul de protectie care acum e varza , la politie doamna declarand ca ea nu avea viteza deloc deci stationa :))) si eu am intrat in ea chiar si dupa 1 ora de explicatii din partea organului de politie doamna nu a inteles ca acolo trebuie sa cedeze trecerea ea continuand sa spuna ca nu avea viteza deloc , bun ) si apoi dupa ce zice bravo ca ai piciorul rupt spune ca la telefon e o cumnata ( desi am recunoscut vocea ) si ca dansa e internata in spital in coma diabetica de data asta si ca ei nu-i pasa . Dupa accident doamna s-a dat jos din masina si-a luat numarul fata de pe jos si a urcat inapoi in masina . La inceput eu fiind sub influenta adrenalinei nu prea realizam defapt cat de grava e situatia , i-am oferit si pix sa scrie declaratie totul fiind foarte respectuos cu doamna desi mi-a ucis ''copilul'' dar acum vazand cum se comporta doamna am decis sa deschid dosar penal unde am inteles ca se poate rezolva amiabil cu doamna asta daca imi da o anume suma de bani daca nu se continua cercetarile penale ... plus ca a sunat martorul si i-a spus ca e fraier ca daca tinea cu ea ii dadea dublu decat ii dau eu :))) cretina de baba de 200 de kg ...ajutati-ma cu un sfat , cum pot proceda sa o chelesc pe nenorocita . Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

intrebare: (mai mult sau mai putin puerila)

 

Daca te inregistreaza radarul pe motocicleta peste viteza legala (si drept dovada are filmarea din fata a motocicletei in mers), se poate contesta procesul verbal pe motiv ca nu este indentificat prin mijloace legale ? (nu se vede numarul de inmatriculare)

Poate au trecut 20-30 de motocilete la fel in acel moment...

Editat de jules27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In acest caz nu poti fi amendat. Pot fi 10 motociclete ca ale tale cu 10 motociclisti cu acelasi costum ca si tine, etc.

Singurul mod de identificare este numarul de inmatriculare sau eventual seria de sasiu :).

 

Daca te-a luat si din spate (radar pe 2 directii) atunci ai avut ghinion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest caz nu poti fi amendat.
Da-mi te rog un act normativ care prevede ce spui tu acolo, ca NU poti fi amendat. :)

Mai ales daca te-au si oprit militienii, pe tine si nu pe altu din aia 10 cu costum si mobra identice.

 

Daca ai oprit, te amendeaza instant. Ca nu e corect si nu se respecta norma de metrologie care prevede conditiile de functionare/utilizare a radarului, e altceva. Contesti la instanta, in speranta ca dai peste un judecator aerisit. Daca dai peste o baba coclita, atunci sanatate.

 

Astept actul normativ care spune ca NU poti fi amendat. :wacko:

Editat de SSSS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Salutare hai sa va povestesc si eu patania mea . S-a intamplat in 2005 dar doar acum am terminat procesul. Tipicul caz de neasigurare la plecarea de pe loc plus neasigurare la efectuarea virajului la stanga . Mergeam spre Manastirea Cernica era Duminica trafic lejer . Tineti minte cea mai buna dovada si martor este un dispozitiv de filmare in functiune pe durata deplasarii. Asta este si va fi un prieten nepretuit. O sa incerc sa sintetizez pt ca povestea e prea lunga ( 8 Ani). In primul rand sunati un prieten f.important, doi fotografiati locul producerii accidentului si luati declaratii si telefoane de la martori asta daca mai sunteti in stare. Un alt aspect Foarte important nu va dati dragoni la conservar , nici nu stiti cat de mult puteti rezolva cu calm si o minte limpede.Plus ca daca ajungeti in instanta si matorii declara ca erti gata de razboi imediat dupa accident nu da bine in instanta. Eu am avut ghinionul sa ma cotonogeasca un nemernic cu bani si relatii. De aia este f important sa documentati locul si conditiile unde s-a petrecut evenimentul (si culmea mereu aveam camera cu mine dar de data asta un am luat-o). Daca va transporta la spital citii bine procesul verbal de constatare la fata locului al Politiei pt ca vinovatul intodeauna ramane la fata locului si are si cash la el sau relatii. Daca nu corespunde cereti sa mergeti din nou sa se faca masuratori sau alte poze in prezenta voastra.Si nu semanti daca nu e real sau e distorsionat adevarul ( Chiar daca va spune garcea ca e doar o formalitate sa finalizeze ei cercetatea ) Le spuneti ca faceti contestatie si cereti audienta la comandant.Asta va da timp sa va facti temele si sa gasit un avocat bun sau chiar un prieten.Daca ati suferit leziuni cereti sa va trimita la IML ca astia uita repede procedurile legale cand au de friptura si de cico in buzunare.Alta chestie daca nu cadeti la intelegere si Garceii o dau la pace juma juma cereti expertiza tehnica la dinamica producerii accidentului.Cum s-a mai spus e bine sa dati de un om corect si sa va intelegi cu amiabil chiar daca nu o sa castigati ce o sa va dea instanta sau RCAul timpul si banii pierduti pe la judecatorie si avocat etc etc compenseaza cu suma mai mica.Daca ajungeti in instanta este f important sa aveti un avocat bun si de incredere. Nu sa faceti ca mine care am avut pe primul exact ca un zugrav care va da un pretz si pe la jumatea lucrarii va mai cere niste bani ca nu iese la socoteala si ca mai trebuie materiale. Numai Dumnezeu si prietenii m-au indrumat catre al doilea care nu am cuvinte sa descriu cu cata competenta si dedicatie profesionala s-a ocupat de caz desi eu sunt in Canada de 7 Ani .Cine are nevoie dau detalii pe privat.Dumnezeu sa-i dea sanatate si sa-l fereasca de conservari idioti sa nu aibe evenimente pe doua roti.Cu toate spagile si relatiile pe care nenorocitul care m-a lovit le-a dat cred ca a platit pe putin 6000 E plus ce am castigat in instanta plus ce are sa dea statului pt cheltuieli de judecata . Ce a fost frumos este ca mai avea 5 zile si se prescria fapta si nu mai raspundea penal. Chiar de zuia mea sa dat sentinta si in afara de plata despagubirilor catre partile civile i-au anulat si carnetul.Cel mai bine este sa va feriti voi de ei ori fugiti de ei ori ramaneti in urma lor.Multumesc celor care m-au ajutat in aceasta poveste. Numai bine Ducu

