Sari la conținut

CASTILE FLIP-UP - Discutii Generale


costinFB
 Share

Postări Recomandate

Casti second hand. Daca atata face devla.

De unde stii prin ce a trecut casca aia de o iei second?

Daca tot ai bani de 3/4 din pretul unui C3, te multumesti cu un S/H, cand la banii aia (daca nu ai toti banii de C3) poti cumpara multe casti bune NOI?

 

un Schubert C3 second nu se gaseste undeva la 3/4 din pret? 1000-12000 lei? 300 euro?,,,
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 316
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Caberg Justissimo are sistem dublu D la inchidere? Am gasit o singura poza in care se vedea un pic si parea sa nu fie.....

 

 

Nu cred ca are Double D... poate doar versiunea americana. A mea are quick releasul ala european cu o clema care se departeaza si reglaj multi point. Mie mie se pare mult mai practic pentru ca e usor de pus si dat jos... mai ales de catre moruni in caz ca esti inconstient... un avantaj pe care il are un flip up in fata unei integrale daca are un sistem de deschidere intuitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casti second hand. Daca atata face devla.

De unde stii prin ce a trecut casca aia de o iei second?

Daca tot ai bani de 3/4 din pretul unui C3, te multumesti cu un S/H, cand la banii aia (daca nu ai toti banii de C3) poti cumpara multe casti bune NOI?

pai na,, daca de C3 se zice ca-i cea mai buna,, doar o vezi daca a fost trantita

de Caberg J1 Plus ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un Schubert C3 second nu se gaseste undeva la 3/4 din pret? 1000-12000 lei? 300 euro?,,,

 

Casca Flip-Up SCHUBERTH C2 decor, albastra, Marimea L, noua.

 

Pret: 280 Euro

Locatie: Bucuresti

 

Detalii pe www.bikeshop.ro

 

marimea mai exact: 57

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii cum e cu castile astea flip up de calitate ... daca te uiti pe aici pe forum, vezi ca toata lumea iti recomanda schubert-ul.

la fel ca si prin sondajele cu si despre masini: toti aleg virfurile de gama de la 70 mii de euroi in sus, dar acasa au logan sau opel corsa 1.2.

eu unul citesc revista motociclismo si daca te uiti atent la cei care testeaza pe acolo (vorbesc de pilotii italieni si altii care sint fosti campioni), vezi ca multi poarta shark-uri, x-lite, suomy, caberg sau uvex, iar daca te iei ce se posteaza aici, 90% au casti de la 1000 de euroi in sus.

in fine, si eu caut un flip-up de calitate si la preturi pina in 350 euro, ca atit ma tin balamalele. nu contest calitatile unui schubert, dar se adreseaza altei clientele.

unde ma incadrez eu: nolan n103, shark evoline (dar asta par ca iese din fabricatie, pe louis gasind doar marimi xs sau xxl), caberg sintesi, uvex gt 370 (la asta nu am vazut preturi), suomy d2o, cam astea. daca stie cineva, ce ar fi de ales intre astea si de ce...

nolanul, caberg-ul, suomy cel putin au si siteme de comuncatii integrate, cel mai ok pare cel de la nolan, are si prin fir si prin bluetooth, iar preturile sint accesibile.

totul e sa le ai la dispozitie sa vezi care iti vine mai bine pe capatina ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, dar pe louis de citva timp apare doar marimea xs ...

Mesaj completat

si mai e o linie lunimescent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

dati-mi si mie o parere rapid, ca zilele astea vreau sa o comand de pe louis.

ce ziceti de Airoh Cezannee?

e la reducere de la 300 de europeni la 150 (bugetul meu), arata bine, e flipup, are ochelari...mie imi place cum arata

as vrea niste impresii de le cei care au avut airoh, sau au, si le pot compara cu alte firme

toate cele bune !

Vladimir

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

airoh urile sunt niste casti aratoase,dar au un defect:vajaie ca dracu

am un mathisse luat de nou, a fost ok la pret,e flip up,are ochelari de soare,sta binisor pe cap

vopseaua e sensibila,dupa cateva zile nu mai arata ca nou,de orice o atingi ramane urma

vajaie ca dracu,e extrem de deranjanta,ba chiar nesanatoasa,de la curentul ala ma dor deja ochii,nu pot merge la drum lung fara vata in urechi,desi am infundat aerisirile cu ce am putut(nu au sistem de inchidere)

in concluzie,e o casca strict de oras,cand iesi la drum intins cred ca e mai bine doar cu o pereche de ochelari de soare

sunt oarecum dezamagit si as vrea altceva,de data asta integrala,ceva orientat spre touring si cat mai silentioasa,dar habar n am ce,pentru ca de schubert nu am bani momentan(400-500 de euro pentru o casca e mult)

ce marca ar fi ok pentru touring? uvex,scorpion,shark? preferabil sa nu sara de 150 de euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand uvex. nu cred ca fabrica si flip-up,dar am una integrala am luat-o ieftina si e buna, nu vajaie nu se abureste,e usoara....

