Sari la conținut

Accident Constanta 01.12.2009 IDU


sorinm
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

DPMDV taierea liniei continue este o abatere mai grava decat depasirea vitezei legale. Nu ma refer doar la cazul asta particular.

 

La cazul asta in particular din ce ziceti voi, daca aia a taiat linia continua CLAR e de vina DPDV legal. Pe de alta parte insa, daca l-a vazut pe motorist la 5-600 m e clar ca nici prin gand nu i-a trecut ca o sa fie langa ea in cateva secunde, mai ales pe vremea asta pacatoasa...normal ca s-a bagat.

 

In general, taierea liniei continue este intr-adevar o abatere mai grava decat depasirea limitei de viteza, ca daca te vede pulitzioneru iti salta permisu pe loc, indiferent in ce conditii ai calcat linia continua. La viteza ti-l salta numai daca depasesti cu mai mult de 50km/h viteza legala.

 

Considerand afirmatia de mai sus si trecand din nou la cazul asta particular, sunt convins ca si viteza motoristului era una "de luat permisul", asa ca, cel putin din punctul meu de vedere, sunt la fel de vinovati...ambii au facut greseli "de luat permisul"...normal ca, in spiritul si litera legii, politistul nu va vedea niciodata in acest fel situatia asta, pentru ca legea nu este gandita astfel. Nu la noi, cel putin.

 

Sa nu ma intelegeti gresit, n-am nimic impotriva celui implicat in accident, dimpotriva ii doresc sanatate multa si putere sa-si repare fierul repede, dar consider ca inainte sa aruncam matza moarta direct in ograda "conservarilor" ar fi bine sa aruncam un ochi si-n ograda noastra...ca nu se stie...si noi mai gresim, nu suntem sfinti.

Eu daca circul tare si-mi iese unu in fata pe considerentul "am timp sa ies" si se trezeste cu mine langa el, nu-l blamez...nici macar nu-l injur...asta pentru ca sunt constient ca am si eu o parte din vina, daca as fi circulat legal, nu as fi fost deja langa el cand s-a decis sa iese. Bineinteles ca mai e si partea cealalta, a bizonilor care iti ies in fata indiferent de cum circuli, dar asta e o alta poveste.

Editat de shackalu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monumentala explicatia : consilierul local PNL Jean Paul Tucan, care a explicat rapid situația, având în vedere că soția sa era în stare de Âşoc: „Motociclistul avea viteză, a orbit-o cu farurile, s-a speriat”. :) Deci motociclistul este de vina ca avea farul aprins, si saraca femeie care era pe contrasens exact in dreptul lui a fost orbita de aceta. Trist... Pe de alta parte, o fi avut el 1500000 km/h, dar ca sofer, cand te asiguri, te asiguri macar o secunda-doua, in 2 secunde poti aprecia orice viteza cu care vine un alt participant la trafic, nu te asiguri o fractiune de secunda,zici ca-i departe si ai timp si gata, nu asa se face. Sanatate rider-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general, taierea liniei continue este intr-adevar o abatere mai grava decat depasirea limitei de viteza, ca daca te vede pulitzioneru iti salta permisu pe loc, indiferent in ce conditii ai calcat linia continua. La viteza ti-l salta numai daca depasesti cu mai mult de 50km/h viteza legala.

Nu esti bine informat. Conform legii "schimbarea directiei de mers prin viraj spre stânga, daca prin aceasta se încalca marcajul longitudinal continuu care separa sensurile de circulatie" se sanctioneaza cu 9 puncte amenda si 6 puncte penalizare, iar "depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus" se pedepseste cu 9 puncte amenda si suspendarea exercitarii dreptului de a conduce 90 de zile.

 

In cazul de fata nu se stie sigur cum a efectuat nevasta primarului virajul la stanga.. daca se demonstreaza ca a circulat pe sensul opus (desi daca masina a fost lovita in dreapta fata e dificil) se pune altfel problema.

 

Parerea mea e ca se va ajunge la concluzia ca a fost o culpa comuna (fara nici un fel de interventii din partea primarului sau a cine-stie-cui). Fiind si noapte e foarte greu sa observi ca un motor merge cu 150 la ora, mai ales intr-o zona rezidentiala (multe stradute) in care se circula cu 60-70. Nici nu te astepti la asa ceva. Era drum drept, vizibilitate cat cuprinde.. Daca ar fi fost linie discontinua care ar fi fost diferenta? Tot neacordare de prioritate s-ar numi, tot 'nu l-am vazut, nu stiu de unde a aparut', etc..