Editat de DCSAN20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Pai vorbesti de conservari de rau dar in al tau avatar disting o ...masina americana sport (ma rog ,la 2 usi si decapotabila) ,mare si lata .

Nasoala patania ,poate suma spagilor nu e chiar asa mare dar ce importanta are asta dar bine ca finalul e corect ,mai putin cu o conserva pe drumurile patriei si mai ales cu un inconstient mai putin..

Editat de mottofreee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
Acum 7 minute, Sinner® a spus:

Salut,

 

Daca gasesc motorul rasturnat in parcare de o desteapta cu masina, pot face intelegere amiabila si sa o repar pe RCA-ul ei, chiar daca eu nu am RCA valabil ?
Sau e musai ca si eu sa am rca ?

Ha, asta i buna. Teoretic, daca e pe domeniul public, conform legii, trebuie sa ai RCA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de garaj subteran ... deh .. o tin la caldurica... noroc ca "engine guard-ul" si-a facut treaba si doar s-a zgariat o aparatoare de ghidon si s-a "ciupit" un pic din plasticul oglinzii... femeia vrea sa le plateasca (nici nu sunt scumpe, 100 euro tot ... ) dar daca s-ar putea... de ce sa nu luam banii de la asigurator ...

deci n-am rca, nu pot face amiabila ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.rca-auto.ro/asigurari-rca-calculator?gclid=EAIaIQobChMIrt7uta733wIViLHtCh2zuwwkEAAYASAAEgLYD_D_BwE Toti proprietarii de autovehicule trebuie obligatoriu sa incheie o asigurare de raspundere civila auto (R.C.A.). Scopul acestei asigurari este ca cel pagubit sa primeasca obligatoriu despagubiri pentru daunele suferite, independent de situatia materiala a celui care a produs paguba. In acest fel, asigurarea de raspundere civila auto este in interesul tertului pagubit, dar si in interesul celui care a produs paguba .

Si o stire mai veche

https://cricul.ro/2016/09/06/ce-risti-daca-circuli-fara-asigurare-rca-valabila/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu 2 baieti de la asigurari, amiabila nu poti face, amindoi spun sa te duci la politie. Mie-mi pare anormal sa nu fi despagubit in conditiile tale. :)

Acum, in functie de daune, tu sti daca merita timpul pierdut.

PS. mai astept o parere de la un asigurator, vezi ca ti-am trimis si un PM!

Acum 51 minute, Sinner® a spus:

 dar daca s-ar putea... de ce sa nu luam banii de la asigurator ...

deci n-am rca, nu pot face amiabila ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, poti face amiabila (nu te poti duce la politie daca nu sunt victime si soferul vinovat recunoaste si ofera asigurarea sau cash).

 

Pentru ca nu circulai cu autovehicolul pe un drum public nu esti obligat sa ai RCA.

 

Pentru pagube mici nu merita sa apeleze la asigurare pentru ca va plati mai mult la urmatoarele polite (bonus/malus).

 

Fii sigur ca aia e toata paguba, fa o estimare corecta si accepta plata cash.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...