Editat de motoreta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu am. pe a mea am dat vreo 3 milioane acum 2-3 ani si e ideala. Ps 460. viziera makrolon-nu se abureste, casca e atat de bine centrata ca nu o simti pe cap. nu e zgomotoasa, dar nici nu am trecut de 130...

erau la Louis la 60-70 euro la reducere...in general uvex fac echipamente sportive-ochelari sport,ski...sunt buni, nu fac chinezarii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu port de ceva timp un shoei multitec,in comparatie cu alte flip-up-uri e usurica doar la 1500 de grame,pana in 120-130 km/h am testat-o si e f ok,nu suiera,nu intra vant.

un dezavantaj ar avea ca i se cam abureste viziera pe timp rece cand stationezi.in mers nu e problema aerisirile fac treaba f buna.

prinderile mandibulei is de metal,deci sanse sa se deschida in timpul unui impact sunt mai mici,plus ca are si acel sistem de blocare a vizierei excluzand deschiderile accidentale.

per total sunt ff multumit de casca,e confortabila,vizibilitate f buna,uneori nici nu iti dai seama de marginile ext ale vizierei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caberg Trip - Daca ti se potriveste pe cap si daca o mai gasim pe undeva. are 5* la testele de securitate, pretz f f bun si review de asemenea

 

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/caberg-trip

http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-...et/caberg-trip/

 

Acu a aparut si modelul 2010 care se numeste Konda, dar e mai varza conform webbikeworld

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am modelul asta,am mers si 700 km pe zi,e comoda si deloc zgomotoasa,se curata usor si ochelarii de soare isi fac treaba in mod desavarsit.

 

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/...electSubProduct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
eu am un Caberg J1Plus si surprinzator nu e zgomotoasa deloc nici la viteze mari

dar ma enerveaza sistemul asta flip up si o sa-mi iau din nou integrala

 

Din punctul meu de vedere, avantajele flip-ului sunt incontestabile.

Normal, tu procedezi cum vrei... dar, indiferent ce te deranjeaza la casca ta actuala, s-ar putea ca la un flip-up mai bun (si, da, mai scump, asta e realitatea, tot ce e mai bun e si mi scump) sa nu mai ai aceleasi probleme; repet, "s-ar putea", depinde ce nu-ti place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Si eu stau si ma tot gandesc de doua saptamani ce casca Flip-Up sa imi iau. Am luat in calcul pana acum urmatoarele:

1. Nolan N90 - 240 euro

- 4 stele la testele http://sharp.direct.gov.uk

- unii au o parere buna altii nu;

- se pare ca e cam grea (1784g).

2. Schuberth C3 - 450 euro

- la teste a iesit doar cu 3 stele?! Asa o fi? Mi se pare incredibil!

- multi o considera printre cele mai bune. Altii spun ca nu merita banii.

- unii au avut probleme cu vizorul de soare (nu sta in pozitia ridicat si cateodata cade);

- ventilatia nu ar fi chiar grozava;

3. Shoei Multitec - 420 euro

- si asta a iesit prost la teste (3 stele).

- sistemul de inchidere cu inele al curelei este incomod;

- se pare ca se abureste vizorul;

4. Caberg Trip - 5 stele la teste,

- cam zgomotoasa;

- probleme pe timp de ploaie si intra apa in ea;

- unii nu prea sunt multumiti de vizoare, inclusiv cel de soare;

5. Shark Evoline -350 euro

- 4 stele la teste;

- cam grea 1850g;

- sistem de inchidere cu inele incomod;

6. HJC IS-Max - 190 euro

- 3 stele la teste;

- galagioasa;

- vizorul de soare e de slaba calitate;

 

Partea proasta e ca in Timisoara nu exista un magazin in care sa merg si sa incerc aceste casti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La toate o sa gasesti si plusuri si minusuri! Eu am C3 de un an si sunt multumit de ea. Nu se abureste chiar deloc ,e foarte silentioasa,se inchide/deschide usor si n-am probleme cu ochelarii de soare.Intradevar aerisirea din dreptul gurii nu prea se simte si nu poti deschide viziera asa un milimetru ca sa intre ceva aer pe acolo.Ori o deschizi 2 cm( ceea ce e cam mult) ori se inchide de tot.In shimb cea din varful capului iti raceste creierii!