 

Pe de alta parte insa, daca l-a vazut pe motorist la 5-600 m e clar ca nici prin gand nu i-a trecut ca o sa fie langa ea in cateva secunde, mai ales pe vremea asta pacatoasa...normal ca s-a bagat.

Daca vreti sa-i dati blana, cautati un drum drept fara parcari, garaje, stradute.. e pe pielea voastra.

A avut noroc cu caru' colegu.. Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti bine informat. Conform legii "schimbarea directiei de mers prin viraj spre stânga, daca prin aceasta se încalca marcajul longitudinal continuu care separa sensurile de circulatie" se sanctioneaza cu 9 puncte amenda si 6 puncte penalizare, iar "depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus" se pedepseste cu 9 puncte amenda si suspendarea exercitarii dreptului de a conduce 90 de zile.

 

In cazul de fata nu se stie sigur cum a efectuat nevasta primarului virajul la stanga.. daca se demonstreaza ca a circulat pe sensul opus (desi daca masina a fost lovita in dreapta fata e dificil) se pune altfel problema.

 

Parerea mea e ca se va ajunge la concluzia ca a fost o culpa comuna (fara nici un fel de interventii din partea primarului sau a cine-stie-cui). Fiind si noapte e foarte greu sa observi ca un motor merge cu 150 la ora, mai ales intr-o zona rezidentiala (multe stradute) in care se circula cu 60-70. Nici nu te astepti la asa ceva. Era drum drept, vizibilitate cat cuprinde.. Daca ar fi fost linie discontinua care ar fi fost diferenta? Tot neacordare de prioritate s-ar numi, tot 'nu l-am vazut, nu stiu de unde a aparut', etc..

 

 

Daca vreti sa-i dati blana, cautati un drum drept fara parcari, garaje, stradute.. e pe pielea voastra.

A avut noroc cu caru' colegu.. Insanatosire grabnica.

Prietene vezi ca se ia permisu pentru incalcarea marcajului longitudinal continuu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu conteaza ce viteza avea tipul cu motoru... ce cauta ea pe contra-sens ? si mai si mergea ?el putea sa aiba si 50 km/h se putea intampla acelasi impact ...

 

 

Edit: stati sa va contraziceti atat... asa se ajunge la cearta !

 

Asfalt uscat!

Editat de EvilxClau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu conteaza ce viteza avea tipul cu motoru... ce cauta ea pe contra-sens ? si mai si mergea ?el putea sa ai si 50 la ora se putea intampla acelasi impact ...

 

Conteaza: circula mai incet si era vazut iar tipa nu mai incerca sa faca stanga. Sau circul mai incet si tipa trecea prin fata lui. Tu-mi spui ca n-ai facut stanga din scurt pe linie continua niciodata? Pe sistemul 'aia-s asa departe..' Pai uite, ca atunci cand zbora toti cu 150 asa departe inseamna de fapt asa aproape..

 

E mai mult vina ei, intr-adevar, ca trebuia sa se asigure cu mai multa grija. Dar este si vina lui ca circula un strop cam tare.

E posibil ca baiatul sa fi zvacnit dintre doua masini ce mergeau cu 70, si de nervi i-a dat goarna. Pana s-ajunga la 150 le-a tras si o-njuratra uitandu-se in oglinda, iar cand s-a intors.. Iar femeia e posibil sa se fi asigurat cand motociclistul era intre masini. Oricum, daca megea putin mai incet in zona aia nu mai trecea pe la spital.

 

Nu ne certam, dezbatem! :)

Editat de alexalex1002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, doar ca e 108/d/9...pe vremea cand am facut eu prima data scoala de soferi, majoritatea faptelor care acum sunt sanctionate cu 6 puncte penalizare erau din alea de "luare de permis"...mea culpa.

Dar asta intareste si mai mult ce am zis eu mai sus...desi din cate se pare doamna a circulat pe contrasens, nu a efectuat viraj la stanga peste marcajul longitudinal...si pentru circulatia pe contrasens chiar se ia permisul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, doar ca e 108/d/9...pe vremea cand am facut eu prima data scoala de soferi, majoritatea faptelor care acum sunt sanctionate cu 6 puncte penalizare erau din alea de "luare de permis"...mea culpa.

