Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Eu mai propun o rezolvare (simpla): inlocuiesti unul dintre randurile de semnalizari cu semnalizari pe led-uri. Atunci te incadrezi cu consumul. Eventuala "problema" e ca in mod normal o sa palpaie ceva mai rapid. Dar nu vad de ce asta ar deranja.

 

Pe de alta parte...vineri seara ne-a vizitat mesterul @Anjin. Se indrepta cu Andreea inspre Scotia. Daca totul e in regula, ar trebui sa fie in drum sau chiar ajunsi in Frankfurt acum. Le doresc multa bafta, drum bun si vreme faina!

 

Ma bucur sa mai vad, in sfarsit, un SV-ist din TM pe aici. In trafic am mai prins cativa, dar n-am apucat sa discut cu niciunul. @ShMan, un citro la Roma saptamana viitoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ar fi simpatic noi sa tot lungim vorba aici cu tranzistori, fire contacte, si omu sa-l fi facut deja cu 2 fire =))

 

 

Nu sunt eu asa de fast :laugh: .Inca ma gandesc cum sa il fac si cine sa ma ajute ca electrotehnica nu este tocmai punctul meu forte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut astazi sa fac o schema mica, dar nu am avut timp. Cum o sa prind ceva momente libere maine, o sa incerc sa fac una sa vedem cum o potivim.

@Tija, sper sa termin reparatiile ce le mai am de facut la motor saptamana asta, si dupa merge un brifcor/bere fara alcool la Roma :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata lume. :cheers: Mi-am imbracat shaua in piele noua weekendul asta. A mea incepuse sa se rupa si sa stranga apa. Rusine mare sa fie soare afara si eu ud pe pantaloni :lol: Le-am facut la userul "mielu" si m-a costat super putin (cam 50 lei) . :smoke: Iar intr-un moment de neclaritate psihica am gaurit toba. Bolboroseste super frumos. Nu suna tare, dar grooos.

Sha 1

Sha 2

Sha 3

 

Me so happy!

Editat de Redpik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata lume. ;) Mi-am imbracat shaua in piele noua weekendul asta. A mea incepuse sa se rupa si sa stranga apa. Rusine mare sa fie soare afara si eu ud pe pantaloni :cheers: Le-am facut la userul "mielu" si m-a costat super putin (cam 50 lei) . :smoke: Iar intr-un moment de neclaritate psihica am gaurit toba. Bolboroseste super frumos. Nu suna tare, dar grooos.

 

Me so happy!

 

A iesit ''tzutz'' sheaua!! Schimbatorul insa e bun de agatat :lol:

Apropo de toba :

post-42934-1277739274_thumb.jpg

post-42934-1277739299_thumb.jpg

post-42934-1277739463_thumb.jpg

post-42934-1277739639_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A iesit ''tzutz'' sheaua!! Schimbatorul insa e bun de agatat :smoke:

Apropo de toba :

 

Schimbatorul era smecher el, dar l-am polizat de asfalt. Sa stii ca nu ma deranjeaza cu nimic pentru ca port numai cizmele moto. Cu alte incaltari e nasol.

Frumoasa toba, e o diferenta vizuala uriasa fata de cea stock. Sunetul cum e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbatorul era smecher el, dar l-am polizat de asfalt. Sa stii ca nu ma deranjeaza cu nimic pentru ca port numai cizmele moto. Cu alte incaltari e nasol.

Frumoasa toba, e o diferenta vizuala uriasa fata de cea stock. Sunetul cum e?

 

 

Sunetul e pe placul meu (gros,cu mici ..f mici rateuri in retrogradare intre 4000-3500rpm-frana de motor) ..Poate ne intalnim si o sa asculti si u cel mai bine!:smoke:

Editat de tinlenvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar intr-un moment de neclaritate psihica am gaurit toba. Bolboroseste super frumos. Nu suna tare, dar grooos.

Me so happy!

