Sari la conținut

Accident ziduri mosi - bucur obor


Danyr
 Share

Postări Recomandate

M-a sunat tata sa-mi spuna a trecut pe langa un accident moto care a avut loc in zona trecerii de pietoni dintre ziduri mosi si bucur obor (in sensu colentina --> bucur obor).

 

Motorul circula pe linia de tramvai si a lovit o persoana , lucrurile acesteia fiind imprastiate peste tot.

Motorul era ceva cu alb si albastru , probabil ceva de 600.

 

N-am alte detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai nesimtita trecere de pietoni cu ceii mai nesimtit oameni acolo se gaseste... spun din experienta.

1 Pacat de motociclist

2 Bine i-a facut pietonului.

 

Daca era mama/sotia/prietena ta pe trecere tot parerea asta o aveai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul sustine ca trecea pe culoarea verde a semaforului si ca avea maxim 40 km /h. mamaia pe care a luat-o de pe trecere este in viata, cu o taietura la cap si cateva lovituri. motociclistul a scapat cu cateva julituri si cu ceva dureri de coaste.

motor suzuki s-rad, nu stiu numarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul sustine ca trecea pe culoarea verde a semaforului si ca avea maxim 40 km /h. mamaia pe care a luat-o de pe trecere este in viata, cu o taietura la cap si cateva lovituri. motociclistul a scapat cu cateva julituri si cu ceva dureri de coaste.

motor suzuki s-rad, nu stiu numarul.

 

poate fi orice scuza, depasirea pe trecerea de pietoni este interzisa, cu atat mai mult depasirea coloanei pe linia de tramvai in zona trecerilor de pietoni.

 

nu acuz, nu caut vinovati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva detalii ? Initiatorul topicului a zis "in zona trecerii", nu "pe trecere"... In zona aia, ca si la obor, sunt multi care traverseaza neregulamentar si de multe ori fara sa se asigure ca sa prinda tramvaiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avem date certe, dar...art 158 spune urmatoarele :Conducatorii de vehicule sunt OBLIGATI sa reduca viteza, daca prevad un pericol, in urmatoarele situatii litera m).- la trecerile pentru pietoni semnalizate prin marcaje sau indicatoare. Inca nu stim exact ce s-a intamplat acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un articol aproape imposibil de aplicat, reducere poate fi si de 1 km/h, de la 50 la 49, iar chestia cu prevederea este de genul "nu sunt mama Omida, nu ghicesc niciodata numerele la Loto, de unde sa ghicesc ca o sa apara un pieton in fuga pe rosu?". Mai ales ca o trecere de pietoni semaforizata este inclusa pentru ca are marcaje si semn, nu este exclusa explicit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care nu circula frecvent in zona mai sus specificata va rog sa va abtineti de la comentarii. Este loterie. Sint zeci de masini parcate pe interzis, pina in linia de tramvai, pietonii traverseaza pe absolut oriunde si oricind. E la 300m de citadela lui Ontzanu dar nu este in stare sa faca ordine acolo. Practic, in afara de duminica cind e liber, nu se respecta nici o regula de circulatie acolo. Nu iau apararea nimanui dar eu personal evit zona, nu mai am multi neuroni de omorit.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un articol aproape imposibil de aplicat, reducere poate fi si de 1 km/h, de la 50 la 49, iar chestia cu prevederea este de genul "nu sunt mama Omida, nu ghicesc niciodata numerele la Loto, de unde sa ghicesc ca o sa apara un pieton in fuga pe rosu?". Mai ales ca o trecere de pietoni semaforizata este inclusa pentru ca are marcaje si semn, nu este exclusa explicit.

 

 

"marcaje sau indicatoare" nu semaforizata, daca era rosu pt pietonti pai trecerea este ca si cum nu e chiar daca este marcata si indicata, deci nu cred ca este inclusa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... pietonii traverseaza pe absolut oriunde si oricind... ... nu se respecta nici o regula de circulatie acolo...

Subscriu. Mai ales cand vine tranvaiu, sar pietonii de unde nu te astepti, nu-i poti opri cu nimic in lume, zici ca-s lautarii pe care i-a apucat diareea la nunta. Iar marea majoritate considera ca sunt pe zebra daca sunt in limita vizibilitatii trecerii de pietoni.

Totusi, ceva detalii de la cei ce stiu exact ce s-a intamplat ar fi binevenite.

Sanatate la amandoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strada Ziduri Mosi ar trebui inchisa circulatiei rutiere, oricum se circula cu sacul de cartofi in spate pe mislocul strazii. E dificila zona si mai ales intersectia cu colentina. Legat de pietonii care traverseaza haotic nu stiu in alte orase cum este dar in bucuresti cand se afla tramvai in statie, nu mai conteaza semafor, trecere de pietoni. Tot ce conteaza este sa prinda tramvaiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care nu circula frecvent in zona mai sus specificata va rog sa va abtineti de la comentarii. Este loterie. Sint zeci de masini parcate pe interzis, pina in linia de tramvai, pietonii traverseaza pe absolut oriunde si oricind. E la 300m de citadela lui Ontzanu dar nu este in stare sa faca ordine acolo. Practic, in afara de duminica cind e liber, nu se respecta nici o regula de circulatie acolo. Nu iau apararea nimanui dar eu personal evit zona, nu mai am multi neuroni de omorit.
Dar oamenii legii unde sunt in acest caz, nu vede nimeni debandada asta ? Poate Colentina - Obor nu o fi in aria lor de competenta sau nu au atributii in zona, sau... sau... sau... Amenzi fratilor, rupeti-i cu amenzile si se potolesc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar oamenii legii unde sunt in acest caz, nu vede nimeni debandada asta ? Poate Colentina - Obor nu o fi in aria lor de competenta sau nu au atributii in zona, sau... sau... sau... Amenzi fratilor, rupeti-i cu amenzile si se potolesc.

