Sari la conținut

Accident moto Bucuresti - Sos Straulesti - 13.04.2010


zasto
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am trecut si eu prin zona in jur de ora 23.30, mai erau cativa baieti, reporteri si un politist care facea masuratori. Este vorba de o Yamaha R1 model 2010, alb cu negru. Un range rover i-a taiat fata, vroia sa intre intr-o parcare. Am inteles ca motociclistul este ok. Multa sanatate motociclistului !

Editat de Cataaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E impropriu spus "taiat fata" ... mai degraba spus "facut dreapta peste el" ... o singura banda pe sens... mai departe trageti voi concluziile...

pai ce motociclistul era nauc si depasea prin dreapta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Range Rover? Hmm. Un prieten m-a intrebat daca stiu ceva de accident. Mi-a spus ca venea dinspre Damaroaia pe la 23:30 si pe contrasens a "zburat" pe langa el un Range Rover negru doar cu farul de pe stanga in functiune. Din ce mi-a zis el, jeep-ul avea cel putin 120-140 km/h.

Pe Straulesti a vazut ca erau stransi Politie si motociclisti si se gandea ca R.R.-ul fugise de la locul accidentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Tocmai le-au dat la stiri pe PROST TV,comentarii negative rau,cum ca s-au inmultit motociclistii rai. Unul pe bd. Ferdinand trece pe rosu,altul sterge Roverul care semnaliza sa intre in curte iar in urma cu niste zile un drogat omoara o femeie pe trecerea de pietoni... nu prea e de iesit ca luam bataie in ritmul asta. Sper ca din cercetari sa se mai incline balanta in favoarea noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala cu Range-ul zicea ceva de genu ca mergea si el linistit si s-a trezit cu motociclsitul in el... :)

Pai normal, cati soferi care au doar B fara a avea si A se uita in oglinda din dreapta cand fac dreapta pe alta strada? Foarte putini. Daca era doar o banda pe sens motociclistul nu avea ce sa caute prin dreapta masinii. Doar daca cel cu RR'ul nu l'a "strans" in bordura cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala cu Range-ul zicea ceva de genu ca mergea si el linistit si s-a trezit cu motociclsitul in el... :)

 

 

Pai ce-ai fi vrut sa spuna? :P de fapt nu spunea ca mergea linistit, ci ca a semnalizat sa intre in curte si motorul l-a raschetat prin dreapta! Politia s-a dus si la motociclist si vor sa afle si varianta lui. Sa nu fi semnalizt stanga si apoi s-a razgandit nebunul si a dat-o pe dreapta, iar motorul...

 

PS: bine ca e ok motociclistul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca motociclistul e ok.

Sa speram ca "publicitatea" care se face in ultima vreme sa ii ajute pe soferi sa constientizeze ca nu sunt singuri pe sosea, dar parca vad ca o sa ne trezim cu cine stie ce lege care ne va afecta intr-un mod sau altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar parca vad ca o sa ne trezim cu cine stie ce lege care ne va afecta intr-un mod sau altul.

 

Deja exista o lege care ne afecteaza... E legea acceleratiei gravitationale :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca motociclistul e ok.

Sa speram ca "publicitatea" care se face in ultima vreme sa ii ajute pe soferi sa constientizeze ca nu sunt singuri pe sosea, dar parca vad ca o sa ne trezim cu cine stie ce lege care ne va afecta intr-un mod sau altul.

Ca ne trezim cu o lege mai buna sau mai rea, e una. Cel mai grav e ca ne va afecta pe toti, si pe cei cu tobe regulamentare, si pe cei care depasesc regulamentar, si pe cei care nu confundam rosu cu verde, si pe cei care stim drepturile pietonului cand e pe trecere etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-au ce lege sa dea terminati cu prostiile. sa n-ai voie noaptea cu motocicleta ? n-au cum. sa nu te lase in oras ? n-au cum. sa nu te lase printre benzi cand depasesti masinile in coloana ? bun. hai sa zicem ca asta e interpretabila deja si daca dai de gigi nebunu iti ia 3 puncte. asta in conditiile in care te opreste desi nu-mi imaginez metoda.

in rest , n-au ce sa faca.

 

in privinta accidentului asta , depasirea pe dreapta este interzisa. eu nici cu scuterul nu m-as baga pe langa bordura. mai bine evit ducandu-ma pe contrasens decat sa imbratisez un stalp sau vreun gard.cine stie , omul poate a dat semnal stanga si s-a razgandit. sau a franat brusc si motociclistul nu a avut pe unde sa se bage. ne povesteste el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu depasesc decat tramvaiele prin dreapta..

depasirea prin dreapta este una din cele mai periculoase manevre si mai ales pe un drum cu o singura banda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, ati tras concluzia ca motociclistul vroia sa depaseasca prin dreapta RR-ul. Cum ati presupus asta ? Nu se poate sa fi depasit RR-ul motociclistul si sa fi virat peste el direct ? De cate ori nu am vazut soferi schimband direct de pe banda 3 pe 1 sau virand stanga sau dreapta direct de pe 3 sau 2. Ala ce vroati sa spuna in apararea lui ? Nu avem toate datele inca pentru a ne pronunta, doar supozitii si scenarii. Nightwolf e zgarcit, ne da cu firimitura...

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prin stînga, ci prin dreapta... uite ce "postează lupul nopții": " E impropriu spus "taiat fata" ... mai degraba spus "facut dreapta peste el" ... o singura banda pe sens... mai departe trageti voi concluziile... "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am observat că ai editat. ÂŞi eu am impresia că motoristul a fost depăÂşit Âşi apoi i s-a luat fața... Mi se întîmplă deseori chestia asta, deja m-am obiÂşnuit (resemnat)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti ma , ala a depasit motociclistul ca sa intre in parcare ? voi cand trebuie sa faceti dreapta la o benzinarie depasiti toate masinile ca apoi sa sariti de pe banda 3 pe banda 1 cu 120kmh sa ajungeti la pompa ?

sau cand ajungeti in fata blocului sa va parcati mobra depasiti pe straduta cu sens unic masinile din fata voastra numa ca sa le franati in fata ?

si daca i se lua fata motociclistului (adica conducatorul jeepului mergea cu viteza mai mare) motociclistul ar fi franat , ar fi incercat sa ocoleasca masina pe STANGA sau s-ar fi opintit in bara de protectie spate a masinii.nu in portiera .

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista doar doua variante : Motociclistul s-a bagat prin dreapta RR -ului si acesta nu s-a asigurat si a virat peste el.

: RR-ul a depasit in scurt si totodata a si virat peste motociclist sau imediat in fata lui.

 

Intentia conducatorilor de autovehicule de a schimba directia de mers, depasirea, oprirea se semnalizeaza prin punerea in functiune a luminii intermitente a semnalizatoarelor cu CEL PUTIN 50 m in localitati si 100 m in afara localitatilor INAITE DE EFECTUAREA MANEVRELOR ! Asta e un vis...macar 30 m de ar fi....

Cel ce depaseste are obligatia de a intra pe banda initiala dupa ce S-A ASIGURAT ca poate efectua manevra in conditii DE SIGURANTA pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti particicpanti la trafic . Deci o reintrare in lung este normala si civilizata, NU in fata celui depasit, in scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...