Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Da, repsolu asta e pentru motoare...are si un motor 2 in V desenat pe el :banana: si exista si full sintetic, si 10w40. Eu am luat de la Ciclop (e un magazin in Timisoara) si cred ca acolo e cam cel mai ieftin. Au si uleiuri Motul, Valvoline si Castrol. Motul nu am luat ... din cauza ca prea multa lume e tot cu motul in sus, motul in jos, blah blah...e un fel de "legenda urbana", ca si Noika cele mai bune telefoane, Nkie singura marca de adidasi, Hodna cele mai bune motoare, etc, etc. :cheers: . Inainte am avut Castrol 10W50 sintetic, dar nu cred ca a meritat investitia, la stilul meu de mers si performantele SV-ului. Parca acum valvele is mai "tacute", dar asta se poate sa fie si din cauza ca uleiul "uzat" avea ceva vechime, si de aici diferenta de sunet. Dupa-masa am de facut un drum pana la Lugoj si inapoi, asa ca pe diseara o sa pot sa va zic si cum se comporta la drum mai lung, schimbat viteze cu motorul cald, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Anunt din partea unei cunostinte

Dau motorina pe benzina

Nu vand motorina

Ms

 

Nenea, nu prea vad rostul postului acesta. Exista rubrica speciala de anunturi comerciale si de alte feluri. Macar de mergea Sv-u pe motorina....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@johnlup : mie nu-mi place ce se vede in poza... :cheers:

postul meu era pentru ce se poate face acasa cu bani putini........nu cu ce imi place mie sau tie, problema de gusturi......carena mea e pe un SV din sud acum, mie imi place streetfighter............

era doar ca idee..........si apropos , o masca Acerbis Cyclope e mult mai scumpa decat un far rotund, daca ne uitam la cati bani baga fiecare in motor..........si acum pot sa te citez : ........ :banana:

..........si asa am mai facut un post................e cam acid raspunsul, dar simteam nevoia :lol: :lol: restul de povesti la o a 2-a intrunire de SV-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai...apropo de intrunire...@pepsiiiii cand tragem linie si zicem concret cand si unde ne vedem? hai ca data se poate stabili din vot de acolo..dar unde la munte mergem??? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde n-am mai fost :lol: Daca data trecuta a fost in mijlocul tarii in asa fel incat sa ajunga toti, de data asta o bagam la extrema :banana:))) intr-un capat de tara.

Pe mine nu m-ar deranja nici Sighisoara, dar poate un open camping . Sa fim numai noi si verdeata. :cheers:

Editat de Redpik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:), Pai asa ne bagam pe transfagarasan si ne oprim la mijloc :lol:. Nu prea vom avea lemne de foc, dar in rest :banana:. Oricum ar merge o zona mai salbatica putin si cum zici si tu, doar noi si verdeata :lol:.

 

L.E. incercam si cu o chitara de data asta? hihi

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu eu, stiu eu....herculane- 7 izvoare. avem camping, padure, cerna, piscina cu apa termala, pestera in care se face sauna (gratis) , avem munte, izvoare termale, bautura si .... mai vreti??? e doar o idee... :cheers:

Editat de dihania
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yo propun sa mergem AICI e dincolo de capat si e si extrem :banana:

 

Apropo, Transfagarasanul, oficial este INCHIS, se deschide peste 2 saptamani, dar... pana nu trec baietii cu petecele este traseu de hard enduro (yo am urcat pana la Balea Cascada la o saptamana dupa Sighisoara, drumul pana acolo nu e grozav si e plin de praf si nisip, dar cu atentie se poate face).

 

@dihania - acolo am fost anu trecut de 1 mai. @restu' - e mai mult decat ok.

 

Yo vin oriunde, conditia e sa fiu prin zona si nu aiurea. Aloha!

 

LE: In weekendu asta voi fi IN VIZITA la STRAMOSI. Cine mai vine? :cheers:

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa merg la ?????'??? !!! E visul meu dupa ce am citit despre aventura lui @Skywalker, @Baiazid si ceilalti.

Cat despre intalnire...eu as zice Transalpina. Si facem si un concurs care urca mai sus! Sau pe undeva pe la Dunare :cheers:.

Si nici ideea @dihania nu e rea :banana:.