 

Tu cind ai aterizat in tzara asta? Sau traiesti intr-o Romanie virtuala in fata calculatorului si a programelor de televiziune?

Sa facem, sa dregem, sa punem mina pe bani!!!! Motoristul in cauza sigur nu cunostea prea bine circulatia din zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care nu circula frecvent in zona mai sus specificata va rog sa va abtineti de la comentarii. Este loterie. Sint zeci de masini parcate pe interzis, pina in linia de tramvai, pietonii traverseaza pe absolut oriunde si oricind. E la 300m de citadela lui Ontzanu dar nu este in stare sa faca ordine acolo. Practic, in afara de duminica cind e liber, nu se respecta nici o regula de circulatie acolo. Nu iau apararea nimanui dar eu personal evit zona, nu mai am multi neuroni de omorit.

 

Subscriu. Cred ca in zona Obor sunt cei mai batuti in cap pietoni din Bucuresti. La stopul din dreptul Bucur Obor ma vad nevoit mereu sa turez motorul un pic si sa ma fac ca plec, altfel nimeni nu baga de seama ca s-a pus rosu la pietoni de mult si trec in continuare ca oile. Si cand se pune verde gasesti mereu cativa intarziati care abia atunci incep traversarea si se mira de ce vrei sa te urci pe ei...

 

Pe urma, pe Colentina ar trebui in mod normal sa se traverseze prin pasajul pietonal... dar ce pana mea sa ma chinui eu pe scari cand pot sa traversez direct prin intersectie?

 

Si mai e acea statie de tramvai (tot pe Colentina) unde mereu e un du-te vino catre si dinspre trotuar desi nu e nici o trecere de pietoni acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"marcaje sau indicatoare" nu semaforizata, daca era rosu pt pietonti pai trecerea este ca si cum nu e chiar daca este marcata si indicata, deci nu cred ca este inclusa

Nu scrie "doar cu marcaje sau indicatoare" ca sa se limiteze la cele nesemaforizate. Deci crezi gresit, orice trecere cu marcaje sau indicatoare este inclusa.

 

Iar daca semaforul este rosu nu inseamna ca nu mai e trecere de pietoni, ci doar ca traversarea e interzisa. Dupa cum se vede frecvent pe strazi, asta nu inseamna ca vitele nu trec - vite fiind cei care trec pe rosu, nu pietonii in general.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu scrie "doar cu marcaje sau indicatoare" ca sa se limiteze la cele nesemaforizate. Deci crezi gresit, orice trecere cu marcaje sau indicatoare este inclusa.

 

Iar daca semaforul este rosu nu inseamna ca nu mai e trecere de pietoni, ci doar ca traversarea e interzisa. Dupa cum se vede frecvent pe strazi, asta nu inseamna ca vitele nu trec - vite fiind cei care trec pe rosu, nu pietonii in general.

Din cate stiu eu singurul caz cand nu esti obligat conform legii sa incetinesti in intersectii si la treceri de pietoni e cand exista un semafor care functioneaza si e pe partea ta verde si mergi spre inainte. Pe de alta parte legea zice sa reduci viteza la 30km/h cand treci pe langa procesiuni, demonstratii, piete, oboare si alte locuri aglomerate. Iar ghidul meu de condus preventiv imi zice ca pot sa nu reduc viteza doar in intersectii de genul Mihai Bravu cu Iancului sau cu Ferdinand unde am camp larg si nu poate sa-mi sara iepurasul pe ghidon de te miri unde si doar cand nu exista potentiali iepurasi pe marginea drumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea zice sa reduci viteza la 30km/h cand treci pe langa procesiuni, demonstratii, piete, oboare si alte locuri aglomerate.

Art. 123. - Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h in localitati sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:

 

h) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mesaj pt baiatul care a avut accidentul : am un prieten care era in spatele tau intr-o masina si poate confirma ca ai trecut pe verde. daca ai nevoie de nr de telefon dami un mesaj privat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mesaj pt baiatul care a avut accidentul : am un prieten care era in spatele tau intr-o masina si poate confirma ca ai trecut pe verde. daca ai nevoie de nr de telefon dami un mesaj privat !!

 

 

 

;) haideti sa va dau eu detalii daca sunteti chiar atat de curiosi .

 

1. Accidentul a avut loc PE trecerea de pietoni.

2. La politie s`a constatat clar ca a fost verde pt pietoni.

3. Respectivul care a lovit pietonul a spus ca avea o viteza de 40 km/h, dar banuiesc eu asa ... ca la o viteza de 40km/h...daca mai pui si frana ajungi pe undeva la 20 de km/h ... ceea ce ar fi provocat doar o cadere a pietonului.. in schimb, femeia aceea a fost aruncata 6 metri de la locul accidentului.

4. "Mamaia" aia care a fost lovita, nu este lovita doar la cap. Este taiata pe piciorul drept, pe mana dreapta, are umarul dislocat si a fost nevoie de operatie.

 

asa ca...pentru baiatul de dinaintea mea... prietenul tau nu are ce sa spuna... a luat politia atunci martori si s`a dovedit ca era verde pentru pietoni.

 

Daca doriti detalii mai amanuntite, vi le pot da.

Mesaj completat

A si am uitat sa zic ... ca din cauza loviturii la cap s`a format un cheag de sange.. care toata lumea spera sa se retraga. Plus ca .. vreo 2 luni de acum incolo nu are voie nici sa se uite la tv:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...