Te-a luat boala de cand mi-ai auzit mie urlatoarea ? :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-a luat boala de cand mi-ai auzit mie urlatoarea ? :smoke:

Cam da. Nu as vrea sa se auda chiar asa tare, nu vreau sa deranjez pe nimeni.Dar imi place sa fie sunetul gros....

Cred ca in timp o sa achizitionez o evacuare "street legal", dar mai usoara si mai scurta.

Editat de Redpik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata lume. :smoke: Mi-am imbracat shaua in piele noua weekendul asta.

Arata bine. Si eu o sa trebuiasca s-o repar. Ai lasat burete la interior? Se poate pune gel sau ceva mai moale :lol:?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine. Si eu o sa trebuiasca s-o repar. Ai lasat burete la interior? Se poate pune gel sau ceva mai moale :smoke:?

Mersi. Eu am lasat-o cum era. Din cate am inteles aia e un soi de spuma care nu se intareste de tot, ci ramane ca un burete. Imi place saua originala, desi la drumuri lungi se simte nevoia uneia mai moale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo colega !

trebuie sa o aud si io intr-o zi ...te prind io prin parcare...ma bate si pe mine un gand dar intai sa o inmatriculez; am programare la rar pe 9 iulie.

nu stiam ca mielu e asa de talentat...interesant.

 

in alta ordine de idei; am si io niste stoluri prin cap; vreau sa schimb ghidonul stock de naked, cu unul mai enduro touring.

am pus ochii pe asta:

 

post-43121-1277913875_thumb.jpg

pentru ca in final sa arate cam asa:

post-43121-1277913991_thumb.jpg

si intrebarea este daca o sa am probleme cu cablurile de ambreiaj, 2 de acceleratie si cu conducta de frana?

ghidonul de acum e deja prins pe niste riser-e - ma rog; nu sunt chiar inaltatoare ci doar suporti mai inalti...adica asa:

post-43121-1277913523_thumb.jpg

 

de v-strom nu merg...e altfel...alte idei ceva ?

Mesaj completat

ghidonu ala are 12 cm la baza; o fi suficient pentru suporti ?

...si inca una....ma bate gandu` sa schimb culoarea; sa o fac argintie; oare tine sa o declar argintie la RAR si sa le zic ca o s-o vopsesc mai incolo; peste o vreme ?

Editat de intrusu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu prea am avut timp saptamana asta, din cauza serviciului si nu am putut face prea multe.

Ce am reusit e o schema mica, care ar trebui sa mearga in principiu. Cum am spus, nu prea am avut timp sa progresez mai mult in aceasta si sa fac toate optiunile (in genul sa functioneze numai la apasarea butonului de avarie, indiferent de ce pozitie ar avea semnalizarea: stanga, dreapta sau oprita), dar am idei si pt acestea ;)

 

Schema de mai jos ar trebui sa asigure o functionalitate de avarie de baza, in sensul ca apesi bumbutul de avarie si dupa comuti semnalizarea pe orice parte, si ar trebui sa functioneze ;). Daca e cineva interesat sa isi faca, mai pot zabovi mai mult pe schema si calcula valori pt componente.

post-56426-1277980042_thumb.jpg

Editat de ShMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Steateam yo asa si in timp ce sorbeam din bere, vaslind pe motociclism.ro, am observat ca threadu nostru de SV are 500 de pagini, pe langa asta mi-a sarit in ochi initiatorul threadului aka delia; si mi-a picat o fisa impinsa cu picioru' de unul din piticii mai alerti si mai rezistenti la alcool. Cine e? si oare mai are Suzuki SV?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Delia e cea care a aruncat pastila ;)). Nu o cunoaste nimeni (cel putin din cei de acu) si nu am mai vazut sa mai aiba vreun post in afara de primul. La urmatoarea intalnire SV ii dau un PM poate ne onoreaza cu prezenta

sa vedem si noi ce mandra calareste "bestia".

 

Una peste alta.. mi-am terminat ungatorul de lant. E computerizat, timpi ajustabili oricand, poate face si pauza, 4 programe, cam ce au facut si baietii care activau pe topicul "Intretinerea lantului".

