Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

@Cap0ne: Dau gauri in jug. Am vrut initial sa-l schimb, da e prea complicat, ca trebuie sa demonte/remontez contactul, blocatorul, toate maruntisurile alea. Mai bine masor de 10 ori inainte, dau gauri calumea, pun suruburi de 10-12, le dau un pic de adeziv de blocare, si gata. In principiu si la jugul original e cam acelasi sistem de prindere, deci n-ar trebui sa am probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Cap0ne: Dau gauri in jug. Am vrut initial sa-l schimb, da e prea complicat, ca trebuie sa demonte/remontez contactul, blocatorul, toate maruntisurile alea. Mai bine masor de 10 ori inainte, dau gauri calumea, pun suruburi de 10-12, le dau un pic de adeziv de blocare, si gata. In principiu si la jugul original e cam acelasi sistem de prindere, deci n-ar trebui sa am probleme.

 

 

buna,

 

am eu ce it trebuie ..banuiesc ca stii. daca nu vrei sa schimbi jugul, bara ghidon si prinderile pentru jug se potrivesc la modelul tau. daca te intereseaza...sa un semn.

 

p.s. @pepsi...mai traiesti ma? cam scump la vedere. iar ai busit motoreta?? :disappointed: pune o intrebare la userul moto.consumabile despre far. poate te poate ajuta. bafta!

Editat de dihania
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pepsi: ce pregatesti mare pentru la vara? :disappointed:

 

Eu cu greu reusesc sa nu ma demoralizez de tot cand vad ce vreme e afara... De pe 26 decembrie nu m-am mai dat... si e greeeeu :lol: Noroc ca mai planuim ce sa schimbam pe la mobre ici colo :lol: Mi-am luat de exemplu priza de pe louis. Da stiu, nu e mare realizare dar eu de abia astept sa o instalez. :lol:

 

 

Mai este cineva pe aici cu suspensia spate schimbata? Si daca da, ce ati pus? Ma bate gandul sa o schimb si eu daca gasesc ceva ieftin. Ca asteia stoc nu stiu cat de bine ii este cu pasager+bagaje...

 

 

In alta ordine de idei am o "dilema" mai ciudata: cric-ul se poate slabi? Adica sa se incline mai mult motocicleta cand o las cricul lateral fata de acum 1 an sa zicem? Mie mi se pare ca se lasa prea mult a mea pe cric. Si din momentul in care atinge cric-ul pamantul se mai inclina ceva grade bune... Nu prea stiu ce sa verific pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat de exemplu priza de pe louis. Da stiu, nu e mare realizare dar eu de abia astept sa o instalez. :disappointed:

 

In alta ordine de idei am o "dilema" mai ciudata: cric-ul se poate slabi? Adica sa se incline mai mult motocicleta cand o las cricul lateral fata de acum 1 an sa zicem? Mie mi se pare ca se lasa prea mult a mea pe cric. Si din momentul in care atinge cric-ul pamantul se mai inclina ceva grade bune... Nu prea stiu ce sa verific pe acolo.

 

 

Priza?? Ce fel de priza? Iar este util acest accesoriu?

 

 

***

 

Da, si al meu s-a lasat putin, insa nu-i stres, daca te deranjeaza demonteaza-l si strange-l putin. Se intampla aceasta in general daca folosesti cricul si pentru a pune motoreta intr-un oarecare echilibru (inclinand-o pe cric), spre exemplu cand vrei sa ungi lantul in timp ce roata din spate se invarte liber (sau mai degraba cand altcineva te ajuta tinand moto in aceasta pozitie).

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei am o "dilema" mai ciudata: cric-ul se poate slabi? Adica sa se incline mai mult motocicleta cand o las cricul lateral fata de acum 1 an sa zicem? Mie mi se pare ca se lasa prea mult a mea pe cric. Si din momentul in care atinge cric-ul pamantul se mai inclina ceva grade bune... Nu prea stiu ce sa verific pe acolo.

 

DA! Se largeste suportu in care pivoteaza tija cricului, iar daca ai norocu ca mine sa se buleasca filetul surubului... nu prea mai ai ce face, astepti sa se rupa complet si apoi il schimbi tot.

