Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La stilul meu de mers (viteza legala) consum cam 4 l/100. Deci scot peste 300 de km.

O singura data, am reusit sa fac 350 de km pana sa se aprinda becul (nu am trecut de 90 km/h), dar asta a fost o exceptie. Nu am mai reusit apoi :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu are Gen 1. Si a mea e tot Gen1 si un plin ma duce pana-n 300Km. Poate si peste, daca sunt atent cu viteza, lucru care nu se intampla prea des :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai tin eu bine minte, de fiecare data cand am mers pe la intalniri, domnsoara cu sv gen 2 era mai economica decat mine (e adevarat ca aveam si pasager). Deci se poate daca scopul e consum redus. Altfel, cum zice m4v3rick, pana in 300 de km ar trebui sa duca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum nu am mers cu asa viteze, nu stiu ce sa zic. Dar poti incerca sa mergi cu vitezele legale si cat mai constant si vezi cat consuma atunci. Daca scade in jurul a 4 - 4.5/100, atunci stilul de mers e problema (aici vorbesc de mers in afara orasului). Daca cu stilul mentionat consuma tot mult atunci e o problema pe undeva.

 

Filtrul de aer e curat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca am calculat yo bine ai un consum de 8,8%, ceea ce mi se pare enorm pentru un 650 Gen2. incearca sa o lasi mai moale un pic si sa vezi ce consumi scoti.

 

totodata, daca ai schimbat recent bujiile (banuiesc ca ai pus unele noi) scoate-le si uitate la ele sa vezi cum arata dupa o utilizare de X kilometrii - poate ai o problema de amestec (prea bogat) (miroase a benzina cand sta degeaba?) daca verifici/schimbi filtrul de aer verifica neaparat si sensorul de aer (MAF/Debitmetrul) el e cel care informeaza ECU despre cantitatea de aer+benzina pe care sa o amestece in cilindru - posibil aici sa ai o hiba si de aici extracantitatea de benzina... my 2C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu miroase , nu se inceaca , nu scoate fum , ce-i drept si eu trag de ea , o sa incerc s-o las mai moale . dar am renuntat total la mersul in oras si in afara ma cam mananca mana ...

Pai ce mai vrei? E normal sa-ti manance sa daca pilotezi cum ai spus. La utilizare normala cred ca ia pe la 6.5 (nu ma refer la schimbat repede toate treptele si stabilizata la 60 km/h, ci la accelerari normale pentru o motocicleta si mentinerea motorului undeva in zona in care sa ai cat de cat cuplu). Daca o mai si pui la treaba serios, cam aia e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu miroase , nu se inceaca , nu scoate fum , ce-i drept si eu trag de ea , o sa incerc s-o las mai moale . dar am renuntat total la mersul in oras si in afara ma cam mananca mana ...

 

Incearca un stil de mers linistit vreme de un plin, verifica si ce s-a zis mai sus. Daca ma iau dupa numar, esti din Bistrita-Nasaud. Daca faci un drum dus-intors pana la Vatra Dornei, ai vreo 170 km cu drum prin pas, asflat bun si serpentine faine + tras de ea cum zici, nu stiu daca e chiar mult acel consum de 8.8. Sunt convins ca serpentinele alea nu le iei cu motorul la 4000 rpm.

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai tin eu bine minte, de fiecare data cand am mers pe la intalniri, domnsoara cu sv gen 2 era mai economica decat mine (e adevarat ca aveam si pasager). Deci se poate daca scopul e consum redus. Altfel, cum zice m4v3rick, pana in 300 de km ar trebui sa duca.

 

mda...scoteam mereu consum mai bun decat toti, desi mergeam pe acelasi drum si aceiasi viteza. :P consumul meu era 4-4,5 l in afara , la viteze decente, si 6-6,5 l in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ rares, ai consum foarte normal. Cat te-ai astepta sa consume la 160? e chiar bun consumul.

 

Mie imi ia 7% in bucuresti, iar in drum spre mare cu chopperistii si mers 90-110 imi scoate 4,5

Daca merg autostrada, imi ia 10+ ca nah.. ;)

 

Acum tu te compari cu cine nu trebuie, ca sunt si oameni care merg frumos cu motoretele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am desfacut airboxu mi-am dat seama ca filtrul de aer era imbacsit. mai mult ca sigur era cel original cu care a venit motoreta din fabrica , am trecut pe kn , acum sa vedem daca ajuta la ceva.

 

Parca vad ca mai creste consumul :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu a mea din 2008 scot 200-220 km cu 12-13 litrii mers numai oras, trafic greu, turatii si mers deloc bland sau economic, ce am scot cel mai bine au fost vreo 330 km mers mixt (150 km afara si oras 180km pana sa se aprinda becul), dar mers bland (max 6000 rpm), primavara (aer rece), si fara bagaje sau pasager.

Dar mai are si ea toanele ei gen cateodata mai papa si scoate 180 km in oras cu rezervorful full pana sa se aprinda becul, nu stiu poate depinde si de temperatura, vara parca mananca mai mult.

In mare consum de 6/6,5 oras si sa zic vreo 4,5/5 in afara cred ca e cel mai corect pt un SV ingrijit.

Cu rezervorul ei pe care eu il consider mic duce mai multi km decat orice super sport sau motor sport fara sa sacrifice performanta prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a bagat careva benzina pana-n buza la sv650 (varianta 99-02)? cata intra? in carte parca zice ca 16l ar avea rezervoru.

aseara am bagat o plimbare pe A2. undeva spre 300 km cu tot cu frichineala din bucale (cam 20-30 km). am bagat benzina fix de 50 lei inainte. plus ce mai aveam in rezervor (era pe rosu). la intoarcere inca nu eram pe rosu. se vedea benzina in rezervor. si n-am menajat.o deloc. cel putin un sfert din distanta a fost la viteza foarte mare. inconstient de mare. asta si ptr ca autostrada era libera. alt sfert am mers cu viteza mare. in rest 120-130. mi s-a parut bun consumul. la cum am mers, eu ma gandeam ca trebuie sa alimentez iar la intoarcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...