Dar asta intareste si mai mult ce am zis eu mai sus...desi din cate se pare doamna a circulat pe contrasens, nu a efectuat viraj la stanga peste marcajul longitudinal...si pentru circulatia pe contrasens chiar se ia permisul :finger:

 

b sau d.. se aseamana, tot un bastonas au :)

Si da, ai dreptate, pt circulatia pe sens opus se ia permisul 60 de zile. Pe vremuri nu exista diferentiere -- daca se-ntampla sa calci marcajul faceai pauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cin' se cearta mah? Purtam o discutie constructiva...desi pare "o cearta" daca citesti mai atent ai sa vezi ca eu si @alexalex1002 avem aceeasi opinie...cum se cearta doi oameni care au aceeasi parere? Doar m-a corectat in privinta sanctiunii aplicate daca treci peste linia continua :finger: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de vinovata ar fi femeia si motociclistul poarta o mare parte din vina. In primul rand, circula cu o viteza mult mai mare decat cea vehiculata pe aici si in nici un caz nu mi se pare ok sa-ti fortezi astfel norocul, purtand o geaca de iarna (adica d-aia care n-are treaba cu motociclismul) si o casca, bineinteles nelegata care a zburat la 100m de locul accidentului. E viata lui, face ce vrea cu ea, sper doar sa realizeze ca a avut un bulan extra extraordinar de mare si ar fi cazul sa fie mai cumpatat de acum incolo. Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DPMDV taierea liniei continue este o abatere mai grava decat depasirea vitezei legale. Nu ma refer doar la cazul asta particular.

 

nu conteaza ce viteza avea tipul cu motoru... ce cauta ea pe contra-sens ? si mai si mergea ?el putea sa aiba si 50 km/h se putea intampla acelasi impact ...

Edit: stati sa va contraziceti atat... asa se ajunge la cearta !

Asfalt uscat!

nu conteaza, doar mergea pe shine si e clar ca pe unde trece trenu' nu trece nimic altceva.

La 50 la ora il vedea si ea mai din timp, iar el avea distanta de oprire muuuult mai mica.

 

E mai mult vina ei, intr-adevar, ca trebuia sa se asigure cu mai multa grija. Dar este si vina lui ca circula un strop cam tare.

un strop, a?

 

masina nu avea ce sa caute acolo.punct

e na! da unde trebuia sa fie? :finger:

 

 

De ce nu vreti sa invatati odata ca VITEZA UCIDE? de atatea ori s-a dezbatut subiectul asta si inca mai umpleti forumul de prostii. Moto-manu' a avut noroc cu carul, la 150 la ora esti constient ce riscuri iti asumi si care e distanta de franare la viteza aia. Sau doar el are voie sa incalce regulile, si altii nu?

 

O tot dati cu "VACA A FOST DE VINA"... daca vaca aia chiar era VACA si se intorcea de la camp? tot asa urlati? nu i-a acordat VACA prioritate?

Omu isi cumparase strada cumva? Nu isi cumparase, o folosea pe cea publica(doar nu m-o prinde politia). E, uite asa a zis si Mami: hai ca intorc, doar nu m-o prinde politia. De unde sa stie ea ca tembelu' din fata se apropie in warp speed spre ea?

 

 

Motociclismul nu se intelege intotdeauna cu viteza legala si cu codul rutier. Dar cei dintre noi care aleg sa-si asume riscuri, sa si le ASUME. E mai usor sa te schimbi tu si sa incetezi sa mai conduci ca un bezmetic, decat sa ii convingi pe toti sa te fereasca.

 

 

PS. exista si cazuri in care oameni au accidente grave la viteze mici, dar sa nu-i aducem pe ei in discutie pentru ca ne mintim pe noi insine :)

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica!Data viitoare cando sa se mai urce pe motoreta ar trebui sa se gandeasca sa-si cumpere un echipament adecvad.M-am uitat la poze si am ramas km masca:|.Faza asta cu echipamentu nu e de ieri....cat a fost cald afara de cand a intrat in posesia motoretei il vedeam pe Soveja cu blugi si un tricou roz,baiatu' era calare...nu avea treaba :) ...asa ca....el si cu parintzii lui sa se inchine si cu mainile si cu picioarele ca a scapat atat de ieftin.Cat de spre tanti aia.........nu mai zic nimik.

Inca 1data insanatosire grabnica!!!!