Cu alte cuvinte, grija mare si nu folositi sau sa ii lasati pe altii sa foloseasca mobra pe post de fotoliu.

 

p.s. cred ca-i cam nasol sa te lase cricu lateral si sa nu ai unu central. o rezemi de gard ca pe toacla :disappointed:

Mesaj completat

Priza?? Ce fel de priza? Iar este util acest accesoriu?

 

Iti incarci mp3 playeru, telefonul, iphoneul, gps, statiile de emisie receptie, modulu bluetooth, iti cumperi o lampa de 12V cand stai la cort, ca sa nu folosesti xenonul, folosesti laptopu, etc (utilizari pentru o priza cred ca mai sunt).

 

p.s. am si yo, am luat-o acum vreo un an, da inca nu am montat-o ca nu am gasit unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm deci e cam nasoala faza cu cricul. Trebuie sa umblu pe sub ea sa vad ce ii fac. Dar chiar mi se pare ca e cam lasata. Prea lasata. Si cum nu am cric central imi e cam frica sa nu trebuiasca sa o sprijin de gard ca pe toacla :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu greu reusesc sa nu ma demoralizez de tot cand vad ce vreme e afara... De pe 26 decembrie nu m-am mai dat... si e greeeeu :disappointed: Noroc ca mai planuim ce sa schimbam pe la mobre ici colo :lol: Mi-am luat de exemplu priza de pe louis. Da stiu, nu e mare realizare dar eu de abia astept sa o instalez. :lol:

 

Poti sa-mi dai codul prizei, ca nu o gasesc. Vreau sa cumpar si eu pt gps pt planul de vara :lol:

PS: Nu sunt riscuri de a suprasolicita instalatia electrica?

 

MS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca instalatia va fi mai incarcata. Dar depinde ce bagi in priza aia (sa inteleg ca e invertor 12-230VAC?). Oricum, pe ele scrie puterea maxima sau curentul (e bine sa nu fie depasit) si in functie de asta se face un calcul si vezi cati Amperi vor trebui suportati in plus de regulator. :disappointed:

Pentru consumatori gen telefoane, gps-uri si consumatori mici nu ar trbeui sa fie probleme.

 

 

P.S. @pepsi: se zicea cu ceva pagini in urma de intalnire, tot in mai si pana acuma lumea a zis de Baile Herculane. Ar fi ok sa-mi faci si mie un suport de bagaje pe la sf lui martie?

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm deci e cam nasoala faza cu cricul. Trebuie sa umblu pe sub ea sa vad ce ii fac. Dar chiar mi se pare ca e cam lasata. Prea lasata. Si cum nu am cric central imi e cam frica sa nu trebuiasca sa o sprijin de gard ca pe toacla :lol:

Auci, si eu care o intorceam pe cric ca "tiiiiine ma, nu-i belea" :lol:

Nu mai fac.

 

P.S. @pepsi: se zicea cu ceva pagini in urma de intalnire, tot in mai si pana acuma lumea a zis de Baile Herculane. Ar fi ok sa-mi faci si mie un suport de bagaje pe la sf lui martie?

Suport de bagaje zici? cam cat m-ar costa si pe mine asa ceva? :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu greu reusesc sa nu ma demoralizez de tot cand vad ce vreme e afara... De pe 26 decembrie nu m-am mai dat... si e greeeeu :disappointed: Noroc ca mai planuim ce sa schimbam pe la mobre ici colo :lol: Mi-am luat de exemplu priza de pe louis. Da stiu, nu e mare realizare dar eu de abia astept sa o instalez. :lol:

am condus eu astazi la 0 si apoi la -4 grade asta seara pe la 22. merge fain daca ai echipament ok - mai ales partea de sus o geaca moto cu dublura care sa stea fixa pe tine - fular si manusi de ski in mana (nu de moto ca in acele ingheata degetele). este destul de confortabil si prin oras se poate folosi moto si la temperaturi negative; doar pe jos sa fie uscat, fara zapada sau gheata si mers putin mai atent :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suport de bagaje zici? cam cat m-ar costa si pe mine asa ceva? :disappointed:

 

Pai vezi la pepsi in semnatura. Din cate stiu are si niste poze cu portbagajul. Nu stiu care e pretul pe anu asta :lol:

Eu vreau sa imi iau gentute de pe louis, din alea care au si laterale si aia din spate mare si vreau sa o pun pe suport daca e nevoie de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. @pepsi: se zicea cu ceva pagini in urma de intalnire, tot in mai si pana acuma lumea a zis de Baile Herculane. Ar fi ok sa-mi faci si mie un suport de bagaje pe la sf lui martie?