Ce mai e iarasi misto este sistemul de comunicare cu bluetooth,desi e cam scump(aprox 300 euro!).este incorporat in captuseala castii(in guler,de fapt se inlocuieste gulerul castii cu alt guler care are tot sitemul in el)

Nu mai umbli cu fire,casti,aparatul care trebuie sa-l lipesti pe casca sa-i bagi mufa.sa-l dai jos apoi sa-l incarci. Eu pe al meu l-am uitat intr-o camera de hotel cu incarcator cu tot(dadusem pe el 130 euro!)

Una peste alta merita casca,acum depinde si pe ce motor o folosesti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La toate o sa gasesti si plusuri si minusuri! Eu am C3 de un an si sunt multumit de ea. Nu se abureste chiar deloc ,e foarte silentioasa,se inchide/deschide usor si n-am probleme cu ochelarii de soare.Intradevar aerisirea din dreptul gurii nu prea se simte si nu poti deschide viziera asa un milimetru ca sa intre ceva aer pe acolo.Ori o deschizi 2 cm( ceea ce e cam mult) ori se inchide de tot.In shimb cea din varful capului iti raceste creierii!

Ce mai e iarasi misto este sistemul de comunicare cu bluetooth,desi e cam scump(aprox 300 euro!).este incorporat in captuseala castii(in guler,de fapt se inlocuieste gulerul castii cu alt guler care are tot sitemul in el)

Nu mai umbli cu fire,casti,aparatul care trebuie sa-l lipesti pe casca sa-i bagi mufa.sa-l dai jos apoi sa-l incarci. Eu pe al meu l-am uitat intr-o camera de hotel cu incarcator cu tot(dadusem pe el 130 euro!)

Una peste alta merita casca,acum depinde si pe ce motor o folosesti :)

O sa o folosesc pe un chopper. Conteaza tipul motorului? Nu m-am gandit sa iau casca open face sau de hitlerist. De la enduro am invatat ce inseamna protectie asa ca in primul rand ma intereseaza siguranta pe care mi-o ofera casca, dar si celelalte criterii pe care le-am enumerat mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As mai adauga la lista Nolan N103 Com, ceva mai buna decat N90 si facuta sa ii poti pune sistem de comunicatie bluetooth.

 

Problema ( a mea cel putin) cu flip-up este greutatea. Daca faci drumuri lungi si nu ai gat puternic, o sa te resimti. Cel mai bine la greutate sta Schuberth, Shoei si Caberg. Un Nolan N103 Com ajunge si la 1900g.

 

Daca bugetul iti permite, exista editia limitata Schuberth C3 Carbon, la doar 1400g si doar vreo 890 euro..... :) O casca de mare performanta totusi...

 

 

Atentie la fc-moto.de: au oferte bune, dar nu strica sa verifici modelul si pe Louis ( uneori ai supriza sa difere preturile +/- considerabil. Am luat de la fc-moto.de saptamana trecuta un Schuberth R1 integral si am fost multumita de promtitudinea si costurile reduse de livrare ( 5 zile de la comanda pe site si cca 6 euro cu UPS), precum si posibilitatea platii cash la livrare contra unei taxe suplimentare de 4 euro. Dar daca vrei sa trimiti produsul inapoi din motive de comanda gresita, defectiuni sau doar ca te-ai razgandit, costul coletului de retur trebuie suportat de tine si cea mai ieftina varianta cu UPS este 90 euro :D

 

Ce am retinut eu ca trebuie urmarit la flip-up ( nu neaparat in ordinea asta): greutatea ( pentru mine conteaza mult), testele privind deschiderea accidentala la viteze mari si impact, nivelul de zgomot si confortul la drum si bineinteles nota la testele de siguranta.

 

Cele 3 stele de la Schuberth sigur nu sunt ratingul de pe site-ul fc-moto.de? Am tot studiat Schuberth si nu am gasit nici un model mai jos de 4 din 5 stele la testele de siguranta. Nota la testele de siguranta o gasesti pe schuberth.com sau pe diversele site-uri de teste sau informatii.

