Sari la conținut

CASTILE FLIP-UP - Discutii Generale


costinFB
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 316
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca esti fumator poti fuma in timp ce conduci ;) :)), daca iti curge nasul sau te mananca ajungi la el fr probleme, daca iti vine sa stranuti sa nu stropesti interiorul...poti manca seminte :D

Daaa motive pentru care merita sa investesti chiar intr-un Schuberth C3 Pro........ mai ales pt seminte =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Plus ca se izoleaza mai bine la gat, nefiind nevoie sa fie suficient de larga sa bagi tot capul -> sunt mai silentioase

90% din flipup-uri sunt mai zgomotoase decat omoloagele lor integrale ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. injurat oamenii. nu e penibil sa te vada conservaru' cum dai din muschii fetei si sa nu auda nimic? abia ce-i dai motiv sa rida de tine. in plus, cum il flegmezi cu integrala?

2. ajuta daca porti ochelari.

3. ajuta daca vrei sa intrebi un om la semafor o directie, ceva.

4. am Airoh SV55 flip-up si am avut un Nolan intregal (am uitat din care). am urit Nolanul intens. n-am ce sa reprosez Airohului.

90% din flipup-uri sunt mai zgomotoase decat omoloagele lor integrale ;)

probabil eu am dat peste acel 10%. Nolanul de care ziceam mai sus era aparent mai silentios dar tonul suieratului vintului era mult mai iritant in timp, nu-mi imaginez ca as putea sa merg la drum lung cu asa ceva. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu poart ochelari si nu e prea comod cu integrala. chiar se poate incalta usor o casca modulara cu ochelarii pe ochi?

incomparabil mai usor

 

astea flip-up is mai de coca...(sa li se vada fata dar sa fie si protejati cat de cat)

:grinbandit:

:nono: poate alea de jet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. injurat oamenii. nu e penibil sa te vada conservaru' cum dai din muschii fetei si sa nu auda nimic? abia ce-i dai motiv sa rida de tine. in plus, cum il flegmezi cu integrala?

[...]

4. am Airoh SV55 flip-up si am avut un Nolan intregal (am uitat din care). am urit Nolanul intens. n-am ce sa reprosez Airohului.

probabil eu am dat peste acel 10%. Nolanul de care ziceam mai sus era aparent mai silentios dar tonul suieratului vintului era mult mai iritant in timp, nu-mi imaginez ca as putea sa merg la drum lung cu asa ceva.

1. Merge si cu integrala, trebuie sa ai tehnica :D Se ridica viziera si se trage botul castii in jos, astfel incat sa poti elimina lichidul prin deschizatura =))

 

4. Dupa cum ziceam, e vorba in general de omoloagele dpdv calitativ. Foarte probabil o casca flipup incadrata sa zicem in jumatatea superioara pe scala calitatii va fi mai ok ca o integrala care se regaseste in cea inferioara. Dar la modul general, sunt mai zgomotoase din cauza constructiei (curenti suplimentar, nu se poate etansa perfect mandibula cu restul castii etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun asa. Ce concluzii am tras

1 Pro: Poti sa fumezi, poti sa scuipi, ti se vede fata frumoasa si nu se mai sperie lumea, se pune mai usor pe cap, e mai ok pt cei cu ochelari.

2 Contra: ? ?? . Daca umblii cu ea inchisa nu prea sunt. :)

 

Eu din aceastea imi foloseste doar " Se pune mai usor pe cap" :)

 

Oricum sunt multumit de ea. Dar ma gandeam daca pe viitor sa mai imi iau flip -up sau full face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun asa. Ce concluzii am tras

1 Pro: Poti sa fumezi, poti sa scuipi, ti se vede fata frumoasa si nu se mai sperie lumea, se pune mai usor pe cap, e mai ok pt cei cu ochelari.