 

 

Suport de bagaje zici? cam cat m-ar costa si pe mine asa ceva? :disappointed:

 

suportul de bagaje le face taicameu, si pretul e tot atat.

 

@radu: aproximativ cat consuma un gps?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea stiu sa iti raspund deoarece nu m-am documentat prea bine. Oricum trebuie citita specificatia celui pe care vrei sa il cumperi. Totusi nu cred ca ar trebui sa treaca de 1A comsumul, deoarece cand merge pe baterie ar descarca-o foarte repede. Dar prea exact nu stiu ce sa iti zic. Hai ca ma uit pe net oleaca sa vad ce gasesc, eu momentan in afara de GPS, nu stiu nimic (gen firme modele si chestii din astea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, revin si eu cu intrebarea: de unde fac rost de geanta (roata) de spate pt sv 650s din 1999, ca se termina incet incet iarna si vreau s-o pun pe "picioare". Dar cauciucuri ? m-am indreptat spre pireli strada ..sunt ok? (am citit ceva mai inspate despre asta )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, revin si eu cu intrebarea: de unde fac rost de geanta (roata) de spate pt sv 650s din 1999, ca se termina incet incet iarna si vreau s-o pun pe "picioare". Dar cauciucuri ? m-am indreptat spre pireli strada ..sunt ok? (am citit ceva mai inspate despre asta )

 

http://cgi.ebay.co.uk/Suzuki-SV650S-2001-R...=item414caa9649

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru jante recomand, ca mai sus, eBay-ul e imposibil sa nu gasesti ceva la preturi normale, yo pe vremea cand cautam asa ceva, am gasit la noi, janta uzata, la 300E :wink: (tre sa fi cu capu' sau ruda cu Rockefeller sa dai atat pe o janta second).

Cat despre pneuri, intra la sectiunea de vanzari si cumparari, o sa gasesti acolo cativa furnizori. Eu mi-am luat in urma cu 2 ani de la unul din ei (da-mi un pm si iti trimit adresa de YM a sa), iar anul acesta odata cu iesirea din recesiune a portofelului personal, tot de la el intentionez sa-mi iau o pereche de gume. Voi merge pe varianta Pirelli Angel ST - despre care am citit numai lucruri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru jante recomand, ca mai sus, eBay-ul e imposibil sa nu gasesti ceva la preturi normale, yo pe vremea cand cautam asa ceva, am gasit la noi, janta uzata, la 300E :wink: (tre sa fi cu capu' sau ruda cu Rockefeller sa dai atat pe o janta second).

Cat despre pneuri, intra la sectiunea de vanzari si cumparari, o sa gasesti acolo cativa furnizori. Eu mi-am luat in urma cu 2 ani de la unul din ei (da-mi un pm si iti trimit adresa de YM a sa), iar anul acesta odata cu iesirea din recesiune a portofelului personal, tot de la el intentionez sa-mi iau o pereche de gume. Voi merge pe varianta Pirelli Angel ST - despre care am citit numai lucruri bune.

corect, pai e vreo 450 noua

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi aduc aminte din 6000 in 6000 de km sunt reviziile "obisnuite". Apoi la 18 si la 24k se schimba parca mai multe. O sa ma uit acasa in carte si o sa iti spun :angry:

 

Revin cu o intrebare: ma bate gandul sa imi schimb suspensia stock pe spate. Stiti pe cineva cu experienta care ma poate indruma in asa ceva? Am tooot citi pe net una si alta dar as vrea sa ma sfatuiesc despre ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu aoleks si-a schimbat si spatele si fata si banuiesc ca s-a documentat destul de bine. doar ca nu a mai aparut pe aici. Incearca cu un pm si vezi ce iti zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...