 

Recomandarea mea ar ramane totusi Schuberth dintre toate cele.

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As mai adauga la lista Nolan N103 Com, ceva mai buna decat N90 si facuta sa ii poti pune sistem de comunicatie bluetooth.

Problema ( a mea cel putin) cu flip-up este greutatea. Daca faci drumuri lungi si nu ai gat puternic, o sa te resimti. Cel mai bine la greutate sta Schuberth, Shoei si Caberg. Un Nolan N103 Com ajunge si la 1900g.

M-am gandit si eu la Nolan N103, dar prin review-uri vad ca e mai apreciata N90. Partea cu greutatea e greu de testat. Nimeni nu iti da casca sa dai o tura de vreo 2-3 ore sa vezi cum te simti.

 

Daca bugetul iti permite, exista editia limitata Schuberth C3 Carbon, la doar 1400g si doar vreo 890 euro..... :) O casca de mare performanta totusi...
Chiar 900 euro parca n-as da pe o casca. Poate ar trebui sa iau in calcul varainta carbon dar pentru alte modele.

 

Atentie la fc-moto.de: au oferte bune, dar nu strica sa verifici modelul si pe Louis ( uneori ai supriza sa difere preturile +/- considerabil. Am luat de la fc-moto.de saptamana trecuta un Schuberth R1 integral si am fost multumita de promtitudinea si costurile reduse de livrare ( 5 zile de la comanda pe site si cca 6 euro cu UPS), precum si posibilitatea platii cash la livrare contra unei taxe suplimentare de 4 euro. Dar daca vrei sa trimiti produsul inapoi din motive de comanda gresita, defectiuni sau doar ca te-ai razgandit, costul coletului de retur trebuie suportat de tine si cea mai ieftina varianta cu UPS este 90 euro :D
Si pe mine ma tenteaza sa iau casca de pe net, dar nu cred ca am sa fac acest lucru. Mai mult ca sigur o voi lua din magazin dupoa ce o voi incerca. Din pacate in Timisoara nu e nici un magazin in care sa gasesc castile enumerate de mine mai sus.

 

Cele 3 stele de la Schuberth sigur nu sunt ratingul de pe site-ul fc-moto.de? Am tot studiat Schuberth si nu am gasit nici un model mai jos de 4 din 5 stele la testele de siguranta. Nota la testele de siguranta o gasesti pe schuberth.com sau pe diversele site-uri de teste sau informatii.
Uite testul pentru Schubert C3 - 3 STELE;

Nolan N90 - 4 STELE;

Nolan 103 - 4 STELE;

Shoei Multitec - 3 STELE;

Caberg Trip - 5 STELE;

Shark Evoline - 4 STELE;

Shark Openline - 3 STELE;

Mie mi se par ciudate rezultatele testelor. M-as mira ca cei de la Schubert, dupa ce au facut o casca cu atatea calitati, tocmai siguranta oferita de casca sa punctul slab? La fel si pentru Shoei Multitec si Shark Openline.

 

Stiti vreun magazin, nu mai departe de Budapesta, unde se pot vedea/incerca toate aceste casti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti vreun magazin, nu mai departe de Budapesta, unde se pot vedea/incerca toate aceste casti?

 

www.moto.hu - chiar Budapesta. Mai este Romimoto in Cluj care sunt si importatori Louis, si de la care poti lua chiar la pretul de oferta de pe site-ul louis.de si gasesti Schuberth, Shoei, Caberg, Nolan, Shark

 

Nu neg testele celor de la Sharp, desi sunt contrar la ce am citit, vazut, auzit pana in prezent despre Shoei si Schuberth. Trebuie tinut seama totusi si de politicile de marketing la aceste teste, caci functioneaza cam la fel cu sondajele de la vot : depinde de cine iti place cand pui intrebarea sau faci testul. De exemplu mie imi place Schuberth.... Am probat C3 Lady eddition si daca nu ar fi fost alba( singura) as fi plans cu lacrimi de crocodil sa primesc un cadou de 531 euro de Craciun :)

 

Daca vrei sa renunti la idea de flip-up, este pe piata varianta de HJC Q1 Carbon, o casca cu multe calitati si foarte comoda la drum. Din pacate Louis nu ditribuie HJC, dar fc-moto da.

 

Daca mai vrei opinii si teste de drum la casti poti consulta si www.webbikeworld.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...