2 Contra: ? ?? . Daca umblii cu ea inchisa nu prea sunt. :)

 

Eu din aceastea imi foloseste doar " Se pune mai usor pe cap" :)

 

Oricum sunt multumit de ea. Dar ma gandeam daca pe viitor sa mai imi iau flip -up sau full face.

ar mai fi poate un pic de vizibilitate mai buna cu flip-up-ul ridicat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca pot sa notez cele 2-3 plimbari ale mele(nici nu am motor inca ci doar am inchiriat un cb 500 pentru cateva primbari prin Bucuresti),dar diferentele observate de mine intre o casca full face (uvex 525 boss) si una flip up (nolan n90) au fost (ambele casti sunt ale mele si noi):

 

1. casca full face este mult mai usoara si mult mai mica vs casca flip up mai grea si pare maaaare

2. casca full face parca are o vizibilitate mai mica (buretii aia si viziera mi s-au parut mai ca-mi limiteaza campul vizual) spre deosebire de flipup care buretii sunt mai finuti si viziera mult mai mare

La full face obrajii sunt extrem de stransi si dupa vreo 2-3 ore de mers parca ma dureau ...

 

3. fiind incepator si mers doar prin oras nu am depasit 80-90 kmh. Pana la viteza asta nu am simtit diferente de zgomot intre ele. Nu stiu daca as merge mai tare.

 

4. Sistemul de prindere la full face ma jena la gat

5. In full face parca simteam ca nu am aer spre deosebire de flip up(inchisa). Parca e mai aerisita ... Nu sunt sigur de asta dar asta e impresia mea.

6. cu flipupul am mers deschis vreo 30 minute, dar cu ochelarii lasati si cand m-am oprit deja simteam ca m-a luam curentul si ochii erau rosii.

7. Flip up cred ca e mult ami buna pentru purtatorii de ochelari. La full face nu cred ca puteam sa pun niste ochelari fara sa ma deranjeze ...

 

Acum nu-mi mai vine nicio diferenta in cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, este totul legat de comoditate.

Prima mea casca a fost un Nolan N90.Foarte comoda la mersul prin oras (ridici mandibula la semafor etc).La peste 100km/h zgomotul in interior e infernal.

Ce-a dea doua casaca este un Shoei GT Air unde se schimba radical povestea: e mult mai stramt linerul interior si se baga cam greu pe teasta (nu pot sa o port fara cagula...am urechile mari si le agat :) ) dar la drum lung, e din alta liga.

 

IN concluzie: in oras merg cu flip-ul iar afara cu integrala.

 

V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

știu diferența. nu aveam 2000 lei, si- așa am dat 1400 lei pe shoei, am rămas fără bani câteva zile..

este normal să strângă sus la cap? la tâmple? nu pot să stau cu ea 2 ore pe cap fără să deranjeze. dacă mai pun și cagula deja e nasol.

la obraji se lasă, oricum nu ma deranjează, dar la cap simt presiunea destul ca să mă deranjeze puțin.

. Asa se intampla daca te grabesti si nu masori bostanu' bine.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Un mic review la Shoei Neotec: Casca este marimea S si eu parca as purta spre M, deci poate sunt si putin subiectiv cu privire la faptul ca ma strange putin, dar incet, incet parca isi da drumul.

Comparand-o cu Airoh, pot spune ca nu stiam ca o casca iti poate aduce o vizibilitate laterala atat de buna, un nivel de zgomot mai mult decat acceptabil, etc. Cea mai buna situatie in care mi-am dat seama de nivelul de aerodinamicitate a fost cea in care am mers cu ambele casti , cu parbrizul pus la motocicleta. (Mentionez faptul ca parbrizul este mic si jetul de aer imi dadea direct in cap, care imi era zdruncinat pe la 120-150 km/h ca la cutremurul din "77). Dupa ce am luat Shoei-ul, s-a schimbat ca prin minune senzatia. Alt punct forte ar fi sistemul de aerisire (format din trei clapite) care chiar isi face treaba- Banuiesc ca daca l-ai lasa deschis cand ploua, te-ar spala pe cap :) . De asemenea plasticul (sau materialul folosit este de foarte buna calitate in comparatie cu multe alte casti flip- up si cu mult peste Shoei Multitech.

Puncte slabe : ochelarii nu sunt tratati antiaburire si degeaba viziera nu se abureste, daca ochelarii da si design-ul putin cam simplut

Editat de baby_blues
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare, as avea nevoie de doua casti flip up si ochelari de soare, antiaburire, pret acceptabil, mai mult folosite in oras, cei care ati cumparat ceva recent sau o recomandare e binevenita, mersi

Editat de AntonioAntonio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

au venit. super tari. merita banii.

la 1450g sunt super usoare pentru filp up.

sistemul de prindere este metalic, ca la schuberth. mi se pare ca a copiat foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...