Urmeaza testul de 6000 de km, care incepe maine ;)

V-am pupat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Cine are un rezervor de lichid frana fata ?

Am cazut cu motorul luni si sa rupt orechiusa inferiara de prindere in multe bucati micute deci nu il pot lipi

 

Il platesc nu pe deamoaca numai sa il gasesc la cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....poate dupa campionatu mondial imi zice si mie cineva, ceva despre ce am intrebat la pagina 499.......sau poate ca nu....si atunci cred ca trag apa peste forum definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca are rost sa te superi sau sa dai vina pe CM de fotbal, dar ceea ce ai intrebat tu, presupune ca unul din noi are deja pe motor un astfel de ghidon. Yo unul n-am si nici nu planuiesc sa-l schimb, de fapt l-am schimbat pe cel cu care am dat de pamant cu altul, dar asemanator cu primul, doar ca un pic mai lat (l-am rezolvat rapid cu bomfaierul). N-am avut probleme cu lungimea cablurilor ca doar am folosit acelasi model de ghidon. Daca e sa-l schimbi s-ar putea sa ai noroc si sa iti ajunga cablurile; sau nu si fie sa revi la vechiul ghidon, fie sa schimbi cablurile de la comenzi si furtunele cu unele mai lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....poate dupa campionatu mondial imi zice si mie cineva, ceva despre ce am intrebat la pagina 499.......sau poate ca nu....si atunci cred ca trag apa peste forum definitiv.

Mie nu imi place fotbalul, am ghidon enduro...........dar nu stiu ce sa iti raspund.

Eu am luat motorul cu ghidon enduro pe el ( Tomasselli ) , e si mai larg decat al tau, am conducte de frana "racing" , tot gata montate. Ce pot spune, ieri am schimbat cablul de ambreiaj , iar camasa ( tubul bowden) are lungimea de 900 mm ( cablul 1000 mm- pentru cei care vor / si pot sa il faca acasa => cablul mai lung cu 100 mm decat camasa ).

De cablurile de acceleratie nu stiu ce sa zic, la fel de firele electrice - al meu a fost "S" si la alea sunt f. lungi.

Oricum , cablurile se pot fabrica acasa, ce ar putea costa e doar o conducta de frana.

Ce te poate costa o incercare...o dupaamiaza de lucru...ca daca tot ti s-a pus pata, asa il vei face !....sau inca nu ai dat banii pe ghidon?

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo colega !

trebuie sa o aud si io intr-o zi ...te prind io prin parcare...ma bate si pe mine un gand dar intai sa o inmatriculez; am programare la rar pe 9 iulie.

nu stiam ca mielu e asa de talentat...interesant.

 

in alta ordine de idei; am si io niste stoluri prin cap; vreau sa schimb ghidonul stock de naked, cu unul mai enduro touring.

am pus ochii pe asta:

 

post-43121-1277913875_thumb.jpg

pentru ca in final sa arate cam asa:

post-43121-1277913991_thumb.jpg

si intrebarea este daca o sa am probleme cu cablurile de ambreiaj, 2 de acceleratie si cu conducta de frana?

ghidonul de acum e deja prins pe niste riser-e - ma rog; nu sunt chiar inaltatoare ci doar suporti mai inalti...adica asa:

post-43121-1277913523_thumb.jpg

 

de v-strom nu merg...e altfel...alte idei ceva ?

Mesaj completat

ghidonu ala are 12 cm la baza; o fi suficient pentru suporti ?

...si inca una....ma bate gandu` sa schimb culoarea; sa o fac argintie; oare tine sa o declar argintie la RAR si sa le zic ca o s-o vopsesc mai incolo; peste o vreme ?

 

 

Mersi mersi,

Dar din pacate nu prea ma mai prinzi prin parcare pentru ca nu mai lucrez acolo, doar daca vin in vizita. Dar da, nenea Mielu se pricepe, Sa te uiti la saua lui de pe Africana.

Referitor la ghidon, chiar cred ca se merita. Desi n-am mers pe niciun SV cu ghidon enduro, stiu ca dihania avea unul si parea destul de inalt. Cu cablurile cred ca e simplu daca esti hotarat sa faci schimbarea.