Sanatate la toata lumea :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca toti va dati cu parerea eu de ce sa fiu mai prejos

 

Sa va zic si eu cum s-a inplantat

 

Tipa,mergand ea asa (regulamentar) pe contrasens (ca se poarta la nevestele de primari,vip-uri si alte personalitati(vezi sotia lui Adrian Paunescu)),tipul vazand-o ca este pe contrasens i-a dat faza lunga,asta l-a observat in final si a franat incercad sa intre pe sensul bun de mers,asa reusind sa fie masina lovita pe stanga fata.

 

PAREREA MEA :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am plimbat prin Mamaia(cu maxim 80 ce-i drept) cu 2 ore inainte de accident si chiar am ramas placut surprinsi de cat de liber dar mai ales cat de cald era. Am constatat si ca soferii din Ct sunt ceva mai"soferi" decat ai nostri.

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am plimbat prin Mamaia(cu maxim 80 ce-i drept) cu 2 ore inainte de accident si chiar am ramas placut surprinsi de cat de liber dar mai ales cat de cald era. Am constatat si ca soferii din Ct sunt ceva mai"soferi" decat ai nostri.

Banuiesc ca era doar o impresie... peste tot soferii sunt aceeasi. Pana nu vor avea ochiul format pentru motoarele care se afla pe langa ei nimic nu se va schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca era doar o impresie... peste tot soferii sunt aceeasi. Pana nu vor avea ochiul format pentru motoarele care se afla pe langa ei nimic nu se va schimba.

Soferii nu sunt aceeasi. Pe mine in Bulgaria nu a incercat sa ma doboare pana acum nici un bulgar si nu au incercat sa ma doboare toti romanii ci doar 3 din Giurgiu, Bucuresti si Iasi... Bine, ala din Giurgiu cred ca era de la Al'Queda pentru ca a plecat dintr-o parcare la iesirea din Ruse spre Sofia si a taiat 3 benzi ca sa faca U-turn in timp ce dadea din maini si se uita numai la pasagerul din dreapta lui in timp ce in spatele meu au tras frana cu skrtz si 6-7 masini... Si nu mergeam tare, ca de fapt nici nu pot sa merg prea tare ca nici macar nu am cu ce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jupuita :) ....... de vaca ce conducea ditamai jeepu pe contrasens. nui mai dati vina motoristului ca nu aveti nici un drept sai calculati viteza de deplasare din spatele unui monitor.

Concluzie clara este ca la sfidat in toate regulile at pe el cat si pe ceilalti participanti la trafic. Cum vine asta omu ranit in spital motoru facut praf si tot el e tras la raspundere ca vezi doamne a condus cu viteza, pierdeti din orizont VACA aia ce a intrat pe contrasens.

Nu uitati ca sunt pline sosele de astfel de ...................................... si oricand si oriunde si mai ales la oricare dintre noi ni se poate intampla asa ceva, at sa va aud cum va invinovatiti ca ati tras prea tare de cablu.

Cu respect si drumuri bune. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene, cand iesi cu motocicleta iti asumi numeroase riscuri, inclusiv cel de a muri.

cand ii "dai" toate riscurile pe care ti le-ai asumat se tripleaza. deci, nu e sfant si nici in nici un caz "saraca victima".

e unu' care s-a gandit ca-i prea cald afara pentru echipament, e destul de liber incat sa traga bine de tot de acceleratie, deci si-a asumat si riscul ca cineva sa-i intoarca in fata si el sa nu aibe timp de reactie.

era noapte, gumele erau reci (pe vremea asta nu atingi o aderenta foarte mare), nu avea casca legata.

 

my 2 cents : halal mod de a merge cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor nu mai blamati motociclistu, nu trebuie sa intereseze pe nimeni ca mergea cu 50-70 sau 200, atata timp cat este linie continu nu ai ce sa cauti in fata lui. Daca intorcea intr-un loc permis si idiotul venea cu 200, atunci din punctul meu de vedere era vinovat 100%, nu culpa comuna cum am mai auzit ca s-au rezolvat cazuri de genu.

Atata timp cat este linie continua si sunt interzise intoarcerile, si virarile la stanga, nu-mi doresc decat ca in locul motociclistului sa vina un tir cu 70km/h fara frana, poate asa o sa invatam sa respectam legea, si idiotul care o arde cu 200 o sa gaseasca o masina care intoarce regulamentar ca sa se infiga in ea, mai devreme sau mai tarziu. Dar in accidentul de fata motociclistul nu are nicio vina, din punctul meu de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...