Editat de Tija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ganditi-va si la mine :cheers: stabiliti un loc unde sa pot ajunge si eu, sa nu trebuiasca sa merg doua zile pe drum :lol:) , ca vin din coltul asta de lume

Va decideti voi pana la urma, o varianta ar fi Cheile Bicazului :banana:

Si varianta propusa de dihania mi se pare interesant...nu am fost niciodata pe acolo :lol:

Editat de radum90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idee pentru inalnirea SV-istilor, reloaded: Plaiul Foii,masivul Piatra craiului ( de la Zarnesti pana in Plaiul foii sunt cativa km de macadam practicabil de SV-uri, avem locuri de campare unde vrem noi, cu Barsa curgand fix langa cort, avem cabana Plaiul Foii cu preturi decente si cu mancare fantastica ). Eu oricum o sa fiu in plaiul foii in perioada 10-12 iulie, so...poate ma insotiti :cheers:

INvitatia ramane deschisa, chiar daca nu se stabileste inatlnirea pentru acel loc, macar facem o plimbare frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update la chestiunea cu uleiul:

 

Dupa o tura pana la Lugoj si inapoi (100 si ceva de km), vitezele se schimba OK, ambreiajul nu patineaza/nu se agata, supapele insa au inceput sa sune cam la fel ca si inainte. Cred ca in curand va trebui sa-i reglez jocurile. :-|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: motoru' meu sta in garaj si nu-l baga nimeni in seama.. in timp ce asigurarile se *** in poponeata pe surprize turbo :banana:

la serviciu s-a dublat numarul de motoare din parcare, da eu tot pieton vin evri dei.. ce viatza de accat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idee pentru inalnirea SV-istilor, reloaded: Plaiul Foii,masivul Piatra craiului ( de la Zarnesti pana in Plaiul foii sunt cativa km de macadam practicabil de SV-uri, avem locuri de campare unde vrem noi, cu Barsa curgand fix langa cort, avem cabana Plaiul Foii cu preturi decente si cu mancare fantastica ). Eu oricum o sa fiu in plaiul foii in perioada 10-12 iulie, so...poate ma insotiti :banana:

INvitatia ramane deschisa, chiar daca nu se stabileste inatlnirea pentru acel loc, macar facem o plimbare frumoasa.

 

Pai daca e sa fie Plaiu Foii, yo voi merge pe urmatorul traseu Brasov - Bucuresti - Constanta - Iasi - Cluj - Sibiu - Valcea - Bran - Zarnesti. Ca daca e s-o iau pe direct nici nu schimb intr-a sasea si in 40 de minute is acolo :cheers:

 

LE: De fapt pe 10-12 iulie cred ca o sa fiu AICI

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vorbesc din experienta, dar in mod normal orice revizie costa (adica tu platesti minim ulei, filtru si alte consumabile), dar eu am sarit direct la 30 de mii asa ca 1000 nu a fost luat in calcul :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tija:cati km are motorul?e prima verificare pe care ai de cand sa o faci la supape?

 

din cate am cautat pe svrider.com nu au fost probleme cu supapele pana in jurul a 50 mii km,doar 1-2 cazuri au fost cand la prima verificare de 24mii a fost nevoie de ajustare....

 

apropo,ce influenteaza negativ jocul supapelor?ma refere la stil de mers,ulei,etc.?

Editat de gusteru_streetfighter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sv la dezmembrat : http://shop.ebay.co.uk/merchant/charlieauc...armrsZ1QQ_fromZ .

Ma bucur mult ca mi-am gasit plasticul acela de bord :banana: .

 

In primul rand ca nefiind reglate, supapele isi maresc jocul rezultand in pierderea compresiei (partiale, dar daunatoare). In al doilea rand, daca bat prea tare in pastile, se pot distruge sau pot sari din locurile lor . Daca au sarit, e cam nasol. Am vazut piston gaurit de supapa si nu e dragut . Trebuie verificat jocul. nu e greu, desi chiar eu trag de timp sa le verific (se aud destul de tare).

Da, in manual scria 24k si 50k. Depinde foarte mult stilul de mers al bikerului si cat de des i-a schimbat uleiul .

p.s: daca vreti sa verificati si sa ajustati supapele, trebuie desfacuta chiulasa . asta inseamna garnituri noi .

 

 

Cat despre intalnire, eu as merge oriunde desi unora le este greu sa mearga la drumuri mai lungi. Trebuie sa ne intelegem unul pe celalalt si sa stabilim. Suna bine majoritatea ofertelor. Mav, scuze, dar acolo chiar ca e extrem :lol: nu-mi doresc un sfarc pe spate :cheers: Pana atunci strangeti banii la Âşosete sau prin conturi .

Va salut.

Editat de Redpik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu influenteaza sesizabil, insa motorul pierde ceva ceva din putere. problema cu jocul supapelor e ca se pot arde, si atunci poti aunca motorul la gunoi! din cauza jocului nu se mai inchid cum trebuie deci nu au timp sa se raceasca. supapele de emisie sufera cel mai mult, cele de admisie se racesc ceva mai bine, datorita combustibilului care intra in cilindru cu mare viteza.

Editat de aoleks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da daaaa,

 

 

Prypiat. Sunt de acord. E si cu surprize cred. Unii se pot intoarce cu ceva in plus (o mana, un deget un...), cu ceva in minus...(30 de ani de viata) dar ar fi garantat o experienta de neuitat!. Am vazut o colectie de poze de pe-acolo si erau absolut superbe, nu glumesc. Cei carora le plac peisajele apocaliptice ar fi in largul lor.

Editat de Balauru123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...