Nu cred ca tine faza cu RAR-ul. Mai ales daca ai noroc sa fii verificat de politie pana o vopsesti. Cel mai bine o faci pana pe 9 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci tuturor pentru reply.

 

ghidonul pe care-l are dihania e touring; e inalt si are capetele destul de mult intoarse spre spate - a postat ea o poza mai acu vreo 2 luni.

"Nu cred ca tine faza cu RAR-ul. Mai ales daca ai noroc sa fii verificat de politie pana o vopsesti. Cel mai bine o faci pana pe 9 smile.gif"

...pai are itp-ul facut acu vreo 3 saptamani cand inca era/este albastra....

am fost azi prin targ prin vitan si era un nene care mi-a zis ca-mi colanteaza fara probleme mobra - la colantari CUM dreaq se trece in talon si civ ?...bicolor ?

 

@calin cz;

te rog frumos; da-mi si mie un pm cu poze cu motorul tau - sau posteaza aici .

 

m-am enervat pentru ca am un "deadline"; pe 9 iulie am programarea la rar pentru autenticitate si nu prea stiu in ce ordine sa le fac....oricum; aia cu ghidonu` poate sa mai astepte .....

 

m-am mai conversat o vreme pe forumul de hornet si dupa aia pe cel de intruder si ma obisnuisem de acolo sa fiu bagat in seama mai des...

 

weekend placut la toti !

p.s. - daca si numai daca e vreunul curios, poate o sa pun poze cu ghidonul cand o fii gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci tuturor pentru reply.

 

ghidonul pe care-l are dihania e touring; e inalt si are capetele destul de mult intoarse spre spate - a postat ea o poza mai acu vreo 2 luni.

"Nu cred ca tine faza cu RAR-ul. Mai ales daca ai noroc sa fii verificat de politie pana o vopsesti. Cel mai bine o faci pana pe 9 smile.gif"

...pai are itp-ul facut acu vreo 3 saptamani cand inca era/este albastra....

am fost azi prin targ prin vitan si era un nene care mi-a zis ca-mi colanteaza fara probleme mobra - la colantari CUM dreaq se trece in talon si civ ?...bicolor ?

 

@calin cz;

te rog frumos; da-mi si mie un pm cu poze cu motorul tau - sau posteaza aici .

 

m-am enervat pentru ca am un "deadline"; pe 9 iulie am programarea la rar pentru autenticitate si nu prea stiu in ce ordine sa le fac....oricum; aia cu ghidonu` poate sa mai astepte .....

 

m-am mai conversat o vreme pe forumul de hornet si dupa aia pe cel de intruder si ma obisnuisem de acolo sa fiu bagat in seama mai des...

 

weekend placut la toti !

p.s. - daca si numai daca e vreunul curios, poate o sa pun poze cu ghidonul cand o fii gata.

Referitor la culoare.......am cativa prieteni cu motoare "baltzate", iar in talon e trecut la culoare ; COMBINATIE, nici macar ce combinatie de culori.

 

Si eu sunt mai activ la "COMUNISTE"....doar sunt calin_cz, am si un CZ 175 SPORT ( 1970 )

Uite-l pe al meu....spre streetfighter.....dar am primit "pareri" pe forum ca unuia nu ii place ;) , de fapt e al meu si mie ASA IMI PLACE !

post-15613-1278186124_thumb.jpgpost-15613-1278186051_thumb.jpg

altele mai clare nu am in calculator post-15613-1278186775.jpg

 

PS. eu sunt curios, pune poze....cu ghidon larg ma joc cu el, e mult mai usor de manevrat: gropi, masini, stradute.

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mno, eu mi-am incheiat cei 6000 de km dupa primii 300 cand am avut accident. am o contuzie severa la dreapta iar pasagera nu are decat o zgarietura. moto nu mai are far si pedala de frana, atat.

nu dau acu mai multe detalii ca scriu cu stanga si nu am rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...